• |
ide | kryesore

Intervista/ Si u spërdrodh Edi Rama nga pyetjet e Euronews

Arkiva, Kryesore

Kryeministri Edi Rama, ka shpalosur edhe njëherë hapur standartin e tij të dyfishtë kur flet për të huajt dhe kur u drejtohet shqiptarëve. Në një intervistë për Euronews, dhënë një ditë më parë, kryeministri shqiptar ka lënë të kuptohet qartë se hapjen e negociatave nuk e shikon si një hap në dobi të shqiptarëve dhe integrimit të vendit, por si diçka që i duhet atij me çdo çmim në këtë periudhë të vështirë e plot skandale të qeverisë që ai drejton.

Edi Rama gati lutet që të marrë hapjen e negociatave në qershor dhe pastaj të tjerat, siç thotë ai, nuk kanë rëndësi. “Nuk na duhet një datë për të inkurajuar popullsinë tonë. Kemi nevojë të hapim negociatat në qershor. Vetëm kaq. Nuk duam asgjë tjetër. Vetëm të hapim negociatat, Europës kjo nuk i kushton asgjë, nuk do paguajnë asnjë qindarkë. Për ne është çështje jete ose vdekje, në kuptimin që hapja e negociatave për ne do të thoshte të kalonim në të ardhmen dhe ta linim pas më në fund të shkuarën”.


Kjo kërkesë e Ramës tingëllon skandaloze. Ndonëse flet në emër të shqiptarëve, ajo është një lutje personale për një hall personal: Ramës i duhen politikisht për konsum të brendshëm negociatat në qershor. Vetëm kaq, thotë ai. Punë e madhe për datën, për përfitimet që duket të ketë Shqipëria financiarisht, asgjë tjetër veç një hapje formale të negociatave, ndërkohë që vendet e tjera fqinje kanë marrë dhe një datë.Ramës i duhen negociatat si akt për konsum politik, ndërkohë që shqiptarëve u duhet angazhimi real për t’u bërë pjesë e BE.

Gjatë intervistës për Euronews, kryemisnistri Rama i shmanget pyetjes mbi krimin e organizuar në Shqipëri, duke e trajtuar atë si një krim të organizuar ndërkombëtar, i cili duhet luftuar bashkarisht me Europën. Edhë në këtë drejtim ai nuk merr asnjë angazhim, ndonëse mazhoranca që udhëheq ka shënuar rekorde botërore në lidhjet me krimin dhe korrupsionin.

Por kulmin Edi Rama e arrin në përgjigjet spërdredhëse kur vihet përballë pyetjes se përse i sulmon mediat dhe i quan ato kazan. “Dua t’iu flas për një çështje shumë të ndjeshme për Bashkimin Europian, thotë gazetarja, lirinë e shtypit. Sipas një raporti të Reporterëve pa Kufi… gazetarët janë të ekspozuar ndaj fyerjeve- tonë ata- të Edi Ramës që i quan kazan, helm dhe armiq publikë. Këtë mendoni për gazetarët e vendit tuaj?”.

Dhe përgjigja e Edi Ramës të lë pa mend. Ai rrëshqet si ngjalë duke rënë nga gënjeshtra në gënjeshtër dhe jep shpjegime qesharake për të justifikuar në Europë një qëndrim ala Erdogan ndaj mediave, me të cilin mburret në Tiranë.

“Unë nuk përpiqem kurrë të gjykoj atë që thonë burimet gazetareske. Kur them kazan, kjo është mënyra shqiptare për të përkthyer termin “fake news”, sepse përkthim fjalë për fjalë nuk tingëllon mirë në shqip. Pra nuk kam fyer asnjë gazetar personalisht, direkt”.

Gënjeshtra dhe akrobaci qesharake, për ata që jetojnë në Shqipëri dhe e dëgjojnë çdo ditë kryeministrin. Ai deklaron për shqiptarët se ka të drejtë t’i gjykojë gazetarët dhe mediat dhe e mohon këtë për të huajt. Ai thotë se nuk ka fyer ndonjë gazetar apo media direkt, ndërkohë që e ka bërë me dhjetra herë, madje në çdo përballje të tij me shtypin. Dhe për të mbuluar kazanin e tij politik, shpik për gazetaren e Euronews se nuk paska në shqip term tjetër veç fjalës kazan për të përkthyer “fake news”. Ky është kryeministri shqiptar, që në Tiranë shfaqet krenar për bëmat e tij, ndërsa në Europë e merr bishtin ndër shalë për t’u dukur modern dhe liberal.

Me të njëjtën frymë, Edi Rama justifikon edhe kopaçet e tjera që ka këputur, si fjala vjen bashkimin e Shqipërisë me Kosovën apo zgjedhjen e një presidenti të përbashkët mes këtyre dy shteteve. Këtu shfaqet nacionalist që të prekë telat e shqiptarëve dhe në Europë flet si i moderuar për të mos provokuar europianët.

A do të bindë kjo lojë me dy porta e Edi Ramës për të dhënë dritën jeshile në qershor? Europa di t’i ndajë faktet nga propaganda, prandaj dhe kryeministrit shqiptar i duhet të flasë kaq shumë e të përgënjeshtrojë vetveten çdo herë. Sepse i mungojnë faktet. ©lapsi.al

18 Comments

  1. malok-pse nuk shkon ti lepin bythen pas ngjales qe i jep meta dit e nat bastardit e kokpalarit tend rama,po nuk te mjaftoi shko ne itali e lepij bythen geromit a agronit ne itali qe sapo shoket e frrokut e doshit ne burg e perpunuan.nuk te ndal kush o zhab kenete.

 1. rama esht plehu i ter kazanve,ruqin ka fund kazani xhafen kapak e brendesin e kazanit e mbushin frrok,agrona,ndoka,fatmira,balila,tahira,habila,xhelila,rosha,dosha,artur busha,prenga,pjerdh e dhin ndrea,paulin sterk muta,balla,etj krymba qenefi.

 2. Weeeee…

  ;;;; kryeministri shqiptar ka lënë të kuptohet qartë se hapjen e negociatave nuk e shikon si një hap në dobi të shqiptarëve dhe integrimit të vendit, por si diçka që i duhet atij me çdo çmim në këtë periudhë të vështirë e plot skandale të qeverisë që ai drejton.”””””’

  Cdo njeri qe do ta lexoje kete paragraf.. do ta kuptoje se cfare pacavure eshte ky lajm.
  E pa besueshme.

  Nuk kam pare me mashtrusa , qe cdo gje e deformojne sipas interesit te tyre, se keta te Lapsitl
  Kulmi

  1. O idiot rilindas fjalet e edvin droges i ke ne italisht, nuk jane fjalet e lapsit. por ju si lapangjoze qe jeni as nuk dini te lexoni fjalet ne italisht e jo me te turp;roheni prej atyre fjaleve.

   1. u ta qifte kina nonen , debil , po ben sikur di italisht tani..
    Pa ma gjej ku eshte ky paragraf ne italisht ????
    Ky eshte koment i lapsit ndaj pergjigjes se Rames ndaj pyetjes …. ”’ A KA NEVOJE PER NJE DATE PER TE INKURAJUAR POPULLIN TE NDJEKI TE GJITHA REFORMAT E NEVOJSHME ;;; .. ???

    dhe aty do ta kuptosh qe paragrafi qe ka shtuar lapsi eshte komplet i gabuar ( qellimisht) sipas interesit te bushatit.

    Na mbyten injorantet..
    Megjithese mire jua bejn juve trushplareve keto portalet qe ja u shplajne dhe me shume trurin , ose me mire te themi jua heqin dhe ate pak qe keni.

    debil

    1. “No, we don’t need a date to encourage our people. We need to open negotiations in June. This is all. And we don’t want anything else. Just to open negotiations and for Europe it costs nothing, not one cent they’ll pay for it. For us, it’s a matter of life and death, in the sense that opening the negotiations means that we are finally in the future and we are finally out of the past.”
     Lexoje përgjigjen e edvinit or qorr analfabet, më sipër e ke italisht.

     1. Ore antikomunist i leshit … kete e lexova shume mire por nese dhe ti ashtu si bushati nxjerr idene se ‘
      ”’ se hapjen e negociatave nuk e shikon si një hap në dobi të shqiptarëve dhe integrimit të vendit, por si diçka që i duhet atij me çdo çmim në këtë periudhë të vështirë e plot skandale të qeverisë që ai drejton ””’
      atehere ti ose nuk je mire nga trute ose syte e ty lexojne ate qe te do shpirti ty dhe jo ate qe eshte shkruar….

      ky popull ka shkuar per lesh

     2. E pse e ke shkruajtur ne anglisht ti kte ? Intervista ishte ne italisht apo ne anglisht ???

 3. Rama ben te gjitha tipet e tradhtive.
  profesionist ne manovrim mashtrime.
  edhe gafafi kishte financuar zgjedhet presidenciale te sarkozit,por ne fund vet darkozi anhazhoj avionet ta bombardojn gadafin.

 4. Xhimi edvini thotë:“No, we don’t need a date to encourage our people. For us, it’s a matter of life and death.
  A e kuptoni se ai lutet si legen tek një gazetar, imagjinoni se si i është langarosur Merkelit dhe Makronit. Nuk ka më turp, por nqs ju nuk e ndjeni ky nuk është problem se fund fundit një turi keni me edvinin të gjithë qelbësirat i ka mbledhur dhe ndërsyer kundër çdokujt që mendon ndryshe.

  1. Perfundimisht mund te them se kemi 2 pikpamje komplet te kunderta mbi kete teme. Une nuk jam dokort ( po fare man) me kete kendveshtrimin tendin dhe te bushatit per kete interviste..

   Pastaj pse e pret pergjysem fazen e Rames ” for us it’s a matter of life and death’…. deri ketu.. Pse nuk e shkruan te plote..
   “”. For us, it’s a matter of life and death, IN THE SENSE that opening the negotiations means that we are finally in the future and we are finally out of the past””

   Per mua me rendesi ka shprehja ” opening the negotiations means that we are finally in the future and we are finally out of the past”” Duke e prere pergjysem shprehjen e Rames tak togfjalshi ‘LIFE AND DEATH’.. ti dhe bushati i jepni vetes lirine ta interpretoni kete gje si ‘ JETA OSE VDEKJA E RAMES DHE QEVERISE SE TIJ”’ dhe jo si nje shprehje per shqiperine ne pergjithesi.

   1. Xhim pak njohuri gjuhësore: Nga çfarë mbaj mend në një fjali të përbërë nga disa fjali të thjesht NË FILLIM vendoset fjalia kryesore dhe pas vendosen fjalitë PLOTËSUESE, edvin kokaina që e njeh mirë gjuhën vendos në fillim “For us, it’s a matter of life and death”, dhe pastaj vazhdon me të tjerat.
    Tung!

    1. Po ti po bie vete brenda me kembet e tua.. Pra ne fillim jepet fjalia kryesore dhe pastaj ajo PLOTESUESE . Pra Rama e ploteson shume mire dhe qarte FJALINE KRYESORE qe tipa si puna jote dhe e bushatit te mos e keq interpretojne..
     Vaj me det nese Rama nuk do ta plotesonte ate fjali , por ta linte vetem shprehjen qe doni ju.. do ulersinit me shume akoma.. por ai e PLOTESOI me nje fjale ndihmse ‘”” IN THE SENSE THAT “”” ( NE KUPTIMIN QE…..) pra pikerisht kjo eshte ajo qe ju fundos juve.. FJALIA PLOTESUESE.. e cila duket qarte qe flet per popullin shqiptar dhe jo per partine socialiste.

     Kesaj i thone : UNE LEXOJ ATE QE DUA UNE DHE JO ATE QE ESHTE SHKRUAR

 5. O Bushat që jeni kazan jeni e se luan as topi dhe këtë e vërteton edhe ký artikull dashakeqes Ku ju të lapsit mundoheni të na mbushni mëndjen që Rama e dashka hapjen e negociatave për veten !!!

 6. Te besosh qe Rama nuk vepron per interesin e vet, por te popullit i ngjan atyre qe besuan per 50 vjet se Enveri mendonte dhe punonte vetem per popullin. Uroj te mos ju nevojiten 50 vjet per te kuptuar te verteten!

 7. Na beri gazi i botes debili me brekushe , derisa ka dele qe e votojne e blihen me nje thes miell mire tja beje atij populli .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu