• |
ide | kryesore

Berisha thirrje hakerave shqiptarë dhe të huaj: Sulmoni dhe shkatërrojeni sistemin e…

Lajme, Të fundit

Sali Berisha i bëri thirrje hakerave shqiptare dhe të huaj që të ndërmarrin menjëherë një sulm të përgjithshëm për ‘shkatërrimin përfundimtar të sitemeve të këtij narko-kryeministri që nuk njeh ligje, normë apo standarte dhe do të shtetëzojë në mënyrë banditeske kodet e programeve duke shkelur çdo të drejtë autori, pronësie intelektuale e teknologjike!’. 


Ish-kryeministri bëri këtë thirrje pas një denoncimi të ardhur në adresë të tij, i cili thekson se Rama nërpërmjet një vendimi të 22 tetorit të vitit të kaluar, vendos të shtetëzojë çdo program kompjuterik të realizuar dhe instaluar nga institucionet, pavarësisht viteve kur janë realizuar.


LAPSI.AL 

POSTIMI I PLOTë I SALI BERISHëS: 

Edvin Kristaq Rama vendos shtetezimin e programeve kompjuterike!

Te dashur miq, neo-bllokmeni Edvin Kristaq Rama ka vendosur shtetezimin e programeve kompjuterike duke bere Shqiperine vendin e dyte ne bote pas Korese se Veriut qe ndermerr nje veprim te tille!

Me kete rast iu bej thirrje hackersave shqiptare dhe te huaj te ndermarrin me urgjence nje sulm te pergjithshem per shkaterrimin perfundimtar te sistemeve te ketij narko-kryeministri qe nuk njeh ligje, norme apo standarte dhe do te shtetezoje ne menyre banditeske kodet e programeve duke shkelur cdo te drejte autori, pronesie intelektuale e teknologjike!

Lexoni ketu me poshte denoncimin e qytetarit dixhital. sb

“I nderuar Doktor, Shtetëzimi i pronave private që ndodhi në vitin 1944 duket si nje “dé jávu” kur lexon vendimin nr 673 date 22.11.2017 që ka marrë kryeministri. Me këtë vendim ai shtetëzon çdo program kompjuterik të realizuar dhe instaluar nga institucionet?! Kjo pavarësisht viteve kur janë realizuar dhe duke kërkuar specifikisht dorëzimin e kodit në burim.

Dorëzimi I kodit në burim për programet kompjuterike është në thelb siç është dorëzimi I një tapije për një godinë apo për një tokë.

Me poshtë citoj vkm-në

5. AKSHI, në funksion të përmbushjes së veprimtarisë së saj, ushtron kompetencat kryesore, si më poshtë vijon:

dh) Riorganizon dhe menaxhon strukturat përgjegjëse TIK, në institucionet dhe organet e administratës shtetërore nën përgjegjësinë e Këshillit të Ministrave. f) Administron kodin burim të çdo sistemi, si përfaqësues i pronarit shtet që është Këshilli i Ministrave.

18. Institucionet e përmendura në shkronjën “i”, të pikës 6, të këtij vendimi duhet të dorëzojnë pranë AKSHI-t, 1 (një) kopje të dokumentacionit të plotë të çdo sistemi dhe infrastrukture TIK ekzistuese dhe kodin e burimit.

Sistemet dhe infrastruktura TIK ekzistuese kalojnë nën administrimin dhe inventarin e AKSHI-t, së bashku me të drejtat dhe detyrimet juridiko-civile përkatëse. Kalimi do të bëhet në dy faza. Faza e parë do të jetë brenda datës 31 dhjetor 2017, sipas listës nr. 2.

Faza e dytë brenda datës 30 qershor 2018. Për mënyrën e kalimit dhe planin e veprimit, AKSHI përgatit një marrëveshje kuadër dhe protokoll të punës për ofrimin e shërbimeve, e cila nënshkruhet
sipas veçantive përkatëse nga çdo institucion I përmendur në listën nr. 2.”


15 Comments

 1. Dorezimi i kodit varet nga menyra sic eshte paraqitur ne kontrate. Nuk ka kuptim z. Berisha te paguhen para publike pa fund per firma qe nuk bejne asgje, madje nuk japin as sherbimin minimal per mbjajtjen e sistemeve. Duhet forcuar auditi i IT, pasi institucionet tona nuk ia kane haberin dhe kete nuk mund ta bejne auditoret injorante te teknologjise.

 2. Sali, ti je injoranca me e madhe qe shiperia ka pare, dhe ti po na jep mend!!!

  Zhduku nda veni yne ore gjakpiresi i popullit.

  1. enver ringjallu o monster se gruam negjmijen e le vetem kurse qunat edvin,tahir e xhafa te kan rrjedhur fare.ter diten kokain e naten kanabis ter shqiperin e ben pis.pirdhu enver nje her e mir me ter keta qelba qe na le ne shpin.

 3. dorzimi kodit i sherben disiplines se ligjit ,forcimit te shteti nese shteti ka politike te drejte mbeshtetur tek e verteta ,ligje te drejta sic ullzon zoti mallerishem ,ku sejcilit i jepet e drejta haku ,ka perfaqesem te drejte dinjtoz te etniteteve vlerave kulturave sipas mallesise ne numer perfaqsimi,kur ullheqesit jane te drejte dhe dobishem ku ne politiken ligjet dhe veprimet rendimentin si shtet e kane dobi,,ne kete forme shteti ka te drejten legjitime qe te administrojne cdo kod kompjuterik per te mos lejuar asken qe qe ti futet ne sistem qe ti shkaterrojne dobit te drejtat harmonine paqen e brendeshme ,po kur shteti qe eshte kthyer ne burim krimi dy standartesh nje ekspozues per tu besuar si i drejte dhe nje veprues ,si normalitet marrim nje shembull ,ligji pronave ne kushtetut njihet dhe mbrohet si i shejte ne gjith boten ,kurse ne veprim,toka u eshte grabitur ish pronareve me dhune dhe nuk eshte kthyer ,duke u bere burim krimi ne 27 vite 8mije te vrare dhe problematikat vazhdojnekeshtu jane gjitha ligjet dhe veprimet keshtu konfirmohet nje klase politike dhe shtet qe per 1 shekull nuk prolloj dobi vecse dem per kombin shqiptare ne rritje sotifikim dhe menaxhim qe kjo piramide me dy standarte te vazhdojne dhunshem me tere fuqine ,duke krijuar rrethana dhe menyra te reja krimi dhe rrug zhdukje krimi ,shikon ne njeren ane njera pale ven ministra zyrtare te inkriminuar dhe ne anen tjeter pala tjeter gjoja nuk pajtohet dhe bene denoncive vazhdon ky avaz duke share njeritjetrin ne publik per te zhvendosur vemendjen tek e verteta se cfar luhet ne kurrize te cdo shqiptari ky avaz eshte luajtur per 1 shekull ne te kunderten e dobise demit shtetit i duhen me cdo kusht cdo kod per te njohur dhe eleminuar permes agjenturave qe i perkrahin cdo kundershtare te tyre pa zhurme qe u prishe pune ne rrjetet sociale qe deshmon qe lufta ftofte dhe komunizimi nuk eshte zhdukur ne asnje moment ne shqiperi perderi sa nuk respektohet e verteta e drejta haku ne m politike ligje dhe veprim,po perse e tha sala opozita te gjith nje jan por me sa duket keti ja kan lene ,sepse po te mos thuhet njoftimi u behet efekt i kundert opinjoni ne publik por qe te gjith e kishin kohen e mjaftueshme per nje shekull apo per dekadat qe ullhoqen qe kombit shqiptare ti sillnin te verteten drejtesine dobit por gjith sebashku dhe vec e vec sollen kete ralitet e e prekim shohim dhe shijojme ,nje gje duket e sigurte qe keto nuk jan ulleheqes te drejte dhe nuk sjellin dobi keti kombi perderi sa shkollat ku mesuan ,u formuan politikat qe ndoqen dhe perkrahjet qe gjeten ,u provokuan format per zbatimin e planeve nje nga nje ne 1 shekull ndaj nesh ne cdo faze ,zhvillimi ,tani filloj nje lufte e ftofte e padukshme pa zhurme qe zhduke cdo kundershtare ,dhe kete e arriten tani lejohet fjala lire me ligje ka demokraci por kushdo qe ju prishe pune interesin dhe ju del kunder zhduket pa lene gjurme standarit pare eshte lejohet fjala lir standarti dute veprimi zhduket kundershtari,kjo eshte mundesi reale perderi sa ka politika te padrejta dhe kerkon te administroje gjithcka po kush mund te faktojne arsyet e shdukjes se cdonjerit ne rrjete sociale qe flet mendimin e lire padrejtesit qe i bejne apo dobin ,te drejten ky te drejte do te quajn interesin e tije keta duan ti shesin keti populli me zor te han sapunin per djathe ,por shija e ka zbuluar,gje qe se blen kush,nuk e kuptoj qe keta lider drejtues i kemi te origjines shqiptare apo jan nacionalitete antishqiptare ,antinjerzore,neve nuk kemi me mbrojtje as siguri per te thene fjalen e lire neve jemi te mashtruar dhe dhunuar ,nga ajo qe quhet padrejtesi ne rritje e sostifikuar duke na zhveshur nga cdo te drejte ,nje greve u be ne tirane dhe dhane urdhur qe te merren targat e maqinave me grviste ,por te gjith shoferat do ta shohin qe brenda vitit do kene masa ndeshkimore ne gjoba patenta apo taksa ose ne se kan marrdhenie me shtetin keta mund ti heqin edhe nga puna sepse nuk duan te kene kundershtare sepse jane kthyer ne vampir ndaj popullit vet se cfare jane koha do te plotesojne kuptimin,por ajo se cfar po ngjet me ne eshte e qarte nenshtrim permes cdo forme dhe skllaverim deri ne palce nuk jane te vetem perkrahesit i kane te shumet,por te meret ne me to ,qe i lame partizanet te zbresin nga mali dhe si vram aty sepse gjith dolen e keqa dhe gjithnje me e keqa e keti kombi ne 1 shekull me cfare instaluan ne kete vende qe u dihet vetem fillimi kurse fundin do tua tregojne vetem zoti,i cili te padrejteve ju ka garantuar veten deshtim dhe ndeshkim pa sukses dhe pa fitore dhe as dobi vec demit,kjo eshte e sigurt sepse kete e ka garantuar krijuesi i gjithesise ,mbi te nuk del kush dot,ska fuqi ,sepse edhe nese dikush deshiron te paraqitet si firaunini i egjiptit i cili ishte krimineli me i mall i kohes mbi toke ati zoti i coj nje musa ,profet ta kundershtojne dhe zoti e perbysi ne toke por nese edhe ne kete kohe nese paraqiteti si firauni apo me i eger zoti gjithesise do ti cojne nje isa birin e mejremes ta shkatrrojne,sepse zoti eshte me i malli dhe rolin e tije te behet zot nuk e lejon e shkaterron po ashtu dhe ulleheqes te lluneshem qe kan llunuar popuj pergjate historise populli ca cuar te fuqishmit per te mbrojtur me te dobetit ,po ua beje te munder ketyre lojtareve te padrejte duke ju kujtuar qe loja ne padrejtesi eshte e embel ne fillim disa lozin mendesh nga fitimi qe jep por shpejt kthehet ne humbje dhe dhogari dhimbje ndeshkim dhe zhgenjim sepse zoti keshtu e krijoj si dem me ndeshkim dhe drejtesine si dobi me shperblim ,ndoshta ju jeni triumfatoret mbi ligjet e zotit le ta shohim ,por nga ajo qe sme pelqe te shoh ne ndeshkimin e zotit asken dhe per kete shkak ju ftoj largohuni nga padrejtesia mos e dhunoni dhe trishtoni popullin tuaj dilni perzot dhe mos e shisni tek tjeret administroni pasurit kombetare dhe mos i detyrohen te largohen nga vendi ndersa vendi garanton cdo shqiptari jetesen pa punuar per pasurit qe ka ,ju kujtoj se hajdut aga kurr nuk i kane thene kujt qe kur u krijua bota ose e thene me fjalet moderne te kohes zotri hajdut ,por ju arritet te beni njerez zotrinje me hajdutllek ,por tani po shohim garancine e zotit qe te padrejtit i ndeshkon dhe ketu do shohim sa do tu zgjase zotnilleku ,sepse krijuesi gjithesise nuk genjen sepse fakti qe eshte i drejte e tregojne ligjet e zhvillimit dhe ekzistenca funksionit te gjallesave , qe ekziston gjalleria jeta dobit baze ligjeve te tije, ketu ska dyshim eshte vertetuar shkencerisht ,por zoti eshte i meshireshem pret qe te pendoheni dhe ktheheni atije ,por zoti eshte ndeshkues i ashper per te padrejtit arrogantet mosperfillesit mendjemllenjet ,nje nga shenjat qe zoti don nje njeri eshte dashuria qe njerzit kan per te sepse eshte cekur kur nje njeri e duan dhe respektojne njerzit ,me pare e ka dashur zoti dhe zoti mallerishem i ben njerzit ta duan ,kjo eshte e sakte per ju se sa afer dhe large jush ndollet ajo se sa zoti ju don apo urren sepse kur nje njeri e urrejne njerzit me pare e urren i malli zot ,,,,/ dhe binduni sipas veprimeve tuaja te kuptoni qe ndolleni afer ndeshkimit te tije nese ndolleni ne padrejtesi apo shperblim nese ndolleni ne drejtesi hak zoti sheh dhe degjon ai i monituron te ndjerit folurit dhe vepruarit tone te hapur dhe fshehte ati si ashpetojme dot askush ,deshmitari mire per te kuptuar rreth jush nese zoti ju don jane njerezit qe keni te beni me to,ju ftoj ne drejtesi hak ju ftoj ne te verteten dobin per vete dhe tjeret ,zoti ju ullzofte dhe zoti ju meshirofte zoti e ndafte cdo ceshtje me drejtesi dhe meshire nder ne

 4. Si eshte e mundur qe nje ish mender k/minister i bene thirrje banditeve per te shkateruar sistemin kompjuterik te shtetit nen preteksin se edhe shteti na qenka bandit!? Perse nuk i drejtohet drejtesise!?
  E shikoni se cfare monstre ka drejtuar vendin!
  Kjo na le te kuptojme se me te tilla forma ai ka zgjidhur problet e tija, si Halkajt, Trebicken e plot te tjere.

  1. le te analizojme 3 kuptime kuranore dhe profetike si shqiptare ,1 per ulleheqesit ,qe flitet per ardhjen e ulleheqesve mizor dhe gjithnje me mizore,ne krye te popujve per shkak te te keqes qe kan fitu ,2 perkujtimin nga vjen e mira dhe e keqa ku te miren e cileson nga allahu qe te keqen nga vetet tona ,dhe tre per nderprerjen e ndihmes krimineleve,keto tre kuptime dhe shum te trjera qe gjinden ne ajete kuranore dhe hadithe profetike ,precize ,zoti mallerishem precizoj meshiren precizoj ndeshkimin per ropet e vet ,,kuptimi pare per te keqen kur shfaqet zoti eshte krijues i gjithckaje ,kurse ne sprovohemi nga ku prej sproves marrim dobi ose dem ,te drejten zoti e ka shperblyer e ka krijuar si dobi zgjillje kurse te padrejten pasuesit e saje si ndeshkim dhe shkatrrim jane cilesi qe nga krijimi ,por dhe kuptimi eshte i drejte kemi te keqe ngado ,zoti mallerishem nuk e solli kesaj ja beme sherbimin vet po ashtu per ulleheqesit mizor qe vine ne ullheqe mizor mbi mizor e perse sepse eshte fituar e keqa ndiqet e keqa pranohet e keqa , dhe e keqa shtohet,kurse pika tjeter qe urdheron ndaljen e ndihmes krimineleve,edhe ky urdher eshte i drejte sepse zoti mallerishem nuk urdheron krimin dhe ushimin per te shtimin e tije eshte e paster nga cdo e mete,ai urdheron per mire qe dobia dhe miresia te shtohet,a mund ta shohim ne si popull veten brenda kesaje qe zoti thot ku jemi ,zoti urdheron te punojme me drejtesi hak bejme keshtu ,jo te kunderten ,per 1 shekull zoti na urdheron ta adhurojme e bejme krejt pak per numrin e popullsise ,zoti urdheron obligimet shehadet namaze zekate agjerim harxh ,i bejme ,krejtpak minimalja saqe nuk ndjehet fare ,zoti urdheron dituri ,meditim urtesi dhe konsultim dhe percaktim dobishe ne unitet mendimi dhe veprimi e bejme si duhet kur ajo cfar thot zoti su be ne 1 shekull nder ne u shkeputen lilljet me zotin u edukua formua dhe zhvillua e keqa ku per cdo problem qe themi eshte problem dhe sikur te ishin ulleheqesit mizor nje popull besimtare dhe edukuar nuk pranon asnje te keqe ne mezin e vet shteti heq fen ato vazhdojne allurimin vlerat punet dhe veprat e mira dhe ne unitet mendimi dhe veprimi zbrapsin shtetin se jan me shum ,i tregojne vendin shteti ndan pronat padrejtesisht populli se pranon ate ,dhe sejcili i thot ajo qe seshte e imja nuk e pranoj dhe keshtu i mbetet te zotit por e prnuan te keqen tani vriten njeri me tjetrin pambarim shteti lejon dy standarte keta pranojne vetem njerin dhe arrine qe shtetin ta disiplinojne ,dhe vendosin ne poziten e duhur por duke qene qe shteti ka sponcorizuar dhe lejuar cdo te keqe dhe populli e ka pranuar vepruar bashjetuar me te larguar prej zotit dhe urdherave te tije ,ketu duket afrim derejte barazimit ku e keqa e mbyt te miren ,dhe jemi afer ose ne te qe zoti ,nderpret ndihmesen ,per kriminelet ,nese nje njeri urrehet e urrejne njerzit e urren zoti me pare ,po keshtu eshte dhe per kolektivin dhe ky ralitet qe kemi nuk na zolli zoti por i bene sherbimin vet njerzit sipas vet zhvillimit te keqes ,lexoni librin e zotit dhe degjoni dietaret se do bindeni me mire duke u rritur e keqa vjen nje pike ku zoti mallon njerzit dhe sjell shenjat e medhat dhe perfundimin e kohes se kesaje bote ,le te analizojme pergjegjsite te gjith urdherohen te njohin zotin e tyre 1 te vetem ,permes shpalljes se tije permblellese i ardhur si ullzim dhe meshire per mbare botnat kurane dhe synet qe te kuptojne cfar urdheron zoti cfar denon dhe cfar shperblen ,dobit dhe demet dhe cdo gje qe ka te bejne me ne ne dy botet ,kan pergjegjsi te gjith ato qe dine tua thone atyre qe nuk dine fjalen e zotit ullzimin e tije ka pergjegjsi sejcili qe te thellojne njohurit meditojne tek e verteta dhe te behet i dobishem ,vet i pari dhe ta perhape nder tjere ,ka pergjegjsi sejcili qe din qofte dhe nje fjale te mire te punojne me te dhe ta perhape tate te keshillojne per mire dhe ndalin nga e keqa qofte dhe me force ,per ta kthyer dobin me te malle se demin,nese si popull intelektuat pergjegjes te fese ,hillemi ne per te mesuar te verteten punojme me te keshillojme per te ndalojme nga e keqa ne unitet mendimi dhe veprimi neve cdo te keqe e largojme nga mezi jone permes bindjes vlerave pendimit ndryshimt pa u demtuar dhe shkatrruar askush ,por duke u ndjere gjith krenare sepse pajtimi eshte baza qe arrihet me mirkuptim marrveshje tolerance e kur ne heshtim dhe nuk japim dobit per te cilen u krijuam nuk behemi ndihmes dhe plotesues ne dobi ,nuk mendojme nuk flasim dhe nuk veprojme mire me te verteten nuk deshirojme per vllajn cfar deshirojme per vete ,padrejtesia shkatrrimi dhe ndeshimi zotit nuk ndalet dot ndaj nesh ,ky koment u be duke analizuar te verteten dhe ne ne ralitetin tone ,duke terhequr vrejtjen cdo shqiptari ,qe ka ndjeshmeri per analize sejcili ne veten e vet per te pare cfar kerkon ne ne jeten e tije kete jet dhe si po e arrin dhe cila eshte rruga arritjes se sukseseve dobive qete mos zhgenjehet,sepse ne shpirtine tije per veten e vetndjen te drejten miren paqen sepse u krijuam me te ,nersa tjereve ju ben padrejtesi dhe pret te miren drejten dobin prej tyre ,jo kjo nuk ekziston qe padrejtesia te sjelle dobi dhe drejtesia te sjell dem por padrejtesia ka rendimient vetem demin u krijua e tille si ligj i zotit si kapitull dhe detajet gjeresin e saje ne pergjithesi fjal perfjale jane ligje te zotit ,per cdo fjale qe zoti mallerishem ja mesoj ademit ,a,s si emer e cdo sendi tregon ligjin themelore te urrdhereses dobishmes drejtesin dhe ndaluares demshmes pradrejtesine si ligje te tije krijimi saktesi precizion kuptimi shenj dallues psh ndershmeria sinqeriteti etj ,,/ si i qeajn ne sot me emra mbi emra ne zhvillimin tone duke ikur nga emri primare i shpalljes dhe duke dalur nga kuptimi thelbesore por primarja reflekton burimin ndershmeria ndryshon nga pandershmeria dhe nje i pandershem sado qe te perpiqet te flase bukur e zbulon vepra kjo quhet genjeshter ,sepse,shenjat e fjales i nxjerr vepra ne shenjat e veta puna keqe ne kundershtim dhe ky njeri nuk ka sukses sepse te pandershmin padrejtesine e urrejne te gjith dhe luftojne te gjith,,sepse ja din vleren ,e kur i ndershmi ne fjale paraqitet i ndershem ne pune ka sukses e duan te gjith sepse keshu zoti mallerishem i krijoj padrejtesine me urrejtje dhe ndeshkim dhe drejtesine mespekt dhe shperblim dobiketo jane ligje precize qe nuk ndryshojne fjal te duket e thjeshte por po te thellohemi ne te dobine e saje vleren dhe shvillimin e saje gjeresia e dobise eshte e pafundeme ,apo si e quajm shkence me vete per ta studiuar ne vecanti dhe lilljem me gjitha fjalet tjera ne kuptimin gjuh mendimi apo zhvillimi sepse fjala ka pasqyrim vepren punen ne zhvillimin e vet ,por cfar beme ne ne nje shekull anes burimore i humbem kuptimin duke vene fjal mbi fjale per te njejtin kuptim,duke zhvilluar lojen e fjales dhe manipuluar te verteten , dhe nuk u zhvillua veprimi duhur proporcional ,dhe kapem ket ralitet ,po tani sa larg dhe sa afer jemi tek dobia permirsimi mundesit e normalitetit ,ne jemi momentalisht ne mes te se keqes thuajse ne kulmin e zhvillimit ku nga mesi jone jan larguar shum te mira nga meshira zotit ,1 kryesorja turpi ,kryefjala sinqeritetit dhe meshires zotit ndaj nesh turpi eshte vet turpi shenjat skuqa e fytyres kjo vjen nga kuptimi dhe zbatimi i thelle i ullzimit zotit ,psh ,ne nje bisede nje njeriut i skuqet fytyra te genjeje dike apo te flase e veprojne gjithcka qe zoti mallerishem ka ndaluar ,perpara se te flase apo veprojne bejeni nje sontazhe ne ulleheqes dhe popull dhe shikoni sa njerezve ne 100vete do tu skuqet fytyra perpara se te flasin apo veprojne nje veprim te padrejte ,do te bindeni qe se njohin si emer jo me tu skuqet fytura sepse turpi nder ne ka ikur me kohe ,por cfar thot zoti mallerishem per te do ta gjeni ne kuranin famelarte ,ajetet mbi turpin dhe hadithet profetike ,por do bindeni qe kur zoti don te shkaterrohne nje njeri me pare i hek turpin keshtu eshte dhe per popullin por akoma me keq sepse nxit te paret e ati vendi te kryejn krime,qe perfundimisht pa turpin ne dhogaritemi te shkatrruar tek zoti botnave,po a kemi shpetim mundesi po zoti i ka lene portat e meshires se tije hapur per ropt e vet,kete ua sqarojne dietaret teologet ,cfar sygjeroj un shoqeris civile perderi sa kerkoni te mira dobi lumturi begati shpetim zgjillje sejcili te marre veten ne dhogari perpara se te na marre i malli zot ti drejtohet zotit te tije librit te tije dhe fillojne ndryshimet nga vetja dhe sipas mundesive qe ka te behet i dobishem per familjen te afermit shoqerin dhe me gjere ,sejcili sipas pozicionit dhe mundesise te behet kontribues fillestare ne nxitje per sencibilizim per tu menduar dhe vepruar e mira dhe ndaluar e keqa sipas ullzimit zotit jan mundesi te thjeshta me dobi pa fund dhe shpejtesi marramendese qe i pergjigjen zhvillimit te kohes per plotesimin e nevojave dhe zigjilljeve ne menyre adekuate ,,ja si ne youtube ka vidio me aspekte motivuese inkurajuese nxitese per dobi te pakta jan por nese shumohen ne gjuhen tone ato kan nje ndikim pa llogari ne popull ne dobi ,si mund ta kuptojme harmonizojme percjellim dhe mundesojmee qe popullin ta veme ne rresht per te hulumtuar dhe vepruar dobit ,po eshte e mundeshme dhe e thjeshte ,pa kosto eshte thuajse kosto qesharake e pergjithshmja detyrim moral dobin punet dhe veprat e mira ,si sevap dhe shperblim prej zotit ne dy botet si begati dhe zgjillje per gjith pa dallim detajet e orientimit kemi problematikat njerzore nga me te ndryshemet,njeren ane ne anen tjeret ullzimin e zotit per vepra te mira ,kemi njerez veprues pa mase jan gjith njeriu eshte i cmushem dhe frytllenes ka dinamik te brendeshme logjik te forte fantazit pa fund ku mund ti shfrytezojne per dobi ose dem nga padituria ,ne bejme orientimin me bindje ne dobi,sepse te drejten sejcili e don per vete te miren zgjilljen dobit jane jetike domosdoshmeri sejcili ka llimbje meshire dashuri per veten por kur sheh te ekspo zuar nje vidio me nje ngjarje rrenqethese per nje person menjehere ndjen llimbje dhe duke pare qe zoti ja kompeson dhe shperblen vihet ne vemendjen e tije per ta pare kete dukuri tek vetja te afermit shoqeria per te kontribuar dhe ndihmuar ne zgjilljen e problemit te jetimit varferit te pashpeset e me rralle se nuk eshte se populli ska aftesi mendore nuk ka fuqi sepse jan te zgjuar dhe shendosh e mire ,nuk eshte se nuk kan lek por ska orientim te duhur dhe keshtu fillon kjo nxitje duke filluar me problemet sociale te ndihmeses ne kerkime shkencore grumbullimin e talenteve kontributin per to dhe me rralle vet prisit e fese ne kombinim me intelektuale permes ullzimit zotit krejte lehte mund te nxisin piopullin per keshillim per mire dhe ndalim nga e keqa ne ndihmese dhe ndihmes e plotesues ne dobi ne rrjetet sociale ku perqendrohen njerzit ne programe te posaceme me ligjerata te thekesuara nga nje popull qe ndollemi ne mes te keqes nga nje shekull padrejtesi ta zhvendosin ne nje popull te dobishem dhe nen meshiren dhe begatin e miresive te zotit,,keshtu un shoh zhvillimin miresin vetem permes zotit sipas ullzimit dhe meshires se tije duke u bere keshillues ndihmes dhe plotesues te gjith duke u bere te dobishem per vete dhe tjeret e gjith shoqeria jone vetem keshtu un bindem ne cdo zgjillje shkall shkalle me orientim te percaktuar nga nxitja me e thjeshte deri tek me e mallja per dobi me te mella cilesore ky eshte mendimi im nese dikush e pranon te behet ndihmes dhe plotesues perderi sa per vete te miren e duam te gjith pse jo dhe per tjeret ne cdo pikpamje nese dikush sheh ndonje gabim le ta korigjojne nese dikush din cika me shume le te behet kontribues ne dobi me respekt per te gjith falnderimi i takon vetem te mallit zot qe me mundesoj nje kuptim te gjere dhe kete tua mundesoj tjereve ne dobi nese e pelqejne perkrahin dhe veprojne ne unitet mendimi dhe veprimi ne dobi

 5. nese ne edukojme te verteten nder breza qe germa fjala dhe shprehja ne kuptimin gjuhesore njerzit i bejme te vertete ne kuptim shprehje dhe veprim , ne kuptimin e thjeshte ose me kuptimn shkencore te quajtur sipas kohes ne pregatisim breza shkencetaresh ne kuptim fjal dhe shprehje sepse cdo njeri i sukseseshem suksesin e arrin nga njohja se se vertetes sepsre asnje sukses nuk arrihet ndrushe ne dobi vecse sipas ligjeve te zotit ,keshtu neve bejme te mundur funksionimin normal ne normalitet te organizimit njerzore ne vecanti dhe pergjithesi te dobishem per vete dhe tjeret po me kete a do kemi ulleheqes te padrejte jo kurrsesi sepse kur dobia eshte me i mall se demi kalohet proces bindje pajtimi mirkuptimi tolerance falje sepse njeriu nga padia bie ne gabim dhe nga dituria faktet bindet njeriu as nuk eshte i pagabueshe demeshmem dhe as i pa ndreqeshem dobishem ne nuk kemi nevoje per armiq armiku njerzore i cilesuar eshte djalli mallkuar qe nxit veset tona per vepra te keqia sejcili armik te vetin ka egon e tije veset e keqia ne sejcili duhet te zhvillojme lufte me veten tone dhe tjeret ti keshillojme per mire zoti gjithesise portat e meshires miresise i ka lene te hapur per te gjith

  1. Ore ti hall dhe zgjillje te paska hengur dhia librat me duket, se po shkruan romane dhe jo opinion, po nuk ke seç ben, sepse ju komunistet gjithmone aktive jeni

 6. komentet dhe kuptimi ,komente kan qellim dobin ,nen driten islame te vertetes si keshillim per mire dhe ndalim nga ekeqa obligim hyjnore mora dhe njerzore ,mbetet per te theksuar nes disa mendime qe jan lehtesim ne kuptim por ne zhvillim dhe zbatimjane vetem sipas ullzimit dhe percaktimit zotit,modelit profetik shembullit te tije per cdo ceshtje ne cdo veprim moment pas momenti ne cdo ide a veprim te mundeshem qe njeriu mund ta kryejn e jeten e tije ne te menduar folur dhe shprehur ne cdo pikpamje,li lehtesim kutimi per kohen dhe shpejtesin e zhvillimeve un bera sic eshte indeksi temave i kuranit apo precipitimi shkencore grupim bera nje ide mbi indesin e cilesive te fjales vleren e fjale ne tre shkallet e veprimit dhe identitetin fjal veper si ekzistueshme me vleren e vet si shenj te dallueshme ,por qe kjo nuk mund te behet burim filozofik zhvillimi sipas interesit ,nuk ka sukses ndryshe vecse ,sipas modelit dhe shembullit kuranore dhe modelit profetik,sepse fjala vjen respektin ta zem si drejtim e zhvillon por respekti ka mase nuk mund te respektosh armikun barbarin kusarin te demeshmi ka percaktime per sejcilin fjale dhe model veprimi sipas ajetit kuranore dhe modelit profetik mi gjitha fjalet vec e vec si per dobit si per demin un duhet te respektoj prindin sepse tek respekti ndaj tije zoti me fal xhehnetin ,pra cdo veprim dobie ka lillje me shperblimin e botes tjeter gje qe rritja e kuptimit shpejte me menyren lehtesuese eshte shpejtesi ne vlersim dhe zbatim sipas ullzimit ne kurane dhe synet ,kjo forme eshte lehtesim ne shpejtesi ne kuptim dhe vlersim ,kemi nje forme tjeter se ku futet matematika ,matematika eshte produkt dhogarie numerike ,por tek ullezimi zotit nuk futet ne percaktim vecse dhogari ne rendiment bruto ,ose mbetet dhogari ne ndjekje me mundesi rendimenti bruto ne tregeti shitblerje ,percakti jo nuk ka sukses sepse zoti ka vene kufirin ,per cfar ka ndollur e sheh analizoje por ajo qe do vin thuhet ne dashte zoti,,sepse zoti mallerishem ka vende kufirin stop ,me ajetin qe ka kuptimin e deshirave ne doren tone dhe ralitetin e doren e tije ,,,,/ duke i qartesuar me ajetet dhe hadithet tjera qe kan vartesi raliteti qe kerkojme tek veprat tona dhe meshira percaktimi zotit ,vertete zoti drejtesise dhe veprave te mira i ka llene garanci shperblimin fitoren suksesin dobin shpetimin shperblimin , dhe ne i bejme te gjitha me mendim shperblimin e tije te menjehereshem por ai e din se kur e jep menjehere gradualisht apo ne boten tjeter , sepse ai eshte krijuesi percaktuesi i gjithdituri ne sprovohemi me njeritjetrin prej zotit boteve per cdo gje qe na ka llene pasuri dituri semundje durim ,,,,/keto i qartesojne me mire dietaret ato cfar jam munduar te paraqes jan lehtesim dobi por baze kuranit dhe synetit profetik pa pik as presje nese dikush kerkon dobi

 7. komentet dhe kuptimi ,komente kan qellim dobin ,nen driten islame te vertetes si keshillim per mire dhe ndalim nga ekeqa obligim hyjnore mora dhe njerzore ,mbetet per te theksuar nes disa mendime qe jan lehtesim ne kuptim por ne zhvillim dhe zbatimjane vetem sipas ullzimit dhe percaktimit zotit,modelit profetik shembullit te tije per cdo ceshtje ne cdo veprim moment pas momenti ne cdo ide a veprim te mundeshem qe njeriu mund ta kryejn e jeten e tije ne te menduar folur dhe shprehur ne cdo pikpamje,li lehtesim kutimi per kohen dhe shpejtesin e zhvillimeve un bera sic eshte indeksi temave i kuranit apo precipitimi shkencore grupim bera nje ide mbi indesin e cilesive te fjales vleren e fjale ne tre shkallet e veprimit dhe identitetin fjal veper si ekzistueshme me vleren e vet si shenj te dallueshme ,por qe kjo nuk mund te behet burim filozofik zhvillimi sipas interesit ,nuk ka sukses ndryshe vecse ,sipas modelit dhe shembullit kuranore dhe modelit profetik,sepse fjala vjen respektin ta zem si drejtim e zhvillon por respekti ka mase nuk mund te respektosh armikun barbarin kusarin te demeshmi ka percaktime per sejcilin fjale dhe model veprimi sipas ajetit kuranore dhe modelit profetik mi gjitha fjalet vec e vec si per dobit si per demin un duhet te respektoj prindin sepse tek respekti ndaj tije zoti me fal xhehnetin ,pra cdo veprim dobie ka lillje me shperblimin e botes tjeter gje qe rritja e kuptimit shpejte me menyren lehtesuese eshte shpejtesi ne vlersim dhe zbatim sipas ullzimit ne kurane dhe synet ,kjo forme eshte lehtesim ne shpejtesi ne kuptim dhe vlersim ,kemi nje forme tjeter se ku futet matematika ,matematika eshte produkt dhogarie numerike ,por tek ullezimi zotit nuk futet ne percaktim vecse dhogari ne rendiment bruto ,ose mbetet dhogari ne ndjekje me mundesi rendimenti bruto ne tregeti shitblerje ,percakti jo nuk ka sukses sepse zoti ka vene kufirin ,per cfar ka ndollur e sheh analizoje por ajo qe do vin thuhet ne dashte zoti,,sepse zoti mallerishem ka vende kufirin stop ,me ajetin qe ka kuptimin e deshirave ne doren tone dhe ralitetin e doren e tije ,,,,/ duke i qartesuar me ajetet dhe hadithet tjera qe kan vartesi raliteti qe kerkojme tek veprat tona dhe meshira percaktimi zotit ,vertete zoti drejtesise dhe veprave te mira i ka llene garanci shperblimin fitoren suksesin dobin shpetimin shperblimin , dhe ne i bejme te gjitha me mendim shperblimin e tije te menjehereshem por ai e din se kur e jep menjehere gradualisht apo ne boten tjeter , sepse ai eshte krijuesi percaktuesi i gjithdituri ne sprovohemi me njeritjetrin prej zotit boteve per cdo gje qe na ka llene pasuri dituri semundje durim ,,,,/keto i qartesojne me mire dietaret ato cfar jam munduar te paraqes jan lehtesim dobi por baze kuranit dhe synetit profetik pa pik as presje nese dikush kerkon dobi kjy komet eshte dobi dhe mundesi lehtesuese ne kuptimin e cdo komenti te bere

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.