• |
ide | kryesore

Kufiri detar me Greqinë, Ilir Meta në takim me Sali Berishën

Lajme, Të fundit

Kreu i shtetit Ilir Meta ka pritur në Presidencë, ish-presidentin Sali Berisha, i cili iu përgjigj pozitivisht ftesës për t’u konsultuar për marrëveshjen e ndarjes së detit me Greqinë dhe Protfuqishmërinë që kërkon Ministri i jashtëm, Ditmir Bushati për të.


Presidenti Meta  u konsultua dje me ish-presidentët Bamir Topi dhe Bujar Nishani dhe paraditen e sotme, me  Alfred Moisiun dhe Rexhep Meidanin.Procesin e konsultave, Meta e mori me iniciativë për shkak të rëndësisë që ajo paraqet për interesat kombëtare.

Disa javë më parë, Ditmir Bushati, Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme zhvilloi bisedime dypalëshe me homologun grek Nikos Kotzas në Korçë lidhur me marrëveshjen e ndarjes së detit ndërmjet dy vendeve.3 Comments

  1. neve nuk mund te provojme te themi se marrveshja me detin po zbatohet sipas ligjeve nderkombetare apo binden shqiptaret qe e verteta keshtu eshte ,sepse me te vertete bota ka arritur te ket nje standart ,ne marrveshje dhe kan miratuar te gjith dhe gjith duhet ta respektojme por bota nuk eshte e coptuar si ne ne pes shtete nese bota kerkon standart le ti ven kufit ku ishin dhe me dinjitet po respektojme ,por ne kushte te coptimit ,nuk ka me standarte as leshime ,ashtu si dhe deri ku ishin shenjat kufitare ne komunizem pasi u be nje here coptimi ne toke dhe dete ky do mbetet perne pa u ndalur te drejtat tona per ta cuar ku ishte paracoptimit ky eshte standarti e drejta ,pastaj marrveshjet jan mirkuptim dhe transparence ,ecni me pergjegjsin dhe zerin e popullit ne perfaqsim dhe zgjillje nese i thoni vetes shteti shqiptare mos neperkembeni te drejtat e15 milion bashkombasve tuaj ,sepse pasurit tona jan per lumturin tone ku zoti na i lla eshte e drejta jone kurse ju jeni ullheqes te zgjellur nga populli por nese si sherbeni populli e ka te drejten tu heq dhe vendos ato qe me mire e perfaqsojne dhe sherbejne,nuk kemi arsye tu japim buken e gojes tjereve ate e kemi per femijet tane brezat qe vin

  2. askun nuk pashe qe ulleheqesi ,duhet te urdheroje veproje si te doje pa kritere limit standart,,si ti teket,se po se keshte eshte lehte qe te formoj banda bejne krdine marr pushtetin dhe grabitur e shkatrruar gjithcka ,bota qytetruar ka arritur standart me baze te drejtat vlerat dhe i respekton ,dhe per ket shkak kan perparuar ju ishi te fuqishem ndaj ish pronareve me nje ligje gjithe rat dakort tu grabitet prona ,sepse sishte e baballareve tuaj nuk hoqet zi per ta fituar ,por ,ky eshte veprim me i thelluar dhe sfidues i patejkalueshem sepse perballe keni 15 milion shqiptare qe ket padrejtesi te pashpjegueshme fshehte nuk jua pranon kush ,ku prej cilit pasojat jane pa llogari,,kurse juve ende hiqeni sikur eshte normalitet dhe dobi ,kurse 15 milion njerez jan budallenj dhe asgje skuptojne dhe asgje nuk bejne ,mos prisni cfar do ndollin ndaleni qe te mos ndollin naleni te keqen me drejtesi urtesi hak me transparenc ,kjo eshte pjesa e fundit mbas cdo te keqe te deritasheme te ndollur ndaj nesh ne kete vend

  3. qortim gabimi ku thuhet eshte e lehte te formoj banda beje kredin ,kuptimi plotesohet ne ide per fjalen ne pergjillesi por formen qe veprohet eshte e lehte qe kushdo te formojne banda ,,,etj etje,thuhet keshtu mbasi modeli i veprimit te padrejtesise eshte prezen ,ku mund te vazhdojne ne shumfish ,sic eshte krimi orgoanizuar nga ky vizon jepet ky shembull ke vemendje kujdes drejtesi ,,/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *