• |
ide | kryesore

Ligjvënësit amerikanë të alarmuar nga deklarata e Putin për armët e reja bërthamore

Planet

Një grup ligjvënësish amerikanë kanë bërë thirrje për dialog strategjik me Moskën pasi besojnë se problemi është ‘urgjent’ pas prezantimit nga ana e Vladimir Putin të një arsenali të ri armësh bërthamore.


Letra, në të cilën kërkohet dialog urgjent dhe strategjik me Rusinë është nënshkruar nga senatorët Edëard J. Markey, Jeff Merkley, Dianne Feinstein and Bernie Sanders. Ajo i adresohej sekretarit të shtetit Rex Tillerson dhe u publikua në media ditën e enjte.


Senatorët thonë se teksa dy shtetet kanë mosmarrëveshje të rëndësishme, përfshirë ndërhyrjet e pretenduara ruse në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 apo aneksimin e Krimesë, Moska dhe Uashingtoni duhet të ulen në tryezën e bisedimeve.

“Shtete e Bashkuara të Amerikës duhet të angazhohen urgjentisht me Rusinë për të shmangur çdo keqllogaritje dhe për të ulur gjasat e konfliktit.”

Letra vjen disa ditë pasi Presidenti rus, Vladimir Putin, prezantoi një grup armësh të reja dhe shumë të avancuara bërthamore. Në fjalën e tij, Putin tha se Rusia nuk do të kishte pasur nevojë për këtë armë të reja nëse SHBA-të dhe aleatët e saj do u kishin vënë vesh shqetësimeve të saj legjitime.

“Askush nuk deshi të fliste me ne rreth rrënjëve të problemit. Askush nuk na dëgjoi, kështu që na dëgjoni tani”, tha ai.

1 Comment

  1. gjinia njerzore duke u mbeshtetur tek vetja e shtyre nga egoja parase dhe pushtetit ,u vun ne rradhe te gjith bas interresit dhe fuqis ,nge gare te ashper sekush te dale i pari dhe kush te marre ne dore kontrollin mbi boten ,te zoterojne gjithcka kontrollin mbi parane arsimin mediat pushtetin teknologjine shkencen ligjet politikat ,pasurine,njeriu me te vertet te habit ,i bien shkurt interes fuqi perkushtim veprim ,kjo eshte padrejtesia,me cilesit e saje kundraproduktivitetin me cdo te keqe brenda,perfshi edhe kapitullimin e vet,zhgenjimin shkatrrimin dhe ndeshkimin ,sepse padrejtesia njeriut si garanton asgje,,po ku luhet gjith ky spektakel ne krijimin e zotit gjithfuqishmit gjithpushteteshmit gjithemeshirshmit,dhe ndeshkuesit te ashper,po cila eshte fuqia jone njerzore te bejme baze interesit lag zotit ullzimit te tije,vetem te shkatrrojme vetveten,,asgje me shum po punojme me perkushtum te jashtzakoneshem,per te shkatrruar fatet e jetes duke u bere mekatar te vetes dhe njerzimit,,tani ndjejn frik se shohin fundin ,kerkojn balance dhe ndarje interesi marrveshje mirkuptimi ,por ne asnje rast ,interesi nuk permbush egon tone te pushtetit permes urrejtjes dhe konkurences ku ne mes nuk ekzistojne vlerat meshira toleranca mirkuptimi besimi,uniteti harmonia ,ndihmesa,,urrejtja dhe konkurenca ne cdo moment perseri nga mungesa vlerave dhe interresit ne cdo moment prollon pabesi intrig ,urrejtje hakmarrje deri sa njeriu largohet nga padrejtesia ne cdo detaj i ktheht zotit vet ullzimit tije prej ku e keqa hesht dhe e mira merr dhen ,binden te gjith qe shkatrrimi eshte i panevojshem dhe se drejtesia haku eshte domosdoshmeri, e verteta ,ku ate cfar deshirojme per vete ta deshirojme dhe per tjeret,kjo eshte esenca,sot po trembemi nga njeri tjetri por harrojme se sejcili armikun e ka tek vetja ne egon e tije per para dhe pushtet sikur gjith te shihnim veten ne raport me cfar thot i malli zot ,dhe rregullohej te gjith do mbeteshim vellezer,,por historia njerzore nuk perfundon ketu ,ulltimi jon vazhdon sipas etapave te zhvillimit te paracaktuara me pare nga krijuesi gjithesise nga krijuesi drejt krijuesit,per diten kur te dalim perpara tije duhet te friksohemi me shum se atje nuk ka ikje atje nuk ka rraketa i gjith pushteti ndollet ne doren e tije,veprat e padrejta ai ka garantuar se i ndeshkon ashper, kurse veprat e mira ai i shperblen pa mase,lind puetja a jemi ne momentin sejcili qe te analizojme se cfare ne fakt po bejme dhe cfar na pret tek zoti jone ne kete bote dhe diten ,e dhogarise duke ditur se premtimi tije eshte i sakte ligjet e tije jan te drejta ,sepse faktet tregojne cdo dite qe normaliteti dobit funksionojne vetem sipas ligjit tije ne cdo fushe shkencore dhe zhvillim njerzore vetem sipas percaktimit te tija ,lin pyetja sejcili per veten e vet,a duhet te shohim thellesin e shpirtit cfar ndjem dhe duam per veten tone sejcili te miren apo te keqen ,ne cilen gjejme qetesin ,dhe garancin sigurin dhe shpetimin dhe te ta ndjekim,natyraliteti jone per veten eshte e mira paqa drejta ,dhe po kete ta ndjekim dhe per cdo gjallese sepse keshtu zoti mallrishem i krijoj dobit ,kjo eshte sprova,nese ne duam te miren per vete tia duam njelloj edhe tjetrit dhe keshtu e mira perhapet dhe meshira zotit zbret mbi ne ,sepse jemi krijesa te tije dhe brenda hapsires se frontit tije ,nuk jemi krijues zgjilljesh zgjilljet tona jan te krijuara ne unitet permes krijuesit dhe krijesave,jane te harmonizuara,me perpikmeri, kjo eshte urtesia per te kuptuar cfar ne fakt po bejme per te pare ce cfar ne fakt deshirom per vete ,cila eshte e verteta e fakteve dhe cfar ne fakt eshte domosdoshmeri ,qe te marrim garancin sigurin ,qe ate cfar duam ta bejme ralitet, ky koment behet per studiuesit e thell qe kerkojne zgjillje me ndikim adekuat te sigurte dhe garantuar me respekt per ato qe din ta vlersojne mirkuptim per ato qe keqkuptojne qedhimi eshte vetem nje arsye me shum ne rrugtimin drejt dobis njerzore

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu