• |
ide | kryesore

E paprecedent/ Ministri i Jashtëm godet me ujë deputetët

Kryesore, Lajme

Debati i ashpër dhe përplasja sot në Kuvend mes deputetëve bënë xhiron e mediave brenda dhe jashtë vendit. Shënjestra e protestës dhe sulmit të opozitës ishte kryeministri Edi Rama. Por ndonëse ndaj tij vërshuan qeset me miell e gjithfarë sendesh të tjera, Rama zgjodhi të bënte spektatorin.

Mbase duke mos dashur të agravonte situatën, por edhe sepse fundja s’kishte çfarë bënte tjetër. Ndërkohë ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati s’e kanë mbajtur nervat. Duke qenë pranë Ramës, mielli e ka prekur edhe atë.  Por në dallim nga Rama që qëndroi pasiv, Bushati bëri një gjest të paprecedentë në parlamentarizmin shqiptar dhe me siguri që nuk është parë në asnjë vend tjetër demokratik. Ministri i Jashtëm spërkati me ujë deputetët e opozitës. Si është e mundur që Ministri i Jashtëm i një vendi të sillet në këtë mënyrë? Për shkak të funksionit që ka, ai është fytyra e Shqipërisë nëpër botë.


Nga ana tjetër vendi është në një moment të rëndësishëm, duke pritur hapjen e negociatave me BE-në, ndërsa Ministri i Jashtëm bëhet protagonist i sherrnajave politike. Pasi skenat bënë xhiron në media dhe u komentuan gjerësisht, për të zbutur fajin e asaj që ndodhi, Bushati përdori të njëjtën strategji si Rama për rastin e ngjarjeve në Rrugën e Kombit. Ai kërkoi ndjesë për gjestin dhe e justifikoi atë me sulmet e opozitës.

“Dua të pranoj që në fillim se jam i keqardhur për reagimin tim instinktiv ndaj agresionit te ulët me miell, vezë e të tjera mjete rrethanore, nga grupi i pushtuesve të dhunshëm të foltores së Kuvendit, pa llogaritur lumin e të sharave vulgare! Kërkoj ndjesë qytetarëve per faktin që nuk arrita të ruaj gjakftohtësinë në ato kushte krejt të papranueshme për çdo mjedis publik, e lere më pastaj për një Kuvend demokratik”, tha Bushati përmes një deklarate për mediat.

©LAPSI.al 

15 Comments

 1. Propaganda juaj e pjerdhur te dhjet se qeshuri . Skarcimi qe po ju ben vettingu juridiksave ne sherbim te lekut dhe politikes po i erreson syte e parlamentareve ,analisteve,pasanikeve -oligarke. Mbeshtetje per SHBA dhe ambasadorin Lu qe po jua fut te kater thundrat ne nje kepuce pjeses se korruptuar te politkaneve dhe pseudoelites .

 2. Pra ky eshte niveli qe pretendon se ka ky minister , i duket vetja si pronar i karriges, ky nuk eshte vetem turp per ministrin por shprehje e qarte e situates ne te cilen ndodhet shoqeria jone. Ajo qe me ben pershtypje jane ata tipat me dosje nga pas qe mbrojne ministrin mos “laget” , ndersa poshte tek opozita nuk ka njeri te mbroje. Keta tipat jane gardiste apo sekretare servile.???

 3. Ky Ditmiri eshte loqe kaluar loqesh. Ky eshte homo komplet. Shiko c’inati prej adoleshenti. Sa me shume shikoj surratin e tij aq me shume me neveritet.

 4. NUk e di cka kuptoni ju me minister i jashtem .Bushati eshte nje deputet dhe njeri para se gjithash.Sipas jush hedhja e miellit,vezeve,gjesendeve ndaj tij nga depuetet tjere qenka me precedent apo?Sipas disave ai duhej te rrinte shenjester e goditjeve dhe duke buzeqeshe apo dhe nese ne nje moment zemrimi hudhe vetem uje na qenka kiameti apo?Turp te keni,lavdroni sulmuesit dhe vandalet e egersirat qe shendrrojne parlamentin ne arene perplasjesh dhe ju ze rrugen ca uje qe u hodhe ne drejtim te rrugaqeve qe godisnin ne drejtim te Kryeministrit e ministrave.Ky qendrim me kujtoj skenat dhe epilogun e 21 Janarit kur Berisha e Basha pushkatuan 4 protestues ,plagosen dhjetra tjer,pastaj arrestuan protestuesit dhe ekzekutuesit qe zbatuan urdherat etyre i moren ne mbrojtje.

 5. qr ca gazetarie, halabak komplet ne sherbim te partive politike. “goditi me uje” po goditet me uje o idiote gazetare?? “Bushati beri nje gjest te paprecendete ne parlamentarizmin shqiptar” seriozisht e keni??? Dmth ne nje Parlament qe kann goditur me arme e gjen cdo lloj halabaku, kjo lagia me uje ishte e paprecende??? “…dhe me siguri nuk eshte üare ne asnje vend tjeter demokrati” hahahahaha edhe delja me e flaket ndjekese e pd do u perqeshte me keto idiotesira. “…duke pritur hapjen e negociatave me BE-në, ndërsa Ministri i Jashtëm bëhet protagonist i sherrnajave politike” dmth tani qe ministri jashtem lagu me uje sdo na fusin ne europe??? “….Bushati përdori të njëjtën strategji si Rama për rastin e ngjarjeve në Rrugën e Kombit kerkoj falje” clidhje kann dy ngjarjet me njera-tjetren????? Nuk di te kem lexuar ndonjehere ndonje shkrim me idiot se ky! Duket qe gazetari (nqs mund te quhet gazetar) ka dashur te beje nje “sherbim” opozites, po kete lloj shkrimi jo sherbim qe si ben po i ve nje damke idiotesie ne kurriz. Ta siguroj une qe vetem per keto lloj shkrimesh ska nevoje PD. Per komentuesit me lart qe per cdo koment qe “shan” kete shkrim idiot i kundervihet me Termin rilindas apo “sa ju paguan qeveria te komenton” etj etj duhet te jeh vetem naiv apo te kesh nivel shume te ulet te intelektit qe te mund te mbeshtetesh nje shkrim kaq idiot e me kaq pak njohuri gazetarie brenda.

 6. nje qeveri sunite qe ja kthejnë bythen erdiganit turk.
  kaztaias grek dhe vuçicit te serbis,kjo eshte anti shqiotare,evrooiand dhe anti amerikane.
  kjo band ne qeveri e presidence jane hommosexuel te rrezikshum.

 7. Bushati e teproj me reagimin e tij, por ishte ne pergjigje te sulmit te bere nga opozita. Ne kete rast duhet denuar e para opozita, pastaj Bushati (patjeter) si min qe eshte. Por mbi te gjitha jane skena vulgare banale, dhe e gjithe kjo ndodh se ka mungese idesh dhe vizioni nga opozita. Eshte ulur aq shume niveli i “perfaqesuesve te popullit” sa jo me kot jemi si popull e shoqeri ne kete derexhe. Eshte fatkeqesi te perfaqesohesh nga keto mostra, letyra, ordinere qe vetem me parlamentin , dhe misionin qe u ka ngarkuar populli nuk kane lidhje.

 8. Histori e vertete ne Shkoder, ne kohen e komunizmit
  Sul Bushati baba i Ditmirit merr emerimin per Sek te Pare te qytetit ne vend te Muho Asllanit.
  Kete sihariq nxiton t’ja jape gruas, nenes se Ditmirit. Ajo ishte mes grave te lagjes.
  Sula i thote nga larg : E moj grua e di me ke do flesh sonte?
  e shoqja : Jo mor Sule, ma thuaj?
  Sula : Do flesh me Sek. e Pare…
  e shoqja : Qyqja…me shokun Muho?
  Edi Rama ja kujton ndonjehere Ditmirit kete histori…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu