• |
ide | kryesore

Kritika për bombardimin në Siri, Theresa May ‘mbrohet’ me Kosovën

Planet

Kryeministrja britanike, Theresa May, u përball me kritika të ashpra nga opozita për ndërhyrjen e vendit në sulmet në Siri. May kujtoi kohën kur qeveria e drejtuar nga laburistët, tani në opozitë dhe kritikë për këto sulme, ndërhynë në Kosovë në vitin 1999 për zbutjen e vuajtjeve humanitare.

‘Mirror’ raporton se kryeministrja britanike i është përgjigjur kreut të Partisë Laburiste, Jeremy Corbyn, se dallimi i vetëm është se në Siri janë përdorur armët kimike.


“Zbutja e vuajtjeve humanitare është arsye e vlefshme e cila është përdrorur nga partia laburiste në ndërhyrjen në Kosovë”, – u shpreh Theresa May.

Kryeministrja britanike ka vazhduar të këmbëngulë se vendimi për ndërhyrje ishte i duhuri.

Ajo është përballur me kritika të shumta për pjesëmarrje në këto sulme, sidomos nga partitë rivale në opozitë.

Ditën e shtunë, SHBA, Franca dhe Britania e Madhe kryen një sulm të koordinuar me raketa në Siri. Qëllimi ishte të goditeshin bazat me armë kimike të regjimit sirian.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu