• |
ide | kryesore

Trump kërcënon Kinën me tarifa të reja, Pekini e quan ‘shantazh’

Planet

Presidenti amerikan Donald Trump është gati të vendosë tarifa prej 10 % në produkte të tjera kineze nëse shteti kinez do të vazhdojë të tregtojë në mënyrë të pa drejtë dhe do të vazhdojë të replikojë për tarifat e vendosura para disa ditësh.


Por, ministri i Tregtisë së Pekinit, e përkufizon si një “ shantazh” paralajmërimin e Presidentit Trump.Presidenti amerikan shpjegon se tarifat e reja do të hyjnë në fuqi nëse Pekini do të vazhdojë të kundërshtojë tarifat e vendosura, të konvertuara në 50 miliard dollarë. Kina i përgjigjet lëvizjes së Trump me termin “masa shumë të rrepta” në rast se këto paralajmërime do të vihen në zbatim.

Lexo më tej nga Lapsi.al: 

Lufta tregtare/ Pas Europës Trump kërcënohet edhe nga Kina Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *