• |
ide | kryesore

“Bastet s’do luhen as online”, Drejtori i Financave tregon të ardhmen e bixhozit

Lajme, Të fundit

Drejtor i Politikave Fiskale në Ministrinë e Financave, Niko Lera komentoi në emisionin ‘Kjo Javë’ në News24, edhe deklaratat e deputetit Erion Brace në parlament, i cili foli për shtetëzim të lojërave të fatit. Lera tha se nuk duhet përdorur termi ‘shtetëzim’ pasi shteti nuk po konfiskon pasurinë e dikujt dhe ta përdori për interesat e veta.


“Po mbyllet një biznes i caktuar sepse konsekuencat që sjell në shoqërinë shqiptare janë gjykuar që janë me pasoja. Në kuptim të prishjes së familjeve, shpenzimit të lekëve në mënyrë inproduktive të futjes së kapitaleve me origjinë të dyshimtë etj, pra këto janë faktorët kryesorë që imponuan këto zgjidhje”, theksoi Lera.


Ndërsa theksoi se ndodhen në proces të riformatimit të këtij sektori Lera përmendi edhe shembuj të ndryshëm se si mund të kryhet ai.

“Një shembull mund të jetë që kategori të caktuara të lojërave të fatit t’i organizojë shteti, por ky nuk është konfiskim, ky nuk është shtetëzim. Shteti vendos që kategori të caktuara për arsye madhore, t’i organizojë vetë. Dhe ka shtete që organizojnë lojëra të ndryshme fati”, tha ndër të tjera Lera, ndërsa shtoi se një ndër opsionet është organizimi në një ndërmarrje të madhe.

“Unë nuk mendoj se jemi në fazë emergjence kemi edhe dy muaj e gjysmë kohë, ndaj të gjitha alternativat do të gjykohen.”

“Edhe bastet online do të jenë pjesë e kësaj mase, pra nuk do të luhet as online. Shteti, administrata që do të lancojë një masë të tillë, ka edhe detyrimin ligjor të kontrollojë zbatimin e kësaj masa. Pra organet ligjzbatuese të këtij vendi, tatimet apo policia do të jenë në funksion të zbatimit të këtij ligji”, deklaroi Drejtori i Politikave Fiskale në Ministrinë e Financave.

Në përfundim Lera theksoi edhe një herë se një mënyrë e organizimit mund të jetë organizimi nëpërmjet një monopoli shtetëror, një opsion tjetër mund të jetë organizimi përmes një kontrolli të rreptë të pagesës, apo futjes në lojë përmes kartës së identitetit të çdo personi nëse është në moshën e lejuar.

6 Comments

  1. Tani do te vloje bixhozi kontrabande, qe do te jete edhe me problematik se ai i deritanishmi, si ne kohen e Prohibicionizmit me alkolin ne Shba, ose si Turqia e sotme, ku bixhozi ligjerisht nuk ekziston….(por neper bodrume lokalesh dihet se c’bejne turqit)

  2. marrezia nuk ka fund.rama nuk e ka problem bigjozin por ai ka problen si ti merr te terat parat vet me kriminelet e rilindjes.tao taoi e vet ikin lujn bigjoz kudo ne bot.problemi i dyt i qelbit rames eshte se po i vjedhin qunat e sajmirit dhe forca e krimit e xhafes gjysmen e kanabist per te luajtur bigjoz.tashem bigjoz do te luhet vetem ne surrel,ne kryebashki ku rilindasit do te organizojn edhe orgji me te mitur femij.mao ce dung,stalin e enver ne nji eshte rama.450 ishin ne 2013-450 i beri edvini ne 2018.tash vala tre e ikjes nga shqiperia ngase se paku 10 deri ne 20 mij do te ngelin te pa pun.duke e ditur qe keto kazino kan punuar pothuaj 20 or ne dit,se paku nje puntor roje,pronari,dihet pronar kan qen qunat e ruqit,valentina leskaj,olsi,gregori,doshi,prenga,sadri abazi,frrok,rosh e dosh por se paku kan pasur xhisiel e disa xhaqka.

  3. Po ai palla gjate e tha vete qe do luhet online ndersa ti nje spurdhjak i peshtire thua jo.Ketu do jemi dhe do shohim nese nuk do shkoje gjithcka tek Bast Arena qe ka per avokat ate kurven me mbiemrin shehu qe bene si i forte tek zgjedhjet e federates.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.