• |
ide | kryesore

Berisha: Rama nuk i fali Xhafajt përpjekjen për arrestimin e Dakos

Lajme, Të fundit

Sali Berisha reagoi sërish në Facebook lidhur me largimin e Fatmir Xhafajt nga posti i ministrit të Brendshëm.

“Tre akuzat e renda dhe poshteruese qe u leshuan mbi Xhafen!” e nis Berisha postimin e, ndërsa shton se në ligjin e mafies, koka e dënuar duhet asgjësuar, në mos fizikisht sës paku moralisht. “Kjo ekzakt ndodhi me Xhafën, te cilin pas e larguan i leshuan mbi shpine tre akuza, secila me e zeze se tjetra si shkaqe te largimit te tij.” thekson Berisha


Ish-kryeministri i qëndron deklaratave të tij se e gjitha u bë vetëm për të fshehur shkakun e vërtetë të largimit të Xhafajt, mbrojtjen me cdo kusht të lëkurës së tij dhe të Vangjush Dakos.

Berisha shkruan se Xhafaj shperndau dokumentat e dosjes hetimore dhe kërkoi pas urdhërit të prokurorise arrestimin e kryebashkiakut të Durrësit. Sipas Berishës, Rama bllokoi veprimet e Xhafës duke e strehuar Dakon një natë në Surrel dhe të nesermen e mbajti kudo mbas vetes, madje për ti dhënë imunitet të plotë e paraqiti edhe në mbledhjen e grupit parlamentar të PS-së.

Postimi i plotë: 

Tre akuzat e renda dhe poshteruese qe u leshuan mbi Xhafen!

Ne ligjin e mafies, koska e denuar duhet asgjesuar, ne mos fizikisht se paku moralisht. Kjo ekzakt ndodhi me Fatzi Xhafen, te cilin pas e larguan i leshuan mbi shpine tre akuza, secila me e zeze se tjetra si shkaqe te largimit te tij.

Te gjitha keto vetem e vetem per te fshehur e maskuar shkakun e vertet te largimit te tij, qe jane mbrojtja nga Rama me çdo kusht e lekures se tij dhe te Gjushit, per te cilin Xhafa shperndau dokumentat e dosjes hetimore dhe bindi/kerkoi pas urdherit te prokurorise arrestimin e tij. Rama bllokoi veprimet e Xhafes duke e strehuar Gjushin nje nate ne Surrel dhe te nesermen e mbajti kudo mbas vehtes, madje per ti dhene imunitet te plote e paraqiti edhe ne mbledhjen e grupit parlamentar.

Akuzat kryesore qe makineria e kryeshpifesit te kombit leshoi kunder Fatziut jane:

E para, Xhafa u largua sepse Sajmir Tahiri do te nxirrte ne konferencen e shtypit te njoftuar gazetareve direkt nga Sugar Fuga nje video me skena erotike. Per te mbeshtetur kete akuze, sipas te ciles Xhafa eshte viktime e krimit te pasionit, u angazhua vet direkt kreu i meduzes, i cili ne Lushnje paturpesisht deklaroi: “Kujdes kur anëtaresoheni në Partinë Socialiste, ka kushte të veshtira. Une hoqa dore nga e dalura nudo. Bëni llogaritë nëse hiqni dot dorë pasi të hyni në PS”.

Akuza e dyte, Xhafen e larguan sepse Sajmir Tahiri do te nxirrte ne konference shtypi ekspertizen italiane te zerit te aferes se famshme te Alfred Velise, e cila deshmon se zeri ne audio eshte fiks i Geron Xhafes.

Akuza e trete, Xhafa iku sepse kishte vendosur kontakte me Klement Balilin per ti marre videoregjistrimet e tij per Ramen, Bushatin, Gjiknurin, Ahmetin, Tahirin etj. Ndaj dhe Rama ne takimin me narkopolicine do ti thoshte haptas Xhafes se pritet te vije ambasadorja e SHBA te flase per arrestimin e Balilit, indirekt ti po e mbron Balilin.

Por perseri, te verteten e largimit tij e nxori Rama ne Lushnje ku i kujtoi Xhafes guret e hedhur mbi partine si me arrestimin e Ndokeve, per te cilin Rama nuk shqiperoi nje fjale por dhe te Avdyleve, Bajreve por mbi te gjitha Rama nuk i fali Xhafes perpjekjen per arrestimin e Gjushit, faktikisht rrezimin e tij si kryeminister ndaj dhe i dergoi me Don Agaçion ne ora 01:30 ne shtepi zarfin me dy shkresa. E para me propozimin e tij per shkarkim nga detyra, e dyta me vendimin e tij per te pranuar doreheqjen e tij. Xhafa zgjodhi fatin e tij.

16 Comments

 1. si nuk u lodhe njehere me shppifjet dhe imagjinaten tende te zeze o mbeturine. si nuk dite njehere te vetme te vleresosh punen e ministrit me te suksesshem qe beri shum me shum se gjithe ministrat e tu sebashku ne aq vite sa ndenje ne pushtet. peshtirllek per cdo gje qe flet.

  1. donanaruna krymb qenefi tek edvin qelbesira qe mutit mjalt i thot,leshit te negjmijes spageti,avionit mushkonj,e jastekut te griseldes femij ne bark,ka ende akoma ju i thoni bllokut te hajnit ilir meta ngjal lalzi te cilen ja thithet ne lalz,dhe po pallen e ketij e bet president,se kur te thithni pall te lirit ju doni te mburreni e te krenoheni qe thithet pall presidenti.

   1. e para meso te shkruash sakte dhe te flasesh si njeri dhe jo si shtaze . e dyta po te them qe aludimet e plakut mere qe ti adhuron si objekt kulti nuk i sherbejne kerrkujt, sa per fjalorin qe perdor besoj se esht ajo ideologji qe ti dhe shqupi qartesisht keni

 2. Si nuk i pushoi goja nje here kti agjenti te UDB serbe aman. Gjith jeten e tij PENICILINA e ka cuar duke sajuar dhe futur njerez ne burg. Dhe ktu prap spo pushon ,nuk vlersoi nje here si duhet punet e tjrve. Po ska faj se eshte trembur nga reforma ne drejtesi dhe ka frike mos i fusin cunken ne burg.

 3. “PSE RA RILINDJA?
  Pas rënies së Ministrit të dytë të Brendshëm, qeveria praktikisht ka rënë.
  Tashmë është fakt se çdo ministër më në krye Edi Ramën sot po largojnë orenditë e tyre nga zyrat shtetërore, pasi janë të vetëdijshëm që koha e tyre mori fund.
  Dhe tashmë do i duhet të përballen me drejtësinë.
  Por pse RA Rilindja.
  Rilindja ra për një fakt shumë të thjeshtë.
  Është në genetikën e PS rënia, humbja, dështimi, pasi e mira mbizotëron gjithmon mbi të keqen

 4. “Rama bllokoi veprimet e Xhafes duke e strehuar Gjushin nje nate ne Surrel” si mund te jete nje ish kryeminister kaq banal e kaq idiot ne mashtrim. Ky i trash kaq shume rrenat ska edhe militanti me i thekur i PD-se nuk i beson dot. Apo ngaqe ka shkuar vete te shpia metes nje nate para vendimit te videos me ze dhe figure e kujto qe te gjith veprojne njesoj?

 5. Penicilina dikur shume aktive ne serbi e greqi sot eshte kthyer ne peniciline ne zhdukje,vemja do te ngordhe si qen,me ju skifterat kush do te meret,tju jape byrek

 6. Sa keq. o. qelbesira te. rilindjes. droga. e. Edi. derrr droges. ua. ka. qiiiio. mendjen. prandaj. shkruani. si. te. cmendur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu