• |
ide | kryesore

Solidaritet me studentët/ Vajza e Azemit dorëzon mandatin e deputetes

Lajme

Rikthimi nga SHBA i vajzës së Azem Hajdarit rreth dy vjet më parë dhe përfshirja e saj në strukturat e Partisë Demokratike, si dhe marrja e mandatit të deputetit ngjalli jo pak kërshëri dhe kuriozitet asokohe. E njihnin pak, por emri i saj rëndonte shumë. Ndërkohë sot Rudina Hajdari ka bërë një tjetër lëvizje me peshë të madhe, në një ditë simbolike si 8 Dhjetori. Ajo dorëzoi mandatin e deputetit që fitoi në zgjedhjet e qershorit 2017, për t’ju bashkuar protestës studentore.

“Nuk jam kthyer në Shqipëri për një post, për të qenë një deputete, por jam kthyer për të ardhmen e Shqipërisë, për vëllezërit e mi, për vajzën time, për të çuar amanetin e babait tim deri në fund. Prandaj, sheshi i demokracisë sot nuk është këtu, është tek Ministria e Arsimit dhe ne sot duhet të shkojmë sot t’i bashkohemi studentëve. Unë nuk kisha parashikuar të flisja sot por kam kënaqësinë të flas para jush, dhe sot dua t’i bëj një betim tim ati, t’iu bëj një betim të rinjve se jam gati të lë mandatin tim për t’iu bashkuar të rinjve sot për luftën e tyre”, tha Rudina Hajdari duke bërë një akt që ndoshta e ka kapur të papërgatitur opozitën.

Dorëzimi i mandatit prej saj duhet lexuar si një hap përpara opozitës zyrtare, e cila deri më tani ka treguar se është pranë qytetarëve vetëm me fjalë, deklarata në media, në parlament apo në ndonjë protestë. Ndërkohë Rudina Hajdari hedh një hap të ri, drejt radikalizimit të qëndrimit opozitar sepse s’ka mënyrë tjetër për të rrëzuar Ramën dhe organizatën e Rilindjes.

Opozitës i është kërkuar vazhdimisht djegia e mandateve, si e vetmja mënyrë për t’i shkurtuar ditët qeverisë së Edi Ramës. Qëndrimi i deritanishëm i opozitës, në fakt legjitimon pushtetin kleptokrat të Edi Ramës. Duke mos djegur mandatet, opozita thjesht shërben si fasadë e shumicës, ndërsa për qytetarët vonon zgjidhja. Vetëm nëse opozita zyrtare, PD e LSI ndjekin shembullin e Rudina Hajdarit, mund të bëhet realisht e besueshme dhe alternativë për shqiptarët, për studentët që po tentojnë të çmontojnë pushtetin korruptiv të Edi Ramës.

Rudina Hajdari u largua nga Shqipëria në vitin 2002, asokohe vetëm 14-vjeç, ku nisi menjëherë shkollën në Amerikë.  Një kthesë tjetër në jetën e saj, shënohet në vitin 2009, ku zë vend edhe si punonjëse në Ministrinë e Jashtme gjatë kohës që PD ishte në pushtet. Për dy vjet pati një eksperiencë pune edhe në Kongresin Amerikan, pranë sektorit të marrëdhënieve me jashtë.

Rikthimin në Shqipëri dy vjet më parë e bëri, siç thotë ajo, jo për t’u bërë deputete por për diçka tjetër më të madhe. Sot ajo bëri një lëvizje, që nëse nuk ndiqet nga opozita zyrtare nuk mund të prodhojë asgjë. Aktin e saj të sotëm duhet ta bënte prej kohësh opozita e pafuqishme përballë pushtetit korruptiv të Edi Ramës. Por sidoqoftë, më mirë  vonë sesa kurrë. Le të presim!

©LAPSI.al 

23 Comments

 1. Dorzo pasurine qe ka vene azemi fatmira kiri dhe trego me cfare parash u studiove ne amerike dhe pastaj mendo per mandatin e deputetit,ne fund qendro larg studenteve mos i bej pis idealet e tyre,ti bashke me shpuren e Korbit te zi sali

  1. eshte shume keq qe ne akuzojme nje vajze te re si Rudina per cfare ka bere i jati. Ajo la ameriken, per tu kthyer ne shqiperi dhe per te dhene kontributin e saj, me sado pak ajo ka mundesi. Sa mire do te ishte sikur shume te tjere te benin te njejten gje si Rudina. Jo te gjithe vene interesin e perbashket permbi atij privat. Kesaj vajze intelektuale kjo levizje i ka shkaktuar shume humbje dhe jo pak kokecarje. Pamvaresisht se ajo u nda nga bashkeshorti ne Shtator, dhe e rrit e vetme vajzen e saj, ajo vazhdon me kembengulje te jete ketu ne Shqiperi dhe te ngulmoje per te ngritjen e nje shqiperie te re. Cdokush tjeter do te kishte ikur me vrap. Sa mire do te ishte sikur te gjith te mbeshtesnim ket brez te ri politikanesh dhe ti themi jo femijeve te bllokut qe po na shkel qe prej 28 vjetesh.

 2. Ik e provoje tu baskohesh. Po kur te maresh fjalen per tu folur tregoju pak studenteve se sa vuajte ti me studimet qe bere ne amerik. Tregoju pak se sa pagove dhe se ne cilin konvikt fjete. Ju si familje e keni ngren turpin me buke dhe e falet gjakun me leke. Kerko rihapjen e hetimeve per baban dhe mos rri ne krah te atij qe ytat e akuzoj si komunist.

 3. O Bushat ç’jane keto absurditete qe vetem djegia e mandatave sjell besueshmeri? Zonja Hajdari po jep doreheqjen qe t’iu bashkohet protestes se studentave pa pellitjen e atyre karakurkave te Arlind Qorrit qe financohen nga Sorosi qe te ushqen ty dhe Veliajn!!!! Kjo eshte e gjitha…

  1. Në këndvështrimin tim këto janë mënyra për t’u afruar me protestuesit dhe për t’u munduar t’i kontrollojnë nëpërmjet këtyre doërheqjeve të stisura. Znj. Hajdari nuk mund të dij hallet e këtyre studentëve për arsye se ajo nuk e njeh cdo të thotë të jetosh në kushte të këqija dhe të kursesh lekët që të paktën të arrish javën e 3 të muajit. Ajo meriton të nxirret nga protesta me po të njëtat “nderime” si ministrja Nikolla. Këto janë lojëra të pista për të kontrolluar masat dhe pastaj nëpëmjet tyre z. Basha të kërkoj karrigen e kryeministrit. Znj. Hajdari po bën lojë të pisët!!

 4. Kjo kujton se po ben interesanten dhe lideren. Ti ne rradhe te pare sduhej te beheshe fare deputete se ske as tru po as edhe ndonje merite. Por te vune thjesht per figurine dhe per te lare ne nje fare menyre ate qe i ben tyt eti

 5. Azemi nuk eshte zinxhir politik,ai luftoi me parrula kunder neopotizmit por kjo nuk do te thote qe e bija ka ndonje merite.Askush nuk shkon mbrapa kesaj vajze qe nuk di se c’fare ben,ajo ska asgje te beje lidershipin,thjesht eshte vajza e Azemit qe u vra per pune te ndyra.Psh Voja Kushi hypi mbi tank me bombe ne dore dhe aty e vrane fashistat pra ka nje moral qe te frymezon per atdheun.Per mua do te kish qene me shume vlere qe kjo vajze te shkonte ne jug dhe te marshonte kunder grekeve,ka moral dhe patriotizem.Por duke ngrene mish te pjekur ne mengjez,ne dreke jam vajza e Azemit dhe ne darke tek Rogneri per kafe dhe embelsire,pse mos ta dorezoje mandantin e dhuruar qyl,pa asnje mund e djerse.Prandaj nuk beson me njeri keta rrugace qe shkaterruan shqiperine.Mbajeni fort dhe ta gezoni Shkullak kete dordolec deputet,.

  1. Ti a e ke pa Vojo Kushin mbi tank me bombë në dorë, ndërsa unë e kam pa azem Hajdarin me 8 Dhjetor 1990 te Q STudenti fillimish me 10 studentë dhe 2-3 Orë më vonë Azemi Bashkë me studentët përballej tek Liceu me forcat e policisë.

   Prandaj mos trego pralla me vojokush se askush nuk e ka parë.

   1. Azemi ka merita për lëvizjen e dhjetorit 1990 dhe aty mbaron gjithë historia. Më pas? E dimë të gjithë çfarë ndodhi, kujt dhe si i shërbeu Azemi. Për mua Azemi është thjesht dikush që u vra për arsye banale dhe jo për ndonjë ideal apo përpjekje për ta bërë Shqipërinë më të mirë. Po ashtu vajza e tij kishte kaq kohë që studionte në SHBA me lekët që ka vjedhur i ati dhe e ema. Pse unë dhe bashkëmoshatarët e mi nuk patëm mundësira për të njdekur studimet jashtë? Sepse ne nuk i kishim prindërit hajdutë! … Pra, boll na bëtë heronj kriminelët!

 6. Qeveria e Edi rames eshte e korruptuar, sepse ata jane pasardhesit e qeverise se Saliut dhe Ilir metes, qe e krijuan kete sistem korruptiv, ndertuan sistemin e interesit dhe shkaterruan arsimin duke bere profesora individet me diolloma fallso qe tani japin diplloma me pagese.. Turp per ate opozite qe ka shqiperia sot, ata kurre nuk duhen votuar me nga populli, pa u pastru opozita nuk rregullohet qeveria. 100 here me mire qeveria sot sesa ajo dje. !

 7. God bless you. Neokomunist qe shajne me komente jane te paguar nga Erion kupili i ures vajgurore kryetar bashkie sot.
  Gjithe shqiperia eshte me ju. Shteti shqiptar dhe gjithe institucionet jane bere si kishe orthodokse groko serbe, janulla, thanasi, vasilika Theodhorina

 8. O zagaret e ridhjerjes nuk ju duhet ju se kush behet deputet e kush nuk behet ju pergjigjuni per ata kriminele e trafikante qe futi psiko-edvin -skizofreni-per ata hani mut o idiota ,o kellira ,o monstra ,o vemjet ,o shushunjat ,o pederastet ,o kopilet e rivdekje

  1. Ai “plera” , babai i kësaj vajze deputete e PD, ju bëri ju krimbave të Dullës që të dhisnit në brekë nga frika për krimet e diktaturës.

 9. Stalin fol per bijen e azemit,qe fatmira as sot nuk ishte ne ceremoni,fol per pasurine e saj te vena nga vdekja e azemit,fol per kirin qe saliu yt e beri me lokal ne mjediset e studenteve ke shet dhe droge per ta,fol per pasurine e tyre te vene ne pushtetin e Korbit sali,qe pasi i vret i ben hero,dhe familja nuk kerkon hapjen e ceshtjes per te dale e verteta,kete duhet te beje rudina jo ti bashkohet studenteve qe nuk kane lidhje me azemin dhe korbin sali

 10. Edhe djali i Fahri Balliut dorezoj mandatin e deputetit te dhuruar nga babai.Pra vajzes se Azemit iu shtua edhe djali i Fahriut,apo sa te rendesishem qe jane.

 11. Ne Shqiperi krijohen kauza te reme! Do te luftoj per ate te babait tim thote vajza milionere qe e vuri pasurine nga te tjeret qe vodhen per te! Nje trafikant,nje pusht nje hajdut e spiun u be hero nga hajdute e kriminele njelloj si ai!Do te jete gabim i madh ta lejojne qe te luftoje per kauzen e Azemit,”heroit te demokracise saliniane”, qe e vrau dhe tani e qan diten!

 12. Mos se do ngelesh pa buke. E ma e cuditshmja eshte se e quajne detyrim/ e meritojne qe shoqnia ti mbaje ne qafe, qe ate llux e ate pasuri qe na kan vjedh eterit keta duhet ra gezojne

 13. MOS Shania shuM
  FLISNI ME KULTUR
  OSE KUR ESHTE POPULLOREME NDER ME THENE>>>>>>

  KUJDES. STUDENTET
  JANE NE PROTESTE
  NDIHMONI O POPULL

  FLisni per pervetsime ose c”te DONI
  Azemi fizikisht eshte poerplas,,,,,,ne vitrt 90 shkoja
  per whetting student.Si pro democrat por Jo I
  organizers
  NGA ndertesa e gjermanve.Erdhe sala e azemi me

  none “”karPAT?”” ilegal TURMA Azemin e parlau
  azemi kudershtoj por e muren hops.ju afruan
  BERIshes po kundershtonteune thrash Edie meting
  Si azemi u afrova dHE I shtynja me berryA,isha I gjate
  dihe.. e shoetova,duke thane”nuk e done punA”>NE
  FAKT KUSHIN VU KAMRA SIGURI
  me tha he se tiJ
  KE Qend komuniste??une nuk foL)
  se nuk kame qene kandidate AS komuniste.
  Familjarishtvprejardhjebe Kane te mire.SI SHTEPI e
  njohure ne MalSI>
  SHPendi ka qene partizane brigaden e XXV, me vone

  punters.bashkshortja puntore ne farmaci QYttetit
  bashK shortja azemit shitse ne mapO tregti>
  AZEMI
  kpucberes me Potosi,mbaruare gjimnazin naten,i
  Perpjekuree nevrike> UNIVERDSITETIN
  Kutbr u be pushtetarebisha me dY
  Eshkodrane KALUAN

  perpra monumetit ushtariT kaluane >SHUme after ata I
  thane njeri tjetrit nuke folI axzemi unE ju
  thashendof>>
  nuke ju ka parebata Is Hin SHUME TE GJATE BURRA KRESHNIK
  POR BENE SIKUR NUK I SHIKUANE!BERISHA ASE AZEMI
  NE DEMOKRACI BENE SIKUR
  NUK SHIKONI>
  MUA NE DEMOKRACINE KOSON UNIONI RINISE ME DHANE TRE LETRA PER BERISHES <AGOLLITDRETORIT TV ZOTOS<PRESIDETIT
  ALIA SOLLA NGA NJE MESAZH AGOLLI ME GOOSTITI>>>DRET TV ISHTE NE PRITJE ME THIRRI
  PARA DR >FLAMUR TOPITEE PROF> DR MENTOR PERMETIT ETJ>
  ME THA HAJDE TE PIME NJE KAFE<RAMIZI
  NUK ME LEJUANE
  KASNECETE LASH NE NJE ZYRE>
  SALA VLLAJN SELIMIN E KA PATURE BURR
  VAKTI<MASOVIK
  B>KA QENE MJKE PROF SHUM I
  ZOTINGA TROOOOJA NE SARANDE?
  POR UBTREGUA I ASHPER PER
  CDO PATRIOT E INTELEKTUALE I
  PAVARURE
  SHIKOJ ME DY STANDARTE>
  TANI U BENE SHUME VITE TRAZICIONE
  EHE GHTHA VITET SI NE
  RROTE MULLINIT<
  EDHE RAMA THOTE KUSHTET E
  STUFENTVE JANE ME TE MIRA SE
  PARA KATER PES VITEVE
  RAMA NUKVE DI ASE UNE NUK E DI
  POR NE TV I SHIKIVA BURGJET STABUJQ>
  KUR U KTHYET HE SI U SHKOJ
  EKSKURSIONI????
  SHUME MIRE
  “”ME MIRE VIC NE SUKTH SE SA
  KRYETARE NE KOOP>
  ENVER HOXHA>>ESHTE
  ZHZHGENJYERE NGA
  SHERBIMI I VCIT BKS I VECANE
  JA LANIN FTYRE HUNDER
  N. SYTE<LOPES GJTHASHT
  ESHE
  GHINJER<USHQIMI UJE
  AUTOATIK<ETJ EYJ
  AI SA KA BERE HOTELE QE GERBISHIN
  QIELLIN ME MIRE GODINA PER
  STUDENTET
  ATA JANE E ARTHMJA E KOMBITE>
  RAMA PO BEHETVQESHARAK EDHE ME GRATE
  E BOTES DUE JJY THEN MOS ISHE NDEN
  TAVKOLIN KUR UNE ISHA ME VUCICIN
  NE MES MEJE E ATJE TUJ LEPI T>>>>>??
  SHOQERISH E SINQERISH THIRRI MRNDJES
  KTHA RRUGE JE GABIM>

  Azeni tani eshte ra skein PSse tja lakoni emrin
  Njeri pa temera aka PASKA MAEEVAZEMI DICKA
  KETA PO SHEDIN VENDIN SOTE?????
  VAJZA E AZEMIT KA TE DREJTE>SE NE
  PARLAMET BEHET C THOTE RAMA
  OPOZITA ESHT SPEKTATORE>
  STUDENTVE JU DUHET NJE AZEM
  NE KU”TIMIN E MIRE TE FJALES
  BRUTALE_VURMAK QE CANE>
  AZEMI ATI PROFESOORIT QE SHKOJE
  PA LEJE TEK STUDETETE>
  JA KISH KASTRUE ORGANET
  UE E NJOF AI KA QENE TRIM KOKE
  KRISUR NUK KISHTE FRIK AKSIOONET
  RAMIZ ALIA I THIRRI SI RAMA MRTODE
  EOKTATORIALE

  V. STUDENT KUJDES KU TE THRRET DIKUSH
  NE ZYRE S JEP ASGJE> VEC TI QE SHKONE
  PAGUANE HARACE
  SA QESHARAKE TINGLLONE
  ME SHKUARE VIKTIMA TE SHANTAZHUSI
  STUDENTAT JANE TE VETMURA NGA RAMA JANE SHTYPE
  FAMIJA E STUDENTET>
  RAMA EMRON GJITH DREJTORET E REKRORET
  KETA EMROJN PROFESORETVE KORRUPTUARE>
  E TASH I FTON ME LA M>> ME SH>>>>>>>>JO MOSE
  E HANI ATE KOKERR ULLIRI RAMA JU PRET NE BESE SI RAMIZI >DIKUSH NE GREVEN E URISE FUTI LETET SE RAMIZ ALIA HOQI EMRIN E UNIVESITETI
  PO KERKUATEVDORHEQJEN EVQEVERISE FTNI
  POPULLINBE KENI ME VETE!EDHE DIAS”ORA ESHTE ME JU
  AJO DIASOPORA ESHTE JETIME ESHTE NJERKBSKA ATDHE
  NUK VOTON TASHE NJEZET E PESE VJETE
  RUAJUNI PROVOKIEV E BISHTAVE NGA BREDA>
  A E DINI DHY DIVERSANTE HYNE NE SHQIPER TE DY
  NGA DIASPORA SHQIPTARE DERGURA NE SHQIPERI
  DICKA ESHTE NGATRRUARE PUNA NJERI SPIUN DHE
  I ANGLEZVE
  TAK SHKENCAT ENATYRE??
  NUK E KENI FTUARE UNIVERSITETIN
  E BUJQESISE
  ESHE AI NDERTESA KARRIKATURE
  AJO KA QENE PJESRISHT PARA NJEQIN VJETE
  PASTAJ TEKNIKUM BUJQESORE>
  ATA NDOFTA JANE DROGURE NGA REKTORATI
  NE VITIN NENTEDHJET E NJE ISHIM NJEZET E SHTATE
  SPECIALISTE NGA RRETHET?PRO DEMOKRATE NJEZET>
  VJEN NJE DREJTORO MADHE E THOTE
  “”HARAM JUVQOFTE BUKA””ARYRE QE BEHEN
  DEMIKRATE””!????NUK FOLI KUSH MIRE ASE
  KEQ
  GJITHSEJ ANTARE PD SHTATUMBDHJET

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu