• |
ide | kryesore

Greva/ Tani pedaogët përballë qeverisë

Kryesore, Lajme

Ajo që ishte paralajmëruar tashmë ndodhi. Asambleja e pedagogëve, pra shumësia e të gjithë atyre që përbëjnë fakultetin e shkencave sociale kanë shpallur sot grevën e përgjithshme të mësimit, pas ultimatumit një javor që i kishin lënë qeverisë, për të plotësuar 8 pikat e studentëve, për të rrëzuar Ligjin për Arsimin e Lartë dhe për të tërhequr VKM-të që cënojnë liritë universitare të shpallura me urgjencë në dhjetorin e vitit që shkoi.

Edhe këtë radhë protagonistë të kësaj lëvizjeje me nerv qytetar u bënë mësimdhënësit e shkencave sociale, që i kanë dhënë që në fillim tonin lëvizjes brenda universiteteve, duke mbledhur për herë të parë asamblenë dhe duke dalë, pas një ushtrimi të demokracisë perfekte me anë të votimit, me kërkesa të hapura për qeverinë.


Lexo më tej:

Pedagogët sfidojnë qeverinë/ Nga 1 shkurti grevë e përgjithshme në universitete

Përplasja në universitete/ Kush po e nxit konfliktin?

Por, paralelisht me këtë vendim të asamblesë së Shkencave Sociale një tjetër grup pedagogësh deshën të ezaurojnë edhe një mundësi të fundit, duke biseduar edhe njëherë me ministren e re të Arsimit, Besa Shahini. Por sipas atyre që deklaruan vetë pjesmarrësit në takim kjo përpjekje e fundit nuk prodhoi asnjë fryt. Shahini mbrojti deri në fund “Paktin për Universitetin” që propogandon shefi i saj Edi Rama.

.“Ne diskutuam për gjendjen në universitet. Biseda ishte rreth kërkesave. Presim deri në darkë nëse ajo do të ketë një përgjigje konkrete. Pastaj ne do të mbledhim takimin e Asambleve dhe do të mbajmë një qëndrim për kërkesat tona. U diskutua shumë por nuk u ra dakord për asgjë serpse ministrja nuk ka vullnetin për t’iu përgjigjur gjendjes. Ne do të konsultojmë asambletë sepse vendimi duhet të merret aty ta pas këtij takimi Pedagogu dhe publicisi Mark Marku.

Kjo me sa duket do të çojë në një mbledhje të dytë të asamblesë të të gjitha fakulteteve, ose ashtu sikurse i paraprinë Shkencat Sociale për të shpallur greve deri sa kërkesat e pedagogëve së paku të përfillen dhe të merren seriozisht.

Një javë më par ata kishin shtruar 5 kushte: Mbështetjen për kërkesat studentore, anulimi i ligjit për arsimin e lartë dhe fillimin e procedurave për hartimin e një ligji të ri, rritjen e buxhetit për arsimin publik, anulimi i menjëhershëm të VKM-ve të cilat bien në kundërshtim me autonominë universitare dhe lirinë akademike, ndalimi i fushatës denigruese të figurës së pedagogut si dhe miratimin e statusit të pedagogut.

©Lapsi.al

Andi Bushati: Dita historike e pedagogeve qe u frymezuan nga studentet

30 Comments

  1. Karin ta ka shkul partia jote dhe ta ka futur ne bythe po aq fort sa s’e kupton, o komunist yll i pashuar!

  2. Do t’ju rradha edhe ju shkulk…. trafikantë të vegjël por kjo pranverë duket tashmë se do të shkulë kryetrafikantin.

 1. Petagoget e pd ne lufte per nje vend si kandidat per deputet ne zgjedhjet e 21jane gati ta shkelin shumicen e studenteve qe duan mesim,Argita arriti ti bashkoje petag e pd duke I paguar mjaftushem qe te vazhdojne protesten,nuk shqitet muti sali nga kepuca kollaj

 2. Une arij te kuptoj dicka po studentet qe kan nje kontrat me universitetin dhe kan paguar leket per shkollim kush i mbron. Qe te quhet greve duhet qe te lene dhe gjithe punet e tjera private qe kan. Se kam pershtypjen se duan te meren me punet private duke bere greve. Rektorati duhet te nderhyj direkt te siguroj petagog te tjere per vazdimin e mesimit.

  1. pyet 80-lekshat e komunizmit se kane filluar ti dergojen per spiunim ne universitetet private. dhe nje gje o kokrra loqes shkruhet pedagog jo me “t”. me te madhe me te vogel po shkruaje tamam o cop kari qe nuk ngopeni me spermen e rames dhe veliajt mengjes drek darke

 3. Me ne fund u bashkuan komunistat e pd me neomarksistet e rinj,kualicioni rrumpalles,Argita berisha dhe arlind qorri,Fitore shpellare

 4. Ja Po vij ne greve me Moniken ,na Beni gati hotelin dhe qevab.Ta shkulim nga bytha kete qeveri hajdutesh dhe te veme nje tjeter hajdut te sprovuar.

 5. Sa e pakonceptueshme eshte injoranca dhe servilizmi ne kete vend. Po denoni femijet tuaj me nje jete akoma dhe me te pashprese se kjo e jona. Lerini menjane dashurite virtuaje politike dhe bujrum te behemi nje e mos tia leme kete pasuri hyjnore ketij kryeministri te babezitur e te pangopur. Mbase po te drejtonin pedagoget dicka do linin edhe per ne e ndoshta situata do te ishte ndryshe. Le ti provojme njehere se keta te pashkollet vecse ne greminen e vdekjes nuk na cuan askund tjeter. Une jam me pedagoget e me kedo qe kerkon ndryshim. Znj. Ministre e arsimit ju mund te jeni nje zonje e nderuar por kurrsesi nuk keni afetsi drejtuese. Bashkohuni edhe ju me ne, dorezojeni ministrine dhe shikoni me koken lart realitetin ne sy. Do te jeni e qete me veten dhe e vleresuar ne syrin e gjithe shqiptareve. Meritojeni titullin shqiptare e Kosoves dhe vendos interesat e vendit para atyre te partise sic do te bente nje kosovar i rritur me vlera. Fareminderit

 6. Nese petagoget duan qe populli ti marri seriozisht dhe te mos ti etiketoje si sherbetore te shqupit ,duhet te ngujohen ne qadren nr 2. Vetem nga brenda qadres ata mund te jene kundershtare te denje te rames .

 7. Kete Markun do ta bejme minister te arsimit sa te vije Luli ne fuqi kurse te tjeret do ti bejme rektore dhe ambasadore,kurse keta gomere do vazhdojne te jene gomere,njelloj si te tjeret.Une vjedh/Ti vjedh/Ai kapet.Me kujtohen minatoret e Valiasit qe permbusen nje shtet,ku jane asgjekundi,as pension asnje gje..ishin mish per top.

 8. Mark bej thirrje skifterave te lapsit te vine ne greven qe do beni se kata dint te shkruaj me mendjen e Korbit sali,dhe zgjuarsine e geit zen dhe kurtizanes argite por dhe lul kamarierit,keshtu e rrezoni ramen

 9. Ishalla shkon dhe Fshatari Shkullak ne greve se do beje artikuj fshatare seems dhjeu Marku,si dhemb barku,gjendja e renduar e Markut e plot karrlliqe te lapsit.al.Atje te shkosh Shkullak,atdheun pret shume nga Ty,koke e madhe

 10. Ty mor I mjere,te paskan ngrejt zgupthi te ka pelqyer,prandaj llagapin e paske zgjedhur Zgupthi,tani shko te lulu dhe vendos emrin ne bordero per protesten e rradhes ku do rrezoni ramen

  1. Komenti jot llogjik prej rilindasi. Per ke te dogji per ramen apo veliajn ? Se qe te jesh socialist autonom hahahaha i bie mos ket me demokraci ne kete bote.

 11. Me dogji qe ka kaq Kara skiftere te lapsi qe llagapin e zgjedhin me deshire por kujdes Prasin se ngrehesh zgupthi,por mesaduket te pelqen o skifteri saliut

 12. …kur arriti te percaje studentet, qe nuk kane interesa direkte, imagjino se sa shpejt do t’i percaje Rilindja pedagoget!!!
  tani kjo greve, me shume se reagim ndaj ligjit dhe sistemit, do te jete edhe nje test per integritetin moral te pedagogeve!!

 13. Pse kane integritet keta petagoge?i ka mesuar saliu per integritetin keta,futni zarfat neper xhepa ju,por studentat koken te hane,e ka pas nga pervoja personale saliu kur ka qene ne pushtet,por keto pune I bente Argita dhe Zeni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu