• |
ide | kryesore

Bernie Sanders shpall kandidaturën për presidencialet amerikane

F1, Planet

Bernie Sanders do të kandidojë sërish për president të Shteteve të Bashkuara në vitin 2020, duke bërë kështu një përpjekje të dytë për të siguruar nominimin e Partisë Demokrate.

Senatori i Vermontit u kthye në një yll politik në rritje në vitin 2016, edhe pse e humbi tentativën e kandidaturës përballë Hillary Clintonit. Duket se, me këtë në mendje, tani kërkon ta provojë përsëri.

Në një “e-mail” drejtuar mbështetësve të tij, Sanders tha se është koha për të përfunduar “revolucionin politik” që kishin nisur.

Një kritik i hapur i Donald Trumpit, 77-vjeçari e ka përshkruar atë si “gënjeshtar patologjik” dhe “racist”.

Politikani i pavarur, i cili garon me demokratët, është një prej emrave më të njohur që i bashkohet turmës së larmishme të kandidatëve të Partisë Demokrate, e sondazhet e para tregojnë se ka mjaft epërsi.

Me thirrjet e tij për kujdes shëndetësor universal, nën kujdesin e qeverisë; një pagë minimale kombëtare prej 15 dollarësh dhe arsimim pa pagesë, Sanders arriti të grumbullojë miliona dollarë përmes shumë donacionesh të vogla, që janë kthyer sot në shtyllën e kësaj partie.

Nëse përpjekja e tij e radhës rezulton e suksesshme, atëherë 77-vjeçari do të bëhet kandidati më i vjetër presidencial në historinë e Shteteve të Bashkuara.

Top Channel

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu