• |
ide | kryesore

Prapaskenat e turit mediatik të Ramës në Romë

Arkiva, Kryesore

Intervista që kryeministri shqiptar dha të martën në mbrëmje rreth mesit të natës në Rai 1 për emisionin “Porta a Porta” është pjesë e një turi mediatik të dirigjuar mirë. Ajo ka pasur si qëllimi dhënien e një sërë intervistash edhe në LA7, pak a shumë me fabulën e shqiptarëve që dikur ishin refugjatët e anijeve dhe sot sipas kryeministrit shqiptar kanë 40 mijë biznese në Itali. Ai ka folur gjithashtu edhe për gazetën “La Republica” ku është bazuar sërish tek protestat e opozitës dhe tek investimet italiane në bregun tonë të Adriatikut.

Lexo më tej:


Andi Bushati: Pse Edi Rama nxitoi drejt Rai-t (Një reagim ndaj Europës së dy shpejtësive)

Por, sipas një burimi të huaj diplomatik që foli me Lapsi.al, ka disa kleçka të çuditshme në vizitën e kreut të qeverisë shqiptare. “Asnjëherë më parë, asnjë kryeministër i vendit tuaj, nuk e ka vizituar Italinë vetëm për të folur me mediat. Edhe kur ata kanë dhënë intervista, kjo është bërë në kuadrin e një vizite zyrtare. Në të kundërt, protokolli e kërkon që të mos jetë shefi i një qeverie që udhëton drejt vendit të gazetarit, por e kundërta, pra që mediat marrin rrugën për në vendin e liderit”.

Por burimi që pranoi të flasë për Lapsi.al, nuk e lidhi turin mediatik të Ramës vetëm me përpjekjen e tij për të rregulluar imazhin e vendit që qeveris. “Ka diçka përtej kësaj, tha ai. Sot kur Rama gjendet në Romë, kryeministri italian Conte shkon në Beograd për takim bilateral me Vuçiçin. Vini re- theksoi ai- është gjithashtu hera e parë që një kryeministër italian nuk i fillon vizitat e tij nga Tirana”.

I pyetur nga Lapsi.al nëse pas largimit të demokratit Matteo Renzi nga drejtimi i vendit, me të cilin Rama nuk ndante vetëm pasionin për selfie, marrëdhëniet mes qeverisë së populistëve në Romë dhe asaj të socialistëve në Shqipëri ishin ftohur, burimi ynë u përgjigj me një “Non Coment” të thatë. Por ai shtoi se një pjesë e këtyre dilemave mund të qëmtoheshin në përgjigjet që pati dhënë më sipër. Pra pyetja që shtrohet është: A mos po zhvillohet turi mediatik i Ramës edhe për të rikuperuar Italinë si një partner të humbur që kur “Lega” dhe “5 yjet”  po qeverisin vendin?

©Lapsi.al

22 Comments

 1. PD-ke eshte nje kosh plerash i gjithe mbeturiave ish komuniste duke filluar qe nga Sali Sekretari i PPSH e deri tek And kelyshi i komunistave “legjendare”.

 2. Jo per mbrojtje te Berishes, aspak, por ne poziten e punes ne spital e universitetin mjeksor, po mos te ishe Ap, te diskretitonin, e keshtu qe koha ne punen e Berishes e beri te vehten, por ama, nuk ka qene ne komitetin qendror, nuk ka qene sekretar i pare, nuk ka qene minister i krimit,,Pra dallimi i pzicionit ka shume e shume largesi te mendimit se kush jane, e kane qene kuqale, . Po me levizjet, u bashkua RRuci e Co, qe sot i keni ne kopene e qelbesirave, apo Berisha qe iua perplasi ne koke rregjimin e bustin e kriminelit, Te krahasosh PD, me trashegimmtaret e partise qe militojne pas nderrimit vetem te emerit, se veset i kane po aqe sa i kane patur, e qe te na hiqen pro perendimore, vetem kameleone, kuqale duan, e shiten keshtu, sepse brendesia e veprimi jane hapur se kush jane keta bastarde bijesh, apo kuqalesh.

 3. Te jesh kaq llosh naiv o xixa,babain qe ke ne shtepi sot do ishte me lumtur mos te kishte,e di ti cfare u shokve te tij ne kafe,me mire ti kisha rene me dore se bere kete djal.rrk mbron salihun ore e minut

 4. Turpi eshte qe ky me leke shteti iken per te dhene intervista, ku thote dhe gomarlleqe si kjo e dyzet mije bizneseve ne Itali qe rregullokan imazhin e Shqiperirse, nese do merrnin te pakten lenden e pare nga Shqiperia hajde me. Italianet e dine mire cfare lende vjen nga Shqiperia pervec emigranteve dhe te dyja ne fakt e nxjerrin te dhjere deri ne brez KM.

 5. E majta italiane ka nje lider tjeter tani Zingaretti. Nuk esht se do te rregulloj marredheniet me Salvinin per salvini rama esht Ideal per politiken anti Europe

 6. Hudher shqiptare!!! Nga ato klasi i fundit qe shiten ne treg me cmim te lire! (Edhe te gjithe keta qe komentojne ktu!)

  1. Dobet dobet militantet e SHQUPit. Kane fillu me mallkime. Skane me byth per tritol si me par.
   Njehere e nje kohe e thyshin deren me arkivol, Tani vetem me shtiza

 7. Shikoni se me cfare kriminilash kemi te bejme! Kerkojne shkrirjen e femijve me acid. Kriminel deri ne ate pike ku asnje imagjinate nuk mund te harrije.

 8. I paemer: Saliu dhe gjithe Kina, e indo azja ye ifte mamen. Gruan e te gjalle r te vdekur. Pa na cave derrasat duke mbrojtur Edvin mutin qe mban ere dhe tel kur i shkruan emrin

 9. Shan Enverin. Ai me te tijen mendonte se ishte ne rrugen e duhur packa se masakroi varferoi dhe renditi vendin te fundit ne Europ per cdo aspekt. Edheky koke lopa qe bllokon ekranin mendon se eshte ne rruge te drejte packa se i ka marre edhe pak cipe qe i la Enveri ketij populli. E ka vaŕferuar e ka nencmuar sa me ska. Ky debil nuk shikon sesi kane shkuar cmimet e ushqimeve karburanteve sherbimeve. Vetem taksa e ujit qe nuk eshte i pijshem 12000 leke. Te ardhurat qe marrin 70% e popullsise nuk perballojne vetem ushqimet e sherbimet. Nu mund te kursehet asnje leke per ndonje e papritur si semundjet etj.
  Pushtetare mavrite i kryejne sherbimet shendetesore jashte shtetit per familjet dhe farefisin e tyre. Shyqyr te kemi mire Vilma Nushin me oligarke soj e sorollop qe rjepin me qeveritaret me Ramutin ne krye taksat tona per chek up per 2 km unaze per 2 konvikte per palmat qe thahen per pemet qe mbjell Jashte kushtit teknik por cdo 50 cm larg njera tjetres. Orientimi mbjell sa me shume te vjedhim cte mundet. Pa le kur mburren se sikur po i bejne me leket e tyre. Ne asnje vend tjete nuk permasa vjedhja sa tek ne perfshire dhe vendet e ballkanit.

 10. Pikërisht se nuk ka asnjë argument apo fakt për të kritikuar kundërshtarët e tij politikë, pra opozitën aktuale , Rama i kapur me presh në duar për korrupsion rekord e bashkëpunim me botën e krimit, kujton se do ta zhvlerësojë opozitën duke etiketuar liderat e saj me bofka “kadri, ramazonë etj” , apo duke përmendur emrat e tyre me cilësime përbuzëse si “Sali matufi, Lul gjumashi, Monika doktoresha etj”
  Edhe tufa e militantëve të tij tifozë, bëjnë njëlloj si ai sikur politika të ishte futboll e të mos ketë lidhje me qeverisjen apo me fatin e jetës së tyre.
  Po i lemë mënjanë protestat e fuqishme të dhjetra mij shqiptarëve që dalin në rrugë duke thirru në kor “Rama ik” meqë ato janë organizuar nga opozita politike apo “obori i politikës” siç mashtron Edi Rama në mediat italiane.
  Le të marim protestat e studentëve që zgjatën gjatë gjithë dhjetorit të kaluar.
  I gjithë opinioni publik shqiptar e bile edhe deri vetë Edi Rama, i quajti ato protesta të drejta, vetëm se ato nuk patën udhëheqje të organizuar dhe dolën me parullën “kundër gjithë politikës”
  Po nëse protesta e studentëve , vërtetë ishin deklaruar kundër të gjithë politikës, përse atu nuk shpërthyen kur në qeverisje ishte partia demokratike, dhe e dyta përse protestat e tyre nuk shkuan të demostronin para selive të partive politike të opozitës, por dhjetra mijë studentë u mblodhën para institusioneve të kësaj mazhorance qeverisëse ?
  U mblodhën para ministrisë së arsimit vetëm një javë e në gjitha javët në vazhdim u mblodhën para kryeministrisë, e gjithashtu u mblodhën edhe para Kuvendit ku i kërkuan shtimin e buxhetit për arsimin .
  Është abuzuar nga mediat e majta sikur protesta masive ndaj kësaj qeverie , ishin vetëm protestat e studentëve që vazhduan çdo ditë përmbi një muaj rrjesht. Në fakt më shumë se një protestë, lëvizja e studentëve ishte një grevë e përgjithëshme e tyre e bauar në modelet sindikaliste me plotësimin e disa kërkesave që në fund u realizuan, jo konkretisht, por me premtime për të ardhmen.
  Por a ishin vetëm protestat e studentëve ato që kanë dalë kundër kësaj qeverisje ?
  Me muaj të tërë kanë vazhduar e vazhdojnë protestat për mbrojtjen e godinës historike të Teatrit kombëtar shqiptar, të banorëve të kryeqytetit që kjo qeveri e korruptuar kërkon t’ju prishë shtëpitë pa shpërblim, të minatorëve e naftëtarëve të diskriminuar e të papunë apo edhe të pa paguar fare për punën e tyre.
  Sëpaku tre protesta masive tërësisht paqësore ka organizuar në vitet e qeverisjes së Ramës edhe opozita politike në rrugë, në mbështetje të protestave të mësipërme, kur ka denoncuar krimin e korrupsionin që solli Rama në qeverisje. Protesta ka bërë vazhdimisht kjo opozitë kundër kësaj qeverisje edhe mbrenda parlamentit edhe jashtë tij.
  Pati gjatë kohës së protestave studentore, ndonëse të mbështetura nga opozita, një ndërprerje të aksionit politik, për të mos zbehur pamvarësinë e protestave të tyre.
  Por kur u pa që qeveria e Ramës, me kryeneçësi ndërhyri që prokuroria e kapur prej tij, të mos hetoje dosjet e shumta të përgjimeve të shërbimeve sekrete europiane e amerikane, që duke zbuluar grupet kriminale të bandave mafioze të trafikut të drogës, zbuluan edhe bashkëpunimin e “rilindasve” në vjedhjen e tjetërsimin e votave të 2017, atëhere kësaj situate të pandodhur (pa preçedent), ti përgjigjen me një veprim të “pa precedent”, djegjen e mandateve për t’ju bashkuar qytetarëve të thjeshtë në protesta.

 11. Sipas zonjes ne ju tube per te zgjidhur nje fature te mbifaturuar uji do vertitesh 2 vjet neper zyrat e palo juristeve te drejtesise kurse per te nxjere nje te burgosur per jete nga burgu ose ulje drastike duhet vetem nje jave. Tung mos rri.

 12. Pirdh, pirdh se lirohesh Bushat. Sa me teper e urren Ramen per arsyet e tua personale, aq me teper ai te penetron. Thelle, thelle dhe fort, fort ty te pelqen.

  Pash zotin cfare do besh pas bojkotit te opozites?!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu