• |
ide | kryesore

Brutaliteti shtetëror tek ‘Petro Nini’, Rama shfaqjësohet sërish: Policët si trup pa kokë

Lajme, Të fundit

Konflikti i pronësisë pranë shkollës “Petro Nini” në kryeqytet ishte arsyeja e përgjigjes së kryeministrit Edi Rama mbrëmjen e sotme. Në rubrikën “Përgjigjja ime”, Rama i është përgjigjur Emës, një qytetareje që kërkon reagim për familjet që po përzihen nga ato banesa.

Rama tha se qeveria nuk mund të bëjë gjykatësin e vendimit të gjykatës por se po bën reformimin e sistemit të drejtësisë.

Ai deklaroi më tej se pati skena të panevojshme dhe se sjellja e policisë nuk ishte as dinjitoze dhe as efikase por efektivët u sollën si trup pa kokë.

“E dashur Ema nuk e di çfarë di lidhur me ngjarjen e djeshme në pragun e banesës përveç videove dhe fotove të ofruara nga kanalet e portalet në kërkim të audiencës duke provokuar irritimin e njerëzve pa dhënë informacione.
Jam informuar me detaje për atë histori.

Jam kontaktuar nga banorët e asaj shtëpie kohë më parë. Pala tjetër e ka fituar me gjyq, ndërsa të zotët e kanë humbur të drejtën për të qëndruar në atë banesë. A është i drejtë vendimi i gjykatave? Ajo çka qeveria mund të bëjë dhe kjo qeveri është e para që po e bën është ta reformojë sistemin e drejtësisë dhe ta bëjë të denjë për fëmijët tanë. Ky çlirim kërkon mund, durim, kohë. Por ajo që kjo qeveri s’mund të bëjë është të bëjë gjykatësin e vendimit të gjykatë.

Vendimet e gjykatës me ligj ekzekutohen nga përmbarimi dhe kur kërkon ndihmën e policisë së Shtetit, policia është e detyruar ta ndihmojë. Policia dje zbatoi ligjin dhe pikë. Por nga ana tjetër siç u pa qartë edhe pse prania e policisë ishte kërkesë e ligjit, nuk ishte as dinjitoze dhe as efikase. U krijuan skena të panevojshme, me njerëz që shtriheshin në rrugë dhe policë që s’dinin ç’të bënin si trup pa kokë. një mësim i mirë për policinë e shtetit, reagimi dinjitoz i ministrit të brendshëm”, deklaroi Rama.

 

12 Comments

 1. Vdeksh ti dhe gjithe fisi jot o ropqir se ke luajtur me oronat e shqiptareve si te te jet tekur kari bashke me salen. Dhe tani na ben moral. Shitja atyre rrogetarve te osbe qe nuk i pjerdh njeri keto dengla. Ti ore ropqir ke patur ne olan vjedhjen duke filluar nga prona e tjetrit qe ne fillim. Po no shune veta i dine keto, prandaj ke punesuar kokbosha dhe militant, qe kriminelet te bejne kerdine rregullisht dhe pa i hyre gjembe ne kembe. Ke gen injoranti mos kujto se babai jot ishte i zgjuar, rrot kari si ty ishte dhe ai se molla nuk bie larg nga pema, prandaj mos u hiq sikur ke bere ndonje gje ne jete o medioker zgjebarak komunist.

 2. Ti prandaj je aty , per ti sherbyer oligarkeve, ndertuesve klienteve te tu, qe ne bashki. Sa per njerezit e thjesht, ti as qe do tia dish.
  Leri lotet e krokodilit e merr persiper deshtimin tend spektakular.

 3. O rrace e poshter ai ke bere vetes pyetjen ;pse i fitojne gjithmone gjyqet rrugecrit ,sharlatanet ,trafikantet ,ozorpuesit ,grabitsit ,zullumqaret ,njerzit me pusht-et dhe ju fukarenjte o qen rrugesh.

 4. Ema e sateme pleh !Endri Fuga eshte,me porosine tende !!!Vete i çove ata bashibozuke police dhe lemerite nje
  qytet,dhe me shume se aq ,funderrine e funderrinave,monster rob !Nuk te dhemb gjekundi palaço rob,po vdes dhe mbase me te njejten menyre si ish miku yt Klosi !!Beje!,Sa me shpejt,beje !

 5. Sa i peshtire paske qene o burri dheut.
  Bere terror, 3 ore live para kamerave, lebetite femije e gra , dhe tani del e na thua, qe policia nuk ishte ne krye te detyres.
  Ne rastin e PSD te gjinushit, policia jo vetem qe nuk e mbeshteti permbarimin, por i futi brenda dhe policet private qe kishin shkuar te ekzekutonin vendimin.
  Ti ore zoteri, ke ndertuar shtetin e bandave e te dhunes qe behet tek me i dobti. Ke futur njerez burgjeve kot me kot, dhe je totalisht i gjunjezuar perballe krimit e korrupsionit.
  Me ty kryeminister, ne kete vend “lulezuan” trafiqet, tenderat abuziv, kontrabanda, korrupsioni, ndertimet qiell gervishtese.
  Ti je arkitekti i gjithe kesaj katraure.
  Nuk arrij te kuptoj , pse e vazhdon akoma kete valle?!

 6. E drejte! Tamam “Pa Koke” eshte policia, ministria apo qeveria. Keto organe, qe duhet te ishin ‘shteterore’, jane uzurpuar nga individe plackites duke kapur shtetin e lene ate pa koke e pa kembe. Nese paska marre dijeni, KM apo Policia, pse rreken te thone “beme deryren” kur duhet te kishin hetuar problemin. Qe ne thelb eshte nje grabitje me falsifikim? Tani e quakan vendimin e Gjykates “ligj” e qe duhet zbatuar. Kurse ate vendimin po te Gjykates ne Fier e quajne skandal, e pordhicia ben nje goxha leter. Keshtu zbatohet ligji o plehra? Tjeter merak keni: listat e pronave shteterore me origjine konfiskimi ndaj Italise fashiste apo te ngjashme dhe cdo prone tjeter. Se si ti merrni, kuptohet duke ua kaluar atyre hjenave perreth e sesi te nxirrni sa me pare leje ndertimi per pallate, hotele luksi etj. Ndaj u duhej ‘Reforma territoriale’ e ndaj u duhet ajo ne ‘drejtesi’. Por do tiu vije drita…pa merak

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu