• |
ide | kryesore

Profecia e gabuar e Spalletti dhe mëkati që dënoi Inter…por ka një aspekt pozitiv

Sport

Ndjeshmëritë nuk ishin të mira dhe ishte kuptuar tashmë shprehja e vulosur në fytyryën e Luçiano Spaletit me mbërritjen në stadiumin e Interit, ngushtuar dhe reduktuar deri në palcë për ndeshjen e kthimit për 1/8 e finaleve të mbrëmjes së djeshme ndaj Eintrahtit të Frankfurtit. E kot të nënvizohen pafundësisht motivet e tërheqjes së lojtarëve të munguar, mungesa e gatishmërisë të cilëve ka rënduar me siguri bilancin e një ndeshje që në fakt mund të ishte administruar shumë më mirë, mbi të gjitha nga pikëpamja e karakterit. Jo vetëm afrimi i gabuar, në fakt, por edhe mungesa e fuqisë për të reaguar nga fillimi i vrullshëm, që ka ardhur pas një gabimi të pazakontë të De Vrij, një nga më të mirët këtë vit praktikisht, viktimë i amnezie, të cilët e pagoi shtrenjtë. Një skuadër që, të paktën, nga terri në agim të ndeshjes ka zhvilluar një provë të përmbledhur në shprehjen e treguar pikërisht nga trajneri.

NUK ËSHTË E MUNDUR – Nuk arrin të shënojë të paktën një gol në më shumë se 180 minuta lojë me skuadrën e pestë në renditje në Bundesligë dhe kjo është një mëkat vdekjeprurës që mbyll pamundësinë e një administrimi teknik, i cili nuk mund të ndalet me një numër të madh alibish, por që ndoshta me një kurajo më të lartë më shumë do të kishte dashur të kërkonte një zgjidhje për t’i dhënë fuqi një manovre sterile dhe vendosmërisht të parashikueshme. Në përfundim nuk mungojnë përgjegjësitë e ngjyrave që kanë zbritur në fushë me një mendje jo të përshtatshme për të thyer fantazmat dhe kurthet, sikurse parashikon protokolli për një skuadër që lufton – të paktën kështu do të duhet të kishte qenë – e cila do të duhet të kishte pritur për të lënë mënjanë mediokritetin që e ka mbuluar shpesh përgjatë viteve të fundit.

DRITË NË FUND TË TUNELIT? – Ajo që të paktën të jep një farë besimi në të ardhmen e shpejtë është rasti i shërbyer mbi një pjatë të artë të kalendarit, që e vë Milanin e Gatuzos në rrugën e Interit, i cili të dielën do të kthehet të paktën të llogarisë dhe ato që ishin të përjashtuar nga lista evropiane, shto dhe Brozoviç dhe Lautaro Martinez, duke shpresuar që mund të llogaritet edhe mbi një si Keita Balde pak më shumë shpërthyes praktikisht në ndeshjet në zhvillim dhe në një rol të cilin ai po e bën gjithnjë e më shumë në mënyrë gjeniale. Duke u ngritur në mënyrë të shpejtë, në derbi ndërqytetas më të ndjerë në vitet e fundit, është një shans për të mos humbur asgjë në botë. Kush e do Interin dhe është sakrifikuar në këto javë, mes problemeve fizike dhe sakrificave taktike, e di. Dhe të munguarit janë të pajustifikuar?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu