• |
ide | kryesore

Arrestimi dy mjekëve për vdekjen e nënës së re, kolegët e tyre pezullojnë operacionet në shenjë proteste

Lajme, Të fundit

Pas ngjarjes së rëndë që ndodhi ditën e djeshme, ku një nënë 25-vjeçare humbi jetën vetëm 1 orë pas lindjes, policia e Elbasanit njoftoi dje se u arrestuan Nikollaq Thano, 60 vjeç, reanimator, dhe Mehmet Ibaj, 54 vjeç, kardiolog, të cilët do të gjykohen për “mjekim të pakujdesshëm” ndaj shtetases që humbi jetën.

Një ditë pas këtij rasti tragjik të ndodhur në spitalin e Elbasanit, kanë reaguar mjekët, të cilët kanë dalë në mbrojtje të 2 kolegëve të tyre. Në shenjë proteste mjekët e Spitalit të Elbasanit kanë pezulluar të gjitha operacionet, duke u shprehur se ndihen të pasigurtë.

Ata kanë deklaruar se vdekja e së resë ishte e pashmangshme, ndërsa pritet që të dalë edhe përgjigjja e ekspertizës mjeko-ligjore.

3 Comments

  1. L’embolia amniotica nel 70% dei casi si presenta durante un parto laborioso con rottura delle acque e liquido tinto di meconio, ma nel 19% dei casi si può verificare anche durante un taglio cesareo e in una piccola percentuale (11%)anche nel post parto. Le conseguenze sono spesso letali. I sintomi iniziali sono una dispnea materna, colorito bluastro, agitazione, ipotensione, broncospasmo, convulsioni fino all’arresto respiratorio e cardiaco. Per la somiglianza ai sintomi clinici dello shock settico e anafilattico, spesso la diagnosi viene fatta solo all’autopsia.
    Vajza ne fjale ka shkuar ne javen e 42 e likuidi i sajamniotik ka qen me permbajtje te larte meconio.
    Ngushellime te perzemerta familjes.

  2. RRASINI MRENA TE GJITHE . KETA JANE XHAHILA , LUAJNE DHE BEJNE PAZAR ME ME DHIMJEN TE PACIENTIT . NE SATER TE GJITHE GJOBEVENESIT .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu