• |
ide | kryesore

Koment/ Një test për të kuptuar hipokrizinë e Ramës për dhunën

Arkiva, Të fundit

Edi Rama ka dalë në një konferencë shtypi për të relativizuar pamjet barbare të goditjes me shkopa gome të një drejtuesi të lartë të PD-së, duke dëshmuar se ky shkatërrim në imazh, po i heq rilindjes edhe maskën e fundit. Por si gjithnjë në raste të tilla ai përdoi një gjuhë ambigue, edhe pranoi gabimin dhe incidentin e vetëm dy policëve që qëlluan në mënyrë të jashtëligjshme me shkopa gome një njeri të pambrojtur dhe të rrëzuar përtokë, por deklaroi edhe se i mirkuprtonte atë.


Po të ndjekësh logjikën dhe argumentat që përdori Rama duket se policët që u gjendën për shtatë orë nën terror psikologjik dhe vandal, ceduan një moment edhe gabuan.


Pra ata as nuk ushtruan dhunë me urdhër dhe me dashje, por thjesht bënë një faj profesional nga lodhja, zemërimi dhe mungesa e përqëndrimit.

Por edhe po ta pranojmë këtë logjikë, pra pranimin e incidentit dhe gabimit xhenuin, në administrtë për mëkate të tilla ndëshkohesh. Ndëshkohesh me gjobë, me pezullim të përkohëshëm ose me çdo lloj mase tjetër.

Résultat de recherche d'images pour "sait dollapi"

Pra pyetja pas llafollogjisë të Ramës është: A do japë qeveri një shembull që ndëshkon dhunën e shproporcionuar të policisë, apo ajo do ti kalojë me indiferencën e heshtjes, këto sinjale që i inkurajojne forcat e rendit për të qenë edhe më të dhunshme për të ardhmen.

Vetëm testi minimal se si do të sillet policia me ata dy shkopinj gome që qëllonin një njeri të pambrojtur, tregon se cila pjesës e fjalëve të Ramës duhet besuar.  

©Lapsi.al

15 Comments

 1. Jo jo, urdherin per sait dollapin e dha vete Rama. I tha dhe ku ti binin. Rrezik Rama vete dhe e pengoj. Sbesoj se ka njeri , qe nuk e kupton kete, sado te aludoje Rama vete.
  Ai polici qe goditi, nga njera ane kishte shkopin e gomes, nga ana tjeter cel hapur, fliste me Ramen.

 2. Rama, shfajesoi, justifikoi, kercenoi, shamtazhoi,provokoi, mashtroi, kedo dhe gjithcka. Asgje e re . Nje hajdut e kriminel qe e ka vendin ne spitalink psikiatrik te burgut.

  Rama nuk ka asnje arritje pervec deshtimeve te ahumeanshme dhe shkaterrimtare.

  POR KA MERITEN E krijimit te nje aleance te rrezikshme me krimin e organizuar ku jane perfshire si bashkepunetore dhe njeheresh viktima, shume biznesmene, media, zyrtare , police, ministra, kryeprokurore dhe gjyqtare , ish sigurimsa etj persona.
  Nyja qe i lidh te gjithe eshte rama me ekipin rilindas.

 3. A ka ndonje psikolog qe mund te marre persiper nja 2-3 seanca ketij botit? Nuk ishte mire jo! Trishtim te shohesh kryeministrin e vendtit tend ne ate gjendje!

  Bravo atij gazetarit te News24 (ne mos gaboj). Jane te rralle gazetaret qe kane dinjitet.

 4. Koncesionar I Poshter.

  Ke tjetersuar Rrugen e Kombit duke ia dhuruar Oligarkeve qe te bejne para si taksidare

  KRYEMINISTER PA GJYKATE KUSHTETUESE DHE PA GJYKATE TE LARTE

 5. Policiët që i ranë me shkopinj gome nuk kanë asnjë faj. Ata nuk e dinin kush ishte ky person që i rezistoi arrestimit dhe vrapoi për të ikur sikur të ishte duke bërë diçka të paligjshme. Njerëzit e pafajshëm nuk veprojnë si ai. Për policët që e ndoqën ai mund të ishte dhe i armatosur, në SHBA do kishin nxjerrë dhe armët në këtë rast.

 6. Basha edhe policia amerikane shpesh here eshte kritkuar fort për dhunen ekstreme dhe te panevojshme qe perdor!
  Nuk marrërri model ajo polici apo kjo polici Por të drejtat themelore te njeriut tek e cila ne kemi marrveshje ratifkimi!
  Besoj se nga ketu duhet filluar analiza!

 7. “njeri të pambrojtur dhe të rrëzuar përtokë” ?
  Une per vete shoh nje njeri qe i iken me vrap policise e qe bie.
  I qelluan ? Po – nuk duhej t’a kishin bere. Po mos e shishni ket tipin sikur po rrinte aty dhe erdhen t’a rrihnin

 8. Mashtruesi kryeminister,kerkon te genjeje.Edhe sikur te jete nje gabim i policeve ,qe “te lodhur”e humben toruan dhe e torturuan Dollapin, pse nuk e derguat ne spital,kur e pate se si e kishin sakatuar ata police.Akoma me keq,pse rrethuat spitalin ushtarak,me mbi 100 forca policore dhe te FNSH,duke mos lejuar jo vetem njerezit e Dollapit ta shikonin,por as edhe mjekun,qe priti shume kohe dhe nuk i jepnin asnje shpjegim.Bile edhe Avokaten e Shtetit,e lane te vizitonte te arrestuarn,mbas nje pritje teper te gjate,deri sa u erdhi urdheri nga lart.Pse nuk thote kryeministri,pse ne mengjes,si me urdher te peshkut,u larguan menjehere te gjithe policet,dhe as e mbajten me ne arrest Dollapin?Kush telefonoi? Te tjerat jane dokra hini,do thoshe vete ti more i droguar qe edhe kur flet.mezi po merr fryme.

 9. Ju rilindas plehra e funderrina,ju moterprostituta e semaformbajtese,aq ju ben ju,jeni qelbesira te paimagjinueshme !Nje perdhunuesi i thoni bravo je njish dhe ups kryetar bashkie,nje trafikanti i jepni nderin tuaj te ndyre e beni deputet !Ju se keni per gje te beni motren,gruan,vajzen,prostitute !!!Jo mjafton qe Partia dhe rilindja te jete ne rregull!Kur beni keto monstruozitete e çfare eshte per ju te leshohen dhjete police hashashi nga Tepelena nje te rrezuari pertoke !!!?!?!?!?!?Ju meshiroj,zoti u meshirofte e paste doren e lehte ne ndeshkimin tuaj,barbare !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu