• |
ide | kryesore

Kllounët që po hetojnë nxjerrjen e sekretit të dosjes 339  

Kryesore, LajmeMazhoranca, prokuroria dhe shërbëtorët e tyre mediatikë janë përfshirë në një garë absurde për të fshehur atë që ndodhi me shitblerjen e votave të rilindjes në Durrës, duke përndjekur nxjerrësit e sekretit që në fakt e zbardhën atë. Nën shembullin që kryeministri Rama dha në intervistën në Opinion, ku në vend të shqetësohej për fenomenin u preokupua për nxjerrjen e sekretit shtetëror, të gjithë vartësit e tij janë hedhur në sulm.

I pari që foli nga socialistët ishte Ulsi Manja. “Emrat që përmenden në përgjime janë çështje e drejtësisë, jam i shqetësuar që bërja publike e tyre e ka dëmtuar hetimin, se nuk e di ca ka mbetur pa iu servirur publikut nga PD nga ajo dosje. Jam i shqetësuar për degradimin dhe përdorimin politik të një dosje shumë të rëndësishme dhe sensitive, 339, po na kthen në kohën e diktaturës, kohën e gjykimeve publike”, dha orientimin ai.

Po me këtë linjë u shfaq pak më pas edhe ish vartësja e tij në Shkodër që sot luan rrolin e Prokurores së përgjithshme, Arta Marku. Gruaja që çdo ditë që qëndron në detyrë masakron imazhin e ideatorëve ndërkombëtarë të reformës në drejtësi deklaroi: “Prokurori i Përgjithshëm ndjehet i indinjuar që në radhët e prokurorisë akoma militojnë prokurorë apo punonjës të tjerë që janë gati që për interesa të vogla personale të bëjnë pazar me çdo dosje penale duke kontaminuar opinionin publik me informacione të pahetuara dhe të paverifikuara nga ata vetë si autoritete përgjegjëse për hetimin dhe verifikimin e tyre. Prokurori i Përgjithshëm i bën thirrje prokurorisë kompetente që të hetojë me shpejtësi nxjerrjen në publik të akteve që përbëjnë sekret hetimor dhe të vihet para përgjegjësisë penale kushdo, prokuror, oficer i policisë gjyqësore apo dikush tjetër që ka poseduar për shkak të ligjit CD-të dhe në vend që të ushtronte funksionet ligjore dhe të kryente hetimin objektiv, ka bërë publikimin e tyre”.

Pas urdhërit politik dhe atij të eprorëve në mënyrë më qesharake reaguan dy prokurorët e çështjes, Vladimir Mara dhe Dritan Prençi, të cilët urdhëruan mediat për mosbotimin e përgjimeve që tashmë gjendeshin në faqen e Bildit.

“Nisur nga fakti se publikimi i akteve të mësipërme cënojnë sekretin e hetimit paraprak lidhur me procedimin penal nr 339 të vitit 2016, i cili nuk ka përfunduar akoma, çmojmë se duhet ndaluar publikimi i tyre nëpërmjet shtypit ose çdo lloj forme tjetër informacioni masiv. Në këto kushte urdhërojmë ndalimin e publikimit të akteve të procedimit penal nr 339 të vitit 2016 nëpërmjet shtypit ose çdo lloj forme tjetër informacioni masiv” thuhet në  deklaratën për mediat” urdhëruan ata me një shkresë që për fat të mirë të mediave nuk e përfilli askush.

Por që kjo tablo të bëhej e plotë u vunë në shërbim dhe analistët e PS të cilët, në vend të mundoheshin të kuptonin se ç’ka ndodhur, filluan të kërkojnë se kush i ka nxjerrë sekretet. Shkrimi më tipik që u shpërnda në të gjitha mediat e majta qe ai i Alfred Pezës që thoshte: “Duken që janë po të njëjtët prokurorë e oficerë të policisë gjyqësore, që e kanë dorëzuar atë tek opozita, megjithëse ajo është ende zyrtarisht nën hetim në Prokurorinë e Krimeve të Rënda. Është po e njëjta mendje që duket se po e përpunon. E njëjta dorë që i shpërndan. Është i njëjti regjisor që llogarit kohën, vendin, masën dhe cilësinë e përgjimeve që duhen publikuar. Sigurisht duke e programuar që më parë, se nëpërmjet kujt, kur dhe ku. E për ti bërë gati të tjerët që të maksimizojnë efektet e saj në publik”.

Pra po të shohësh të gjithë këtë zhurmë të njerëzve që po sillen si banditë të kapur në hall nga gjashtë përgjimet e publikuara nga Bild, të duket siku jeton në një republikë oruelliane ku më shumë faj ka ai që nxjerr të vërtetën sesa ai që ka bërë krimin.

©lapsi.al

 27 Comments

 1. Jemi ne nje vend qe u tentua te digjej per videon meta-prifti(dhe mire u be) ku prifti u shty dhe me gjase u pagua nga vete opozita e kohes, per te bere pergjimin. Fred Peza na del me teorine qe nxjerrja e sekreteve na u koordinoka nga opozita, kur ne 2010 vete pergjimi u sponsorizua nga opozita. Te gjithe e dime qe kjo nuk ishte ceshtje ne hetim, por ceshtje ne mbulim nga prokuroria ( e paska pranuar vete marku qe prokuroret nuk kane hetuar) prandaj ne kete rast nuk kemi te bejme me nxjerrje te sekretit te hetimit, por te sekretit te moshetimit. Me kaq pak pergjime sa kane dale, edhe nje qe ka bere vetem hyrje ne te drejte procedurale, mund te te numeronte rreth 10 veprime hetimore qe duhej te ishin bere urgjentisht, dhe nuk jane lejuar te behen. Kur nuk te lene te besh punen, pra te hetosh e denosh, e vetmja gje qe te mbetet eshte te tregosh.

 2. ULSI MANJA KY PLEH DIBRAN QE MBOLLI FAREN ME TE KEQE NE DIBER BERI EKSPERIMENTIN E PARE TE KESAJ LOJE TURPEROJ DIBREN E TE MENCURVE MIKPRITESEVE BUJAREVE FISNIKEVE TE LUFTERAVE ME FAKTE JO ME FJALE KU MASKARA I MASAKROJ DIBRANET ME RREMEN DHIONISIN ME SHOKTE E TYRE BENN SKANDAL NE DIBER KY JO QE DUHET TE ARRESTOHET POR DHE DUHET TE INTERRNOHET ME KLASEN E TIJ SHUKRI DHIONIS RREM …

 3. MALOKET E DREQIT TE PA FYTYRE KETA LLAPASQERE KETA MASKARENJE KETA NAFI TUNDJE MIRE DIBEKUN MAK TE TERE JU HAMZAT E SHQIPERIS NANJA H ORE MANE E TURPEROVE DIBREN E ELEZ ISUFIT DIBREN E DINE HOXHES DIBREN E FIQIRI DINES TI NAFJE PO FUTI DHE NJE GJETHE MOLLE E BERE QE E BERE

 4. C’mund te presesh tjeter nga kjo kryeprokurore fshatare 24 karat qe i bie pidhi erë gjize akoma.po ulsiu ia lepin me kenaqesi se eshte fshatar me i rendshem.kjo eshte reforma ne drejtesi o delet e edi rames.ta gezoni dhe ta mbani me shendet.prokurori ulsi qe shpetoi ramen nga burgu ne 2003 vuri dashnoren kryeprokurore,ai qe i dha pafajsi hakmarrjes per drejtesi kalon vetingun.tmerr!!!vetem bomba atomike e ndreq ate vend.gezuar dhe njehere,dhe shpresoj qe çekiçi i drejtesise te kercase sa me shpejt ne kokat tuaja juve qe i keni dhene voten ketyre monstrave.

 5. O Qelbesire Prokurori.

  Nuk e di qe me Kushtetute vetem GJYKATA ka te drejte te jape URDHRA? A e ke mesuar kete ne Shkolle app je dege e Kryeministrise?

  Ketij i thone Shtet rilindasit?

  Pse NUK heton Koncesionet dhe PPP? Ke qindra padi qe te ka sjelle Opozita.

  Na zhdepi me Koncesione Qelbesira.

 6. Ulsiu,qe fershellen si lokomotive me avull,shaf-shaf eshte tingulli qe nxjerr sa here qe hap gojen,eshte tipiku I kamikazit,I langos,zagarit te vetofruar per tu keqperdorur deri ne ekstrem.Ia kerkon shefi kriminel,sa here gjendet ngushte,ketij palacoje dhe disa te tjereve,te zgjedhur si me te zellshmit kamikaze – Taulanti,Bracja, Elisa e cudirave rilindiste. Lehje pa pushim ne kembim te plackes se vjedhur! Ky eshte pazari! Beje fytyren sholle,pastaj,hidhu,vrapo te besh placke! Abuzo sa te mundesh! E ke lejen e shefit!….

 7. N[ Zërin e Amerikës lexova sot një shkrim, ku bëhej fjalë se gazetarë nga SHBA e Europa me nismën e ambasadës amerikane në Shqipëri, janë mbledhur për të dënuar veprimet antidemokratike shtetërore, për të penguar mediat që të denoncojnë veprimet kriminale. Ambasadorja amerikane në detyrë , kishte deklaruar se në SHBA i ndalohej me ligj strukturave shtetërore që të fajsojnë mediat për demaskimin e veprave kriminale.
  Pamvarësisht se kjo ambasadore e përkohëshme, ka drejtuar kritika ndaj opozitës e i del në mbrojtje qeverisë si një qeveri “legjitime”, në fjalën e saj në këtë takim, pohon të kundërtën.
  Fakt është se të gjithë përfaqësuesit e mazhorancës socialiste , janë hedhur në kundërsulm ndaj mediave më të fuqishme botërore, Zëri i Amerikës, Deutsche Wele, Rai e Bild që kanë pasqyruar lidhjet e botës së krimit me qeverinë Rama.

 8. Hetimet per 339-en kane qe ne vitin 2016 qe kane filluar. Jemi ne 2019! Kur kane ndermend qe te sbardhin ndonje gje keta prokurore e gjykates?!

  Nipin e Dulles e nxoren nga burgu si te pafajshem (lab. i Xibrakes)! Pisllikun e Astirit 40mln EUR/2km dhe ajo firma fantazem sikur nuk po degjohet! Etj. pislliqe te Ripjerdhjes&Co.

  Kush me siguron mua, qe dhe kjo dosje ne mos do mbyllej, do harrohej?! Koha ben te veten dhe Mafia e di mire kete. Edhe breshken po ta pyesesh te thote se sistemi i drejtesise ne kete vend eshte i kapur. Po te mos ishte per Gjermanine, kenete me mushkonja do ishte kendej.

 9. Prokuroria e pergjithshme duhet te gjykohet ne hollesi per mosveprim dhe abuzim me detyren por ne maksimalen e kodit penal. Ulsi Manja dhe Alfred Peza duhen te gjykohen per disinformin dhe shtremberim te vertetave . Si ka mundesi keta dy rob … . Per interesa personale te djegin shqiperine.

 10. O njerëze peza po i Bene qoken rames e ska faje i shkreti se duhet te ishte Ne burg po kjo arta sieka hallin mbasi rregulloi fytyren hoqi dhe pallton me kuadrata mori shtepin te re po tani cfar do kete spo kuptoj he se harrova po punon me ba dhe pishinen por kujdes se pishina o i mbyte o te mbysin kete spo kupton

 11. Peza e ka surratin si pidh lope me syze. Vendin e ka ne burg afer.
  Ylsi Manja mekwq se Tauleti nje fshatar koke bythe. Ruajna zotne keta plehra qe na drejtojne. Marku e persekutuara nuk ka nga tja mbaje me keto kucedra. Eshte ne nderin e saj dhe gjaku i fisit derdhur nga komunistet qe te jape doreheqjen.
  I them te behet si Musine Kokalari qe te hyje ne histori per mire.

 12. Thelbi eshte pse nuk behen hetimet pa u ndjere sinter bota po spiunohen faktet lart e poshte nga vete prokuroret ne varesinte bindjeve te tyre partiake? Ky eshte thelbi. Na ben te dukemi vend zulu

  1. Nuk te le njeri te hetosh si jashte, sepse ta heqin ceshtjen nga dora, ose nuk ta mban se nuk ke asnje garanci qe nuk do te shesi vete shteti tek mafia. Jemi ne piken ku vrasesve i jepen lista njerezizh nga shteti, me qellimim per t’i shkundur.

 13. I them Artur Zhejit qe fytyren e salduar te Laert kurve homo Vasilit mos ta shohim me ne ekranin e tij.
  Eshte bere si kurve semafori me ato levizje sikur e ka ne bythe. Njelloj si Rama.

 14. Domethene, prokurori hajdut i Llalles qe nuk kaloi vetingun, mund te nxjere sekretet hetimire ne pazar. Por drejtesia nuk duhet te perpiqet te mbroje sekretin.

  Shqupistat jane msu me Kulicin e me Precen dhe kujtojne se Shqiperia eshte bajraku Salehut.

  1. Prokuroria donte me e varros duke djeg afatet o rrot kari. Pas kalimit te afateve pergjimet asgjesohen. Ike e lexo noj gje, qe te kuptosh para se te shkruash, se nuk ka lidhje cdo gje me saliun. Nuk e urdheroi saliu llallen te arrestonte fullanin, qe ne fund doli i pafajshem dhe as nuk e pengoi saliu hetimin e dosjeve , as ne kohe te llalles, e as te markut, o rilindas tru-shkume. Pengesat i ben ai qe ka interes. Ju dhe kopshti nuk iu pranon me kete logjike qe keni.

  2. i pa emer as mashkull as femer shko te ylberka erionk se ndoshta te ben o frrok o ermonel,por nuk te len si ramen gjini asnjese.i pa emer keshill po nuk e bere nuk e dallon a ta qiu babai gruan si rama dhe a esht shtatzen.ta fut si roshit,rames e erionkes me jastek si griselda.

 15. Ulsi bytha prokuror gjoja ose ligjvenes qe i duket vetja nje fundrrin nje degjenerat te shkoj te ja lepij bythen ati gerdalles se gjat se per njohurit qe ka ai as roje derrash nuk dergohet ai qe vendosi kr/prok,Arta biben???

 16. Mos u merrni me personat e pervecem dhe me fyerje personale, merruni me fenomenin dhe me “te mirat” qe na solli reforma madhesbtore e drejtesise. Merruni me faktin qe nje gazetar me nje staf te vogel ben me shume pune se nje grup prokuroresh te cilet te mvarur nga politika bejne cfare te duan me dosjet qe kane nen hetim. Kjo flet shume per thenjet e Rames ne lidhje me friken e opozitareve nga e ashtuquajtura reforme. Por botimi nga Bild i pergjimeve mendoj se eshte i shtyre nga dikush tjeter. Me kot akuzojne opoziten per keto gjera. Kam bindjen se pas botimit te pergjimeve fahihet dikush tjeter, shume me i fuqishem nga opozita shqiptare qe eshte merzitur me kete lloj pseudostabiliteti dhe kerkon ndryshim. E njejta gje ndodhi edhe me Berishen ne 1997-en jo fort te larget. Por ne ndryshim nga amerikanet qe ne ate kohe perdoren greket per te rrezuar Berishen, sot, sado paradoks te duket, po perdorin Km per te rrezuar vetvehten. Le te shpresojme se Rama do terhiqet pasi nje perseritje e vitit te mbrapshte 1997 nuk na duhet aspak

 17. Po u be si 97 njerezit mos te vrasin njeri tjetrin jo se nuk e meritojne por ka rradhe puna, politikanet ne fillim.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *