• |
ide | kryesore

Kush është ministrja e re që Rama nxori nga mënga

Arkiva, Kryesore, Lajme
Adea PrideniIsh zëvendësja e Ulsi Manjës në ministrinë e drejtësisë, tashmë do të jetë homologe e tij në kabinet. Kryeministri Edi Rama ka njoftuar për krijimin e një tjetër ministrie për Administratën Publike dhe Antikorrupsionin për drejtimin e së cilës ka propozuar emrin e 40 vjeçares Adea Pirdeni. Me formim juridik dhe më pas pedagode kjo ‘“Doktore në Shkencat Juridike” prej vitiit 2020 u përfshi me qeverisjen e rilindjes, fillimisht si zevendese e Etilda Gjonit.

Përpos postit të zv ministres së drejtësisë ajo ka mbuluar  edhe çështje të integrimit evropian si pjesë e Grupit Negociator për Aderimin e Republikës së Shqipërisë në BE për Kapitullin 23 mbi “Gjyqësorin & të Drejtat e Njeriut”, antikorrupsionit dhe kuadrit strategjik në fushën e drejtësisë.

LEXO ME TEJ:

Ndryshimet ne qeveri/ Nata që ndau Ramën me Blendi Gonxhen

Në CV e saj shkruhet: “Znj. Pirdeni ka një bagazh të gjerë angazhimi si eksperte ligjore në një numër projektesh të zbatuara nga institute dhe organizata vendase, si dhe partnerë ndërkombëtarë, me fokus në asistimin në
përmirësimin e performancës dhe rritjen e kapaciteteve të institucioneve qendrore të administratës
publike, forcimin e kapacitetit për hetimin dhe ndjekjen e korrupsionit në Shqipëri dhe vendet fqinje
në rajon, mbështetje për përgatitjen e përafrimit të legjislacionit për Kapitullin 23 të Acquis-së së BE
në kuadër të integrimit evropian të Shqipërisë dhe monitorimin e zbatimit të Reformës në Drejtësi në
Shqipëri”.

©Lapsi.al

Zv. Ministrja e Drejtësisë, Znj. Adea Pirdeni, nerr pjesë një takim i nivelit të lartë të përfaqësuesve të vendeve të Ballkanit Perëndimor, për të miratuar Udhërrëfyesin Rajonal me temë “Antikorrupsioni dhe FinancimetAlbanian Mission in Vienna on X: "Albania 🇦🇱 is pleased to paricipate and thanks @PLinOSCE and #OCEEA for organizing the 1st Preparatory Meeting of the @OSCE Economic and Environmental Forum focusing on

 

 15 Comments

 1. I takontde nje ministri per administraten publike, qe eshte administrata me e madhe ne bote per numer

  popullsie. Per cfare derqin duhet nje ministri per administraten publike kur cdo administrate e vecante

  ka hierarine dhe varesine e saj brenda perbrenda institucionit. Keta vampire shpikin lloj lloj agjensish

  institucionesh, ministrirash vetem e vetem per te punesuar militante patronazhiste te PS dhe per

  te rrjepur pjesen tjeter te popullit. Sot PS eshte bere nje barre e rende dhe e paperballueshme

  per popullin shqiptar.

 2. Ai për shembull, në përgjimet e tij të shumta ka edhe bisedën e Delijorgjit me Zenin e tij, kur ende shpërthimet dëgjoheshin në Gërdec dhe askush nuk mund t’ja zbardhë, sepse ishin përgjimet e njerëzve të tij privatë. Ai ka në përgjimet e tij edhe bisedat e bëra në 21 janar, urdhrat që ka dhënë, kujt ia ka dhënë, çfarë kanë thënë të tjerët, rreth e rrotull tij, si ka vepruar Luli i Bashajve, çfarë ka thënë ai dhe një ditë ia zbardh aq sa është e duhura për të. Ai ka bisedat me Olldashin dhe si e mori ky i fundit përsipër “lajmin” bombë të sulmeve mbi godinën qeveritare.

  1. Ketu eshte bere m.,, mullar! Gjithe keto ministri , shtet i madh i fuqishem . Shton administraten per te marre vota. O zot ne dore te kujt jemi! A e sheh cfare godine ka si kryeministri ! Gjithe keto ministri! Na cudite Rame na cudite! Duhej te kishe nje tjeter kryeministri jo ate se do te shkonte se je i gjate me corape me bojna. Mos u fry Rame se fryhesh kot

  2. Po shkruj tamom o moter qire patronazhist i Rilindjes pidhin e motres do me kte shkrim pa lidhje apo gjej vrime dhe fut si puna e Safet Gjicit kjo baxhella qe vuni per ministre mos e pyet shkelqeu aty ne rrolin qe kishte si pjese e grupit negociator te gjithe rilindasit e patronazhistet funderrina te kombit Shqiptar jane se po te kishin punuar me pasterti e pa ndarje i majte e i djathte nuk kishte pse te ikin Shqiptaret nga vendi i tyre

 3. Populli duhet te gjykoj vete si po ecen atdheu duke pare familjen,punesimin,shendetesine,aresimin dhe kulturen dhe shpresen e nje te ardhme me te ecmiredhe kjo vjen nga zgjedhjet e lira dhe te ndershme duke votuar njeriun me integritet te shkolluar dhe familje te ndershe dhe intelektuale pamvaresisht forces politike dhe te mbeshtesin popullin

 4. Më kryesorja mjëherë është, që është supër simpatike. Kaq bukuroshe nuk ka si të punojë keq. Urime ministre.

 5. Malok, ministria nuk eshte sfilate mode apo bukurie, por zotesie.Ne krye te nji posti duhet merito kracia,arritjet e sukseset e dukeshme e te arrira me ndershmeri , e jo me rradhitje skutash pozicion vend pune sa per ti sherbyer partise ne interesat e saj.Puna matet me prodhimin, permiresimin, avancimin e proceseve per sherbim sa me te mire ndaj publikut . Qeveri me kaqe ministri, polici, administrata te fryra qellimisht per ti patur kontigjente votuesish e punesuarish patronazhiste, misionare, ne nje popullsi kaq ne shterrim, eshte vjedhje legale shtetare ndaj ketij populli te pergjumer.Pa injoruar seksin femer, por tendenca e nenshtrimit e ketij kapo banditi K,M,, ka tendenciozitet padroni ne qeverisje, mbasi me kapaidillekun, mendjemadhesine karakterizuese te ketij tutori, i urdhero, komando me lehte keta te sektit femer.I kemi pare edhe sukseset e tyre, e kane .jeruar fare detyren, vete, urdhero, si urdhero, andaj i mba,i emero si padishah.E Spirropalluqet, na e levdojne kete rrjepes nen furcen SKENDERBE., e ben qejf Spirriluqija, han buke me poezite per kryetarin, mbase,,, edhe ai ka nevoje per keto, se ia kerko komedia rilindase qe tash e njimbedhjet vjet, qe vjedhin, mashtrojne, drogojne, korruptojne.Ky eshte pushteti PUSHTAVE.

 6. Or mik 13:50. Kujt ja thua. Meritokracia e tyre është vetëm shërbesa ndaj kumandarit dhe partisë. Edhe personi, që s’po i them emrin që poston që i ktheve përgjigje është një nga ata!!

 7. Si ore kush eshte kjo zonjeza Pirdheni? Eshte Lenka Cuko e rradhes qe jane rrjesht pas Bela Ballukes…

 8. Kokë e ‘zgjuar’ Mul Noka. Shet një apartament 83 m2, kati 8 në ish Bllok, me vlerë 180 mijë euro. Blen një apartament, në një zonë më të shtrenjtë, te diga e Liqenit, pallati i famshëm i kuq, 190 m2, për 151 mijë euro.

  Pra ka blerë me 800 euro m2 në zonën më të shtrenjtë të Tiranës, kati II, ndërsa ka shitur me 2.1 mijë euro m2, në një zonë më të lirë, kati 8. (Shtëpia e Mulit te Liqeni, bashkë me garazhin, kushton rreth 1 milionë euro).

 9. Ka 100 mijë vota që ka marrë në zgjedhjet e fundit lokale. Beteja e këtyre është me njëri-tjetrin. Akuzat që bëjnë këta ndaj njëri-tjetrit si këlyshë të Edi Ramës, janë beteja politike për sinorin e tyre të opozitës dhe vetëm kaq”, shpjegoi Alibali.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *