• |
ide | kryesore

Bill Clinton rikthehet në Kosovë: Nderi më i madh i jetës time, që kam qëndruar krah jush

Lajme, Të fundit

Ish-presidenti i SHBA-ve, Bill Clinton në ceremoninë e 20-vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s, tha se është nderi më i madh i jetës pasi ka ndalur spastrimin etnik në Kosovë para 20 vitesh.

“Më pëlqen shumë dhe gjithmonë do të jetë nderi më i madh në jetën time që kam qëndruar me juve kundër spastrimit etnik dhe ju jam shumë mirënjohës që jam këtu me qytetarë që kanë qenë pjesë e asaj beteje. E kam në zyrën time një New York një fotografi të Westley Clark, të Toni Blair dhe fotografinë time dhe të gjithë tjerët që ishin aty. Çdo ditë që qëndroj në atë zyre ia kujtoj vetës se cili ka qenë qëllimi i politikës. Më kujtohen fytyrat e qytetarëve kur i takova para 20 vitesh. Në shkollën fillore në Ferizaj atë ditë thash, dhe dëshiroj ta them edhe sot. 79 ditë të sulmeve mund ta kenë fituar atë luftë por vetëm qytetarët e Kosovës mund ta kanë fituar paqen. 20 vite më vonë keni bërë punë të shkëlqyeshme dhe e di se në kohë paqeje më e rëndësishmja është që të shqyrtohet se çfarë do të bëjmë më tutje”, tha Clinton.


3 Comments

  1. Me pak perjashtime, tradhtare e bythqira ishin ato qe kishe perballe. Edhe ti kopil i majte je, por ato ta kalojne disafish. Q.robt!
    Asnje i djathte nga udheheqesia shqiptare aty.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu