• |
ide | kryesore

Bulevardi Fusha/ Shkëlqimi i dyshimtë i Lali Erit

Arkiva, Kryesore

Lajmi i ditëve të fundit se kompania ‘Fusha’ Shpk ka marrë nga Erion Veliaj edhe tenderin 6.1 milionë euro për rehabilitimin e Bulevardit ‘Zogu i Parë’, nuk ka çuditur më askënd. As fakti se kontrata është nënshkruar më 26 qershor, pra tre ditë para kurorëzimit farsë të kryebashkiakut në zgjedhjet një partiake nuk përbën ndonjë habi. Madje edhe fakti se në këtë kontratë të re nuk precizohen punimet që do kryhen në këtë segment rreth 610 metra të gjatë, nga sheshi ‘Skënderbej’ deri te busti i Ahmet Zogut, kaloi si një gjë e zakonshme.


Lexo më tej:

Andi Bushati: Nuk luftohet Rama, pa goditur biznesmenët e tij

Sepse tashmë është bërë normale që Lali dhe Shkëlqimi të shkëmbejnë favore me njëri tjetrin. Natyrisht kompania Fusha ShPK është një kliente e rregullt e gjithë rilindjes e imponuar aty prej Edi Ramës. Ajo ka përfituar afro 90 milionë euro para publike duke akaparuar për vete, përpos projekteve të mëdha e të njohura si sheshi Skënderbej apo 6 kullat në tokë shtetërore pas Teatrit Kombëtar edhe rikonstruktimin e bulevardit të Vlorës, sheshin para portit në Durrës, restaurimin e Ministrisë së Brendshme, pyllëzimin e Kodrës së Currilave, ndërtimin e shëtitores së Himarës, ndërtime shkollash, rehabilitime universitetesh e pa fund punë publike.

Ajo që bie në sy në gjithë këtë shllafari është se punët publike kompania e Shkëlqim Demir Fushës i merr në mënyrë abuzive: ose pa zhvilluar fare garë apo tender sipas procedurës së njohur “me negocim, pa shpallje”, ose me “gara” ku është konkurent i vetëm, ose edhe më tej me fitore aty ku jep çmimin më të lartë.

Tabela e mëposhtme tregon të gjithë paratë publike që ka fituar Fusha ShPK deri në korrikun e një viti më parë ku vihet re kjo praktikë.

Natyrisht të njëjtën rrugë ka ndjekur edhe njeriu u palodhur i punës Erion Veliaj. Që nga dita kur kryeson Bashkinë e Tiranës ai është treguar zemërgjerë me plot 43 kontarta për mikun e tij Shkëlqim. Edhe këtu praktika vazhdon të jetë po njësoj. 1/3 e kontaratave janë të tipit me negocim pa shpallje, në të cilat rrezulton se Fusha ka talent për gjithçka edhe për të menaxhuar parkingjet edhe për të mbjellë drunj dekorativë edhe për të ndërtuar rrugë edhe për të pastruar qytetin.

Dhe megjithë kritikat e shumta bashkia e njerzve të palodhur nuk është ndalur asnjëherë. Në mars të këtij viti, përsëri pa garë, Fusha SHPK mori një tender për shërbimin e pastrimit të terminaleve të Tiranës, me fond prej 9.3 milionë lekësh. Ajo vazhdoi praktikën e zhdukjes së konkurencës të kthyer tashmë në rutinë pasi Erion Veliaj ka rrefuzuar të hapi garë edhe për tenderin e pastrimit të pjesës perëndimore të qytetit (330 milionë lekë) dhe ndërtimin e këmbëve të urës Menik (154 milionë lekë).

Kompania Fusha fiton një tjetër tender pa garë/ Rekord, 43 kontrata nga Erion Veliaj

Prandaj askush nuk u habit kur doli lajmi i ri se qe përsëri firma Fusha që fitoi të drejtën e rikonstruktimit të bulevardit Zogu I, me një fond prej 6.1 milionë eurosh. Tani po i duket të gjithëve normale ti ushqejmë Erionin dhe Shkëlqimin me paratë tona.

©Lapsi.al

 

16 Comments

 1. Te qifsha komplet fisin o Erionke o kulish i pa ngopur do vij dita dhe per ty o zagar llapaqen po dita e zeze e qe ke per te theni ooo mami qa bere qe me dhe leket e pensionit qe me martove me kurven Ajola semafori.

 2. 610 m rruge=6.1 milion euro. Ka raste rrugesh me kete gjatesi te Bashkise se Lalit, qe shkojne 1.5 miliarde te vjetra mesatarisht. Rruga behet me pak me shume se gjysmen e 1.5-es, se pjesa tjeter ndahet.

  1. Skeni faj se kaloni nje here ne vit te bulevardi, 6.1 milion jane pak fare se eshte komplet i shkaterruar si bulevard.
   Po rrini ktu e beni lloqe karash e kurvash ne vend qe te punoni o merreni me dicka produktive.
   Vetem per Erionken skeni cthoni se e ktheu Tiranen nga nje vend mesjetar ne nje qytet modern.

   1. Ca thu o kar ca thu. Fillo dhe ti flit per konceptin e konceptimit te konceptualitetit te konceptuar nga konceptuesi i pidhit te sateme. Flet per produktivitet bytha jote. I keni qire nene diplom me internet dhe na fluturoni me pras ne bythe. Ik qiu te ura vajgurore tani varikars….produktiviteti i lali qr ku i ço mushko

 3. te pa emrit i ngelet muti i qenefit negjmije ku kan dhjer fusha shpk,avsylajt,stalun,milladinin,ramiz,negjmije,beqir balluku,kristaq spiro kolek edvin rama,po ashtu muti ju ngelet ter kazanve dhe roberve sklaveve te edi rames qe nga bushiti,lubonja,fevziu,ylli rakipi,sonila meqka,iris gjiris laurasi,vasjari,rakipkari,demalia, gjoja te pa varurit e leshit negjmije deri te krymbat e qenefit stalin muq nano,baze,sokol palla,rudina gjungla,mingjozi,dritan hila,artan hogja e anila basha e report tv,eni vasili,lornc vangjelis,juli gjokagji,brisilda ej qenef krymba me llojin te pa emer malok,astrit,beso,gr ej nenprodukte muti.ka edhe grat per te ju shitur e dhen me koncesion dhjerja e stalint rama.

 4. Tall bythen aro tall. Kujton se ne te tjeret ja nisen nga qefi sidomos njeri prej tyre qe ke permendur…ti tpakten paguhesh. Filloi tju perkrah evropa prandaj po beni si rama. Bashes i duhet vetem nje levizje vogel po ka filluar dhe ai te fluturoje me pras ne bythe si socialistat skipetar. Madje sala, se kush po e rruan per nje humbameno si basha , thuaj qe arriti si arriti atje njelloje me ramen te dy te perkrahur nga ca zgjebarak evropian qe perfitojne nga njerez si ne te deshperuar pa as edhe nje te drejte qe paskemi qef te kthehemi ne skllever. Hajde tru hajde, nuk qenke me kembe pertoke. Mur o kir se do dalim ptap ne proteste dhe te shohim cdo behet. Kjo eshte hera e 3 per mua, se mos del e thote ndonje koment online dhe pastaj dergon aron neper komente ore. Sic beri nja dy yere, jo per gje po ktu rama ja fut nkthes.

  1. Nese te kam kuptuar mire ke dale 2 here ne proteste. Basha na thirri per zgjedhje pa Ramen dhe pa Ymer Lalen . Une per kete kam ikur dhe nuk pendohem edhe nese Luli ka genjyer. Une shkova per ate qe une besoj dhe jo per Lulin. Nese Luli shkon ne zgjedhje me Ramen une nuk votoj.
   Nese ti ke ik per arsye tjeter mire ta kane bere qe te kane genjyer. Po pate ik per ate qe na kerkoi Luli publikisht je i nderuar dhe aspak naiv. Sa here te me therrasin per zgjedhjet do iki. Edhe pse jemi te varfer, duhet te luftojme per zgjedhjet dhe jo per llokmat qe mund te premtoje luli. Ka protestues neper burgje. Une them qe jane per zgjedhjet, sepse prandaj u thirren. Luli nuk duhet t’i tradhetoje.

 5. Fusha shpk kur merte tendera nga lulu e salih ju bythqira ky fusha ishte I mire tani qe mer nga lali eshte kriminel kaq rrota kari jeni,per ca euro 180 ju shisni bythen tuaj I coni grate motrat mamkat qe te pallohen me shpellaret e shqupit vete salihu dhe lulu te gezohen,rrace bucesh,ju doni qe punimet ti fitonte Viktorja shpk e luluse dhe ju do gezoheshit

  1. O kar me kan ik vitet me te bukura te jetes duke bere pune qe sot paguhet shume nga rama&co. Kujton se me plasi kari per dy parazit ramen dhe bashen ? Un du te drejtat e mija o te qifsha ropt dhe sma ha kari per pune se asaj ja vum vizen. Une du qe keta evropianet e leshit o te kthejne nbrapsht cdo lek ose ti fuskn ne burg deri sa te harrojne cfare eshte drita e djellit. Ti flet per bash. Basha e ka me terezi prandaj as qe skam per tja dhene ndonjehere besimin njerit qe fal portaleve dhe facebookut (njelloje si rama ) kuntihen nbas pilafit. I kam qr edhe e ropes edhe amerikes o militant qe keni dal me perhap autonomi online. Ku karin ishit ju deri dje mer ju qr

 6. “Domethene kjo eshte hera e dyte”….hajdee kane dale te mbajne shenime. Ore nje gje nuk kuptoje pse nuk shkojne ti kapin intelektualet keta te pd sidomos ky luli qe flet per vlera. Edhe i dine ku jane ehe bejne kot. Ah po, po bejne si rama. Nxirreni koken nga bytha o pdista, nuk eshte momenti i duhur te beni krenarin.

 7. Viktorja shpk e bashes qe 85%te tenderave ne bashki I fitonte 15% fusha shpk,sot lulu dhe ju shpellare ketu e keni hallin pse nuk fiton luluja dhe Viktorja,por dhe lulu e ka nje lot te unaza e re,mos u merzisni o shpellaret e salihut

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu