• |
ide | kryesore

Rama thumbon Haradinajn: Dorëheqja ishte një lëvizje taktike

Lajme, Të fundit

Gjatë bashkëbisedimit prej rreth dy orësh që zhvilloi me gazetarët, kryeministri Edi Rama u pyet edhe lidhur me qendrimin e tij ndaj homologut të tij bashkëkombas në detyrë, Ramush Haradinaj, i cili u dorëhoq pas thirjes për të dëshmuar në Gjykatën e Hagës.

Rama tha se e vlerëson Haradinajn për kountributin e tij të dhënë gjatë luftës në Kosovë, ndërsa dorëheqjen e tij e konsideroi një lëvizje taktike.

Pse Edi Rama nuk mbajti një qendrim për Haradinaj, ndërkohë që foli vetëm për luftën e UÇK-së?

Rama: Është gjëja më normale më duket mua, se te lufta e UÇK-së përfshihet dhe Ramush Haradinaj dhe jep apo jo dorëheqjen është një çështje politike dhe taktike.

Në raport me luftën unë e konsideroj Ramush Haradinaj dhe Jakup Krasniqin si anëtarë të një lufte cllirimtare, e cila nuk mund të zhbëhet dhe as nuk mund të tjetërsohet nga këto akuza.

Pas një heshtjeje të pazakontë, kreu i qeverisë, reagoi një ditë pas dorëheqjes së Haradinajm nëpërmjet një postimi të publikur në llogarinë e tij zyrtare në “Tëitter”, ku pa përmendur emra të përveçëm, shkruante në mënyrë përgjithësuese ftesa për protagonistët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, është një sfidë e papërfunduar kombëtare në anën e duhur të historisë.

 

4 Comments

  1. IDENTIK FOLI DHE VUCIC SERBI RAM GREKU.DHE HASHIM I DYZUAR KJO TRESHE ME KRYEGUZHINJER TY PRA RAMEN PREGATITEN GJELLEN E COPTIMIT TE KOSOVES DHE NE NJE TE ARDHMR TE AFERT DHE SHQIPERIS SEPSE TY RAM KREGU SHQIPERI E QUAN PER SHKUMBINI NGA SHKUMBINI E LAER PRA GEGET TI SI NJE PER SHQIPTRA POR TRPOJANKOSOVAR E SHPELLAR KOKEPALAR RRUGE STE CON GJEKUNDI TE KUJTOHET SHPREHEJA ….DHE PLANIN B O NE NE KARRIKE OSE BALLKANI NE LUFTE ONE NE KARRIKE SE KEMI KU ME U PRANUAR NE NENEN RUSI ……………..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu