• |
ide | kryesore

Deputeti i opozitës paralajmëron trazira në vjeshtë: Do bllokojmë institucionet, sheshet, rrugët…

Lajme, Të fundit

Deputeti i opozitës parlamentare, Lefter Maliqi, ka paralajmëruar protesta masive në vjeshtë, “duke bllokuar institucionet e vendit, sheshet, rrugët”, me qëllim që në vend të mbahen zgjedhjet të lirë dhe të ndërshme tripalëshe, ashtu sikurse ka propozuar presidenti i Republikës, Ilir Meta. “Populli ne shtator te ngrihet fuqishem sepse ska me kuptim pasi Rama kerkon tju lodh, tju pakesoj, tju ironizoj. Kjo e keqe e madhe rrezohet me revolucion qendrestar demokratik duke bllokuar institucionet e vendit, sheshet, rruget duke paralizuar gjithcka ne menyre qe vendi te kaloje ne zgjedhje te lira, te ndershme, me sistem mazhoritar te paster, me 100 zona dhe 100 deputet, ku vota e popullit te zgjedhi deputetet e vet, qeverine e vet, presidentin e vet.”- shkruan deputeti.


Në një postim tijin në llogarinë personale në “Facebook”, Maliqi shkruan se është koha që populli të marrë në dorë fatin e tij, “për të rrezuar me revolucion qendrestar demokratik, qeverinë e krimit, korrupsionit, oligarkëve, papunësisë…”. “Demokracia lokale pas zgjedhjeve moniste te 30 Qershorit nuk egziston me pasi, keshillat bashkiak dhe kryetaret e bashkive jane njepartiake, demokracia e pergjithshme dhe institucionale ne rrezik pasi mbi 90% jane te kapura nga e njejta parti (Rilindja). Rama nuk njeh as ligj, as kushtetute, as dekret te Presidentit, nuk njeh as opozite pasi e ka nxjerr jashte funksionit pa perfaqesim ne parlament, pa perfaqesim ne pushtetin lokal, pa perfaqesim ne institucione.


Maliqi u bë pjesë e Kuvendit si pjesë e listave shumëemërore të Partisë Demokratike, pas vendimit të opozitës së bashkuar joparlamentare për djegien e mandateve.


4 Comments

  1. Ku koqja eshte ai qe deklaroi tek Zheji qe po u mbajten zgjedhjet me 30 qershor do jepte dorheqjen tani thote qe ne shtator do haje nje mut pasi mbahet edhe si ekspert ne disa fusha,ik o Lefter se nuk je bure ty po je nje langaraq edhe ty si Zheji.

  2. nuk po I kuptoj keto njerez per cfar na ftojne,te ngrihemi dhe realisht ndaj kujt te ngrihemi,mbasi,ftuan 1 shekull ,dhe ju shkuam pas por te njejtin ralitet kemi ,padrejtesi antivler burim krimi, per ket esht I bindur cdo shqiptare sepse krimi ka shkak ,burim ,dhe pergjegjes ,qe vjen nga drejtuesit politikat ligjet veprimet [pergjegjsit]njeriu ka logjik dhe fakti bind logjiken per vlersim ,zoterinj nuk han me kush sapunin per djath se tashme e ka zbuluar shija [faktet]tashme nuk duhet te behet fjal me qe Brenda ketyre politikave ligjeve ligjvenesve,,te zgjillim problemet kthejm ekujlibrat normalitetin ,se keshtu themi nga termi hajdut ,politikan I mall te zgjellim nje hajdut me te vogel,,mir ky neser nuk behet I mall ,nga genjeshtar politikan I mall te zgjellim nje me te vogel,vall ky neser ne saje te egos pushtetit paras unit nuk deshiron te fryhet dhe te behet genjeshtar I mall vetem per pushtet,nga kriminel politikan I mall te zgjellim nje me te vogel ,vall ku nuk do te behet I mall per te mbajtur pushtet,sepse gjallerimi jetes eshte konkurenc per te gjith, keshtu vllezer shqiptare bashkekombas te dashur ,vendosni piken mbi , I ,qe komplet si klas politike ,nuk jeni me per te ullhequr ket popull ,1 fetarisht ,2 shkencerisht 3 praktikisht ,sepse per 1 shekull veprat tuaja kan faktuar kuptimin e fese ,se padrejtesia nuk eshte dobi ,por dem ,nuk triumfon eshte antivlere ,I con njerzit ne urrejtje perplasje shkatrrim ,eshte e denueshme, kjo eshte e verteta juaj me ne,dhe e verteta e zhvillimit njeriut imuniteti formimi ,natyraliteti tije tregon ne reflektim per te vlersuar per nje shekull u zhvillua interesi genjeshtra mashtrimi qellimi keqdasesh ne formim ,ku njeriu ne natyralitetin e formimit tije per nje shekull tregon rendimentin e tije vetem krim dhe burim krimi,me tentative rritje ,sepse keshtu u formua kjo shoqeri,per nje shekull ,ku pretenduesit e biznesit politik I len gojmbyllur dhe kokulur,tashme zoterinje nese doni veten familjen te afermit ,kombin tuaj,te ardhmen ,binduni dhe pranoni se per nje shekull kishim padrejtesi ndaj kombit ,me coptimin etnik ,ne sisteme formim politika ligje dhe zbatim me kosto ekstreme ndaj kombit ,padrejtesia me emer dhe mbiemer me germa fjal dhe shprehje ,si gjuhe dhe kuptim ,nje per nje fjal dhe pasqyr punen nuk eshte funksion dobish burim dobish, vlerash por demi dhe antivlerash ,nese me vullnet te mire pranojme ta faktojme fetarisht shkencerisht dhe praktikish do pranoni dhe pohoni se padrejtesia si emer dhe pune eshte dem per te gjith dhe pasuesit e saje ideatoret e saje nuk kan me fuqi per te sjellur drejtesin ,sepse ne baze te kritereve te formimit njerzore fetar dhe shkencore formimi njeriut don koh pervoje , koha dhe pervoja juaj eshte e deshmuar ky ralitet qe as vet ju nuk e pranoni tu bejne dikush ate cfar ju na bete ne nje shekull,cdo shqiptari,ne gjitha drejtimet,zoterinj ,u drejtohem gjith atyre qe pretendojne per ti dalur per zot keti vendi,duhet te keni nje platforme ,mendimi dhe veprimi,per te marrur pergjegjsit mbi popull,duhet te njihni rruget mundesit dhe problemet qe sejcili nga ne te kete qartesi ,gjalleri zgjillje siguri paqe shprese per problemin qe ka vetem keshtu vjen besushmeria pranimi perkrahja ,drejtesi dy jan rruget drejtesi dhe padrejtesi padrejtesia e tregoj veten te flasesh mir dhe te veprosh hajduterisht quhesh hajdut,kjo u zbulu faktu shiku prek shiju,kurse drejtesia eshte e verteta e krijoj zoti gjitha krijesave gjithckaje eshte e gateshme ,nuk ka len ven qe ju te beni shpikje ne te e plotesoj per mrekulli,ajo qe ka nevoj ky popull mendoj un eshte te pregatitet terreni per pajtim te brendeshem kombetare te lirohemi nga padrejtesia me meshire tolerance hak falje mirkuptim marrveshje ,dhe vendit ti dalin per zot e merituara dhe te merituarit,qe sej ciliti respektohen te drejtat jepet haku lle krijohet mundesia mbasi e verteta eshte system vlerash ,qe prollon vetem vlera ,qartesi gjalleri siguri paqe shprese vetem mundesi,,ky eshte mendimi im nese dikush me pyet se si I mendon zgjilljet per kombin tend, per vet pozicionin ekstrem ku arritem nga rrethana te dhuneshme imponuese per 1 shekull ,un do thoja nese kerkojm dicka funksionale sukseseshme sakt ,dobisheme ,kjo zgjillet perms politikave ligjeve dhe veprimeve mbeshtetur dhe praktikuar vetem te verteten sepse ajo ka drejtesi hak per te gjith ajo plotson gjithcka kemi nevoje,ajo qarteson gjalleron jep zgjillje shpres shpetim ,ne fakt per veten e vet e don sejcili prej nesh ,por domosdoshmeria domosdoshmerisht e kerkon qe ta kemi per te gjith e verteta na meson qe ate cfar duam per vete ta duam edhe per tjetrin ,un si individ por edhe si popull nuk mund ta pranojme durojme perballojme dhe as tolerojme me padrejtesin ,pafundesisht mbi supet tona perderi sa nuk e pranojne as ato vet qe na bejne padrejtesi ne po tu behet atyre,por I ftoj gjith bashkombasit e mije te gjith ato qe mendojne vertete mire per veten femijet dhe kombin e tyre me urtesi ,virtyt meshire tolerance mirkuptim drejtesi hak falje te japin mesazhin e bindjes dhe kundershtimit ,ti bindim te gjith qe padrejtesia nuk eshte vler dhe nuk e pranojme dhe kundershtojme dhe keshtu ulemi te gjith ne mirkuptim tolerance marrveshje zgjillje me drejtesi hak qe nga kjo bote te marrim ate cfar meritojme dhe kesaj bote ti kontribojme cfar I detyrohemi me drejtesi hak uroj mirkuptim respect per te gjith

  3. Ti kujdes ilacet mos i ngatarro,kurse ju shurranjoset e PD ta gezoni kryetarin e ri,lulune cojeni per skrap

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *