• |
ide | kryesore

Analiza/ Turi i Bashës, rreziku i një fllucke të re

Arkiva, Kryesore

Lajmi se Lulzim Basha ka filluar një tur të ri për të afruar zgjedhjet e parakohshme në Shqipëri, rrezikon të përfundojë si një flluskë sapuni. Ai nuk mund të jetë thjeshtë një mundësi për të zëvendësuar mungesën e gjatë në debatet televizive, me një show që i lejon oportunitetin e komunikimit me kaseta të gatshme. Ai nuk mund të jetë as thjeshtë një shfaqje ku tubohen demokratët e forumit rinor për të bërë qokën e radhës.


Nëse e ka nisur për këto, lideri i PD po prodhon një vrimë në ujë.


Sepse problemet e vërteta të opozitës janë të tjera.

Së pari ato fillojnë me bjerrjen e besimit (ashtu sikurse ndodh sa herë që në një vend instalohet një rregjim) se opozita ka fuqinë ta rrëzojë kastën në pushtet. Në këtë kuptim, ky tur, duhet të mobilizojë në maksimum demokratët dhe votuesit potencial të tyre.

Në radhë të dytë, ai duhet të shërbejë (nëse Basha e ka fuqinë ta bëjë këtë) për të çrrënjosur sadopak idenë se këtu janë të gjithë njësoj. Përpara se të përsërisë dokrrat e përhershme anti Rama, lideri i PD duhet të sqarojë deri në stërmundim: pse e mbylli me turp rrugën radikale? Pse ka hequr dorë nga shprehja nuk ka zgjedhje me Ramën kryeministër? Ç’qe ky tërmet që e zhvendosi në vilat e atij që e pati ektiketuar si oligark? Pse ngurron të flasë për një sistem me lista të hapura?

Por për të bërë këtë, pra për të motivuar të vetët dhe për të afruar skeptikët, Lulzim Basha nuk mund të bëjë “dialog” me tifozët e tij. Ai nuk mund të na dhurojë skena të shpifura si ato të sotmet në Librazhd, kur një e re më e militantizuar se pleqtë punistë, tallej me Taulat Ballën dhe lavdëronte arritjet e qeverisë Berisha.

Këto skena nuk i shërbejnë askujt.

Nëse vërtet do të mbërrijë diku, kreu i  PD, duhet të angazhohet në një debat real që i jep përgjigje dilemave që kanë të gjithë kundërshtarët e kësaj qeverie, qoftë ata që janë në partinë e tij, qoftë ata që janë më larg asaj.

Përndryshe me këtë tur, ai vërtet mund të fitojë kohën televizive që ka humbur nga frika e mospërballjes me gazetarët, por ama, as ato orë apo minuta, as kasetat e gatshme, nuk do ia shtojnë përkrahjen e atyre që ende e shohin me mosbesim.

©Lapsi.al

31 Comments

 1. Per rivitalizimin e Saliut e ka fajin kryeplaku punist dhe jo vetem te rinjte e PD. Sa per te tjerat jam absolutisht dakord. Basha ketej e tutje ka zero kredibilitet per ato qe thote apo ben. ZERO!

 2. Duket si stili i Bushatit, por nqs Basha do të përdorte dhunën për të rrëzar edvinin, ashtu sikur ka shkruar Bushati në një shkrim editorial të para disa kohëve, do të isht po Bushati që ndër të parët do të fillonte t’i kundërvihej Bashës se pse përdore dhunë.

  Bashës duket se ia kanë bërë të qartë se dhunën nuk e toleron Europa e Amerika se do të bëhej precedent, dhe arësyeja e dytë edhe pse është e dhimshme për ne është se dikush e ka mësuar Bashën që është më mirë që edvini ta konsumojë deri në fund pushtetin duke përkeqësuar gjithçka në jetën e shqiptarëve, aq sa edhe qorrat e idiotët në fund të mandatit do ta kuptojnë se kanë qenë qorra dhe idiota.

  P:S Nuk e kam për qorrat dhe idiotat që komentojnë këtu në mbrojtje të edvinit se këta janë thjesht lapangjozë që nesër do ti bëjnë shërbimin pushtetarit të rradhës..

  1. Logjiken qe degjoi amerikanet mund ta pranojne Ina Zhupa dhe Salianji, por jo ato qe perfunduan burgjeve, qe hengren gjoba neper biznese, apo qe u pushuan nga puna. Normal qe ata njerez nuk do ta pranojne dhe PD me gjithe keqardhjen, do ta haje me keq se ne 2017. Shtresen gri nuk do e marri jo vetem sepse ka care ferren, por edhe sepse “grite” pervec moderacionit kerkojne dhe nje lloj qendrueshmerie te lideri dreqi ta haje, se perndryshe nuk mund t’i besosh ne asgje. Te keqen e mban ne fuqi edhe dobesia e kundershtarit. Basha po ben serish te njejten gje duke pritur rezultat tjeter.
   A e di njeri definicioni kujt eshte ky?
   P.S. Po i kalkulove veprimet e liderit te opozites me kenaqesine apo pakaneqesine e Bushatit ke probleme te renda te konceptimit te politikes.

 3. Per te bere analizen e Bashes duhet nje shkrim shume i gjate dhe nuk mjaftojne pak rrjeshta. Qe Basha e ka humbut kredibilitetin, kjo eshte e sigurt dhe ka ndodhur ne maj 2017. Ka ndodhur pas nje marreveshjeje okulte dhe pas zevendesimit te disa figurave qe me te vertete kishin dhene per PD-ne, me disa njerez anonime dhe qesharake. 2017-a jo veem qe e beri Bashen te pabesueshem, por edhe e ktheu ne qesharak me emrat qw futi ne lista. Gjithsesi, Basha eshte i vermi opsion qe kemi dhe pa me te voglin diskutim opsioni me i mire, krahasuae me qeveeisjen aktuale

 4. Na lodhi ky hollandezi! Ne nje vrime i bie fyellit. Boll o njeri, organizo protesta, se koha iken si vari trapin. Akoma kete bariun me lesh te bardhe do durojme?! Te q opoziten sorosiane qe ben.

 5. Nje baba kishte tre djem nga te cilet njeri i pazhvilluar qe rrinte rreth shtepise,nuk shkonte ne pune.Pavaresisht se edhe ate e donte, bisedat i zvillonte me djemt e tjere dhe pak ia varte ketij. Papritur djemte pesuan aksident dhe mbremjet babai i kalonte i ngrysur dhe pak fliste. Baba-i tha i biri,e shikon si mbete vec me mua. Po bir-i tha plaku -pasi mbeta vec me ty,mbetsha edhe pa ty.

 6. Komentime, injorime, e fantazi per opoziten te tere japim ngaqe duam kthim te menjehereshem e pushtetit, ose shprehim pasionet sipas oreksit. Kete ka bere edhe editoriali, sepsekur populli eshte nen thundren e nje pushteti te nje njeriu absolut, qe nuk njeh situate e kufi ne maredheniet e tija me popullin, ne, e presim vetem nga nje njeri qe ta permbyse ate. Nese jemi popullme qytetari, duhet qe njerezit qofte edhe ne grupe demonstrimi te dalin e te kerkojne te drejtat e humbura, apo ato nga dhuna e pushtetit. Shembulli eshte tek banoret e Astirit, apo ne Teatrin popullor qe shume nga ne, apo te pa kenaqur nga kjo situate, presim nga lideri i opozites qe te na ftoi ne bulevard,,,,e kaqe, po shumica qe po e ka ne kurriz, e qe flet ne kafene, rruge, e rradhe pse nuk organizohen e te shkojne para qeverise me kerkesat e tyre te drjta natyrisht, e te protestojne, se mbas tyre do mblidhet i tere populli dhe opzitaret politike. Ne momente e soteme, kur europa, e Amerika nuk kane deshire qe te nxisin e shohin rremuja, ( kjo eshte ne te mire ketij pushteti) me revolucion demokratik do ishte rasti me i mire per ta larguar me turp kete qeveri, E nese njerezit jane te revoltuar ndaj kesaj dhune shtetrore, e ekonomike qe sa vjen e po na falimenton, duhet qe organizimi mbare popullor te jet i njekoheshem e i pa ndalshem. Qe te behet kjo, duhet program, pune, e bindje me njerezit sepse politika dizinformuese e rilindjes ka arritur kulmin. Per ne kjo eshte opozita, keta jane njerezit, por tu kerkohet program zhvillues, e perparimtar qe ne te bindemi e te bashkuar ta shembim kete sistem policor e mafiz.

 7. O fax nuk e ben lulu ate pune ajo nuk te eshte mbushur truri qe te ka perdhunuar salihu,por ti ke shume shoke shpellare mer dhe cunin e fariut dhe ca nga ato te teatrit dhe rrezojeni ramen,mos prisni ta beje lulu ate rrezim,ai ka hallin e hetimeve per parate ruse.vila e blere apo me qera po e mundon.

 8. O zgjyre, lepires a cfare njerezilleku qendron pas teje, o fantazem pa emer. Si nuk vikerke mend e te besh nje kthese njerezore xhanem, por ngele po me ato shpifjet e rilindjes se qelbesirave ti amplifikosh e te na i besh te verteta, sipas menyres suaj,,,, shpif, e shpif se dicka do mbetet,,,,e kete ben cdo here ore felliqesire, e banalitetit kuqal, kodosh ferrash, qe s; ka ngelur te me percaktosh ti, e soi yt i morrit, sepse me shpellare, morracake, e bajgaxhi se rraca tuaj ky vend s;ka pare, sepse nese do ishit ndryshe, edhe vendi do kis ndryshuar ne kohe. Jeni e sorollopi i bijeve morracake, e halexhinj qe keni qelbur nje popullneper bote ne te gjithe veprimet e mashtrimet e ketyre qe ti i sherben.

 9. Kjo fushata e majtistëve shqiptarë për të sulmuar liderin e opozitës e për të rrënjosur me propogandën e tyre idenë se Basha e ka humbur besimin në popull, , në fakt është e vetmja ndihmë që mund ti jepet Ramës në përpëlitjet e tij të dëshpëruara për të zgjatur pushtetin diktatorial e qeverisjen e korruptuar.
  Ka mbi 6 vite qëkurse erdhi në pushtet Rama, ka bërë pikërisht këtë propogandë.
  “Luli është i pa aftë, ai është hija e Berishës. ai hoqi nga PD njerëzit më të aftë, ai nuk është i zoti që të rrëzojë nga pushteti Ramën, etj.etj.” paragjykime me mendësi mesjetare për liderë bajlozë në duartë e të cilëve ka ngecur fati i popujve. Në një shtresë jo të vogël të shoqërisë shqiptare, që akoma ka ngelur nën ndikimin e shpëlarjes së trurit nga propogandat komuniste, situata politike e krijuar, shihet si një luftë ndërmjet individësh kalorës mesjetarë, se kush do të dalë fitues në duelin e tyre me “shpata”.
  Dredhia politike shkon deri në marrëzinë psikopatike të ndonjë “analisti” shqiptaro-amerikan, njëfarë Demaliaj, i cili i ka hapur luftë të gjithë shqiptarëve si një popull mjeran i destinuar të shkatërohet, pasi është i tëri i korruptuar sipas tij.

 10. O budallej, e majta nuk ka me nevoje te bej propagande, ja arriti qellimit. Tani thjeshte ju ka kap prejndore evropa mennenkrye merkelin dhebju trajton si kalamaj. Nuk e keni vene re se keni disa muaj qe beni vetem retorike ? Humbet po qe mos promovojne me ze autokracine kane perfshire edhe opoziten. Prap se prapi do vuni si qeni. Meqe ra fjala e nxorret demokracine amerikane si produkt me skadence

 11. O budallej, e majta nuk ka me nevoje te bej propagande, ja arriti qellimit. Tani thjeshte ju ka kap prejndore evropa mennenkrye merkelin dhebju trajton si kalamaj. Nuk e keni vene re se keni disa muaj qe beni vetem retorike ? Humbet po qe mos promovojne me ze autokracine kane perfshire edhe opoziten. Prap se prapi do vuni si qeni. Meqe ra fjala e nxorret demokracine amerikane si produkt me skadence. Ja futem me ne fund amerikes.

 12. O budallej, e majta nuk ka me nevoje te bej propagande, ja arriti qellimit. Tani thjeshte ju ka kap prejndore evropa mennenkrye merkelin dhebju trajton si kalamaj. Nuk e keni vene re se keni disa muaj qe beni vetem retorike ? Humbet po qe mos promovojne me ze autokracine kane perfshire edhe opoziten. Prap se prapi do vuni si qeni. Meqe ra fjala e nxorret demokracine amerikane si produkt me skadence. Ja futem me ne fund amerikes. Ja futem departamentit te shtetit amerikan. Posh perendimi para lindjaaaaa.

 13. O fax Morri I salihut therret kape I morrin,ti mor shpellar nuk late morr pa kap se ju keni kryemorrin komunistin e fundit te lindjes salihun,ti more morr ke lulune koamarierin e Rinasit agjentin e sigurimit,soroistin e fundit me dokumenta qe ka mare para,per kete lulu flet ti mor shpellar qe erdhe ne tironen e salihut qe na e beri shurrtore dhe po jeton ne tironen europiane,por ty dhe shume te tjere si ty eshte per tju kthy nga keni ardhe,ti mor pusht morr mbron njerez si salihun e lulune qe vetem shkatarruan kercenuan dogjen e vrane kete popull,tani perdorin dhe parate ruse kunder shba,tani vetem ulurasin si Ver llapa neper rruget e tirones europiane,ti fax tregoji popullit shpellar te verteten e viles e bleu apo e ka me Qera apo nuk eshte larguar nga pallati,me mire do ishte Grida per ju shpellaret se ka dhe shije euopiane.

 14. Per te gjithe ju Bllokiste qe perdorni termin bastardues “shpellar”!
  Nxirreni mamain dhe motren nga shpellaaaaaaaa!

 15. RREZIKU I NJE FLLUSKE TE RE???????? KJO ESHTE GIA’ NJE FLLUSK .
  KY BASHA PASKA QEN HAJVAN KOMPLET . NESE KA NJERI QE DUHET DHE QE JA LEVERDIS TE BEJE NDRYSHIME ESHTE KY LOQJA POR NUK E KUPTON SE I JANE ERRESUAR SYTE NGA LAKMIA PER PUSHTET APSOLUT. O BASHA O KAR ATO KOHE MOREN FUND , RREZIKON TE HUMBESH PERSERI NESE NUK BENE NDRYSHIME TE THELLA .

 16. Basha trajton tema irrelevante. Ktu kupton qe evropa po e perdore per interesat e veta, qe jane…”mos duket keq”

 17. Te krahasosh Lulin me ed sumshklymin eshte e padrejte,duke filluar nga veshja,shkolla,paraqitja she shume te tjera jane si nata me diten

 18. Nje shkrim i peshtire, i neveritshem dhe krejtesisht ne stilin e Hysni Kapos. Atij njeriu te ndyre qe braktisi gruan e pare (bije e popullit) per te marre Vito Kondin, nje femer e.lehte dhe shtetase Amerikane. I nioi ka lene gruan dhe djalin per te kaluar po ashtu si gjyshi tek femrat e perdala.

 19. O namyti llumi,gamori salihut te qifte mamin motren gruan vajzen dhe grate e fisit dhe ne fund e ka dhe me ty nje qirje teke,eshte gamor me fat o llum qe vetem llumi te ben derman

 20. Bashes si deshtak i lindur nuk i ka ngelur gje tjeter vetem te derdellisi broçkulla,pasi i hyri detit ne kembe dhe konsumoi çdo mundesi per te ardhur ne pushtet duke dale nga sistemi dhe duke bere thirrje per revolucion,nuk i ka ngelur gje tjeter vetem te shpresoi te ndonje mrekulli dhe populli mos te votoi per Ramen ne 2021shin,sepse mitingje nuk ben dot mè,pasi nuk ka me punonjes bashkie,pasi i dorezoi me deshire te gjitha,keshtuqe nuk ka me gje ne dore veçse te lehi si qen….

 21. Dueti Jetemir, e IPaemer, jane dy simbioza, ne mos qofte po e njejta dore qe provokon ne portal me emera te ndryshem, por si vlere ne koment e shprehjet e tyre kupton mese mire se jane dogmatite, injorante qe jane skerbythur nga demokracia, por qe aktorizojne me filozofi sigurimesash e politike te baballareve, me motivin,,,,perca e sundo, sic po vepron edhe krye banditi i qeverise , qe me se fundemi po del edhe lekura e fundit nga dielli i denoncimeve e dukurive ne te gjitha fushat e jetes e politikes. Kush kujton se po isherben ketij mafiozi kameleon, e qe se ka njohur, pare, e shijuar se kush, e cka bere ky mbi kete pushtet e popull, ato qe na thote qerosi politik;Ipaemer jane shume here me ne sherbim te popullit nekohen qe ishim..Me ju, e nga ju, nuk kemi me cte presim sepse i [realizoi, me mashtrime tere premtimet banditi, narkotiku, denegjerata RAMA.

 22. Kryetari i frontit demokratik fax alias Stalin ziggur po i shpjegon shpellareve rrezikun anglo American ne shqiperi,keshtu te don salihu o fax morr i kuq i perzier me pak blu si salihu vet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu