• |
ide | kryesore

‘Kërcënimi’ kinez, India nuk i bashkohet traktatit të tregtisë së lirë Azi-Paqësor

Arkiva, Planet

India, e shqetësuar për mbërritjen masive në tokën e saj të mallrave kineze, nuk do t’i bashkohet traktatit të tregtisë së lirë Azi-Paqësor të iniciuar nga Pekini, theksoi sot një diplomat i lartë indian.

“India nuk do t’i bashkohet Partneritetit Ekonomik Integral rajonal në interesin kombëtar të vendit”, theksoi Vijay Thakur Singh nga Ministria indiane e Punëve të Jashtme në një konferencë shtypi.

Traktati i RCEP parashikon krijimin e një zone të tregtisë së lirë mes 10 vendeve, Kinës, Japonisë, Koresë së Jugut, Australisë dhe Zelandës së Re.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu