• |
ide | kryesore

Erjon Velija, si qeni i Kasharit

2, Arkiva, Ide

Pas qenit dje në Kashar, sot ishte radha e Erjon Velisë, që të trajtohej publikisht si qen i rrahur nga Shefi i Madh. Në një nga aktet e teatrit post tërmet, kryeministri, në rolin e të plotfuqimshmit mbi tokë, e trajtoi kryetarin e Bashkisë së Tiranës në një mënyrë që të ndillte keqardhje edhe për qënie si ai. Si një sulltan, ku ligji dhe shteti janë mishërim i vullnetit të tij, Edi Rama urdhëroi një nga eunukët e tij, lali Erin, të marrë kovat me bojë dhe të lyejë personalisht shkallët e një pallati në Tiranë. Lali uli kokën sepse përndryshe Edi Rama të …


Gazetarët dhe kamerat do të duhej që nesër, në orën 4.30 të mëngjesit, atëherë kur urdhëroi i plotfuqishmi, të jenë prezentë tek ky pallat, për të dëshmuar zbatimin e urdhërit nga Erjon Velija. A do të veshë lali Eri kominoshet për të lyer shkallët që i tha Rama, apo e gjitha ishte një skenë teatrale për të treguar forcën madhore të shefit?


Shkon ose jo Veliaj me furçë në dorë për të lyer, kjo nuk ka shumë rëndësi. Ajo që është tmerruese këto ditë, është nëpërkëmbja nga njëra anë e çdo individi apo institucioni nga ana e kryeministrit dhe babëzia e tij për të rrëmbyer kamerat, në këto ditë të rënda, me qëllimin e vetëm mbulimin e përgjegjësisë ligjore me protagonizmin delirant të shpëtimtarit. Për këtë, i plotfuqishmi nuk po kursen askënd: fëmijët e traumatizuar që i fton në vilën e tij në Surrel, gra të moshuara nën shock që u flet për hotele me 5 yje, burra të rrënuar nga fatkeqësitë me të cilët bën gallatën bajate demokratë- socialistë.

Kryeminstri normal, i një vendi normal, nuk ka pse bën xhiro boshe, si një rock star, por i drejtohet popullit me mesazhe solidarizimi dhe me plane konkrete për menaxhimin e situatës së krizës. Ai duhet të nxjerrë përgjegjësinë e asaj që ndodhi dhe të bëjë transparencën e asaj që do të vi. Njerëzit nuk kanë nevojë të shohin të njëjtën fytyrë që nuk u ka munguar në asnjë ditë për 6 vjet nëpër ekrane dhe as nuk i ka marrë malli për batutat e lodhura të kohës së legalizimeve.

Gjëja e parë që do duhej të bënte kryeministri është një falje e madhe për mënyrën se si ai, dhe të ngjashmit me të, e kanë administruar hapësirën publike në Shqipëri. Se si për interesa të ngushta, u shndërrua në dashnor të kullave dhe të filozofisë “gjithë populli ndërtues”. Se nuk ishte rastësi që ndërtues, prodhues betoni, biznesmenë hekuri e alumini, në perandorinë e tij u bënë deputetë e kryetarë bashkish. Me Edi Ramën, këta nuk u mjaftuan thjesht të ndikonin politikën (siç ndodhte në bashkinë e Tiranës) por të bënin vetë politikën që donin.

Edi Rama nuk mund të flasë sot për këtë katrahurë (jo vetëm të tij) sepse mbi të është ngritur gjithë piramida që e mban në pushtet. Dhe prandaj, si lady Diana, del në foto me fëmijë që vuajnë në siptale dhe përqafon “i prekur” ata që, pasi ai ikën, u duhet të mbijetojnë në kushte të tmerrshme.

Me këta, Edi Rama nuk sillet si kryeministër, por si bamirës. Ndërsa me vartësit e tij, që mund t’i shkelë me këmbë e t’i poshtërojë publikisht, shpalos fuqinë e shefit të madh, i sigurtë që asnjë prej tyre nuk do të guxojë t’i kthejë fjalë e t’i kërkojë edhe atij përgjegjësi.

Një kryetar bashkie i zgjedhur, për më tepër ai i kryeqytetit, nuk do të kishte lejuar kurrë një trajtim të tillë si ai i shndërrimit në bojaxhi në sytë e qindra mijëra shqiptarëve. Mirëpo Erjon Velija nuk guxon të flasë. Ai është aty si rrjedhojë e shërbimit dhe jo e meritës. Sulltani e di këtë dhe kërkon t’ua dëshmojë të gjithëve edhe publikisht. Në këto ditë të rënda, vdekatarët e zakonshëm duhet t’i falen vetëm fuqisë së tij. Vetëm ai do t’u japë të hanë, do t’u gjejë dhoma hoteli e shtretër spitali, do t’i bëjë me shtëpi të reja dhe do t’i dojë si fëmijët e tij nëse sillen e mirë dhe i janë mirënjohës. Ai nuk mund të japë llogari për gjendjen ku është katandisur vendi, sepse i plotfuqishmi nuk jep kurrë llogari. Ai ka fuqinë që edhe një kryetar bashkie ta emërojë bojaxhi.

Nesër do të presim kronikën e gatshme të lali Erit duke lyer shkallët e pallatit me bojën e përcaktuar nga Ai. Eshtë për të ardhur keq, edhe për një tip si Erjon Velija, kur trajtohet në atë mënyrë, por ky është fati i përjetshëm i lakejve të sundimtarit. Ndërsa është për të ardhur akoma më keq për një popull që pranon sundimtarë të tillë. ©lapsi.al

VIDEO/ Rama degjeneron Veliajn: Të çohesh në 4.30 të mëngjesit të lyesh vetë pallatet

 

40 Comments

 1. Nuk eshte rasti i pare qe tragjedite ndihmojne vendosjen e diktatures. Madje dhe ne mbetereshen e demokracise pas uraganit Katrina pati nje shkarje te rrezikshme, ne momentin qe Bush perdori mercenaret private te armatosur “Blackwater” per te vendosur rendin publik. Rama po e shikon si dhurate nga qielli per te bere ato pak hapa qe i kane ngelur drejt pushtetit absolut. Eshte fatkeqesi mbi fatkeqesite qe nje shtet kriminal si ky ne kete moment merr kaq shume me shume pushtet mbi parate dhe njerezit.

  1. Ah mjerë ky vend per keta lapsaxhinj qe ka. Pa piken e profesionalizmit , kazan plehrash i vertete. Kur ishte serbi Sali Karaxhiçi ne pushtet nuk ju ndihej zeri gojes se jua shkerdhente rracen .Armand Bolja, Andi Bushati sahan lepires i peshtire dhe moter qiret e gjere.

   1. O bole Andi Bushati bente cadrat e greves se PS me lenc vangjelin ne 2010.O bole Andin Berisha e hoqi nga puna, i tha qe nuk te punojne koqet dhe e kercenoi me ate shprehjen e kepuces si surrat. O bole shikoje historine para se te leshosh kakerdhi. Andi ka 15 vjet ne opozite, kurse Armandi nuk ka punuar hic ketu pjesen me te madhe te qeverisjes se PD.

   2. JU QELBESIRAT MAVI JENI BO SI QENI I PAVLLOVIT .
    TE GJITHEVE SIKUR JU FLET BYTHA DHE JO GOJA .
    QELBESIRA TE LINDURA , VETEM PROSTITUTEN DINI TE BENI .

 2. i rrufshi karin Edi Rams ju bythgrisurit e Lapsit. dhe te ashtuquajturit analiste te Sali Bythqirit duke filli nga ky Andi Bushati

  1. Kjo nuk eshte ANALIZE ,ky eshte nje fakt sa te pa denje dhe BASTARDE ka mbledhur rreth vetes km injorant!
   Duke perfshire edhe komentuesit bythelepires !

  2. Pse ven emrin Kina ti fuks muti.
   Ti ske surrat ta quash veten Usa.
   O spiun i sigurimit
   Shikoje gjuhen ne pasqyre se e ke kafe nga lepirjet e butheve te rilindjes
   Asshole

 3. O robi. Keto jane te gjithe politikan karriere. Ku di Edi dhe lali Eri me drejtu keshtu situatash. Njoni e ka nis me Mjaft tjetri bo shkarravina. Ul pritshmerite lal. Do zoti mbijetoni se si duken bathet……..

 4. Neri vazhdon te beje komente te sakta, por edhe kete here do i beja nje korrigjim. Ndihma nuk i erdhi nga qielli, por nga nentoka dhe mendoj se kjo eshte mjaft kuptimplote. Sa per qenjen Veliaj, te trajtuar me keq sd qeni i Kasharit, do thoja qe ata qe e kane votuar duhet ta kuptojne se cfare konsiderate ka ky Km per ta, kur iu ka vene ne krye te Bashkise nje njeri te cilin e trajton me keq se nje qen. Tani laliersat duhet t’i shpallin lufte fugsave. Do ishte me frutdhenese se te merren me shpellaret e veriut dbe te Kosoves

 5. “LaliEri nje qen i rrahur” do te ishte nje titull i madh gjithashtu!
  Bravooooooo SHkullak!
  Komunistet po hane veten me dhembe nga terbimi…..hahahahhaahhhaha

 6. Kjo mkujto mesazhin e nanos kur iku “me pushime” dhe i ngrejti pazarin rames qe natekohe po tentonte ti blente partine me leket e vjedhura ne bashki

 7. Shkulkar e di qe edhe ti je qeni i Bushaitit.Vetem vrer nxjerr,nuk te pame asgjekundi neper fshatra apo vendeku ra termeti dhe te merje ndonje fukara ne shtepi.Edhe Fevziu kur shkon per inspektim mjalti neper termete,merr me vehte nje taborr me ushtare dhe qene,ben foto,lidhet direkt me termetin dhe pastaj iken me makine luksoze ne shtepine e rehatshme dhe me para.As qe diskutohet Shkulkar tere jeten tende te ndyre ke qe qene qen bir qeni.Kjoi nuk zbeh aspak qenin Veliaj ,vetem se i shtohet nje qen stani Shkulkar me shume.Shko dhe leviz nje tulle apo bej sikur qan te ndonje fukara qe nuk ka buk dhe strehe.

 8. Pse gjithmone me emra sherbetoresh, e jo pronaresh, si Enveri ishte sherbetor i Francezeve dhe i Çifuteve , dhe Edi Rama po ashtu.
  Problemi jane vendet armike te Shqiptareve, se pse gjithmone do gjindet nje Enver ,Hasan, Fatos,Ed Rama!Fatmir Xhafe,Gramoz Bektash Bythqiri Ruçi ,Anastas Angjel! etjere etjere.

 9. Ne fakt, Shkullaku eshte sorrollat si qen zorresh nga gazeta ne gazete e nga studio ne studio.

  Tani del e i jep mend kministrit se si duhet te sillet e se cfare duhet te thote. Perfaqesues tipik i medias kazan. Cdokush qe e lexon apo e degjon, perfundon me nje IQ me te ulet se me perpara se ta haste kete idiot.

 10. Lexojeni pak kete momentin me siper: « i jep mend kryeministrit »!! Haha, sipas ketyre kryeministri eshte nje qenie supernjerezore qe nuk ka nevoje t’i japin mend!!! Ky komenti na bejne te kuptojme se ç’mut mileti jemi, aq me teper kur mitizojme nje cop drogaxhi nga Surreli!!!

  1. O autik!
   A mund te na i thuash qualifikimet e Shkullakut? A ka mbajt Shkullaku ndonji post te rendesishem publik? Ose a ka Shkullaku ndonji gjo sado te vogel, qe e ben expert ne manaxhimin e situatave te tilla?

   Asigjo. Zero. Militant zorraxhi. Si shume anal ista, opinionista, bythqimista, qe dalin e japin mend lart e poshte.

   Japin men per zgjedhjet ne USA, per urbanistiken e Tiranes, per futbollin, ngrohjen globale, per manaxhim krizash….. per cdo gjo….. dhe autik si puna jote, mahniten me “njohurite e fella” te shkullaut&co.
   Zaten, te njejtes kategori i perkisni. Asaj kategorie gjithollogesh shqiptare, qe i mbajne leksione doktorit te zemres se sa e mire eshte hurdhra per tensionin e gjakut.

   1. mos fy autiket se kan shum me kapacitet se ti…analistet mund te jen te kultures gjenerale; kjo sdo te thot qe i hyjn ne imtesi fenomenit gjeologjik, shkencor, mjeksor ingjinierik; Ai nuk po thot as me shum as me pak se c than specjalitet perfshi edhe te huajt ne lidhje me ndertimet pa kriter; Biles qe jan pa kriter e bazu ne korrupsjon edhe gomari e kish marr vesht ne Shqipni; cdo njeri normal e ka evidentu. Sa per sjelljet e km nuk le vend pa u prezantu si injorant arrogant; ngaqe ka mbet ne hall , lakuriq kalon ne ofensive me te vetmin mjet qe i ka mbet tashme, te bertitunat e shamjet.

   2. O KAR ME ZILE MENDOJI FJALET KUR FLET . VEJE TRUNIN NE PUNE O KURVE . O TE SHKERDHEFT KINA DHE INDIA ROPT E SHTEPISE ME TE GJALLE ME TE VDEKUR .

 11. O zot, kur krijove miun ujkun dhe ariun c’pate qe krijove dhe njeriun? Ne fakt kam ca pyetje per zotin si psh: me verte e ke qe ne jemi qenie superiore apo perse ne duhet te kemi vullnet te lire? Perse ne jemi fodull, ambicioze, katila, te dhembshur, te padrejte, intrigante, hipokrita, genjeshtare, budallenj, te cmendur?

 12. E qiu sa e qiu ne bythe Veliajn dhe tani e hedh ne rruge sepse po qin Gent Cakajn. Edhe ky sa t;i merzitet perfundon ne rruge.

 13. hhahhaah sa qen paska lali eri dhe edi i rreshkitmi

  pot komente 🙂

  fuga ne sulm me bythe drejt hunjve te rilindjes

 14. Pse ven emrin Kina ti fuks muti.
  Ti ske surrat ta quash veten Usa.
  O spiun i sigurimit
  Shikoje gjuhen ne pasqyre se e ke kafe nga lepirjet e butheve te rilindjes
  Asshole

 15. Nuk po kuptoj si ka mundesi qe Kr / ministry ti flasi kr/ bashkiakut te kryeqytetit Shqiperise Tirana I cili
  sipas ligjeve demokratike e ka votuar populli I kryeqytetit , me urdhera diktariale . E pa kuptueshme dhe e pa
  besueshme .!!!!! . Kr/ bashkiak pa vlere .

 16. Sa bajat sa shkerdhata sa plera sa te pa moral jeni ju mavinjt si sju vje turp po ju shkerdhen gjith fisin roze Edvin muti dhe prap keni kurajo te flisni mir per ket anti njeri turp turp 1000 her turp more te pa moralshem. Haram ju qoft dhe ajo cop buke qe ua jep ky gjoja km degjenerat turi orangotang ose vetem njeri s munde te quhet ky rrac 💩💩

 17. Po mire i ka thene sepse laliEri vetem peme di te mbjelle,.Sa per droge vellai i lali Erit eshte drogaxhi, kete pothuajse e dine te gjithe.

 18. Ah mjere kush shkruan sot, e mjere kush quhet gazetar. Si duket po trembet Mandi se i mbaruan leket per dashnoren dhe X6. hahaha

 19. Ah mjere kush shkruan sot, e mjere kush quhet gazetar. Si duket po trembet Mandi se i mbaruan leket per dashnoren dhe X6. hahaha

 20. Me pushti komentues, sot me duket nje me link,,,,,USA, qe, pas kesaj duket qe eshte sigurims i vjeter, kelysh horrash i morrave te kuq. Mire e ben qe edhe ne pushtetin e te poshterve, po i poshter e i maskuar eshte, sepse, keshtu ia kerko puna, servilizmi dhe bloza qe ka ne mendjen e ndergjegjen e tije, me ato shprehjet qe ka shkruajtur ne koment, verteton se eshte funderrine e sistemit me te poshter qe kemi rrezuar, e qe do e rrezojme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu