• |
ide | kryesore

Dëmet nga tërmeti, godina 15 në Qytetin Studenti do shembet

Arkiva, Lajme, Të fundit

Instituti i Ndërtimit e shpalli të pabanueshme Godinën nr.15 në Qytetin Studenti pas dëmeve që i janë shkaktuar nga tërmeti i 26 nëntorit. Për këtë arsye, kjo godinë do të shembet për të mos rrezikuar jetën e banorëve. Vendimi u mor sot në mbledhjen e Këshillit Bashkiak të Tiranes.

Kryebashkiaku Erion Veliaj tha se godina 15, ashtu si edhe dy godina të tjera në Qytetin Studenti, për shkak të amortizimit kanë pësuar dëmtime të rënda nga tërmeti i javës së shkuar, çka ka detyruar specialistët dhe inxhinierët e Institutit të Ndërtimit që ta shpallin atë të pabanueshme dhe një rrezik potencial për banorët që e kanë zaptuar.


“Kemi marrë tre akt konstatime nga Instituti i ndërtimit, të cilat dëshmojnë se godinat 15, 18 dhe 19, në Qytetin Studenti janë të dëmtuara përtej ç’mund të riparohet, kanë dëmtime në strukturë. Fillimisht do të marrim vendim vetëm për godinën numër 15, kurse relacionet për 18 dhe 19 do t’i keni tek takimi sot pasdite. Janë tre godina të cilat nuk banohen nga studente, tejet të amortizuara, të zaptuara në vitin 1991. Ka 30 vite që rrinë të zaptuara.

Kanë qenë në plan nga Bashkia e Tiranës me projektin e KFW-së, që të ribëhen të reja, por nuk mund të presin deri në fund të vitit tjetër, kur të jemi gati për implementimin e projektit me KFW-në. Tani që ra tërmeti, kush ka parë pamjet, e ka parë sesi duket edhe nga jashtë modifikimi, çarjet që janë bërë, ndërhyrje në mure. Një portal kishte zbuluar një pemë që dilte nga muret, dhe pema dilte nga brenda jashtë, pra bëhet fjalë për një skenar të denjë për vende dhe popuj. Kjo është arsyeja pse dua që të kërkoj miratimin e Keshillit Bashkiak per çmontimin e kesaj godine, e zaptuar prej 30 vitesh”, u shpreh kryetari i Bashkisë së Tiranës në fjalën e tij para Këshillit Bashkiak.

4 Comments

  1. E para me akt konstatimi nuk mund te shembesh asgje. Kjo mjafton per tr kuptuar qe ketu do behet pallat. Jo se ska deme ndoshta por te pakten me akt konstatim nuk mund te nderhyet. Duhet akt ekspertize. Apo jo?

  2. ” Kane qene ne plan te bashkise te ribehen te reja ” Me fjale te tjera po perdorni termetin si shkak per te arritur dicka qe keni pasur synim te beni me kohe. Dhe si mund te nxirren jashte familjet qe kryetari i bashkise i quan zaptues pa bere shume fjale ? U thua qe po shembet pallati.

  3. Eshte pretekse per te larguar banoret, pervec 19 qe eshte e amortizuar por termeti si ka bere asgje. 15 eshte godina me apartmente 1+1, dhe nuk qendronin student, nuk ka pas asnje demtim nga termeti, Por do shembet bashke me 6 shtepi ngjitur saje sepse arber mazniku do ndertoj qender tregtare qe tju sherbej dhe studentve dhe banorve te zones. 18 Po e prishin per bere bibloteken, qendren shendetsore ,menxen shtetrore dhe muzeun e qytet studenti. Godina Ku kan qene me pare eshte privatizuar dhe kur si bien do te gomarit I bien samarit eshte shprehja e urte popullore.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu