• |
ide | kryesore

Ndahet nga jeta aktori Xhevdet Feri

Paparazzi, SliderI lindur në Durrës në vitin 1960, Feri ishte një prej aktorëve më të mirë të kinematografisë dhe teatrit shqiptar. Ai ka luajtur në një numër të konsiderueshëm filmash dhe rolesh në teatër. Ndër më të famshmit, “Përrallë nga e kaluara”, “Besa e kuqe”, “Hije që mbeten pas”, “Skëterre”, “Treni niset në shtatë pa pesë”, “Dasma e Sakos”, e të tjerë. Në vitet 1995-1999, ishte drejtor i Qendrës Kombëtare të Kinematografisë dhe sërish e mori këtë detyrë në vitin 2006. Në vitet 1999-2001, ishte drejtori i Teatrit Kombëtar.1 Comment

  1. 3 here e keni shkruajtur “Feri”
    Cfare, nuk eshte ne mode shkronja”rr” andej nga Blloku? Mendoni se gjuha shqipe eshte opsion Instagrami?
    Mbasi te pini mohiton dhe makiaton, shkruajeni mbiemrin “Ferri”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *