• |
ide | kryesore

Manipulimi i Ramës me shifrën e check -up. Shuma që ka humbur shteti në 4 vjet

-Instant, Kryesore, Lajme

I gjendur nën presionin e kritikave për koncesionet në shëndetësi kryeministri Edi Rama, ka gjetur më në fund një shifër “pozitive” për të propoganguar suksesin e Check- upp. Përmes një postimi në Facebook, ka publikuar të dhënat sesa njerëz kanë kryer Kontrollin Bazë Shëndetësor bazë falas, për 2019.

Sipas të dhënave të kreut të qeverisë, 482.7111 qytetarë kanë kryer Kontrollin Bazë Mjekësor, ose +13% më shumë sesa viti paraardhës.

MIRËMËNGJES😊


482,711 qytetarë kryen Kontrollin Mjekësor Bazë FALAS në vitin 2019 ose +13% më shumë se viti paraardhës, duke tejkaluar objektivin e përcaktuar prej 475 mijë qytetarë\ vit.

Ky program kombëtar është vlerësuar lart nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe përtej baltës politike të radhës, ka ndihmuar dhjetëra mijëra njerëz të marrin masa për organizmin e tyre🏥”, shkruan Rama.

Por shifra e ngritur lart nga kryeministri nuk e mbulon dot dështimin skandaloz financiar  të këtij projekti. Shifrat zyrtare, të publikuara nga Ministria e Financave, kanë treguar se shteti e ka paguar koncesionarin e kontrollit bazë mjekësore (check-up) për 580 mijë kontrolle të pakryera përgjatë periudhës 2015-2018. të publikuar nga Ministria e Financave.

Sipas këtyre të dhënave koncesionari ka marrë rreth 1.1 miliardë lekë (8.5 milionë euro) në periudhën 2015-2018 për kontrollet që realisht nuk i ka kryer! Numri real i kontrolleve të kryera për periudhën 2015-2018 ka qenë shumë më i ulët, përkatësisht 244,420 në vitin 2015; 329,555 në 2016; 316,601 në 2017 dhe 2018 në 428,891 . Në total, për këto 4 vjet, diferenca mes kontrolleve të paguara dhe atyre të realizuara rezulton 580,533.

Por edhe shifra që Rama e quan si sukses të 2019 është një mashtrim. Ajo vjen pas një manipulimi që qeveria bëri për të paguar me çdo kusht privatin, duke rritur me dhjetë vite moshën e qytetarëve që duhet ti nënshtroheshin analizave vetëm për ti paguar të njëjtën shifër koncesionarit. Pasi eksperienca qe një dështim du vite me radhë, në vend që të bënte një reduktim të fondit që i jep kompanisë së Vilma Nushit, ish ministri Ilir Beqja vendosi të rrisë me dhjetë vjet ( nga 40 – në 65 vjeç u bë 35 deri në 70) brezin moshor të atyre që mund të bëjnë kontrollin mjekësor falas. Me një deklaratë qesharake Beqja tha atëhere se njerëzit nuk ishin paraqitur për të bërë analizat, pa para, sepse i kishte penguar propaganda shpifëse e opozitës.

Lexo me tej:

Prova se si ish ministri Beqja manipuloi nje vit me pare me shifrat e Check Up 

Si u rrit mosha nje vit me pare per t’i dhene me shume para koncesionarit

Prandaj edhe shifra që Rama propogandon sot është përpjekja e fundit për të justifikuar një politikë të gabuar që i ka kushtuar shqiptarëve mbi 8.5 milionë euro të vajtura kot në xhepin e privatit.

©Lapsi.al

 

 

17 Comments

 1. MERO GELBAZA KELLIRA JA LEPI QIMET E BYTHES ERION LAL ERIT DHE EDI RAMES-KOHE ME PARE JA LEPIU QIMET E BYTHES DOKTORIT thotë:

  MOS JU LUTEM I TREGONI KETO SHIFRA ,SE TANI DALIN ZAGARET E EDI RAMES DHE JUA FYEJNE DHE JUA THYEJN MAKINAT, SHIKONI KUR TE DEL MERO GELBAZA OSE CARLO BOLJA BOLINO ISE ALBAN DUDUSHI ETJ ETJ

 2. normale qe ka humbur kara gazetare se e beni check up-in pa lek te gjith mbi 35 vjec e cdo vit. Ju doni sic ishte qe te linit rrogat me tarifa dhe nen dore per te bere nje kontroll te thjeshte

  1. Po pse more hajvan, shteti ku i gjen leket? Nga taksat qe pagoajme te gjithe. Me siguri ti mendon qe prihen me gershere ne Surrel apo jo? Pra sipas logjikes tende, po pagoai shteti le te beje cfare te doje se nuk na intereson? Perse nuk kerkon azil ne Korene e Veriut, se te pershtatet shume mire?

   1. o kar me zile, check up ishte dhe me perpara nga 40 deri 65 vjec e gjasme prap me buxhet po paguanin robt lek nen dore e me tarife. Kta i rane shkurt, meqe paguhet le ta bejm zyrtare tek kompani a jashtme e robt mos te paguajne me tarife+nen dore+buxhet po vetem buxhet. ik futi ca qofte andej nga shqupi e vare nje zile ne qafe

 3. Shipf shpif ore funderrina e kombit se s ke faj ti me parat tona na shet edhe pordh eeeee, don zoti dhe me parat e po ketij populli do varrosesh dhe familjaret tuja more pleh derrash.

 4. Na cate trapin me keto shifra sikur u be qameti per 8.5 milion euro te check up , 40 milion te Unazes se Re apo 2oo milion euro tek rruga Milot-Balldre ,140 milion euro te paguara per punojnsit e larguar padrejtesisht nga puna e qindra milion eoro te shperdoruara pa meshire per qejfe,e salltanete te pushtetareve rilindas ne keto shtate vite te tmerrshme te shkaterrimit te cdo vlere monetare, materiale e morale. Nuk jane keto miliarda eoro te grabitura problemi, problemi eshte fakiri qe u fut ne burg dhe
  vari veten per 35 mije lek te vjetra ose 27 euro me kursin e kembimit te kohes. Per ato 27 euro shteti
  rilindas tregoi dhembet duhe e shtyre ne veteflijim, Problemi jane riparimet e cative apo te pllakave per
  te cilat u mbipopulluan burgjet qe paten per pasoje edhe tragjedi si ajo gruaja qe i vdiqen te dy femijet
  se po shkonte per te pare burrin ne burg se kishte riparuar kotecin e pulave, Problemi jane protesta e
  banoreve qe u prishin shtepite te cileve u hedhin gaz helmues per ti nxjerre nga shtepite, e shpesh here
  duke i dhunuar e futur ne burg. Keto “krimet” e fakireve ,keto po ,keto nuk mund te tolerohen, kurse
  per keto “vogelsirat ” miliarda euro te rilindasve ua kemi bere hallall. Se ja : A patem nje rilindje para
  100 e ca vjetesh ? Po. A dhane cdo gje per Shqiperine ? PO. Tani kemi rilindjen e dyte . Helbete kjo
  nuk do beje si a para. Keta si me moderne do marrin cdo gje per ta cbere Shqiperine dhe keshtu
  pas 100 a dyqind vjetesh do vije rilindja e trete per ta bere Shqiperine. Keshtu pra keta po
  “punojne” qe tu japin mundesaine rilindasve te trete .

 5. ULNI KOKAT DHE HIQNI BREKET O QORRA DHE SHURDHMEMECA
  PARTIA E KA PO NGREF . DURONI DHE MOS BLEGRINI SE ME THELL DO JU HYJE

 6. Cfare rezultati ka dhene ky check-up eshte ul vdekshmeria, jane parandalu shtimi i semundjeve, jane ul shpenzimet e ISSH nga parandalimi etj . Kjo do tregonte efektivitetin jo nr i checkapisteve etj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu