• |
ide | kryesore

Albin Kurti dhe Edi Rama përplasen për mini Shengenin Ballkanik

-Instant, Kryesore, Lajme

Megjithëse janë treguar tejet të kujdesshëm për të mos nxjerrë në publik fërkimet mes tyre. Albin Kurti dhe mikpritësi i tij Edi Rama, janë përplasur hapur gjatë konferencës së shtypit përsa i përket inistiativës mes Tiranës dhe Beogradit për mini Shengenin Ballkanik. Ky mospajtim u pa në disa pika që nxorën në pah edhe bisedat që janë zhvilluar pas dyerve të mbyllura të zyrës kryeministrore. Fillimisht Rama në fjalën hapse të konferencës së shtypit nuk e përmendi fare si temë “Shengenin Ballkanik”. Duke iu larguar kësaj patateje të nxehtë ai u mjaftua të thotë se dy vendet duhet të fillojnë të mbështesin lëvizjen e lirë të njerzve pastaj të mallrave për të arritur deri tek heqja e kufirit mes tyre. Ndërsa kryeministri shqiptar e ciku pak konceptin e nismës Rama, Vuçiç, Zaev, Albin Kurti e anashkaloi atë në fjalën e tij të hyrjes.

Lexo me tej:


Mini Shengeni/ Rama godet Kosovën në sy liderëve ballkanikë

Por, dy kryeministrat nuk iu shmangën dot paraqitjes së pikpamjeve të tyre, kur gazetari i Top Channel, Met Veliu i pyeti hapur të dy, për rezervat që ka pasur Albin Kurti për këtë nismë.

Të dy kryeministrat tregiuan hapur mospajtimet midis tyre. Pa dashur të flasi shumë Albin Kurti “gënjeu” duke thënë se e kishin cekur shkurtimisht ndërsa nga fjalët e tij Rama tregoi se e kishin prekur më gjatë pa u kuptuar.

Ndërsa përplasja më flagrante u pa qartë në termat që ata përdorën. Kryeministri Kosovar tha se më i rëndësishëm është “makro Shengeni” shqiptar sesa mini Shengeni Ballkanik duke aluduar se parësor është Bashkëpunimi mes Tiranës dhe Prishtinës dhe jo në të kundërt ai i këtyre të dyjave me Sebinë. Këtu Albin Kurti ruajti koherencën e qëndrimeve të kohës së opozitës kur ai predikonte se dy vendet tona duhet të merren vesh mes vedi, para se të shkojnë e të flasin me Vuçiçin, sikurse bëri Rama për mini Shengenin Ballkanik.

Por formulës së Kurtit për “makro” dhe “mikro” Shengen kryeministri ynë iu përgjigj me krejt të kundërtën: “S’ka makro- Shengen shqiptar pa mini Shengen ballkanik. Shengeni Ballkanik hap rrugen për të uafruar. Ne arrijmë të zhdukim kufirin dhe as Serbia nuk na thotë dot pse e bëtë këtë” predikoi Rama.

 

Edhe në të shkuarën të dy liderët kanë pasur mospajtime të hapura mbi këtë temë. Albin Kurti pa marrë një qëndrim të prerë mbi Shengenin Ballkanik gjithmonë ka pretenduar se Tirana nuk mund të marrë nisma me Beogradin pa u konsultuar më parë me Prishtinën. Ndërsa Rama, kur priti Vuçiçin në Tiranë e quajti Vetëvendosjen si një organizatë neo marksiste që beson në mënyrë delirante se mund të vendosi masa proteksioniste njësoj si Kina, apo Rusia.

Fotot/ Pritja e veçantë e Ramës për Albin Kurtin

Në dajljen publike këtë të martë, të dy liderët bënë çështë e mundur ti fshihnin këto, mospajtime, por nënteksi i gjuhës, batutat e përdoruar dhe mënyra se u përgjigjën tregoi hapur se ata nuk kanë rënë dakord.

©Lapsi.al

28 Comments

 1. ”” S’ka makro- Shengen shqiptar pa mini Shengen ballkanik. Shengeni Ballkanik hap rrugen për të uafruar. Ne arrijmë të zhdukim kufirin dhe as Serbia nuk na thotë dot pse e bëtë këtë””’

  Shume e drejte dhe e sakte. Po hajde ta marrin vesh gomeret kete gje.

  1. Pale Enveri sa largpames ishte – te beheshin te gjitha vendet e botes socialiste si Shqiperia e tollonave e bunkereve dhe e gjithe bota do te ishte ne lumturi e zhvillim total!
   ……PO HAJDE TA MERRNIN VESH GOMERET KETE VIZION!!!

 2. Shpulla e parë kokës!
  Kujton tjetri se ka përpara bythqimat Vuçiç e Thaçiç!
  Kur Albini bente burg, ky bastardi i Kristaqit ajroste bolet ne plazhet e te njejtit vend ku ishte sorrollatur Baba Shpirteror perpara se ta therrsite Mugosha dhe Popoviçi

 3. Bëj kujdes me këtë të gjatin tonë Albin, ky të shet në vend. Dhe atë taksën bën mirë t’a mbash, se ashtu e duan serbët.

 4. “As Serbia nuk na thote dot gje”. O njeri debil, po pse mo Serbia te merr leje ty kur ben marreveshje tregtare me Malin e Zi, kur i fut shkopinj nen rrota qeverise qendrore se Bosnjes apo Kosoves permes pakicave qe ka atje? Hajde kar i shitur hajde. Perfytyro Serbine duke i kerkuar leje Tiranes per menyren sesi i i mban maredheniet me popullsine serbe te shperndare neper shtete te ndryshme ne rajon. Komplet rrot kari

  1. O neri , o i bukri i shpendeve, o i zgjuari i buzbardheve.
   Ne momentin qe bie kufiri Kosove Sheipari , i pari qe do ulerasi ( pas Vucicit) do jete Makroni qe do thote po izolohet Serbia. Do kesh te gjithe europen mbi shpine, pa folur per Rusine e cila do ta perdori si precedent per problemet e saj ne Ukraine.

   He pra … le ta bejne Kurti dhe Rama kete bashkimin kombetar, dhe do ta shikojne reagimin e flakte te nderkombetareve. Problemi eshte se po u cua problemi deri ne ate pike, kthimi prapa do jete shume i turpshem dhe i veshtire per ne.

   Kam shume qef te provojne ta bejne kete gje ne menyre bilaterale , dhe do shikojme shpullat qe do hame kokes per kete gje.

   1. Serbia ka maredhenie preferenciale me shtetet ku ka interesa ne Ballkan dhe eshte normale. Serbise nuk i rruhet per ndershmerine tregtare ne rajon, por ndjek interesat e veta sipas rastit dhe normal qe nje tregu 3-4 here me te madh se i joni i intereson mini-shengeni, ndersa ne na intereson te behemi treg i madh qe te jemi konkurues ne rajon dhe kjo arrihet duke bere bashkimin e tregjeve. Kjo nuk ka asnje lidhje me bashkimin kombetar se perndryshe ky bashkim kombetar do kishte ndodhur me BE qe ka te pakten 50 vjet me treg te perbashket funksional. Levizjet tregtare sipas interesave kombetare jane sot ne rendin e dites ne marredhenie nderkombetare dhe te gjithe e pranojne qe ky do jete trendi per shume kohe.Kur mendon se cfare do mendoje Serbia para se te llogarisesh perfitimet per vete kuptohet ku e ke hallin. Ata qe nuk jane te shitur por mbrojne interesin kombetar shkojne gjithmone me pretendime maksimaliste per te kapur c’te munden. Kete e provoi dhe taksa e Ramushit.
    A i ben njeriu pershtypje qe Kosova nuk pesoi asnje sanksion tregtar nga Europa( shyqyr qe nuk e kishte Rama ne dore) pas vendosjes se takses edhe pse ne shkelje te hapur te marreveshjeve? Te gjithe prisnin qe te kishte, por ja qe nuk pati. Nuk jane te paracaktuara gjerat, aq me pak ne BE ku nuk merr vesh i pari te dytin. Ndiq gjithmone interesin maksimal kombetar dhe pastaj KCK. Minishingeni per te cilin flet vetem Rama dhe Vucic( Grenell nuk e ka permend kurre) do shkoje ne kosh sic shkoi ndarja e kufinjve qe te gjithe thonin eshte e paracaktuar dhe e pamundur te ndryshohet. Hapini syte e mos degjoni vetem Fugen e Meros apo anasjelltas.

   2. KUR E MERRNI RROGEN JU KSULKUQET? MOS U MERR ME KETO GJERA TE KOTA , IK VOTONI PER MINISTRIN TEK OPINIONI SE DO JU TREDHI PARTIA . ZBATO URDHERIN E MBREMSHEM .

  1. Ne fakt, te kudondodhur jeni ju bastardet pa emra te Baba Pulos e Kristaqit, se s’kane pasur kohe t’u vene as emra!

 5. Kjo puna e mini Shengenit ne parim ide jo e keqe, duke sikur eshte per te larguar mendjen nga deshtimi i hapjes se negociatave.

 6. U përplasën, por pa pasoja për jetën e secilit. Rama e mat veten nga gjatësia dhe mosha. Edhe pse thonë se i ka nja 55, duket si 75 vjeçar. Koeficienti i plakjes tek ky tipi ka qënë shumë i lartë dhe i pamëshirshëm, falë edhe abuzimeve me miellin e bardhë. Ky duket si moshatar me Ismail Qemalin, me të cilin ka qejf të krahasohet dhe me “skenderbeun e Spiropallushit”. Gjatoshi i shikon të gjithë më të paditur se veten, më pa shkollë dhe pa mjekrra e mustaqe. Fiksimi i tij është se qimet mendojnë dhe duket si “Filozof i madh” i dalë nga spitali i mendjeve të shkalafitura. Nuk ranë dakord dhe uroj të mos bien, sepse mendimet dhe veoprimet e tij janë si mina me sahat në dëm të dy shteteve të një kombi.

 7. albin loqja sheh akoma endrra
  me skenderbe e shpata. hapi syt o hajdar se bota sot eshte kompjuter e shkence. se rru njeri me tocin per balada
  me cifteli. rrot kaushi i la ngel ora 100 vjet para

  1. Ju “tironsat” e Endri Fugës të shkatërroni gazit. Për ju bota ecën vërtet përpara kur në takime zyrtare është e tëra me atlete të bardha.

 8. Llum gjith andej nga neri te llumi vazhdon me shpellkaret pastaj te skifteret dhe ne fund te lakuriqet kineze te salihut

 9. Shkroi dhe dy fjale ky pidhi i kurves tij ,ky moter dhe grua qiri -i pa emer-se ky merr vesh nga politika shume.

 10. Ore ju qe paguheni me taksat e popullit, i teket ketije prostitutes se qeveriut te flas gomarlliqe dhe ju kurvave te tije qe ju dergoni fisin e femrave te jua shkerdhejn administrata e horrave dhe prap guxoni ti dilni zot more te mjere, heshntni more te pa ftyr dhe pa moral heshtni o kafshe.

 11. Ja dhe lakuriqi nga kina popullore qe perdor dy pseudonime nje me debatikasin neri dhe tjetri me kina popullore,ju qifshin lakuriqet e kines

 12. O Kurt puno nje cike shpejt per te bere leket e shtepise qe shite per hir te ceshtjes kombetare se me shume se tre muaj jete si kryeminister nuk do kesh thjeshtye pasi je lidhur me Berishen dhe Meten

 13. O miri dhe paemri qe shkruan njelloj o shpellkari salihut ai te solli ne tirone per tu bere njeri por ty te pelqen te jesh shpellkar e lakuriq kinez

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu