• |
ide | kryesore

Mini Shengeni/ Rama godet Kosovën në sy liderëve ballkanikë

-Instant, Lajme, Të fundit

Edi Rama e ka prishur sot devizën e tij se nuk i merr kurrë nëpër gojë bashkëpatriotët, madje as opozitarët kur flet me të huajt. Por në takimin e mini Shengenit Ballkanik ai e ka shigjetuar gjatë Kosovën në krah të Vuçiçit, Gjukanoviçit dhe Zaevit. Rama ka thënë se refuzimi i përsëritur i Kosovës për të marrë pjesë në takimet për Minishengen është i pakuptueshëm dhe i dëmshëm për vetë Prishtinën zyrtare.


“Për mua refuzimi i përseritur i Kosovës për të marrë pjesë është i pakuptueshëm. Përveç i pakutpueshëm është i dëshmësm për vetë Kosovën”, ka thënë Edi Rama.


Kryeministri ka thënë se plagët e të shkuarës, duke iu referuar raporteve Kosovë-Serbi, nuk sherohen me ‘helm’ e me ‘acid’, por duhet bërë përpjekje që përmes dialogut të shkohet përpara për të krijuar kushte më të mira.

Më e rënda nga deklaratat qe se politikanët kosovarë po e minojnë këtë proces për interes të politikave të tyre të brendëshme. Rama aludoi hapur edhe kundër Vetëvendosjes dhe liderit të saj Albin Kurtit. Ne nuk mund të ecim përpara me “fantazi neo- marksiste dhe proteksionizëm si ai që aplikojnë shtete të mëdha si Kina apo ShBA.

©Lapsi.al 

 

46 Comments

 1. E verteta dhemb prandaj shpellkaret kane ngelur pa folur presin dum baben te flase ai dhe pastaj sulen zagaret skifteret,po lulzimja pse nuk protestoje per viziten e vucicit do na thuash o stalin zigur xixa ndonje fjale

 2. Oh ti shkerdheft gjith kombi familjen dhe gjith fare e fisin o filo Ruso Serb po historikisht Shqiperin tek Serbo Ruset e kan shitur te paret tuaj qka ka folur dhe flet historia sepse s kan si ta manipulojn se rraca e juaj prej muti ben te pa munduren ta mbuloj por faktet jan keto qe jan dhe sotmet, prandaj ore TRADHETARET E KOMBIT Shqipetaret ane e mban botes s kan per tua harruar kete shitje te kombit dhe shtetesis kurr e per jete ore moter shkerdhyer.

 3. Shume mire ben Rama qe ja perplas ne fytyre ketyre idioteve udheheqesb kosovare qe ne cdo 7 veta 8 punojne per serbine

  1. Ty o shkërdhatë, me pas shtet, të marrin për veshi e të fusin në burg për përcjellje dhe propogandë anti shqiptare, sepse kjo që ke shkruar ti është politika e serbisë që më 1944 që synonte përçarjen e shqiptarëve në të dy anët e kufirrit.]

   Por kur udhëheqësi yt është frymëzuesi i këtyre mendimeve jugosllave, prej mutrave si ti nuk pritet ndonjë gjë tjetër.

 4. Eshte pun komplekse kjo e minishengenit. Nga nje ane eshte dicka e mir se nuk zhvillohet nje vend me izolim, ne è kemi provu ne kurriz ton. Gjithashtu bashkon pese vende (bashk me kosoven) ku jetojn shqiptar. Ne nje fare menyre bashkon shqiptaret. Nga ana tjeter lufta eshte e fresket dhe Vucic ka qen ministri propagandes te Milashevicit. Nuk i ze dot bes kesaj race politikanesh serb.

 5. Ndoqa deklaratën e kryeministrit dhe pyetje përgjigjet e tij me gazetarët.
  Ajo që më bëri përshtypje është se si nuk u kujtua kryeministri që Serbia akoma e quan Kosovën si pjesë të saj e nuk e njeh pamvarësinë e saj, e në këto kushte inferiore, ajo duheshka të bëjë marëveshje me Serbinë për liberalizizimin e lëlizjes së njerëzve e mallrave.
  Po ashtu më çuditi fakti se asnjeri nga gazetarët nuk i bëri një pyetje lidhur me këtë realitet.
  Pretendimi i Ramës se edhe midis shteteve europiane që ka pasur konflikte të armatosura me njeri tjetrin,, është lënë mënjanë e kaluara e janë vendosur ura miqësie e bashkëpunimi, bie poshtë pikërisht me faktin se asnjë shtet europian, nuk i është futur marëveshjeve të bashëpunimit me nje shtet tjetër, pa njohje reciproke të pamvarësisë së tyre.
  Bie fjala, nëse Franca si një vend i pushtuar nga Gjermania, pas kapitullimit të kësaj pas Luftës së dytë botërore, nuk do ta njihte shtetin e pamvarur gjerman, a do të ishte krijuar Bashkimi Europian dhe a do të kishin bashkëpunuar këto dy shtete edhe në kuadrin e NATO-s ?
  Serbia jo vetëm që nuk po jep asnjë shenjë për njohjen e pamvarësisë së Kosovës, por veç kësaj, ajo ka bërë çmos që edhe ata shtete që e kanë njohur të tërheqin vendimin e tyre e ajo që është më kryesorja, si mund të krijohet një marëveshje raonale e shqiptarëve të dy shteteve me Serbinë kur ajo as që ka shprehur ndonjë interes për pranimin në NATO dhe lidhjet më të forta i ka me Rusinë ?
  E paskan gabim sipas Ramës gjithë politikanët e Kosovës, që nuk i janë përgjigjur kërkesës së tij.
  Por pse e kalon Rama në heshtje faktin se edhe pjesa më e madhe e shqiptarëve të Shqipërisë, përfshi partitë e opozitës por edhe mediat e intelektualët më elitarë, të majtë e të djathtë e shohin me dyshim këtë farë “minishengeni” me kryeqytet Beogradin e jo Brukselin ?
  Them me kryeqytet Beogradin pasi edhe Rama edhe Vuçiç u dëgjuan të flasin për “vende të vogla” kur është fakt se Serbia qoftë për numër të popullsisë e qoftë për nivelet e produktit kombëtar, i kalon të tre vëndet që ishin mbledhur sot në Tiranë për këtë marëveshje të një mini Jugosllavie të re.
  Ngado që ta kthesh, kjo marëveshje është vetëm në favor të Serbisë e tërthorazi edhe të interesave të Rusisë për të futur hundët në Ballkan e më së paku për Kosovën që nuk e njeh as Serbia e Rusia, por edhe për Shqipërinë që nuk ka se çfarë të eksportojë në Serbi veç drogës.
  Më duket tepër qesharak pretendimi i z.Rama se nga kjo marëveshje, Shqipëria do të përfitokërka shumë turistë kinezë të cilëve do tju lehtësoheshka lëvizja “shengen” në Europën Jugperëndimore.
  A ka ndonjë shqiptar naiv që të mos ta dijë se kinezët nuk janë përhapur nëpër botë për turizëm, por për të futur kapitalet e tyre financiare, tregtare e ideollogjike ?

 6. Rama, vafsh n’ferr!

  Gjatë luftës në Kosovë, jam marrë peng lufte dhe kam qenë i mbajtun për nji vit në Kampet serbe të Përqëndrimit, në Kosovë (Lipjan) dhe Serbi (Zabela, Požarevac), pra në hapësira biopilitike, ku pushon e drejta burgore dhe si viktimë, fotografia e Kryeministrit serb Vu?i? në Durrës tej ‘vuen i mërzitun’ për sh’pitë e rrënueme nga tërmeti, më shkakton jo vetëm neveri por edhe zemrim.

  Zotni Edi Ramës dhe ministrave të tij servilë, kosovarëve Besa Shahini e Gent Caka due me u rikujtu disa fakte:

  Sipas të dhânave zyrtare në Kosovë ka mbi 130 mijë shtëpi të rrënueme e djeguna me temel, 11 mijë civilë të vramë dhe të masakruem, mbi 20 mijë vajza e gra të dhunueme e kësaj shifre duhet shtue edhe të zhdukunit, rreth 1300 nga ta ende nuk e kanë nji varr me u prehë në qetësi. Serbia, në kohën kur Aleksandar Vu?i? ishte ministër i propagandës, ka dëbuar nga shtëpitë e tyne, jashtë Kosove, me trenat e vdekjes 800 mijë veta dhe për këtë, askush nga ‘vladar-ët’ e Beogradi nuk ka kërku falje si satisfaksion moral për viktimat, për më zi, vet miku i Kryeministrit shqiptar Rama, Vu?i?, vetëm pak ditë para se të shprehte keqardhjen e tij për shtëpitë e dâmtueme nfa tërmeti në Durrës e rrethinë, mohoi masakrën botnisht të dokumentume të Reçakut!?

  Vu?i? âsht bashkpjesëmarrës në Holokaustin kosovar dhe Kosova ka me e mbajtë përgjegjës atë përjetësisht.

  Rama i përgjigjet trupit politik shqiptar dhe jo Kosovës, por ai për viktimat, nji ndër ta edhe unë, do të vlejë si kafshues shpirtnash dhe nuk e ka të drejtën me folë as për Kosovën e leje mâ në emën të saj!?

  Pra, Rama kujdes, larg duert nga Kosova!?

 7. Nga Çun Lajçi

  Edi Rama,

  LEXO EDHE:
  ‘Mini-Schengeni’/ Mal Berisha: I shërben vetëm Vuçiçit, shkon në Beograd si një hero
  mos e mbaj Maxharr Pashën n’konak,

  se t’del shpirti n’yzderhane!

  *

  T’qava n’vargje kur u dridhe themelesh

  Shqipni

  Por t’qava edhe mbramë n’Tiranë kur t’shkeli Vuçiçi

  – A din pse shqipni

  Se kur fituen komunistat, Shkodra u mbush malazez e serb, n’emen t’fitores, thoshte At Zef Pllumbi!

  – Mbramë derisa protestonte nji grusht atdhedashsish, fitova përshtypjen se na pushtoi prap Serbia!

  – Eh more Edi Ramë, pak t’paska pas dhanë me hangër të Makroni e Merkelka Ramushi

  (ma hanksh lu*in)

  se ty u dashka me t’dhanë me hangër saçme!

  Po s’po di a je veç ti kaqë i etshem për Sërbinë e Shengenin apo ke edhe të tjerë rreth vetës, se s’ka mundësi t’ua këthesh kaqë shpejt prapanicën kosovarve që t’erdhën pa zbardhë Hylli i Dritës n’Durrës, e hinë gërmadhave tue qajtë për vllazën t’vet, kur ti hala ishe n’mjegullat e Surrelit (narkotikve!)

  – Pak pare t’i dhamë edhe ne, por edhe pak saçme mundemi me ti dhanë nesër, nëse vazhdon me shitë Shqipninë!

  Ramushi e mbjti Luanin e vdekun n’shpindë e nuk e la n’Krumë, e ti ia bjen gjaksorin n’Durrës e ngre dolli, e s’len nji t’zezë pa thanë për Gjeneralin e Dukagjinit!

  Por s’ke faj ti jo, se viat e bardha ti kan djegë trutë, kurse Ramushit plumbat e Vuçiçit ia kanë djegë dy vllaznit e krejt Kosovën!

  Edi marrja

  Merre vesh edhe ket fjalë:

  Ashtu siç erdhem me ndihma, mund t’vimë nji ditë edhe me thupra thane tanë nej-nej, e me t’rreh derisa t’shkon piskama n’Beograd, se Kosova asht plot Ramusha, bile ma t’rrept se Isa janë Albini e Glauku, e huj ka hala (si n’Vlonën e vitit 1912), e besën e ke nuk luen ti me 6 milion shqiptar!

  – Mos e mbaj Maxharr Pashën n’konak, po t’thotë Malsia e Reka, se t’del shpirti n’yzderhane o Edi Rama!

  Tiranë, 21.12.2019

 8. Shof ne disa komente ca qe jan ok te ju shkerdhehen femrat e tyre neper zyrat e Ripjerdhjes vetem e vetem te marin ca para qe i kan te perlyera me gjakun e femrave te tyre, turp njemij her turp te pakten heshtni more rrace e degjeneruar mbyllini syt dhe veshet dhe ikni hani me derrat .

 9. Hiqni prasin e salihut nga bytha qe te mendoni mire o shpellkaret e shurranjoset e salihut,kur ta hiqni prasin nga bytha do shikoni me larg

  1. po e heqim ne,dhe po ja fusim motres tate,ose gruse apo goces ca ke ti,jo prasin,por ket prasin tone,kto shpellkaret ama ci ke frike kur levizin,ja di domin qe te bojn!o bythlepirs,sa mvje me qesh me ty,cop laperi

 10. Problemi zgjidhet :
  Me pare Serbia te njohe Kosoven si shtet e te tjerat vijne mbare e bukur me pas
  Se ndryshe do hame prasin qe thote ai me lart.
  Ate qe na e ka dhene historia mijevjecare.

 11. Mos te jete rama ju portHalet dilni pa pune por ju vazhdoni ti beni reklame pa pagese ketij rames,ja u ka bllokuar porthalet tuaja me lajmet qe do ai

  1. shyqyr qe dole ti me emer o pall kari. vere icik adresen e shtepis ketu po ke bole, ska gjo per emrin. Nqs nuk ve adresen e shtepis mos ha mut kot, me emrat e te tjereve, bythqir.

 12. Pse është humbje kohe të merresh me dokrrat e Edvin Kristaq Ramës – Hero(inës) së kombit!?

  – Rama thotë: “Mini shengeni nuk ka imponime”! – Pas dy orësh deklaron (kërcnon me imponim): “S’ka hapje të kufirit Kosovë-Shqipëri, por vetëm të brënda kufijve të minishengenit ballkanik”!

  – Rama thotë: “Nuk shërohen plagët me helm e me acid por me ilaq”! – Rama këtu tregon se ka mangësi në logjikën e shëndoshë sepse, plagën nuk e shëron shkaktari (që mund të jetë në listën e ilaqeve) por vetëm mund ta bëjë të pashërueshme dhe ta vdes fare.

  – Rama thotë: “Duhet të ndërojmë ura për të ardhmen…”! -Rama edhe këtu shpërfaqë difekte në logjikën e shëndoshë si dhe është anakronik sepse, ç’kuptim kanë ndërtimi i urave deklarative kur ia mbyllë dyert vëllëzërve të tu (jemi deklaru si shqiptarë apo jo?) duke mos i konsultu dhe duke i injoru për interesa të të huajve!?

 13. Serbia duhet te kerkoi falje per krimet e bera ne kosov .duhet Te njoh pavarsin e kosoves pa keto dyja nuk duhet ti bashkohet minisheng… Po dhe shqiperia pa ber serbia njohjen e pavarsis dhe kerkuar faljen nuk duhet te futet ne ket loi ne Po kthehemi si ne 1946.

 14. Kane kerku falje keta serbet per krimet çnjerezore qe kane ba mbi Shqiptaret e ishjugosllavise per gjate nji shekulli dhe qe perfunduen me krimet gjate luftes fundit ???
  Shpesh na serviret shembulli i marredhanieve mes Frances dhe Gjermanise , por ata te cilet na e kujtojne kete shembull harrojne me na tregu qe Gjermania ka KERKU FALJE disa here per krimet qe bane gjate luftes II-te. Edhe ne ditet e sotme kur ka ndo nji pervjetor siç ishte rasti i nji krimi qe ishte ba mbi popullaten civile te nji katundi te Frances vjen nji perfaqefues te qeverise gjermane dhe ne fjalimin e tij nder tjera kerkon falje per cfare ka ndodh para disa dekadave.
  Kapitujt e se kaluemes nuk mbyllen tu ba sikur nuk ka ndodh asgja sepse nis diçka te re ne derrasa te kabelta !!! dhe asht sikur me i vra per se dyti Shqiptaret (gra femij pleq…) te cilet u dhunuen, u torturuen dhe u vrane barbarisht ne luften e fundit nga bishat e egra!!!!
  Une edhepse kam lindun ketu ne dhe te huej para 60 vjeteve dhe jeta me kaloi ketu prapseprap them qe jam Shqiptar 100% nga Shqipnija dhe nuk pranoj qe ata qe jane ne krye te vendit tim te sillen ne kete menyre ndaj vellezenve tane te Kosoves martire tuj na sjell ne mes te Tiranes nji serb i cili ishte ne krah te millosheviçit gjate luftes fundit ne Kosove.
  Shkurt dhe shqip,vellezen ,une, i kam ata atje ne Kosove dhe jo serbet .Kaq!!!

 15. Turp të kesh o i biri i Kristaqit e i Enverit,nga ti i droguar çfarë nuk pritet,i paç të numëruara ditët në pushtet për të mirën e shqiptarëve.

 16. Turp të kesh o Edvin Kristaq Rama proserb i ndyrë që po mundohesh të izolosh Kosovën dhe shan udhëheqësit e Kosovës me gjuhë serbi. I paç ditët e numëruara në pushtet për të mirën e shqiptarëve.

 17. UNE E KAME THENE E STERTHEN NE PO KETE PORTAL QE PARA 3-4 VITESH SE JU PRA TI E VENDOS PER SHKUMBINI KJO ESHTE ENDRRA E KAHERSHME E JOTJA DHE PASTAJ SIPAS MENDIMIT DHE ENDRRES TENDE NGA SHKUMBINI E POSHTE I BASHKOHET GREQIS,NDERSA NGA SHKUMBINI E LARET JA JEP SOT SERBIS KJO ESHTE ENDERRA E JOTE .

  DHE PER KETE VE BAST .TI DUHESH IZOLUAR SEPSE VETEM VRER DHE VIRUS LESHON MBI KETE KOMB .VETEM NJE THNJE TENDEN PO MARRE SI SHEMBULL NE VITIN 2007-2008-2009 SA HERE E KE PERSERITUR QE RRUGA E KOMBIT ESHTE RRUGE QE STE ÇON GJEKUNDI TE KUJTOHET ,MOR QEN BIRQENI POSI QENKA RRUGE QE STE ÇONE GJEKUNDI RRUGA QE BASHKONTE KOMBIN POR PER TY ESHTE NJE REALITET.
  TI PRA DUHET TE IZOLOHESH JO TE RREZOHESH.
  DHE NJEHER TY KRYEMINISTER TE GJITHA RRUGET TE ÇOJNE TEK SHTEGU I DUSHAN MUGOSHES DHE TITOS KETE MOS E HARRO TIVARIN E ATYRE TY FLET PER TE GJITHE LIDERET KOSOVAR SIMOS ME KEQ KESHTU FLISJE DHE PER KRANDIN E BALLAKANIT TE NDJERIN RUGOVA DHE NJEHER TI KRIEMINISTRI IM DUHESH TE IZOLOHESH JO TE RREZOHESH,VETEM VIRUS KUNDER KOMBIT FAMILJES DHE NJERZIMIT LESHON LESHON INFEKSION TE TIPIT GRISELDA,JOLEZA,.

 18. I paemer
  Me shpellkar se cje s’ Ka ku te veje.
  Je dhe i paemer ,PA prejardhje PA FIS PA fare je thjeshte nje zagar pabuks
  Qe komenton per copen e bukes.
  Je per te ardh keq .
  Kam me shume respekt per ata qe mbledhin kanace.
  Vucici para se te vinte shkoi mori leje ke klani Zemunit udheheqesi yne ke pyeti ?
  Edhe po’ te pyste ke do pyste skender gjinushin? Apo ty qe me sa shkruan je nje rrace e keqe.
  Shpresoj dhe i lutem Zotit te bashkohemi me Kosoven sa me shpejt se Shqiperia mori fund.
  Jam nacionalist kam heq piken e zeze me komunizmi po’ e dua kete vend e dua Kosoven shqiptaret e malit te zi dhe maqedonise ,Camerine.
  Do i Madhi Zot e na bashkon.
  Edhe ti i paemer do rrosh me mire atehere Jo sì mi halje.

 19. Dëgjova Vuçiçin që në deklaratat për shtyp të thoshte se jam “i zemëruar” me Ramën.
  Nuk arrita ta kap të plotë përkthimin, por doli se ai paskej qenë i “zemëruar” me Ramën se pse ai trembej e përpiqej të mbrohej nga kritikat e gjithë shqiptarëve.
  Pra buzviç Vuçiçi, me këtë na bindi se vetë është perandori i Serbisë së madhe e mbreti i Shqipërisë , Rama , të mos trembet se më ka mua si mburojë.

 20. BRAVO RAMA>
  Puno qe tu leme brezave bashkepunim dhe zhvillim, jo armiqesi. Fati na ka rene te jemi komshij me serbet. Ne lufte me komshiun nuk ka asnjehere fitore. njerez largpames fokusohen ne zhvillim, jo ne grindje e merira. Le ti drejtojme energjite drejt Europes,
  Vellezerit kosovare, pak vjet me pare te bene hero kombetar, kur ja permende Vucicit ne mes te Beogradit pavaresine e Kosoves.
  Pak me tej, Ramushet te thane: – Nuk ke pune me Kosoven, shiko shtepine tende.
  Tani Ramushet te kerkojne hesap, pse shikon punen tende ???!!!
  Ti je zgjedhur nga shqiptaret si kryeminister i Shqiperise. Bej me te miren per Shqiperine.
  Kosova ka qeverine e saje. Le te bejne ata me te miren per Kosoven.
  Puno qe te mbjellesh frymen e bashkepunimit, Leri injorantet te gerthasin.
  Sukses dhe mbaresi !!!

   1. Kaq e ke fjalorin. 12 fjale…. Me shume nuk te punon truri. Nejse, mos u merzit. Ky planet ka nevoje dhe per idiote. Ndryshe nuk do egzistonte diferenca midis njerzve te mencur dhe atyre si puna jote. Vec mos merr fryme thelle, se na konsumon oksigjen me shume se c”te takon.

     1. ti cfaredo te shuash ngelesh nje anadollak qe vec shan e shryn injorance ne cdo germe. ti po shave te tjeret nga ropt mendon se fitove. ne te vertet thjesht u distancove si kafsh pylli nga njerezit. ik zotri se nuk meriton vemendje, je thjesht per kopsh zoologjik. je per te ardhur meshire per fjalorin dhe nivelin kafsheror te kutlures. megjithate edhe je perfaqesues i denj i nje shtrese te caktuar qeniesh qe na ka ren per pjes me i duru.

     2. Ore me quaj edhe anadollak a si te duash, vetem grek mos me quaj, grekqir

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu