• |
ide | kryesore

Aksionet e DigitAlb, Vjollca Hoxha humb betejën në gjyq, bie “monopoli” i vendimmarrjes

Arkiva, Lajme, Të fundit

Vjollca Hoxha humbet shumicën e aksioneve në kompaninë “Digitalb”, duke humbur kështu edhe maxhorancën për vendimmarje. Pronarja e rrjetit “Top Media” ka humbur betejën e saj për të mbajtur ‘nën kontroll” DIGITALB, pavarësisht tentativës për të bllokuar shitjen e aksioneve të kësaj shoqërie te ish aksionerët e shoqërisë Supersport, për të cilën Newsbomb.al ka raportuar edhe më herët.

Në fund të 2019-ës Vjollca Hoxha gjithashtu i kërkoi ish-aksionerëve të shoqërisë Supersport, të heqin barrën siguruese mbi aksionet e aksionerëve të shoqërisë DIGITALB.


Newsbomb.al zbardh vendimin e Gjykatës së Tiranës që rrëzon Vjollca Hoxhën duke urdhëruar sekuestrimin e një pjese të shumicës së aksioneve që ajo zotëronte dhe kalimin e tyre te bosët e vërtetë, të cilët rimarrin në dorë aksionet e lëna me qira gjatë gjithë kësaj periudhe.

Bëhet fjalë për Armand Dukën, Saimir Manen, Agim Zeqon, Aleksandër Frangajn dhe Edmond Lekën, të cilët me vendim gjykate kanë arritur të rimarrin aksionet, duke bërë që Vjollca Hoxha të bjerë me 42 përqind dhe të humbë kështu maxhorancën e vendimmarrjes.

Tashmë një fazë e re negociatash pritet të nisë mes palëve./Newsbomb.al

 

VENDIMI I GJYKATËS

“Depozitimi urdhërit “Për zbatimin e Marrëveshjes Siguruese” Nr. 1098 Regj., Nr. 418 Prot., dt.27.01.2020, ku vendosi : 1-Sekuestrimin e aksioneve te shoqerise “LORESA” shpk me nr. 1219.4 aksione dhe kalimin në favor të secilit përfitues.2- Sekuestrimin e aksioneve te Itan Hoxha me nr. 3750.24 aksione dhe kalimin ne favor te secilit perfitues. 3- Sekuestrimin e aksioneve te Redia Hoxha me nr. 13804.56 aksione dhe kalimin ne favor te secilit perfitues. 4-Pas transferimit te aksioneve perfituesit do te zoterojne: A.I.B.A. KOMPANI 9.23% te aksioneve qe korespondojne 21234 aksione. Alba Gina 2.17% te aksioneve qe korespondojne 4999 aksione. Agim Zeqo 2.79% te aksioneve qe korespondojne 6428 aksione”.

Pjesa tjetër e aksioneve të DIGITALB tashmë janë në pronësi të Edmond Lekës (Union Distribution+Union Group), Petraq Shame (DEM Capital), Arben Taipi (E&E Investment) si dhe Vjollca Hoxha (LORESA – Lori, Redia, Sara), Alban Jaho, Itan Hoxha, Enkelejd Joti, Eduard Poda, Redia Hoxha.

 

DOKUMENTAT:

 

9 Comments

  1. O lapsi po lajmin qe eshte ne te gjithe mediat qe juristi romeo kara ka dorzuar padi ne spak per salihun gencin dhe nje tufe te tjeter per vjedhjen e cez,per ju nuk perben lajm kjo padi per vjedhjen e 400 milion eurove nga salihu e kompani

  2. Ja shikoni keto ketu larte nje tufe lakuriqesh kinez qe nuk lene porHale pa u qe ne bythe me pronaret e tyre shpellkare te salihut,o ju dashnoret e salihut qe per nje pallim nga skifteret hani nje tas supe,grate motrat mamate ja u qifshin lakuriqet kineze ju o rrace omgj te salihut

  3. Ropt ku ti ken sandrit dhe vjoces,a nuk qene keta dy nxyresira qe futen edi ramen qe te mbyll agon canel ? Dhe tani lehin per ramen,ndersa populli paguan milionat qe humbi rama kundrejt begetit,kjo eshte e verteta.Po mir ja bejne ketije populli injorant qe s’ju ngop barku me buk per 45 vjet, dhe prap votojne majtas pamvaresisht kush eshte ne krye te partise pa pyetur fare se çfar aftesish ka apo ndershmerije,prandaj mos merri me keto lloj kerrmash si frangaj e hoxha se ketij populli keta vijne hakut.

  4. O idiot gazetar po ca lesh bosi eshte franga maloku qe ma nxier ne foto ai Mane Duka dhe zeqo te kater kane vetem 2 % Ajo bosja e vertet ka 42 te te theret nga 10 % . Po kaq bythe lepires Frange jeni Keq per emrin bosa e kane vetem fshataret nga Brataj e Arushes

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu