• |
ide | kryesore

Plas debati/ Trump ndalon të gjitha fluturimet Europë – SHBA, reagon ashpër Brukseli

Arkiva, Kryesore, Lajme

Presidenti Trump sapo njoftoi se SHBA do të ndalojë të gjitha fluturimet me Europën për 1 muaj, duke përjashtuar vetëm Mbretërinë e Bashkuar. Vendimi tejet drastik është marrë për të ndaluar përhapjen e koronavirusit.

“Unë kam vendosur të ndërmarr veprime të forta, por të nevojshme për të mbrojtur shëndetin dhe mirëqenien e të gjithë amerikanëve. (…) Për të parandaluar që rastet e reja të hyjnë në territorin tonë, ne do të pezullojmë të gjitha udhëtimet nga Evropa për në Shtetet e Bashkuara”, tha Donald Trump i cili fajsoi BE se dështoi në parandalimin e pandemisë.


Ndalimi i fluturimeve hyn në fuqi të premten në mesnatë.

Në detaje, masa ka të bëjë me shtetasit e 26 vendeve të Shengenit: Austri, Belgjikë, Republikën Ceke, Danimarkë, Estoni, Finlandë, Francë, Gjermani, Hungari, Islanda, Letonia, Lituania, Lihtenshtajni, Luksemburgu, Malta, Hollanda, Norvegjia, Polonia, Portugalia, Sllovenia, Sllovakia, Spanja, Suedia dhe Zvicra.

Ajo do të ketë përjashtime të kufizuara për amerikanët që janë ekzaminuar dhe testuar siç duhet për të fluturuar në SHBA.

Trump fajësoi Europën për përhapjen e virusit, duke thënë se duhet të kishte ndaluarmë shpejt fluturimet me Kinën, nga ku edhe shpërtheu kjo pandemi vdekjeprurëse.

Bashkimi Evropian ka reaguar ashper duke thene se vendimi është marrë “në mënyrë të njëanshme” dhe “pa konsultime”. “Koronavirusi është krizë globale, nuk është i kufizuar në ndonjë kontinent dhe kërkon bashkëpunim në vend të veprimit të njëanshëm”, thanë përmes një deklarate të përbashkët presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, dhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel. “Bashkimi Evropian është duke ndërmarrë veprime të fuqishme për të kufizuar përhapjen e virusit”, thanë ata.

©Lapsi.al 

24 Comments

 1. Ka ca njerez qe kur gjerat shkojne mire u duket vetja gjeni. Por harrojne se jane vetem njerez. Aq sa e kam simpatizuar pragmatizmin ne fushen ekonomike aq me vjen per te vjelle per diletantizmin dhe miopine ne fushat e tjera. Ky koqe gomari do ta rrenoje Ameriken.

 2. Dilni o gjithologe dhe meruni me ameriken tani,therrsni dhe ljubon fatos se ja u shpjegon me mire,por mbi te gjithe eshte qimi i salihut

 3. Ketej nga ne o tramp amerike thone te vjen nga kripa e detit drejt e ne pjat te gjelles. Futi nga nje got vere me kroketa.

 4. Nuk e di se çfarë halli të ka zënë ti me “qimet” e Salihut, por kij kujdes e mos imito Bol..ino taljanin që na del në ekranet e TV duke futur gishtat sa në gojë, në hundë e në veshë, kur gjithë specialistët e mjekësisë thonë që dujet pasur kujdes se duke prekur fytyrën me duar, mund të infektoheni nga virusi.

 5. Vendimi i TRAPIT nuk ka ndonji perjashtim.Ai asht arrogant n’palc.I duket vetja ma i mencuri n’bote.
  Mundesite per t’u rizgjedhur president sa vijne e zvoglohen.Deshperimisht edhe vete republikanet nuk kan per t’a votu.Konkurrenti asht mjaft popullor n’Amerike,XHoe Baiden(ne se i’a del me Bernie Sanders).
  President pordhac…Dhe vetem per k’te(fatkeqsisht) kryemuti Edmut Rama,ka pas te drejte,megjithese e drodhi ma vone.

  1. Biden, nje njeri qe nuk di ku eshte, cfare dite eshte, per cfare po kandidon, apo te dalloje gruan nga e shoqja, paska shanse me te mira se presidenti qe drejton vendin ne momentin kur ekonomia eshte ne gjendjen me te mire ne histori. Nje gjendje qe eshte reflektuar ne nivelet historikisht te uleta te papunesise dhe rritjen domethenese kryesisht te pagava te vogla. Dikush qe mundi ISIS, derrmoi Iranin, ndryshoi marreveshjen e tmerrshme te NAFTA-s, dhe ceshte me e rendesishmja po ben shume per ta pavaresuar Ameriken dhe perendimin nga Kina dhe regjimi i saj, qe pervecse diktatorial, tani po tregohet dhe mafioz duke kercenuar civilizimin me nderprerjen e furnizimit me ilace baze si antibiotiket. Bilanc me te mire,duke pasur parasysh dhe presionin e tmerrshem nga kongresi dhe mediat, veshtire se gjen ne keto 30-40 vitet e fundit te pakten. Ky njeri ka bere realisht gjera. Ne fakt, pavarsisht se mediat merren me Twiteer e provokimet tij prej showman-i, qe gjate zgjedhjeve u duk qarte qe ishte kandidat shume substancial. Biden nga ana tjeter nuk ka as program, eshte thjeshte marionete qe perdoret me turne here nga radikalet e here nga te moderuarit e majte.

 6. Edhe keta te BE-s se kuptuan qe gjith loja beheshe kundra kines ta kishin mbyll o burr e te mos i dilte kanceri ne gryk ktij trapit shikoni tani cben “don te ruaje” popullaten e tij se botes ja vuri fitilin

 7. Obama ishte president shembullor.Ai ishte ma i mire se duhet,per kohen qe jetojme.Trapi mendjemadh deri n’fodullek(arrogant si Edmut Rampordha),i kaloi kufinjt e etikes presidenciale amerikane.Shume njerez nuk e duan,rritja e pagave te ulta u indeksu(barazpeshe) me rritjen e taksave dhe shtrejtimin e siguracioneve shendetsore.U rriten cmimet e shtepive disa here,penalizoi reformen e emigracionit duke mos leju bashkimin familjar e te tjera marrina me pordhe feminore me Koren e Veriut.Shkeputi Ameriken nga shume marreveshje globale,perfshi edhe ate per klimen(gje qe kena fillu me e ndi’ qysh tashti).Zhduku ekuilibrat ne Lindjen e mesme,duke fuqizu’ Izraelin,po ban pershesh Sirin me Libanin…etj.
  Ne se prodhimet MADE IN CHINA,nuk importohen n’SHBA,mireqenja ekonomike e familjeve te nivelit ulet dhe me pas te mesem amerikane, do t’shkoje drejt renies
  Amerika ka nevoj per( MADE IN CHINA )Kinen ma shume se per cdo shtet tjeter n’rruzull toksor.

 8. Si mund te funksionoje marreveshja per Klimen kur shpresat mbahen tek nje vend si Kina ( emetuesi me i madh i dioksidit te karbonit ne bote me diference nga te tjeret), nje vend i mbyllur qe mashtron per cdo gje, qe vjedh pronesine intelektuale dhe te drejtat industriale , qe manipulon monedhen,e qe tani po kercenon me nderprerje te ilaceve baze si me qene organizate terroriste? D.m.th. si mund te besosh qe nuk do manipuloje shifrat e emetimit te dioksidit te karbonit? Amerika ka dale nga disa marreveshje klimatike brenda afateve te lejueshme ( si protokolli i Kiotos) por kurre nuk ka mashtruar dhe manipuluar me shifrat. E ke gabim, sepse taksat kane pesuar njefare rritje per shtresen e mesme te larte por jo per ate te ulet. Imagjino qe Biden do t’i japi fund miliona vendeve te punes per shtresen e ulet qe varen nga teknologjia e re e nxjerrjes se naftes, qe eshte edhe me ekologjike per me teper. Me fjaline e fundit per Kinen ke bere argumentin tim. Preferon me mire nje idiot, ose te kapur nga kinezet si Biden,qe pyet:China is going to eat our lunch, come on man, apo Trump qe ka 30 vjet qe flet per pavaresine nga Kina, dhe pas ketij problemit me koronen u provua qe ka te drejte, sepse kinezet nxorren surratin me te keq te mundshem. Pavaresia nga Kina eshte jetike per SHBA, Gjermanine, Europen dhe per civilizimin ne pergjithesi. Varesia e metejshme eshte shkaterruese. U be kohe qe luajne me ilacet ne fakt. Obamen do e gjykoje historia, por e verteta eshte qe i dha shpirt me apo pa dashje ketyre shpifesirave si Xi jinpig dhe Putin, dhe e ktheu SHBA ne spektator. Me e keqja eshte se e majta sot ne Amerike eshte anti-amerikane dhe e gatshme t’ja dorezoje boten erresires te lindjes ne cdo forme. Lindja sot i ka te gjitha nuancat e te zezes ne fakt: diktature, terrorizem,komunizem etj. Me e keqja eshte se kane perfeksionuar hipokrizine, me te cilen genjehen leshkot e majte ne perendim. Ekonomine eshte e kote ta vesh ne diskutim qe eshte me e mira e mundshme, sepse edhe kandidatet e majte po perpiqen ne menyre te deshperuar te marrin merita. Trump mund te jete cfare te duash ti, por e do Ameriken dhe per pasoje kete qyteterim( po guxoj ta quaj tonin) qe eshte me madheshtori qe ka pare historia.

  1. Neri shih ke kemi ne mazhorance edhe ne opozit. Dy vemje qe flasin per kurbanllik, secili ne menyren e vet.

  2. nga keto vemjet qe u ka hypur vetja ne qef dhe kujtone se dine si te organizojne popullin kush do punoje ku e si do organizojne punen. ehaaa keta jane pall ariu, flasin per demokraci madje. i ka hyp vetja ne qef shume, sidomos bashes njehere se per ortakun e vet rama e dinim. ca te thone ata do punosh se aq vlen, hahahaha njelloje si rama ne kohen kur ishte kryebashkiak, keta i komandon evropa pa patur fare nevoje te levize gishtin. kupton sa large shkojne me pordhe ? i harrojne ca kane bere ne te shkuaren… se qe te jemi me kembe pertoke te gjithe e kane bere bythqimllekun dhe prap po e perdorin ajken ( jo ata qe promovojne vet ngaqe ja u lepijne mire bythen ) duke patur pushtetin e tyre prioritet. “nenshtrimi per nje kohe te gjate sjell gjera te mira” ka thene soros…tashme kete filozofi po ndjek edhe sala me bashen edhe rama normale.

 9. Krasta fillon pune te qimi i salihut dhe zenit,13000 ne muaj,ti neri gjitholog qe nuk pushon se ngreni lakuriq thuaj dicka per kete lajm mbi lajm te krastes te qimi dhe ku dalin keto para per adin qe fati e desh qe nuk vdiq kur trimat e salihut e rrahen per kenaqesi te salihut

 10. #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion
  #fuckeuropeanunion #fuckeuropeanunion

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu