• |
ide | kryesore

Muaji i shenjtë i Ramazanit mund të shtyhet si pasojë e Covid-19

Lajme, Të fundit

Kur vendet e shenjta në Mekë dhe Medine janë pothuajse bosh dhe dyert e xhamive në të gjithë botën islamike janë të mbyllura për besimtarët, Ramazani nuk mund të jetë më ai që duhet të jetë: një muaj bashkimi. Muaji i shenjtë i agjërimit për muslimanët, një gur themeli i jetës islame, fillon në 23 Prill.


Për arsye teologjike, muaji i shenjtë i Ramazani nuk mund të “anulohet” as në kohërat e pandemisë vdekjeprurëse. Është një nga “pesë shtyllat e Islamit”, të cilat janë strukturisht të krahasueshme me Dhjetë Urdhërimet për Judenjtë dhe të Krishterët. Muaji i Kreshmës si muaji i nëntë i kalendarit islamik nuk mund të shtyhet dhe kështu as rendi i muajve, pasi konsiderohet si i dhënë nga Zoti.


Megjithatë, teologët kanë dhënë mendimet e tyre rreth kësaj çeshtjeje që prek miliona besimtarë në të gjithë botën.

Mohamed al-Issa, sekretari i përgjithshëm i Lidhjes Botërore Islame, tha: “Sheriati ndalon faljen e namazit ndërsa besimtari pas ushqimit i mban goja erë. Kjo vlen edhe më shumë kur bëhet fjalë për një virus vdekjeprurës”.

Kështu që teologu parashtron dhe shtyerjen e muajit të shenjtë të Ramazanit, si rezultat i pandemisë që ka kapluar në të gjithë botën. Në këtë rast, lutjet e përbashkëta mes besimtarëve mund të zëvëndësohen me lutje individuale.

Agjërimi nuk është aq i lehtë, por edhe këtu Islami nuk është i ngurtë. Fëmijët, të sëmurët, udhëtarët dhe gratë shtatzëna gjithmonë përjashtohen nga Ramazani, dhe koronavirusi është një sëmundje.

Universiteti Al-Azhar në Kajro, i cili pretendon titullin e autoritetit më të lartë mësimor Sunit, beson se agjërimi në këtë situatë unike thjesht mund të kryhet më vonë nga shumica e besimtarëve. Khaled Omran, Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit u shpreh: “Besimtarët mund të bëjnë lutje pas krizës.”/ Sueddeutsche Zeitung

4 Comments

  1. ca eshte ky portal plehu…nga i nxirrni keto google translate o pacavure halesh…
    ca ju duket Ramazani si ndeshje futbolli ne kampionat boteror…
    cdo person mund te agjeroj ne shpi te vete si cdo dite normale dhe nuk ka nevoje per grumbullim njerezish…
    aman o gazetaruc kush te ka dhene mundesi me postu alla lleshi…

  2. Perkthimi duhet te jete jo profesional ,ne te kunderten nuk besoj qe nje dijetare te dali me kete prononcim….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu