• |
ide | kryesore

Zëri i Amerikës: Vendet ku pandemia po vendos autoritarizmin, si po përfitojnë liderët nga koronavirusi (VIDEO)

Lajme, Të fundit

Pandemia e koronavirusit ka vënë në provë dhe demokracinë në shumë vende gjithashtu të prekura nga pandemia. Disa prej qeverisë kanë miratuar rregulla të ashpra dhe ligje që i japin një kampi politik fuqi absolute duke u hequr çdo liri qytetarëve. Argumenti i përdorur është kontrolli i pandemisë, megjithatë ka edhe rreziqe të tjera.


Zëri i Amerikës ka paraqitur një video ku jep detaje mbi mënyrën sesi një pjesë e shteteve po dhunojnë demokracinë në emër të koronavirusit.


“Në disa vende, liderët autokratë janë duke përfituar nga mundësia për të zgjeruar pushtetin e tyre duke kufizuar lirinë e shtypit dhe të tjera të drejta civile që janë shtyllat e demokracisë. Në këto kushte VOA po shikon vendet ku pandemia e COVID-19 mund të sinjalizonte fillimin e një sëmundje më të madhe; një kthim në autoriatrizëm pas shekujsh progres drejt një demokracie liberale botërore,”-shkruhet në video.

Edhe në Shqipëri, qytetarët nuk lejohen që të dalin nga shtëpia, pasi do të përballen me disa shtesa të reja të Kodit Penal që mund t’i mbyllë në burg për 15 vite.

14 Comments

 1. Prape me kete “kazanin” ju?
  Partija ia ka treguar vëndin me kohe ketire imperialisteve!
  Shume shpejt Partija, me ne krie shokun Taulant Balli, do te ktheje zhurmuesit neper male qe as te mos e shihni e as te mos e degjoni më kete stacion revizionist!
  Rrofte Biroja e re me shoket e ndrishëm në krie!

 2. Voa flet per shtete te tjera por nuk flet per atoritarizmin e trampit,por disa fjale per llojin shpellkar ketu ne shqiperi

   1. Kujdes!
    Nipi i BabaPilos, dmth., Spiro Kolekes na Vlora!
    Se mund te ngaterrohet me shokut tjater Pilo Peristeri pe Korçe….

  1. A je mir nga trute apo po luan rolin qe te ka caktuar partia??
   Po Autoritarizem ka shume ne Amerike por jo nga Trampi ama. Zgjedhja e Trampit ishte vote kunder autoritarizmit, e njejta gje ka ndodhur dhe ne Angli.

 3. Ka filluar montimi i shteteve totalitare .demokracit e brishta kan filluar me reshkit drejt monopartizmit ne jena ne tè parat sepese i kena me shum se partia e putinit me parlament pushtet Lokal gjyqetari.

 4. Ka harru te theksoje se ka dhe ambasadore amerikane qe terthorazi apo drejtperdrejte I mbeshtesin keto autokraci. E tille eshte edhe kinezoamerikania ne Tirane qe kur flamuri I USA ekspozohet ne nje proteste masive ne mbrojtje te kushtetutes se neperkembur nga autoktati distancohet prej tij dhe kur e ekspozon nje vemje, vegel e autokratit e ekzalton shfaqjen e tij.

 5. Ky plakushi mjeker mut mendon se dhe ajrin e ka ne dor ky pall topuzi mendon se eshte dikushi por ta harroj se ky popull ka per zhgarravit neper Tiran si ndonje laskar e rrugaq pijanec i rendomt.

 6. hahaha tamam gjelle qensh ky shkrim i lapsit,Amerikes ose me sakte Trumpit i iku situata nga dora pasi nuk mori masat e duhura dhe kerkon te justifikohet me budallalliqe te tilla,imagjinoni mos te viheshin keto masa ne shume shtete çfare do te ndodhte….

 7. publikon sot, një artikull interesant të botuar në 9 maj 1984 në gazetën “Zëri i Popullit”, nga pedagogu i Fakultetit të Mjekësisë së atëhershme, Sali Berisha.

  Artikulli titullohet “Njohja e epidemiologjisë së sëmundjeve, çështje kryesore në shërbimet e specializuara”.

  “Eshtë vënë re plogështi dhe vonesë e pajustifikueshme në drejtimin profilaktik në veprimtarinë e shërbimeve të specializuara.

  Mjekësia profilaktike mund të parandalojë në masë të konsiderueshme, jo vetëm sëmundje ngjitëse, por edhe shumë e shumë sëmundje të tjera”, shkruan Sali Berisha në artikullin e majit ’84 në “ZP”.

 8. Keta flasin per “demokraci liberale” sikur vetem ajo quhet demokraci. Ne fakt ajo eshte rryma e te majtes qe po con boten drejt globalizmit i cili i thene shkurt kerkon te zhvendosi pasurine nga Perendimi ne Azi, dhe krahas kesaj te ktheje ne proletariat njerezit ne Perendim. Kjo behet duke nxitur emigrimin masiv qindra milionesh nga Afrika dhe Azia drejt Europes. Pagat e Europianeve do te zvoglohen nga ky fluks emigracioni me 25-30%. Atehere, korporatat e medha, bankat e medha do te rrisin fitimet e tyre sepse nderkohe bejne zone te tregtise se lire gjithe boten. Njerezit te varferuar dhe te braktisur do votojne te majten “liberalet demokrate” qe ti shpetojne kurse ne fakt ata jane Juda qe bashkpunon me kapitalin e madh nderkombetar per ti skllaveruar.
  Kjo eshte arsyeja qe e majta ne gjithe boten bashke me median (qe eshte prone e korporatave te medha) eshte hedhur ne nje sulm te paprecendte kunder Trump, sepse e ndaloi kete plan te Globalisteve, per te transferuar pasurine nga Perendimi ne Azi, dhe per te permbytur Ameriken dhe Europen me emigrante nga Afrika, Azia, Amerika Latine.

  Ky myteberi yne shkerdhate eshte provuar si nje nga mercenaret me te devotshem te Soros, pra nje “liberal demokrat”. Te gjithe e dine se ky eshte nje hajdut i paskrupullt, nje horr e maskara, nje mashtrues ordiner, nje person i semure psikik, qe e ben akoma me te rrezikshem. Opozita e Lul Bashes nuk i kundervihet Rames sepse jane pale dhe i sherbejne te njejtit padron, te majtes por fuqine e merr ai qe eshte mik me i afert i Soros padrinos se te majtes boterore.

  Ne Amerike, shteti dhe Trumpi qe media e majte e sulmon nuk i detyron qytetaret te mbyllen ne shtepi te shpalle karantinen as ne zonat me te infektuara, duke i kercenuar se do ti fusi ne burg si ky palloshi i Spiro Kolekes dhe medemek opozites qe i mban iso.
  Cdo qytetar Amerikan do marri nje cek prej 1200 dollaresh, dhe kush humb punen do marri assitence 1500 dollare ne muaj plus $600 per 6 muaj. Nuk i kercenon njeri qytetaret se do i fusi ne burg po dolen nga shtepia, por i keshillon se c’duhet te bejne dhe si eshte me e mira, si te kujdesen se mos infektohen vete apo te tjeret.

  Kurse ky palloshi drogaxhi i kercenon me burg deri 15 vjet, nuk ju jep asnje lek dhe si resultat njerezit nuk kane te hane.
  Imagjinoni edhe dicka tjeter qe strehimi ne Shqiperi eshte problem, njerezit kane hapesira te vogla strehimi. Nga ana tjeter idiotesia me e madhe nuk i lejon te levizin me makine por autobus. Pra ne nje autobus me 30 -40 vete nuk perhapet virusi por ne nje makine ku mund te jete vetem nje person perhapet.
  Aty njerezit duhet te shkojne ta rrethojne atje ku jeton ne bunkeret e Surrelit maskarain ose ne Kryeministri.

  Mos shkoni me larg, po shihni si vepron Albin Kurti ne Prishtine, dhe si vepron horri psikopat ne Tirane, se kush eshte me efikas shihni numrat e te infektuarbe e te vdekurve.
  Asgje nuk e justifikon dhunen dhe burgosjen totale te popullit Shqiptar. Vetem ne kohen e Mesjetes kur binte murtaja ju bllokonin njerezve dyert e shtepive qe te mos dalin por te vdesin brenda, edhe kete e benin kur ishin shtepi me njerez te infektuar, kurse ky zagar mbyll nje popull pas dyerve duke i kercenuar me 15 vjet burg, dhe as nuk i jep per te ngrene.
  U shofte rraca e ketyre maskarenjve te ndyre, i shfaroste virusi me kuc e me mac, Amen.

 9. Diktatura më e madhe po ndodh këtu edhe në Itali nga një qeveri që nuk ka votuar askush.
  Nëse në Itali dekreti Conte është anti kushtetues edhe nuk ka ligj që të dënon edhe pse të arrestojnë, këtu bëjnë rumpall se s’ka gjykatë kushtuese.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu