• |
ide | kryesore

Hoti kryeministër/ I shkarkuari nga Albin Kurti pritet ti zërë vendin

-Instant, Lajme, Të fundit

Lidhja Demokratike e Kosovës ka mbështetur ish-zëvendëskryeministrin Avdullah Hoti, si kandidat për kryeministër të Qeverisë së ardhshme të Kosovës. Kryetari i LDK-së Isa Mustafa, zyrtarisht e konfirmoi se Avdullah Hoti është kandidat për kryeministër.  “Me vullnetin e të gjithëve, Hoti është propozuar nga Kryesia për kryeministër në qeverinë e Kosovës, që bashkë me subjektet tjera parlamentare do t’ia prezantojmë Kuvendit”, tha ai, Vlerësoj, tha Mustafa, që “Hoti mund ta bëjë me përgjegjësinë më të madhe”.


Avdulla Hoti ishte zv kryeministër i Albin Kurtit në qeverinë e përbashkët të koalicionit. Por pas mocionit për rrëzimin e saj, Kurti e shkarkoi atë me pretendimin se ai kish punuar kundër. Që pas ftesës në Uashington nga Grenell, Hoti paratha rrëzimin e qeverisë, nëse ajo nuk hiqte taksën, dhe ai u shndërrua faktikisht nga zv kryeministër i parë, në zëdhënës të politikave Thaci, Vuvic Grenell.  


Isa Mustafa pohoi se ai vetë nuk e pranoi nominimin si kryeministër. Ai tha se fillimisht e gjithë kërkesa e LDK-së ka qenë që ai, pra Mustafa, ta marrë përgjegjësinë për të krijuar qeverinë.

“Njoftova që nuk jam në gjendje ta marrë këtë përgjegjësi, jo pse nuk dua, por më duhet të kujdesem për shëndetin tim. Për shkak të disa problemeve fizike që kam, luta kryesinë të kenë mirëkuptim ndaj meje”, tha Mustafa.

Mustafa tha se për mandatar janë diskutuar emrat e Avdullah Hotit, Kujtim Shalës, Lutfzi Haziri etj, derisa për Hotin është vendosur përfundimisht.

Lëvizja vetëvendosje i ka cilësuar si të pa ligjshme këto tratativa në bashkëpunim mes presidentit Thaci dhe LDK-së duke mbajtur qëndrimin se kushtetuta e Kosovës nuk e lejon krijimin e një qeverie pa partinë që ka fituar vendin e parë në zgjedhje. Pritet që Vetëvendosje ta shpjerë këtë në gjykatën Kushtetuese duke kërkuar që vendi të shkojë drejt zgjedhjeve të reja.

©Lapsi.al

16 Comments

 1. HAJDE PORDH HAJDE,KOT OR HASHIM THAQI DHE ISA MORINA MUSTAFO SE NUK E KENI SHANCET TE LARGONI ALBIN KURTIN NE KETE MENYRE,PAS CORONA VIRUS ZGJEDHJET E REJA DHE FUND

 2. “I shkarkuari nga Albin Kurti pritet ti zërë vendin”!!!!!!!
  Kushtetuta nuk thotë ashtu; s’ka qeveri pa partinë fituese.
  Dyfytyrësia, si duket, nuk ka fund në politikën shqiptare. LDK ka pasë të nominuarën për kryeministre në zgjedhje.
  Ajo, dhe vetëm ajo, i solli votat LDK-së së burrave-kurva. AAK, në anën tjetër, me politikë katunareske mundohet që me gënjeshtra t’u servilet LDK-së dhe SHBA-së. Kot e kanë, sepse, së bashku me NISMA-n, janë parti hajnash dhe kriminelësh.

 3. Partitë këtu janë ndërtuar në formën e piramidës së mafies, si klane dhe klika familjare. Vetë partia që u shfaq para 3 dekadash si ‘shpëtimtare’ u kthye në mafie dhe tani tërhiqet si karrocë; para pak ditësh, në kulmin e mortajës, kryetari i saj u dërgua të investojë dhjetëra mijëra dollarë në Amerikë, për imazh. Mafia- si edhe shteti- e di se gjithçka do të ndryshojë, dhe kërkon pika të tjera ku të mbështetet. Mafia po bubërron për të siguruar në cilën anë do të mbajë…

  Si këtu, edhe në Kosovë, mafiozët po presin një gjë: Që nga kjo luftë të dalë e dobët Amerika!

 4. Edhe Albin Kurti jo se u tregu fare kryministri , e rrezoi veten per 50 dite. E mendon ende se eshte KM. Dhe thot se nuk leshon zyrat, ky kritikojke te tjeret per pushtet, por ia kaloi te gjithve per karrike.

  1. Po cirk eshte nuk ke faj, ska si te jete ndryshe kur eshte mbush shqiperia me majmune si puna jote. Ti nuk njeh as ligj as kushtetut asgje, vjen ktu e shkruan kot pa lidhje.
   O injorant po ta lexosh kushtetuten e Kosoves do te kuptosh qe po bere mocion per KM duhet te shkosh ne zgjedhje nese KM rezohet, keshtu ka ndodhur edhe ne rastet e me parshme, po ske faj aq tru ke aq ben. Kete gje e pranojne indirekt dhe Mustafa me Thacik kur thone se muk mund te shkojme ne zgjedhje se eshte situate Pandemie.

 5. I shkreti Albin qeka mberthyer mbas karrikes dhe rrotullohet sikur eshte qiraxhi ne shtepi te tjetrit.
  Ik Albin se je me i nderuar se sa behesh karagjoz si femije i keq .Derisa te hoqen me 82 vota tregon se sje i zoti per kete pune.Ndoshta per te share dhe per bomba je i mire.
  Ik Albin dhe fillo rrugen e madhe.

 6. Ne shqiperi dhe kosov klanet mafjoze nuk tè len tè ngresh koken. pro ne kosov me Albinin do ta ken tè veshtir mafjoze thaaqi e mustafa

 7. I shkreti Albin qe i ka varur shpresat tek Bushati dhe Nje Qenshkul.Keta te Lapsit.al nuk mbajne dot samarin e tyre jo te mbajne samarin e kosoves kur je gomar shqiperie.
  Nuk te ndihmoj dot Albin,me vjen keq por je humbes.Uthulla e forte thyen enen e saj.

 8. Protesta albini,protesta lulushi kordinim perfekt ne kohe karantine,plani rus e serb per destabilizim te ballkanit,por karet tuaj do hani o shpellkare te kudondodhur

 9. Ligji i ri për Dosjet në Kuvend/ Përjashtohet Sali Berisha nga politika. Kategoritë e tjera që ‘digjen’ për të shkuarën komuniste,dhe nje here tjeter eshte iniciuar ky ligji per dekomunstizimit nga mesila doda por u hodh poshte nga pd e salihut,te shohim cfare do ndodhe kete here,ligji eshte ne kuvend

 10. Hoti eshte personalitet njeri shume I qete dhe i shkolluar mos e shani pa ditur CV . Ne shtete demokratike qeverine e zgjedh mazhoranca me vota per ndryshe i bie qe Kurti te qendroje me force perjete ne pushtet mos beni me zgjedhje. Tani fajin e kane amerikanet, edhe kur bie shi fajin e kane amerikanet. Albini ngjan si diktatori Enver Hoxha , USA e keqe, Rusia e keqe Kina e keqe shoket e tij tradhetare vetem Enveri ylli i proletariatit

 11. Kosova ka në krye një tradhtarë të regjur si Hashim Thaçi, në dejet e të cilit rrjedh gjak serb. Sepse dihet që gjyshi i tij ka qenë serb dhe ndërroi fenë, u bë mysliman me synime afatgjata. Prandaj jo më kot u vu tradhtari Thaçi në krye të UÇK-së. Me urdhër të Thaçit, gjatë dhe pas luftës, u vranë 1820 kosovarë nacionalistë. Krimineli Thaçi, si besnik i Beogradit, në bashkëpunim me kriminelin Vuçiç dhe me Ramën, nën dirigjimin e car Putinit, – pra, që të gjithë këta u tmerruan nga dy pikat më kryesore të programit të qeverisë Kurti:
  Së pari, të gjithë oligarkët që kanë vjedhur pasuritë e Kosovës dhe me vepra kriminale kanë vënë miliona euro, do të shpronësohen.
  Së dyti, Sebia do të paditet në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës për të gjitha masakrat dhe shkatërrimet e kryera në Kosovë gjatë luftës dhe do t’i kërkohet asaj Gjykate që Beogradi të dëmshpërblejë materialisht gjithçka.

 12. Ne nje kohe te kalumer ne Shqiperi u degjua thirrja “qelbesira bashkohuni” Ne Kosove “qelbesirat” jane bashkuar. Per mu Kurti ti hapi shtegun, e “theqfes” qelbesirave se ne humnere do bien, por te kete mendjen e mos leje Kosoven me rane dhe ajo ne humnere.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu