• |
ide | kryesore

Detaje në gjyq/ Si i ndihmoi 29-vjeçari atentatorët e prokurorit Ndoja

Lajme, Të funditGjykata e Posaçme la të pandryshuar masën e sigurisë “arrest në burg” dhënë në mungesë për Arjol Halilajn.

29-vjeçari akuzohet për “përkrahje të autorit të krimit”, pasi dyshohet të ketë ndihmuar autorët e atentatit ndaj prokurorit të Durrësit, Arjan Ndoja, në 1 nëntor 2019.

Në ngjarjen e ndodhur pranë mbikalimit të Shkozetit, në aksin Durrës-Tiranë, u plagos prokurori, miku i tij Aleksandër Laho, i njohur si “Rrumi i Shijakut”, dhe shoferi Andi Maloku, i cili ndërroi jetë pas disa ditësh në spital. Sipas hetimit të SPAK, Halilaj është tradhëtuar nga komunikimet telefonike me Redian Rrajën, i arrestuar si një nga atentatorët dhe pamjet e një kamere sigurie.

Atentati ndaj Prokurorit Arjan Ndoja/ Gjykata Speciale cakton ...
Arjol Halilaj

Hetuesit pretendojnë se ditën e ngjarjes, Arjol Halilaj është takuar në Durrës me Rrajën dhe një person tjetër, të cilët kanë qenë duke mbajtur në mbikqyrje lëvizjet e prokurorit. Teksa i janë vënë në ndjekje prokurorit në rrugën Durrës-Tiranë, 29-vjeçari ka shoqëruar lëvizjen e tyre si eskortë nga një automjet “Hyundai”. Ai i ka parakaluar gjatë rrugës dhe i ka pritur në zonën e Shkafanes, pranë vendit ku u gjet i braktisur automjeti i atentatorëve.

Lëvizjet e automjeteve janë fiksuar nga disa kamera sigurie të administruara nga hetuesit, por më e “forta” mes tyre është ajo e një magazine pranë vendit ku atentatorët kanë hipur në mjetin “Hyundai”. Në këto pamje, sipas burimeve, shquhet Rraja i cili mban një kapele në kokë, ndërsa personi tjetër një send në duar.

Pas këtij momenti, Halilaj i ka shoqëruar ata drejt qytetit të Durrësit. Në mjetin “Mercedes” të përdorur nga autorët, i lënë i padjegur, u gjetën maska, lëndë djegëse dhe dy kallashnikovë të përdorur në ngjarje. Nga hetimi janë identifikuar dhe të paktën dy persona të tjerë të përfshirë në ngjarje, të cilët po kërkohen nga policia.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *