• |
ide | kryesore

Ish mbështetsja e Ramës Elvira Dones: “Rilindasit u bënë makthi i këtij vendi”

-Instant, Kryesore, Lajme

“Nëse Rama më zhgënjën, do përdor të njëjtën penë edhe për të”. Kështu do të shprehej sapo rilindja erdhi në pushtet, shkrimtarja e njohur shqiptare, Elvira Dones, e cila kishte bërre thirrje per largimin e Berishës.

Elvira Dones ka qenë një nga kritiket më të mëdha të rregjimit të Berishës. Ajo u pozicionua hapur për rrotacionin e pushtetit pasi replikoi me ish kryeministrin që siç e kishte zakon i hyri deri në gjërat personale duke kujtuar episodin e arratisjes së saj nga Shqipëria në kohën e komunizmit. Ajo denoncoi gjithashtu edhe paktin Berisha Meta që e mbajti të parin në qeveri në vitin 2009.


Fillimisht ajo shprehej entuziaste për mazhorancën e re dhe kishte shpresë te kryeministri Rama. Por hap pas hapi filloi të mendojë krejt ndryshe. Ky reagim përbën kulmin e zhgënjimit të saj

Nga Elvira Dones

Erdhën në pushtet si shpresa e re e Shqipërisë. I vunë vetes një emër të bukur e domethënës: Rilindje.
U treguan të shpejtë në ngrënien e premtimeve. Rilindja u zbeh e u zvordh e u nëpërkëmb me shpejtësi rrufeje.
Sot kanë vënë një vend e popullin e tij në gjunjë. Ia kanë vrarë frymën, ia kanë lodhur shpirtin përtej çdo imagjinate.
I kanë hedhur para syve popullit ca ngjyra e ca lulka, ca imazhe të filmuara e orkestruara me mjeshtëri artistike. Fasada të zbrazëta, gënjeshtra në ditë të diellit imponuar me agresivitetin e një bande prej Far West.
Po s’na u binde, e di se ç’të pret. Nëse nuk je dakord, o popull, është faji yt që nuk e sheh madhështinë tonë, sepse nuk ke instrumentat për të kuptuar. Ne jemi kaq përpara në vizion, sa ti o popull bukëshkalë nuk na rrok. Kështu që rri urtë, nëmospo të bëjmë të vdesësh, pa të vrarë me plumb. Të vrasim me kotheren e bukës, me pjatën e gjellës në darkë për fëmijët. Të shantazhojmë e frigojmë me vëllain a motrën që ta heqim nga puna, të djegim tokën rreth e rrotull.
Erdhën në pushtet si qeveria e Rilindjes. Sot janë Qeveria e Riciklimit, të shumëanshëm, Qeveria e Parave të Qelbura. As më shumë as më pak.
Sot janë makthi i një vendi, i çdo vendi që do kish fatkeqësinë t’i kish sipër kokës. Por me pasqyrën këta njerëz kanë një marrëdhënie të çuditshme. E shohin veten të bukur.
Kush nuk i sheh kështu është idiot, antishqiptar, naiv, i shitur tek opozita – në më të mirën e rasteve.
Kush nuk ua bën të lehtë yryshin e gllabërimit, duke ua bërë t’u hasë sharra në gozhdë – duke i bërë shumë nervozë – etiketohet si trushpëlarë, i çmendur e epitete të tjera, njëri më me spec se tjetri.

Studentët më parë dhe qëndrestarët e Teatrit Kombëtar sot treguan e po tregojnë se Shqipëria ka ende një puls që rreh. Edhe sikur vetëm njëri prej qëndrestarëve të mbetet në atë fushë beteje, ai njeri i vetëm do t’ju tregojë, zotërinj, se Shqipëria që po mbysni nuk ka vdekur. Jo ende.

53 Comments

 1. MERO GELBAZA,CARLO BOLINO,SOKOL BALLA.SKENDER MINXHOZI DHE ALBAN DUDUSHI DHE LORENC VANGJELI thotë:

  EDI RAMES DHE ORGANIZATES,JU KANE MBETUR VETEM CA ZAGAR TE TREDHUR DHE MIREPAGUAR NGA EDI RAMA,KETA JANE,

  1. Me thene te drejten s’kane faj !

   lali eri mbiu nga nuk e dime se ku, dhe u be qytetari i pare i Tiranes !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   lali eri deri tani ka thene vetem nje fjali te sakte : “kush ben çiçin poshte urave do denohet” se aq e ka i shkreti dhe ne i leme ne dore fatin e TEATRIT KOMBETAR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   te gjitha keto sepse lali eri nuk eshte vene aty si i zgjedhur nga populli, po i emeruar nga rama dhe eshte e qarte perse !!!!!!!!!!!!!

 2. Sa mire qe e kuptoi tani. Imagjino sikur te kishin kaluar edhe 7 vjet te tjera psikopatie narkosocialiste. Shyqyr qe arriti te thote nje fjale, me dhimbje, po shyqyr. Ka ende loqe e loqka ish-rilindas qe do votojne piktorin e lajthitur dhe budallaqen e tij VELIAJ GAY99

 3. Mua pesonalisht nuk me vjen keq qe kete band mafioze e antishqiptare e mbeshtesin nje tufe e indoktrinuar me idete e shplara te rilindjes ose rivdekjes,quheni si te doni.me vjen keq per eliten e vertete,ate pak qe ka ngelur.eshte e vertet qe disa si lubonja,plasari,acka etj flasin pa pushim kunder ketij regjimi diktatorial,e me shume keq me vjen per te tjeret si kadare e Company qe per interesa te ngushta familiare jane bere memece e bashkepunetore te regjimit.

 4. Si kjo zonjë që besonte te rilindja ka pasur shumë personazhe të shquar e të pashquar të jetës publike të kryeqytetit kryesisht, më duket se edhe Andi Bushati ka qenë ndër mbështetësit e edvinit.

  Veç një gjë nuk e kam kuptuar: Ky edvini i u bë ky që është sot pas 2013 kur u bë kryeministër?

  Apo kështu ka qenë edhe kur ishte kryetar bashkie?

  Ma merr mendja se i njëjti individ me veset që ka sot ka qenë edhe kur ishte kryebashkiak.

  Po atëherë si mundet që njerëz të arsimuar e të informuar për politikën dhe politikanët në Tiranë të mbështesnin dhe propagandonin një indvid si edvini?

  1. shume e thjeshte. me mire rama ne kete rast se maloku. sido te jete rama eshte te lakten qytetar tirane. krahaso kte me malokun e pocaqin cecene te bathores qe solli me vete. kaq e thjeshte. nje nga ata qe i ka dhen voten kam qen une.

   1. O lapKARs,ku ja pe qytetarin Ramiut? Te thonjte me zhul, ke dajaku qe ju a dhene bashjetuesve te veta, te muti qe ben dhe e quan veper arti,te legenlleku si burre, te arroganca e preporenca kur flet si adoleshent i vonuar apo kalamo i llastuar, ke hajduteria pa teklif fare, e shume te tjera? Maloku ka 7 vjet qe ka ikur. Nese jetesa jote dhe ti je me i lumtur me kete Qytetarin Ramut, sinqerisht vot per te deri sa te jesh gjalle. Por nese jo, ke pak respekt e dinjitet per veten, zgjidh e kerkoji llogari e rrezoje nga pushteti cdo lloj politikani, Malsor, malok, fushok, lab, laluc kushdo qoft ai nese vjedh e tall trapin ashiqare me popullin e vet.

    1. Shumë e saktë J, janë të tillë njerëz të verbër si ai me siper, “lapraksi” që na kanë marrë në qafë. Ka edhe intelektualë të tjerë te ndershëm ky vend, megjithëse pak.

  2. Ky kryeministër ka qenë siç është sot, nje kryemaskara me pashaporte. Unë ja kam dëgjuar “bëmat” që ne fillim te viteve 1990, jane edhe ca gjëra të pahijshme që ka bërë ky, që nuk shkruhen këtu. Ky kryeministër, meqë pyete, ka probleme të thella mendore, është e keqja vetes dhe e vëndit.

   Tani, pse të tjerët e perkrahen? Sepse, mund t’i ndajmë ne dy klasa njerzish, grupi i parë që janë njësoj si Edi (satanikë), dhe grupi i dytë që shohin anën “moderne” apo “erudicionin” e tij. Këta të grupit të dytë janë të verbër, shumë nga të cilët janë të edukuar dhe me shkollë.

 5. E kane kuptuar te gjithe tashme se Rilindja eshte makthi i ketij vendi.
  Jane vetem dy karagjoze qe refuzojne ta kuptojne : Spurdhjak Ngjela dhe Qero Baze! Sepse keta dy zarbo gjithmone kane ndenjur ne byth te pushteteve mu si ato mizat pas mutit dhe e kuptojne se ky pushtet Rilindjotesh eshte i fundit qe ja pranon bythlepirjen.

 6. Dy gjera jan kejo zonja ose nuk ka mar zarfin e premtuar , ose si Ndernika mori diçka e kaloi ylberin jeni tè pa besushm

 7. Mund te me pershkruanin virtutet e nje Ps-isti dhe Pd-isti sepse ketu ka nje mit sikur keto te dytet jane te kulluar nga qielli kur shume mire dihet cfare rrace jane.

  1. Ndryshimi është tek individët drejtues, bie fjala Berisha-Nano, Berisha-Rama, Rama-Basha.

   Nano ka lënë një grua që kishte jetuar mbi 20 vjet me të për një më të re, edvini dihen nja 3a 4 gra të dhunuara e të lëna.

   Berisha po e mbyll jetën në paqe me të vetmen grua që e respekton dhe e nderon.

   Sikur vetëm këtë element të vlerësosh duke krahasuar liderët e PD me ata të PS, dallohet qartë epërsia e Pd.

   Ndërsa pjesa e militantëve që i mbështesin për të marrë një diçka të pamerituar nga pushteti është njëlloj si tek PD ashtu edhe PS.

   Rilindja është tjetër, është makth, nuk krahasohet me aq sa njoh unë.

    1. O klysh oficeri i ardhur m’Tiron me transferim. Te jesh tirons nuk eshte profesion. Ajo malokeria e cecenia e votoi Ramen ne 2013 qe fitoi se kerkonte ndryshim dhe kishte shprese te Rama. Por Jo-maloku Rama, ja qiu robt muhabetit saqe zuri vend shpreja ” ishim mire kur ishim keq”.

    2. Ashtu si i njoh unë tiranasit, psh Lorenc Vangjelin, që kishin ardhur nga pidhi i sëmës në shërbim të komunizmit, kanë qenë prototipi i legenit.

     Edhe ti mut, nukje tirons vendali, je prej neokomunistëve që keni mbaruar ndonjë 3 vjeçar sociologjie e rrini me qera duke lehur në shërbim të pushtetit neokomunist.

 8. As për Kullën Ejfel, simbolin e Francës, nuk ka patur unison qëndrimesh kur është lartuar, madje nuk ka as sot. Çështja është se kundërshtarët e tij, dje dhe sot, ku veçon i madhi Mopasan, nuk patën kurrë mandat për të diktuar shijen e tyre.

  Në këtë pikë, ithtarët e mosprishjes, kanë patur mundësinë, siç e kanë ende, të faktorizohen politikisht dhe të garojnë me kauzën e tyre për një mandat përfaqësimi. Kështu mund t’i tregonin vendin Edi Ramës e mbanin në jetë godinën e tyre.

  Gjykuar në këtë linjë të regullit demokrat, Rama ka shumicën me vete dhe në çështjen e Teatrit. Sepse, duke mbrojtur zëvëndësimin e të resë me të vjetrën që nga ’99, ka ç’prej atëhere bilanc fitues në gara elektorale si për Tiranën e si për Shqipërinë. Kjo e ezauron dhe tezën e referendumit.

  E ka gabim, po bën një krim(trashëgimor)? Mundet. Por politikisht dhe demokratikisht është në rregull: ka garuar me idetë e tij, ka fituar, e prej tyre ka një mandat.

  Askush s’i ka penguar e s’i pengon kundërshtarët e tij, përfshirë dhe katërshen e mësipërme, të bëjnë të njëjtën gjë, për të patur dhe ata një ditë një mandat.Ky koment eshte dhe per elviren ne qoftese i bjen rruga nga lapsi

  1. Berisha kishte mandat per piramiden por nuk arriti ta shembe, kishte mandat per pallatin e dash pezes por nuk e prishi se socialistet nuk e lan

  2. Mor ti a idiot je a je i paguar?

   Për çfarë shumice flet or idiot, për 15% e 30 qershorit.

   Bilancin fitues e ka vetëm me kriminelë, po këtu është fitues.

   Bilanc fitues ka në vjedhje të pronës publike në dobi të xhepit të vet.

   Bilanc fitues ka në hashshizimin e të gjithë teritorit të Shqipërisë.

   Bilanc fitues ka në shkatërimine pronës publike si stadiumi “Qemal Stafa” e tj.

   Bilanc fitues ka me gjykatat europiane për shkeljen e të drejtës së pronësisë, vetëm rast Becheti 110 milionë.

   Bilanc fitues ka në rritjen e taksave e tatimeve çdo vit.

   Bilanc fitues ka në vendosjen e traut në Rrugën e Kombit.

   Bilanc fitues ka në PPP si checkup etj.

   Bilanc fitues ka në kriminalizimin e të gjitha institucioneve të larta shtetërore duke filluar nga parlamenti, 2 ministra të brendshëm të lidhur me drogën e duke vazhduar kështu me dhjetra raste individësh me recorde kriminale të futur në të gjitha hallkat e pushtetit.

   Bilanc fitues ka se na ka kthyer si nëvitet 1945 ku komunistët nuk njihnin as ligje e as të drejtë

   Të flasësh për bilanc fitues për edvin langaraqin, më e pakta je idiot.

   1. E ke kot që ja përmend këto “bilance” të Ramës këtij b…lëpirësit të tij.
    Me këtë llogjikë “bilancesh” alla Rama, krenohen gjithë hajdutët e thonë se nuk ka njerëz më të zotë se ne për të vjedhur e nuk na e del kush për gënjeshtra.

 9. Hic mos u bani merak se ja do dale shpejt kreu yne i grupit parlamentar shoku Balla dhe do ta percaktoje kete Elviren si te financuar nga Rusia per te trazuar stabilitetin ne Ballkanin Perendimor…

 10. Zonja e kuptoj vone. Sepse per Shqiperine ato qe shohin nga larg e kuptojne kur qeveria rreh ose vret njerez. Si rasti i liqenit. Te rrafesh tjetein se po shkon ne shpi?! Ato police qe bene kete, duhen varur ne litar, nga kembet. Kurse eproret e tyre, zvarre dhen terhequr. Kurse ministri e kryeministri ne mes te sheshit e tu gjuaje njerzia me topa muti.

 11. Une nuk do ti shtoja apo ti hiqja nje presje shkrimit tend zj.Dones . Por nje pyetje naive do tua beja ju dhe kujtedo : Keshtu do vazhdojem çdo tete vjet ? Pas çdo zhqenjimi do peshtyjme mbi fytyrat e pista te ketyre sharlataneve te politikes kur e dime me siguri apsolute qe kjo do te ndodhte ? A mund te vazhdohet ne pafundesi i njejti avaz ? A nuk duhet ti bejme pyetje vetes se kush e ka fajin dhe pse ndodh ky fenomen ? Shoqerite me te larta demokratike kane arritur ne stadin ku jane jo duke fluturuar , por duke ndryshuar dhe permiresuar vetveten ne menyre ciklike . Pse ne ne nuk e bejme dot nje gje te tille ? Kjo eshte pyetja qe ne duhet it japim medoemos pergjigje .
  P,S Po ju beje edhe pyetjen e fundit . Mbasi ke peshtyre mi fytyrat e ketyre sharlataneve , pasi me te drejte ke vjelle vrer si per njerin dhe per tjetrin , kur keta nuk te japin alternativa per zgjedur atehere neser kur te vij dita e zgjedhjeve ke do votoje ? Shpresoj te jesh mire , Tung .

 12. “Kundër zgjedhës” duhet të jetë lajtmotivi i çdo palë zgjedhjesh këtu tek ne. Sepse, si njëri dhe tjetri nga kryehorrat e këtij vendi nën petk kryetari partiçke, deri tek ky i fundit, shumë shpejt i bëhen zgjedhë mbi qafë këtij populli dhe nuk meritojnë veçse të qërrohen njëherë e mirë.

 13. elvir oj qelbesir popullit ja fute ti me ramen,alketa vejsiun,andi bushatin,lubonjen,ylli rakipin,ylli ndroqin,henri qilin,, qe i dolet jashqitjes se leninit, dhjerjes se stalinit, shurres se enverit,pordhes se ramizit,leshit te negjmijes,fendes se spiro kolekes dhe monstres se kristaq rames shizofrenit psikopat dhe te droguar edvin muuuut rama ne ndihm me 21 janar.jua futet popullit per her te tret gjelatet ne shtrat.mos te permend lloji nnazarko,mero baze,,anila basha,sokol pallla,lila,rudina xhungla,prostituti gazetar artan hogja i news 24,report tv ,i gjith top chanel,7 tv,report tv,ora news,abc news,klan,nikoll lesi,frrok qupelina.etj eje.korona ju beft te palevizshem,pa goj e pa vesh ,se ju as vdekjen nuk meritoni por hekjen keq.

 14. Lapsi vazhdon me kandil gjurmon online per ndonje gje antirama
  si ata skuthat qe gjuajne per cifte te liqeni e i bin me dore

  bjeri me dore lapsi bjeri

  1. Lapsi po boton fjalet e asaj ithtares flakte te Rames dikur se si mendon sot, ty pse te djeg bytha? Do te masturbohesh me ato qe thone dicka kunder opopzites? Shko te Mero Baze, uturaku ku dhjesin gjithe anti-opozitaret e pushtetaret tok. Dhe ku e hane pastaj po bashke ate qe dhjesin.

  2. kurse tei mbaje ne bythe perderisa te shijoka . ekzistojen akoma fytyra si ty qe nuk kane piken e turpit prandaj jemi ne kete gjendje

   1. E ke kuptu gabim or ti, une jam ai qe ta ngeci ty ne bythe e perderisa te ka djeg eja se ta ngec serish, gadi ta kam. Nuk ke pse shko andej nga liqeni te kerkosh te masturbuarit.

 15. Vetem me emrin “Rilindje” nuk kishin te benin keta!

  Me Ripjerdhje po! Kjo ju shkon per shtat stanit sorrosian mavi.

  1. Motra e atij Neritanit ka qene dhe kur lavderonte Ramen, nuk u be sot qe eshte zhgenjy prej tij.
   Kjo nuk mjafton, duhet rremuar ne biografine e saj se mos ka gje lidhje “ndikimi i Rusise” ne kete zhgenjim te saj ndaj Timonierit Tepsise pushtetit.

 16. Personalisht mendoj qe ato qe ka shkuar dikur kjo zonja, Jane te verteta. Dhe qe rrotacioni eshte i shendetshem per politiken kjo dihet se ndryshe i ze gjumi.
  Por kam rezerva per faktin se sa ka pritur qe te nderroje mendje per ato qe shkruan tani. Qe kritikat Jane te verteta kjo nuk do mend. Por fatkeqesisht shume vone, duke konsideruar qe kjo qeverri ka bere te zeza qe vitin e pare te punes. Tani edhe gomari eshte dakort me zonjen. Sa vite ka qe e kemi ne kurriz kete qeveri???
  Megjithate me mire vone se kurre.

 17. Me mire vone, se kurre,,,kjo eshte realja, e ate qe populli duhet te kuptoje, se shtypia, e vuajtja nuk mund te durohet me nga bijte e atyre qe transformuan ndergjegjen njerezore te shqiptareve, por sot, e asnje here, edhe ne korono virus, njerzit duhet ne cdo forme, demonstrim, e force ndofta, ta permbyse kete pushtet pushtues, mashtrues. Nuk ka me llogjike qe vodhen, mashtruan, rrahen, prene, droguan, etj ,,,etj, keta i kane bere te tera te zezat qe nuk i ben asnje pushtet ne jeten e njerezve.Kapitullimi do jete dita kur nuk do kemi force e kurajo per te rrezuar bastardet okuliste qe vetem vehten shikojne, e rrufjanet qe i rrine pas, sepse per njerezit, e ardhmerine keta i kane vene kazmen. Mos te pritet, por te veprohet, populli te marre frenat e pushtetit, e ne shembuj demokratik te vizionojme te aredhmen. Kush perdor percarijen e tradhtine, eshte anti kombetar e anti njerezor per ardhmerine e shqiperise. Zhdukja e kesaj fare te keqe ne cdo forme do jete shpetimi, Tjeter rruge, e shprese mos mbani, por sa me shpejt ne permbysjen e sistemit rilindas vdekje prures.

 18. Me habit ky zhgenjimi i adhuruesve te Edvin idiotit.Po ai psikopat i tille si eshte sot ka qene qe ne fetus.Nuk duhet te jesh as largpames as psikolog per te njofte nje narcist paranojak.

 19. Idiotet,ne pergjithesi jane shume llafazane,dhe teper harraqe,prandaj per te mos rene ne sy,nuk vene as emerin e vet.Dikush thote se Rama gjithkund ,ka fituar me idete e veta,me mendimet e veta,me te cilat ka konkuruar.Por harron,se idea e tij,nga me kryesoret ,ka qene shendetesia falas,dhe kur e pyesnin gazetaret,me cfare parash do te behej falas,ai pergjigjej serbes:do ja marrim,atyra qe na kane vjedhur.Cfare beri?Nje rrene me bisht,more i pa emer.As ja morri njeriu,por perkundrazi,filloi t’i jape edhe te tjera si PPP,por shendetesine jo falas,por e shkaterroi edhe me keq.Po 300.000 vendet e punes,i paske harruar nga premtimet ne garimet e Rames.Prandaj,mos ha mu….e mos u ndje fare,se populli nuk eshte injorant,si ty.Mban mend cdo premtim,e sidomos ato qe nuk realizohen,por qe fatkeqsisht jane shumica e tyre.

 20. Rama ka qene maskara i lindur,qe femije ka shskaterruar qetesine e prindeve te vet.Babai tij,e din,se c’ka heq,prej maskaralleqeve qe bente i biri,bashke me disa shoke te tij,me te njenjtin shpirt te zi.Gjithe jeta i shkoi me mashtrime,genjeshtra,sharlatanizma,vjedhje e maskaralleqe te cdo natyre.E harruat projektin “Kthimi ne identitet”qe lau e lyu ministrine e kultures,dhe pastaj i filloi me rralle te tjerat,me te cilat vodhi aq sa la nam dhe ne nje TV te kohes,ja numuruan tegjitha mashtrimet,vetem per te vjedhur.Bile edhe me sasine e zinxhireve dekorative,kish mashtruar ,por Mon Kukaleshi tij ,sot drejtor ne Bashkine-Tirane,u be kaps,e jo nuk i mbrojti,por i shpetuan edhe te tjera mashtrime qe TV,nuk ja kish permend.Mos harroni o milet,jini vigjilent.

 21. Rilindasit jane kellira por kur shikok Bashen Sec me del ftyra e Stresit dhe te shokve e tij, edhe kthehem ne realitet edhe them jepi Rama qija robt vidh se ska me keq se ty

 22. Elvira Dones-in,nuk e njo fare,por vetem sa shkruhet ketu,del nje “bibe”alla shpirt artisteje.Na paska kritikuar fort,por teper fort Berishen,sa ja paska kujtuar edhe arratisjet.Mire ka bere,por nderkohe na paska perkrahur nje “artist” dhe paska shpresuar se shpirti i tij “artistik”,do na e transormokerka Shqiperine,por sic del,nuk e paska njohur fare shpirtin e vertete te ketij “artist”.Deri ketu edhe nuk ka ndonje “faj”.Por tani qe na qenka “zgjuar”nga gjumi dhe paska dale ne realitet,por kritiken e “forte”te dikurshme,e paska harruar,dhe me shume bojra-te dale boje,qe edhe Ngjela do ja kishte zili,mos te permendim Zhejin,Lubonjen,Bushatin me shoke,i ben nje panorame teper “artistike”njelloj sic eshte bere kryeministria,mureve brenda saj.Na rrofshin artisstet.

 23. KETYRE MAVIVE PARAJA JU KA ERRESUAR SYTE . MIRE PALLOSHI DHE LAL PLEHU QE FITOJNE QINDRA MILION EURO PO KETA ARTISTET PSE LEJOJNE QE TE PERDOREN NUK E KUPTOJ . MEQENESE PO BEJNE MIUN EDHE KETA KANE MARRE RRACIONIN E TYRE TE MIJ QE JANE .

 24. Respekte Znj. Elvira! Kam vepruar njelloj si ti dhe jam penduar qe muajt e pare kur pashe banden me te cilet ndanin tenderat dhe taksat e shqiptareve.Ne qytetin tim ku eshte investuar mjaft gjithe tenderat i mori pa gare nje njeri me 4 klase shkolle dhe qe kish falimentuar ne kohen e Berishes.Por ajo qe dukej sheshit ishte se gjithe tenderat fitoheshin nga firma te tjera (pasi s’kish te drejte si i falimentuar) dhe i bente ky tipi dhe gjithe kete organizim e benin ministrat.Cmimet ishin tre e katerfish pasi s’kishte gare.Dhe keshtu u be kudo ne Shqiperi ,jo vjedhje por baderdi.Eshte kjo arsyeja pse sot ky shtet eshte pa breke ne bythe,gjithe PPP jane vjedhje nga njerez seksere,shikoni c’behet me naften,kullat,shendetsine.Kjo qeveri ka thyer cdo rekord per vjedhje korrupsion dhe nepotizem,fakt qe vertetohet dhe nga braktisje masive e vendit.Por droga a s’ishte program i saj?.Shqiptaret duhet te bejne rrotacion cdo qeveri,jo me shume se kater vjet Dhe partia qe vjen po nuk coi ne burg (nepermjet drejtesise) te korruptuarit e rrezuar ky vend nuk ka per te bere kurre perpara.

 25. As për Kullën Ejfel, simbolin e Francës, nuk ka patur unison qëndrimesh kur është lartuar, madje nuk ka as sot. Çështja është se kundërshtarët e tij, dje dhe sot, ku veçon i madhi Mopasan, nuk patën kurrë mandat për të diktuar shijen e tyre.

  Në këtë pikë, ithtarët e mosprishjes, kanë patur mundësinë, siç e kanë ende, të faktorizohen politikisht dhe të garojnë me kauzën e tyre për një mandat përfaqësimi. Kështu mund t’i tregonin vendin Edi Ramës e mbanin në jetë godinën e tyre.

  Gjykuar në këtë linjë të regullit demokrat, Rama ka shumicën me vete dhe në çështjen e Teatrit. Sepse, duke mbrojtur zëvëndësimin e të resë me të vjetrën që nga ’99, ka ç’prej atëhere bilanc fitues në gara elektorale si për Tiranën e si për Shqipërinë. Kjo e ezauron dhe tezën e referendumit.

  E ka gabim, po bën një krim(trashëgimor)? Mundet. Por politikisht dhe demokratikisht është në rregull: ka garuar me idetë e tij, ka fituar, e prej tyre ka një mandat.

  Askush s’i ka penguar e s’i pengon kundërshtarët e tij, përfshirë dhe katërshen e mësipërme, të bëjnë të njëjtën gjë, për të patur dhe ata një ditë një mandat.Ku ishte kjo elvira kur salihu luli jamarberi shkatarruan nje klub me emer si Partizani i njohur dhe ne europe per te ndertuar pallate me vlere mbi 20 milion euro,ku ishit ju cecene e shpellkare si fax kur shkatarrohej prona publike per llogari te privatit kryeminister familjes berisha,prandaj ju quajne shpellkare ppopulli,

 26. Palaco,,,,,Ipaemer, se ku isha e ku jam , une i kam thene mendimet e komentet e mia mbi bazen e njohjes se pushtetit ne kohen e Berishes, dhe kete kohe te makabrit tuaj banditesk ne te gjithe fushat shteterore ekonomike e poltike . Nese,, kerko qe ta shpjegoj, klubin Partizani, futu ne arshivat e pronareve, e shih se kush jane autoret e investimit ne ato pallate, e toka e kujt ka qene, kur e pushtoi partia tende. Pa ngopesia, duket, se argumentin ne komentin surrogate e ke te thene, e tendencioz, por per te mbyllur sqepin tend qe hedh mendime rilindasish horr, pote theme edhe kete,,,,,,,A jeni ne pushtet 7 vjet, a erdhet me fryrje te medha e premtime mashtruesish klasike qe do jua kish zili cdo diktator sot, a e mashtruat, e vodhet, e ropet, e vazhdoni ta ripni me metodat tuaja qe vetem ne sistemet demokratike nuk ndiqen keshtu, si me drejtesine, ekonomine, pronat, lirine e shtypit, punesimi, pagat, , te ardhurat, pensionet,,,,,ku i keni,,, ju makuter, por na dilni me komente shpelsres truri per te vazhduar akoma rrugen qe keni nisur, por qe u ka ardhur fundi, qe e sollet vete, te drejtuar nga nje i cmendur, e me nje parti hibride qe sish degjuar ndonjehere,,pra jemi ne kohen e mashtrimit madh, andaj duhet edhe levizja, apo rrevolta e madhe popullore qe tua tregoi vendin banditeve te tille.

 27. mire i gjati na ka zhgenjyer
  po as per lul koqen e monabucen a sali lushen sbehet fjal
  po sdolen njerez te rinj skemi gje ne vije

 28. ju mer malok te piset nuk i vini dot as te themra Edi Rames dhe Erjon Velise Ata e ben Tiranen qytet europian se maloku juaj Sali Karaxhic shkatrroi cdo gje

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu