• |
ide | kryesore

Skandali/ Pa nisur Teatri, Rama e Veliaj imponojnë pa garë projektin e paguar nga Fusha

Arkiva, Kryesore, Lajme

Nën ethet e masakrës që kishin bërë rilindasit porositën që të dielën në mëngjes gjithë mediat që kishin nën kontroll, që të vinin si tituj kryesorë imazhet e projektit të Bjarke Ingels për teatrin e ri kombetar. Një ditë më pas, ato i postoi dhe kryeministri Rama duke sanksionuar se Teatri që ai pretendon të ndërtojë do të ketë pamjen e ideuar nga arkitekti danez.


Në mbrëmjen e së hënës, Erion Veliaj në Opinion dhe Arbian Mazniku në Open, mbetën pa tekst kur u pyetën se si do zhvillohej gara për fituesin e projektit arkitektonik. Veliaj nuk pati një përgjigje përballë Fevziut. Fillimisht ai pranoi se projektin e arkitektit Bjarke Ingels e ka paguar një privat, por pastaj tha se bashkia po negocion me arkitektin për ta ndryshuar.


Teatri i ri/ Veliaj bëhet lëmsh: Do bëjmë projektin e Fushës, por po të duhet do ia blejmë

Pastaj tha se privati (Fusha shpk) mund t’a falte projektin që kishte paguar, por se po qe nevoja “edhe mund t’ja blinin atij këtë”. Pastaj tha se do të kishte tender ndërkombëtar, por për detajimin e një projekti të detajuar nga Bjarke Ingels me të cilin po negocionin. Pastaj tha se do të kishte edhe tender për zhvillimin e projektit, por pa saktësuar se si mund të zhvillohej kjo garë, kur edhe kryebashkiaku dhe kryeministri e kishin paragjykuar atë.

Por siç ka vëzhguar Exit.al, deri më tani bashkia nuk ka prokuruar një projekt për ndërtimin e Teatrit të Ri — në buletinin e prokurimeve publike nuk ka asnjë tender për hartimin e projektit.

Formalisht ky projekt është porositur nga firma Fusha shpk tek firma Bjarke Ingels Group (BIG), bashkë me projektin për kullat e larta tregtare që do të ndërtoheshin fillimisht ngjitur me godinën e teatrit.

Nuk dihet se pse një projekt i paguar nga Fusha shpk do t’i jepet falas Bashkisë Tiranë ashtu siç pretendoi Veliaj në një nga versionet e tij, por kjo gjë mund të merret me mend: pas projektit të teatrit ka qenë gjithmonë Edi Rama, ndërsa Fusha shpk ishte thjesht klienti i radhës paracaktuar prej tij për të punuar me Ingels.

Përzgjedhja pa prokurim publik, në mënyrë arbitrare dhe pa transparencë e një projekti publik shkel parimet e “barazisë përpara ligjit” dhe “lirisë së veprimtarisë ekonomike të shtetasve”, parime këto të cilat gëzojnë një mbrojtje të veçantë nga Kushtetuta.

Përzgjedhja e këtij projekti pa konkurrim shkel nenet 71 dhe 74 të MSA-së që parashikojnë dy parime themelore për lidhjen e kontratave publike nga qeveria shqiptare, pikërisht konkurrencën e lirë dhe mos-diskriminimin.

Prandaj, ende pa nisur asnjë punë, thjeshtë se kanë nevojën e propagandës, Rama dhe Veliaj po shkelin Ligjin. Ndërkohë që ai i detyron të hapin garë, qoftë dhe konkurs ndërkombëtar për projektin arkitektonik fitues të Teatrit që thonë se do të ndërtojnë, ata po manipulojnë publikun duke i servirur vullnetin dhe pazaret e tyre për fituesin.

©Lapsi.al

30 Comments

 1. Lajm koti.
  Projekti i teatrit dihet qe prej 2 vitesh. Eshte i njejti porjekt qe ka bere arkitekti Norvegjez.
  Fusha nuk ka bere projektin e teatrit, por te kullave mbarpa.
  Kjo eshte ceshtje tjeter e diskutushme , por nuk ka fare te beje me projektin e teatrit.

  1. nuk eshte lam koti !

   lali halja sot ka vene shpikesit e linçimit ne gazetarine Shqiptare te qahen se po i linçojne kot.

   NE KETE KUPTIM, ÇDO DENONCIM PER KETA CUBA ESHTE I VYER.

   JA MESAZHI QE I ÇOVA SOT NE PAÇAUREN E TIJ TEMA DHE S’PRANOI TA BOTOJE. DHE PASTAJ ANKOHET SE PO E LINÇOJNE :

   UNE VETE JAM NJE QYTETAR I THJESHTE POR PERBALLE KESAJ SITUATE TE KRIJUAR EDHE NGA JU GAZETARET, PERPARA SE TE HAP GOJEN E TE “LINÇOJ” SIÇ THUA TI MERO, DO TE DOJA TE TE BEJA NJE PYETJE. A KA MUNDESI MERO T’U THASH SHQIPTAREVE ME DOREN NE ZEMER :

   1. NESE ERION VELIJA TE KA MARRE NE PUNE DJALIN NE BASHKI

   2. NESE ERION VELIJA TA KA ÇUAR DJALIN ME BURSE TE PAGUAR NGA PARATE E TAKSAPAGUESVE SHQIPTARE

   NESE KETO NUK JANE TE VERTETA DHE TI JEP PROVA PER TE KUNDERTEN, UNE DO TE BESOJ SE TI FLET VERTET ME DORE NE ZEMER, DO TE BESOJ SE ERION VELIJA DHE EDI RAMA VERTET DUAN NJE TEATER TE RI PER SHQIPTARET DHE NUK E KANE HALLIN TEK ATO DY KULLAT QE DUAN T’I NGJISIN PRAPA ASHTU SIÇ BENE ME STADIUMIN.

   POR NESE, ASHTU SIÇ THOTE GAZETA SYRI KETO JANE TE VERTETA, TI DHE SHOKET E TU, BABALLARET, PRA KONCEPTUESIT DHE ZBATUESIT E LINÇIMIT NE GAZETARINE SHQIPTARE DUHET TE PERGJIGJENI PARA LIGJIT PER PRESIONET, SHANTAZHET, PERBALTJE DHE MBI TE GJITHA PERÇARJEN QE MBILLNI MES SHQIPTAREVE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   A DINI GJE SE Ç’THOTE LIGJI PER KETO MEKATE ?

   1. ;;;;; NESE KETO NUK JANE TE VERTETA DHE TI JEP PROVA PER TE KUNDERTEN, UNE DO TE BESOJ SE TI FLET VERTET ME DORE NE ZEMER,”””

    Pse mer trongull , kush je ti qe DO PROVA PER TE BESUAR SE UNE FLAS TE VERTETEN ME DORE NE ZEMER.
    Po fluturojne njerzit me presh ne b_the.
    Une shkruaj ato qe mendoj dhe kaq.

 2. Kush cuditet me aktet kriminale te Edvin Droges?! Rama njeri I artit?! Po si mundet qe ky njeri I artit na servir produkte “arti” si Tom Doshi,Elvis Roshi,Artur Bushi,Agim Kajmaku…Mark,Prenge…etj,nje lukuni qensh kriminele?!
  Nuk cuditem pse ketij “artisti” I behet krah regjisori I hajgareve obezo-bullafiqi Altin Basha. Mesazhi eshte I qarte per shqiptaret:C’ju duhet teatri,do nivel kulture e qytetarie te konsumuarit e artit teatror! I biem me shkurt dhe me lehte. Ju ofrojme hajgare dhe hashash me shumice!
  Hajgare nga Altini,hashash nga Edvini! Te dyja bashke bejne ha-ha-ha…d.m.th qeshni pa hesap! Edhe trurin se lodhni fare! Edhe nje tas groshe ne fund edhe…naten e mire!!! Gjume te embel!!!….
  …Me duhet t’i them ketij regjisorit te hajgareve(tekstet ja kalon ne filter Edvini) se, Shekspiri eshte me I madhi jo vetem prej talentit! Ishin subjektet me personazhe mbreter e princa,ngjarje te ndodhura ne maje te pushtetit qe I bejne ato vepra madheshtore,te pavdekshme!!!
  Nuk behesh as I madh,as I pavdekshem me personazhe hallexhinj,rome e evgjite,fshesaxhije e rrites shalqiri!!! ……

 3. Pikerisht ato “kullat prapa” jane shkaku prishjes Teatrit. Eshte marre dhe kapar per to. Eshte absurde te mendosh qe qeveria u zgjua ne ora 04.30 me fadroma, police e forca speciale pa identifikim se nuk e zinte gjumi per Teatrin e ri.

 4. Na e shpifet duke na dhene lajme per qenje amorfe, te cilet transformohen sipas formes qe merr shefi i tyre. Mjaft se do na beni te mos ju lexojme me. Na neveritet ditet e perendise me keta mashtruesa te pacipe. Blend Fevziu therret ne Opinion djalin e Shqiponjes per te cilin gojet e liga thone se eshte kopil i nje personi nga Lindja e Mesme, Eni Vasili dhe Sokol Balla therrasin te birin e njerit qe quhet Cvetko (nuk besoj se eshte shqiptar) dhe lejojne qe keto lloj qenjesh qe kane mesuar te flasin te na thone lloj lloj rrenash. Mjaft me me keto kafshe te nje lloji te pacilesuar akoma ne zoologji. Bene cfare deshen sepse lideret e opozites “toleruan” megjithese kishin folur per vija te kuqe qe na dolen se ishin akoma te gjelberta. Ato kullat do ndertohen dhe kjo ka marre fund. Cdo gje eshte kuptuar tashme. Rama nuk ka firmosur askund me qellim, por kjo nuk do te thote se nuk do kete pjesen e tij ne ato kulla ku me siguri me pak, por edhe kreret e opozites nuk do mbeten pa gje. Mbylleni kete histori tani

 5. Ka degjeneruar në dhunë protesta e Aleancës për Teatrin.

  Disa qytetarë i kanë kërkuar në kor kryedemokratit Lulzim Basha që të largohet, duke e konsideruar si tradhëtar të kauzës.

  Fill pas këtyre thirrjeve, drejt qytetarëve janë vërsulur një sërë simpatizantësh të Partisë Demokratike, duke i dhunuar.

  Ishte ndërhyrja e regjisorit Robert Budina ajo që qetësoi situatën.

  “Të gjitha palët politike kanë të drejtën të gjejnë mënyrat se si mund t’i shërbejnë Shqipërisë. Nuk ia kemi mbyllur asnjeriu derën e Teatrit dhe nuk ia kemi refuzuar të drejtën për të shprehur mendimet e veta.

  Këtu do të flasin mbrojtësit e teatrit, ndaj kemi bërë listën vetë se kush do të flasë, për të eleminuar keqkuptimet”, tha Budina.

 6. MONAFIKU,HAJDUTI,PEDERASTI,NJERIU QE SKA GJAK POR NDONJE LEND TJETER,SKENARISTI DHE REDGIA, PER GRISELDEN E SHKRET,MONAFIKU QE KA NGUSHTUAR RRUGET E TIRANES SIKUR PO BENE KORSI PER BICIKLETA NE FAKET KA BERE KORSIN E KJOSKAVE NE CDO 100.M,MONAFIKU QE NE CDO 200.M KA NDERTUAR NJE KULLE SHUME KATESHE,MONAFIKU QE RRITI CMIMIN E UJIT DHE LEKET UA JEP MASKARENJEVE QE I BEJNE REKLAM,MONAFIKU QE KA RRITUR TAKSAT ME SHUME SE 200% DHE LEKET I CONE PER NJERZIT QE I BEJNE QEFIN NGA MBRAPA,MONAFIKU,QE PROTESTONTE PER KANGGJELLAT E RRUGES SE ELBASANIT SEPSE THOSHTE JANE HISTORIKE MOS TE PRISHEN KANGJULLAT,MONAFIKU QE DASMEN JA BENA NENA,MONAFIKU QE KISHTE SHITUR FIQ NE MENYRE TE PA LIGJESHME RRUGEVE TE TIRANES POR TANI SLEN ASNJE PA TATUAR QE TE SHES KAJSIA,MONAFIKU,QE TJETER THOTE E TJETER BENE,MONAFIKU QE E OFENDON PADRONI I TIJ ME FAMILJE DHE RRIN E DEGJON DHE KUR I THOTE BERISHA SEPSE E PRANON NJE GJE TE TILL AI I KUNDERPERGJIGJET BERISHES POR JO PADRONIT QE VETEM E VETEM TE ARRIJ QELLIMIN E TIJ TE PABES QE KA,MONAFIKU QE SLA GJEPA THENE PER RRUGEN E KOMBIT DHE TE ELBASANIT TANI BENE SIKUR TIRANE SHQIPERIA E KA ZANAFILLEN 2015,MONAFIKU QE ASNJEHER NUK THOT ATE QE MENDON POR ATE QE MASHTRON. KY PRA IPAMORAL DO I BEHET SHQIPTARVE MAKTHE KETU DO JEMI MAKTHE DHE ATA GAZETAR SHOK ORGANIZATE,BB QE I KA DO I FUS NE BURG KETU DO JEMI NE SHQIPTARET PAS DISAVITEVE DO KERKOJME RAMEN SEPSE KY DO MAKTH PER POPULLIN SHQIPTAR,KETA NJERZIT QE KAN ME AFER QE HANE DHE PIN BASHKE SA TE VINE NE PUSHTET ATA LUFTOJNE TE PARET SE U DINE TE PALARAT PSH DINE KUR JANE Q,,,, NE B… ME NJERI-TJETRIN KETA JANE MANAFIKET KETA JANE RRACA ME KEQE E NJERZIMIT/

 7. More po sa i ngjan KULLES SHEMTIRE TE KORCES KY PROJEKTI I RI.
  NEJSE. ATA AKTORE E PROFESORE QE JU BASHKUAN PRO PRISHJES JANE SERVILA TE FELLIWUR DHE BYTHE QIRE.
  BASHA DUHET QERUAR NJE ORE E ME PARE . ESHTE TRADHETAR KURVE I BLERE NGA RAMA.

 8. Tre vjet më parë, media zbuloi se dy drejtuesit e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, Robert Budina dhe Kastriot Çipi rezultonin të dënuar, disa vite më parë, për vjedhje fondesh të filmave me vendimi të Gjykatës së Rrethit Tiranë, e cila i ka shpallur të dy fajtorë si përvetësues të shumës prej 8.8 milion lekësh dhe për moszbatimin e një kontrate me Qendrën Kombëtare të Kinematografisë (QKK).

  Por, një fakt i ri është zbuluar së fundmi për avokaten e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, Adriana Kalaja. Edhe ajo, si kolegët e sal Budina dhe Çipi, rezulton e dënuar me vendim gjykate për falsifikim dokumentesh dhe shpërdorim detyre. Ngjarja ka ndodhur në vitin 2011, kur Gjykata e Rrethit Gjyqësor Krujë, e shpall fajtore Adriana Kalanë duke e dënuar atë për të dy veprat, atë të falsifikimit dhe të shpërdorimit të detyrës me 18 muaj burg dhe 6 mln lekë gjobë, por me bashkimin veprave penale, u la 1 vit burg dhe 3 mln lekë gjobë.Shkoni tani o shpellkare dhe ndigjoni te pamoralshmit duke folur per moral

  1. Eshte turp o i pafytyre i ores 15:04 qe merresh me keto gjera. Po te ishin te denuar penalisht keta njerez sot do i kishe deputetet, kryetare bashkije apo qofte edhe drejtore ne ndonje ministri. Nuk do merreshim zvarre nga policia, por do respektoheshin prej saj. Minimalisht drejtori i policise do i shoqeronte me makine ngado qe te venin. Mos ia fut kot se askush nuk te beson

 9. Te ankohet Fusha se i vodhen projektin? Bah, me perpara pret njeren dore, bole apo cfaredo qe i hyn me shume ne pune lalit. Pastaj keta e kane praktike qe i marrin projektet nga firmat qe jane para-perzgjedhur per zbatimin dhe i vene emrat e arkitekteve te bashkise dhe keshtu shmangin garen. Projekti ne pergjithesi kushton qindarka krahasuar me ate qe jane mesuar te vjedhin keta, prandaj per lehtesi pune e perfshijne tek vlera e vjedhjes ne zbatim.
  Po ta besh me “konkurs projektimi” nuk pagan asgje por nejse..

 10. Kullat do ndertohen sepse teatri nuk u shemb kot. Te vjen keq se ky vend ka njerez si Lalaj qe eksitohen kur i vjedhin dhe kjo eshte kenaqesia me e madhe per ta, por ky eshte populli shqiptar. Ylli Rakipi i pati quajtur dikur tri banda, por ne realitet eshte vetem nje bande. Sa per te kuptuar se cfare ka ndodhur te analizojme faktet eketyre diteve te fundit.
  1-Ndryshimet ne Kodin Penal nga dyshja Rama-Meta me opoziten qe nuk flet fare. Hapet rruga per te moslejuar grumbullim njerezish.
  2-Trualli i teatrit i klon Bashkise Tirane. Zakonisht duhen 15 dite pas botimit ne fletoren zyrtare per te hyre ne fuqi, po hajt mo se Shqiperi hesapi. Nderkohe Ponci Pilati lan duart.
  3-Basha deklaron se teatri eshte vija e kuqe dhe do shkoje ne Surrel nese ndodh shembja.
  4-Keshilli bashkiak vendos qe te prishe godinen e teatrit. Ketu do ndalemi pak. Per shembjen e teatrit firmos online nje person qe dukej me integritet si Civici i cili me kete rast e shumezoi reputacionin e tij me zero.
  Ne momentin kur dukej haptas qe cdo gje kishte marre fund, opozita vendos “ta mbroje” teatrin. Diten e enjte qendron tek teatri Basha, diten e premte qendron Kryemadhi ndersa te shtunen behen te dy bashke. Sipas fjaleve qe thuhen, Basha ka ikur rreth ores 2:30, Kryemadhi qendron stoike deri ne 3:55 dhe sipas fjaleve te saj, ishte rradha e Bashes qe te qendronte aty. Nderkohe ka nje rritje “te papritur” te personave te infektuar me covid 19. 50 persona vetem ne tre dite perfshire edhe te dielen duke “rritur” rrezikshmerine e perhapjes se semundjes. A ka lidhje me ndryshimet e Kodit Pena?
  5-Ne ora 4:15, pasi jane larguar lideret e “opozites”, forcat policore nderhyjne dhe nxjerrin jashte me force idealistet. Data ishte 17 maj, a ju kujton gje kjo date? Mos valle eshte poshterimi pjese e perfitimit te marre?
  6- Nje dite pas prishjes se teatrit numri i personave te infektuar bie ne dy dhe diten tjeter bie ne nje. Mos valle ka qene teatri vatra e infeksionit dhe ne paskemi ndenjur dy muaj te mbyllur kot dhe paskemi shkaterruar ekonomine tone te dobet thuajse perfundimisht?
  Si perfundim keto jane fakte lehtesisht te vertetueshme. Deduksionet i ben secili me mendjen e vet. Sa per vijen e kuqe te Bashes, mos e merrni seriozisht, sepse…. Kushdo eshte i lire t’i zevendesoje pikat me fjalet qe deshiron.

  1. REZYME E PERKRYER . OSE ME SAKT AUTOPSIA E NJE KUFOME E BERE NGA FBI-ja .
   HALLAL , TE FALENDEROJ . SHKRIM QE DUHET TA LEXOJNE MILITANTET E TE GJITHA KRAHEVE

 11. Me kenaqe zemren me kete shkrim . Respekt . Te uroj me gjith shpirt shendet e miresi fsmiljsrisht.
  Eshte nje kryeveper me fakte shkencore te pakontestueshme.
  Nje keshille , kopjoje dhe vendose tek te gjitha shkrimet qe qorrat e partise ta lexojne . Veji edhe nje emer.

 12. Por, ajo që të bën përshtypje, është fakti se Berisha mban me vete tri badigardë të fuqishëm.

  Ajo që nuk kuptohet, është fakti se përse Berisha mban kaq shumë njerëz pas vete kur del në publik dhe kush i paguan ata, pasi tashmë ai është thjesht një njeri civil, që nuk ka asnjë post publik.

 13. Arb dhe i paemer i ores 15:48 ju falenderoj per pelqimin qe i beni komentit. Jam thjesht nje shqiptar qe i vjen keq per vendin ku ka lindur dhe ku ka deshire te jetoje. Kjo eshte arsyeja qe kam perdorur nick-un e thjeshte “i paemer” per te treguar se jam nje nga shume shqiptaret qe jane merzitur nga pazaret ne kurriz te tyre. Mendoj se jemi ne shumica derrmuese, per kete arsye duhet te arsyetojme me koken tone dhe jo me ate te kryetareve te partive. Dikur kam besuar tek lideret, por dalengadale kam filluar te kuptoj si gjithe te tjeret se ndryshimi nuk mund te ndodhe nga keta njerez qe vete flasin, vete vulosin vete shkaterrojne, vete korruptohen dhe korruptojne. Qe nga 17 maji i para tre viteve e jam ndare perfundimisht me ate botekuptim. Qe nga ajo kohe, me ato pak mend qe kam, filloj e bej analizen e gjerave dhe nxjerr konkluzione te cilat i ruaj per vete sepse nuk kam te drejte t’ia imponoj askujt. Kjo puna e teatrit, pervec dhembjes per nje pjese te atyre pak gjerave kulturore qe kemi, pervec inatit se te vjedhin dhe te genjejne sy ne sy, me futi trishrimin per shkaterrimin perfundimtar te shtetit ligjor ne vendin qe edhe mua si gjithe te tjereve ma kane lene trashegim te paret e mi. Edhe nje here falemnderit per vlersimin.

 14. Por, historia e pazakontë, por e bukur e Kullës Eiffel, na mëson se jo gjithmonë pakica e zhurmshme ka të drejtë, qoftë ajo e përbërë nga 300 intelektualë, shkrimtarë, poetë, piktorë e arkitektë, apo qoftë nga 30 aktivistë të shoqërisë civile. Është shumica e heshtur, vizioni i një njeriu si Gustave Eiffel, që ishte në gjendje të parashikonte suksesin e krijesës së tij e vitet e mëvonshme, dhe dëshira për ndryshim, ajo që realisht sjell transformimin e nevojshëm në një shoqëri.

  E për të kuptuar se çfarë kundërshtimi i është bërë në fundvitet ‘800 Kullës Eiffel, më poshtë po ju sjellim një pjesë nga peticioni i “Komitetit të 300-ëve” (i nënshkruar nga emra të mëdhenj të letërsisë dhe artit si: Charles Gounod, Guy de Maupassant, Alexandre Dumas, François Coppée, Leconte de Lisle, Sully Prudhomme, Ëilliam Bouguereau, Ernest Meissonier, Victorien Sardou, Charles Garnier etj) dhe çfarë kanë thënë për kullën metalike disa nga mendjet më të ndritura franceze dhe botërore.

 15. E bukur kjo. Komentuesi i ores 18:02 i futet interpretimit dhe do qe te flase per francezet qe paskan kundershtuar nje ndertim ne shekullin e XIX pasi nuk e kane parashikuar famen qe do merrte me pas. Nderkohe qe ketu po flitet per SHKATERRIMIN e nje objekti qe e ka pase fituar famen ne shekullin e kaluar. Mire qe jeni injorante, por te pakten mos e tregoni kaq haptas duke krahasuar dy gjera te kunderta. Pastaj ka nje model krahasimi, ka nje fjalim te Rames ne 2010 per prishjen e piramides. Mos u merrni me mungesen e vizionit te 300 francezeve te para 150 viteve, merruni me idene qe ka patur per shkaterruesit shefi juaj ose shkaterrimtari i sotem, para 10 viteve.

 16. Politikë me gjeste: Pse Lulzim Basha ka nisur të nxjerrë këmishën mbi pantollona?Ti ores 19:49 o loqe behet fjale per njerez qe nuk kane vizion,kurse Eifel e kishte kete vizion dhe prandaje triumfoje,kurse ketu 30 veta duan te ruajn nje Kosh plerash qe vleren e vet e ka se mbushet me mbeturina rrugesh,e ke pare se cfare vlere kishte ajo ndertese kur fadroma ju afrua ai ra,per dy ore nuk kishte me asgje ne teritor,sa per veprat e komunizmit qe jane vene atje i ke ne arkive mund ti gjesh dhe ti shikosh me femijet e tu dhe niperit kur te vije koha,qyteti ka nevoje per zhvillim,gjithe ajo angli rrezoje ikonen e fudbollit boteror per te bere nje me madheshtor,por atje nuk ka shpellkare e cecen qe bejne zhurme per politike

 17. Prap o i paemer i disa oreve,Ethem Lalaj…..
  AZIA komplet, e din ti dhe shpellkaret te kane q…e gruan dhe vajzat.

 18. Mëkatet e mëdha morale dhe cektësia e intelektit i kanë çuar kundërshtarët pushtetkërkues deri aty sa të shpallin se “Vendi drejtohet nga një kriminel dhe hajdut ordiner. Rama është hajduti që i vjedh shqiptarët, është mashtruesi që i gënjen, është xhelati që i dhunon. Prishja e TK është një akt lufte i Ramës ndaj qytetarëve shqiptarë”. Kjo është deklarata e Lulzim Bashës, njeriut që iu shpërdoroi 230 milion euro shqiptarëve kur ishte Ministër Transporti dhe e mbylli gjyqin me procedura pa u shpallur i pafajshëm, është deklarata e njeriut që kur u vranë katër njerëz të pafajshëm në bulevard ishte Ministër i Brendshëm dhe as u thirr dhe as dha ndonjëherë shpjegime para drejtësisë, megjithëse kishte qenë 10 metra mbi kokat e e gardistëve që hapën zjarr dhe vranë njerëzit e pafajshëm (mbi tarracën e Kryeministrisë). Ky “engjëllor” deklaronte më vonë se “në 21 janar kemi zbatuar vetëm ligjin”. Ky është nënshkruesi i Marrëveshjes kundërkombëtare të Detit me Greqinë, autori i falsifikimit të votave për bashkinë e Tiranës në 2011 dhe për kryesimin e PD-së tre vjet më vonë. Është i njëjti person që mëton të bëhet kryeministër dhe që guxon t’iu vendosë të tjerëve “vijat e kuqe”. Në të vërtetë, po të kishte shtet ligjor në vend të shtetit shërbëtor të “elitave” qarkulluese politike, ky duhej të ishte në burg sot dhe jo të na jepte leksione morale dhe kushtetuese.

 19. Aritekti është një nga më të famshit në këtë fushë në botë, është nder të kesh një vepër të tij në Shqipëri. Pastaj a duhej rindërtuar teatri i njëjtë siç ishte….gjithsesi këtu ka pak gënjeshtër se mesa kam kuptuar projekti origjinal i arkitektit Italian nuk u zbatua kurrë siç ishte por ju bën ndryshime, që do të thotë se nëse ndërton origjinalin nuk kemi ndërtuar atë që ishte por një tjetër atë që duhej të ishte. Tani nëse duhet të marrim nje projekt që ishte bër për Tiranën e 1938 dhe ta zbatojme në Tiranën e 2020 nuk e di nëse ka kuptim. Aq më tepër që një nga gjërat që e bën të veçantë dhe inovator për kohën ishte materiali i përdorur që mesa duket nuk i ka rezistuar kohës sepse unë nuk di shumë ndërtesa që tani bëhen me pupulit. Ne do ta ndërtonim prapë me pupulit teatrin?! Do ishte tjetër gjë po të kishte qenë një material që i kishte rezistuar ndryshimeve teknologjike.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu