• |
ide | kryesore

“Der Standard”: Thaçi po përpiqej për një “marrëveshje të ndyrë”

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Ai mezi po e priste foton me Presidentin e SHBA, Donald Trump të shtunën në Shtëpinë e Bardhë. Presidenti kosovar Hashim Thaçi ishte duke udhëtuar për në Uashington për të nënshkruar një marrëveshje ekonomike midis dy vendeve me homologun e tij serb Aleksandar Vučić. Por udhëtimi u prish nga një lajm i bujshëm të mërkurën pasdite: “Presidenti duhej të justifikohej për krimet gjatë luftës në Kosovë para gjykatës speciale në Hagë”. Prokurori ka ngritur akuza të cilat duhet të sqarohen.

Thaçi u kthye menjëherë në Kosovë. Kryeministri kosovar Avdullah Hoti gjithashtu anuloi udhëtimin e tij në Uashington pasi u njoftuan akuzat. Kështu, bisedimet e planifikuara midis Serbisë dhe Kosovës të shtunën në Shtetet e Bashkuara mbetën në ajër.


Deri më tani, të gjithë politikanët në Kosovë kanë dhënë dorëheqjen nga zyrat e tyre sapo janë akuzuar apo edhe janë marrë në pyetje. Kjo tani pritet nga Thaçi. Ish komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) – i quajtur “Gjarpri” – akuzohet për një numër krimesh kundër njerëzimit dhe krime lufte, përfshirë vrasje, zhdukje, persekutim dhe tortura për 10 akuza. Në aktakuzën kundër Thaçit dhe politikanit të fuqishëm të PDK-së, Kadri Veseli bëhet fjalë për gati 100 vrasje.

Viktima, shqiptarët, serbët, romët dhe të tjerë

Sipas aktakuzës, viktimat përfshinin shqiptarë, serbë, romë dhe grupe të tjera etnike, por edhe kundërshtarë politikë. Vrasjet politike pas përfundimit të luftës janë përfshirë gjithashtu në aktakuzë. Prokurori vuri në dukje se ishte rezultat i një hetimi të gjatë. Një gjyqtar nga gjykata speciale tani po shqyrton nëse akuzat do të pranohen.
Arsyeja e dhënë nga prokurori publik është veçanërisht interesante, se përse akuzat u bënë publike. Në të vërtetë, ka pasur “përpjekje të përsëritura” nga Thaçi dhe Veseli për të penguar dhe minuar punën e gjykatës.

“Besohet se z. Thaçi dhe z. Veseli kanë realizuar një fushatë të fshehtë për shfuqizimin e Aktit të Krijimit të Gjykatës dhe të pengojnë punën e Gjykatës për të siguruar që ata nuk do të jenë para drejtësisë”, – thuhet në deklaratë. “Me këto veprime, Z. Thaçi dhe Z. Veseli kanë vënë interesat e tyre personale para viktimave të krimeve të tyre, sundimit të ligjit dhe të gjithë njerëzve në Kosovë”, përfundon letra duke adresuar kritika të qarta ndaj Presidentit.

U përpoq të rrëzonte gjykatën

Disa përpjekje të Thaçit për të rrëzuar gjykatën janë bërë gjithashtu publike. Kohët e fundit, ai u përpoq me Veselin dhe ish-kryeministrin Ramush Haradinaj, i cili tashmë është dëgjuar nga gjykata, për të rrëzuar ligjin në parlament në vitin 2017. Por opozita e atëhershme e kundërshtoi. Gjykata ndërkombëtare u krijua në parlamentin kosovar në vitin 2016 sipas një ligji përkatës dhe që është jashtë sistemit gjyqësor kosovar. Qëllimi i saj është të zbardhë krimet e UÇK-së kundër pakicave etnike dhe kundërshtarëve politikë midis viteve 1998 dhe 2000, gjatë dhe pas luftës në Kosovë.

Pretendimet ndaj Thaçit nuk janë të reja. Pothuajse 10 vjet më parë, në dhjetor 2010, avokati zviceran Dick Marty publikoi një raport për Këshillin e Evropës në të cilin akuzoi Thaçin dhe ish-anëtarët e tjerë të UÇK-së se ishin përfshirë në vrasje të kundërshtarëve dhe krime të tjera. Lufta e Kosovës midis UÇK-së dhe njësive serbe u mbyll me ndërhyrjen e NATO-s në 1999.

“Marrëveshje e ndyrë”

Janë interesante thashethemet e përhapura në Kosovë dhe në qarqet diplomatike se Presidenti është i gatshëm të hyjë në një “marrëveshje të ndyrë” me të dërguarin e Trump, Richard Grenell, i cili punon për Serbinë dhe Kosovën. Sipas këtyre zërave Thaçi është i gatshëm të plotësojë dëshirat e Serbisë vetëm për të shmangur akuzat para gjykatës. Për shkak të historisë së tij të luftës, Thaçi ka qenë nën shantazh për shumë vite. Grenell, nga ana tjetër, është i prirur të marrë një marrëveshje midis Serbisë dhe Kosovës – të pakënaqura me BE-në që ecën ngadalë – për t’i treguar Trump se ai është “diplomat” dhe që të bëhet këshilltari i sigurisë ose ministri i jashtëm në një mandat të dytë.

Takimi në 27 qershorit në Shtëpinë e Bardhë duhet të ishte preludi i një marrëveshje midis Serbisë dhe Kosovës, për të cilën në të vërtetë është përgjegjës negociatori i BE Miroslav Lajčák, i cili vetëm disa ditë ka qenë në Kosovë dhe Serbi. BE po promovon normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve, sepse Kosova u bë e pavarur në 2008-ën. ©Marrë nga DerStandard, përshtati LAPSI.al

28 Comments

 1. Une kujotova se keta te ‘Der Standart”… kishin fakte per ato qe shkruajne.. por kur lexova artikullin u habita se si ai i gjithi ishte bazuar ne ‘HIPOTEZA ‘,, dhe ‘ thashetheme.

  ”” Besohet se z. Thaçi dhe z. Veseli kanë realizuar një fushatë të fshehtë për shfuqizimin….” . Pra BESOHET SE…
  Asnje fakt per kete !

  ”” Thashethemet e përhapura në Kosovë dhe në qarqet diplomatike se Presidenti është i gatshëm të hyjë në një “marrëveshje të ndyrë … ”’
  Une kujtova se keta dine me shume per marveshjen qe do nenshkruhej. Kurse keta perserisin thashethemeve ne tregun mediatik shqiptar.

  1. Ju komunistet, edhe kur gazetat kane fakte, si Bild per vjedhjet e votave, kurre nuk dorezoheni dhe jeni te gjithe vojokusha e cola debatiku!
   Nuk ju gjehet dermani, o njerez te rinj!

 2. Dhe pastaj keta te Lapsit bejne punen e tyre…. Kur lexon titullin kujton se eshte konkluzjoni i kesaj gazete qe :
  ”’ Thaçi po përpiqej për një “marrëveshje të ndyrë””’, TE krijon idene se gazetari e di shume mire se cfar kishte ne ate marveshje.

  1. Jeni msu me gazetaret legena shqiptare qe se kane per gje ate qe e dhjesin sot ta hane neser, dhe nuk mund te kuptoni diskrecionin e gazetareve te huaj.
   Drejtesia e hidhur apo e ëmbel duhet te fitoje.

   1. Oj ti Kosova.
    Ne ate artikull vetem sa pasqyrohet se cfare flitet ne kafenete dhe portalet shqiptare.
    Nuk lexova asnje fakt apo deshmi , apo sqarim procedurash juridike etj etj etj.
    Kurse keta te Lapsit me ane te titullit fusin ne gracke lexuesit qe vetem lexojne titujt e lajmeve duke ju thene se ‘GAZETE GJERMANE E QUAN MARVESHJEN TE NDYRE’ .
    Nuk po e bej dot lidhjen e ketij DISKRECIONIT te gazetareve europiane me pasqyrimin e rendomte ne kete artikull te atyre qe qarkullojne ne tregun mediatik shqiptar.

 3. Me Gjykaten e Hages nuk behet shaka, dhe Presidenti e ka ditur qe do ti vije kjo dite ashtu si Ramush Haradinaj qe thirrej nga kjo Gjykate pikerisht ne momentet e tij me te mira ne politike. Eshte proces qe Thaci nuk i shpeton dot, por zgjedhja e momentit tregon sa te fuqishem jane serbet me Francen dhe aleatet e saj ne Europe dhe ne SHBA. Mesa duket Gjermania duhet te tregoje kush komandon. Sepse vetem ata jane mbeshtetesit me te medhenj te Shqiperise tanime.

 4. ZAGARIT BATON HAXHIU JU PRISH PLANI PER MARVESHJEN NE SHBA,KOT LEHI MBREME TE BLENDI FEVZIU thotë:

  BATON HAXHIU MBREME TE BLENDI ISHTE NE GJENDJE TE MJERUAR ,BILES NESHO E THUMBIJ KEQ FARE , SE KY BATONI ISHTE NJE SHUME I GEZUAR SE DULLA (K) OTI DHE HASHA DO TE NENSHRUANIN MARVESHJEN E PAQES

 5. Thaci der sot ka arritur te zvarritet ne politike me tiparin kryesor servilizmin. Ky kurdohere ka artikuluar ato gjera qe Perendimi ka dashur ti degjoje. Tani ky limon eshte shtrydhur dhe si i tille do hidhet nga ata qe e shtrydhen.

 6. Drejtesia te beje punen e saj.Politikanet ti binden rregullave te sistemit moralo-politik qe ne po aplikojme. Askush nuk ka te drejte te paragjykoj ndonje pa u dhene vendimi gjyqesor. Hartimet per atdhedashuri e patriotizem ti lene vend gjykimive racionale e te mbeshtetura ne ligjet nderkombetare per luften e krimet e luftes. Te mbrojme te drejten tone per mbijetese, liri, begati e atdhe por kjo nuk duhet te na pengoje gjykimin e shendoshe per analize e gjykim te veprimeve tona kur kane kapercyer ligjet e moralin perkates.

  1. Kot do ta kruash bythen me Lapsin ti Ethem bythqir Lalaj Gomarica madhore. Te paska djeg bytha per Thacin ty qe te eshte bere bytha shpelle nga Huri der te musteqet mor plak kurve.

 7. E leqenisen te shkretin hero te Batonit te gjitha gazetat e botes! E moren vesh edhe ne Ishullin e Pashkeve qe ky surratkale serbofil donte te shkonte ne Washington per te perfituar per vete!
  Ha mut tani kurve!

 8. Ky proces do të jetë një provë e fortë për Lulzim Bashën dhe rrethin e tij, nëse do ta zbatojnë statusin e Partisë Demokratike, i ndryshuar në prill të 2018. Statusi i ndryshuar i PD vendos në pikëpyetje ligjshmërinë e kandidimit të Sali Berishës për deputet në zgjedhjet e 2021, për shkak të të shkuarës së tij komuniste.

  Dokumenti themeltar që rregullon veprimtarinë e PD-së, në pikën katër të nenit 62, ndalon që të kandidojnë për deputetë të PD personat me të shkuar komuniste

 9. Për këtë arsye, grupi i punës ka hartuar dhe formularin që duhet të plotësojnë personat që duan të garojnë si kandidatë për listat e PD.

  Ajo që vihet re është se Basha ka hartuar disa pyetje vërtet naive, qesharake dhe aspak dinjitoze pë rtë gjithë ata persona që pritet të futen në listat e kandidatëve.

  Në formular është një pyetje ku kërkohen emrat e tre shokëve të universitetit dhe një tjetër ku kërkohen emrat e tre shokëve të viteve të fundit.

  Gjithashtu personat që garojnë si kandidatë pyeten nëse kanë pirë ndonjëherë lëndë të jashtëligjshme narkotike dhe nëse janë konsumues të alkoolit.

  Dhe nëse bëhet fjalë pë rkëtë të fundit, “klasën” e kalojnë vetëm Berisha dhe Basha që nuk pinë asnjë pikë alkol, pasi të tjerët nuk kursehen, janë pjedashës të fortë dhe e mbajnë pijen. Shpëton dhe Bardhi që pi vetëm lëngje me pip. Ndersa Paloka, Ristani dhe te tjeret te cilet duan vite qe te rehabilitohen nga vesi i alkolit, s’ka asnje shans.

 10. Sa do te doja te ngrihej dhe nje Gjykate Speciale per politikanet shqiptare ku te hetohen gjithe shkeljet e ligjit dhe korrupsioni dhe vjedhjet gjate ketyre 30 viteve.
  Pse e dua kete?
  Se po e shohim qe SPAKU nuk eshte gje tjeter po drejtesia e “vjeter” por e veshur me shkronja te reja( SPAK)
  DERI TANI KA PAS PLOT CESHTJE ME TE CILAT DUHEJ TE ISHTE MARE SPAKU. CESHTJA E TEATRIT per shembull.
  Cfare ka bere???? NJE MUT!!!
  Prandaj nje gjykate me komplet gjyqtare e prokurore te huaj do i bente shume pune Shqiperise.
  TE GJITHE NE BURG HAJDUTET QEVERITARE!
  Ngelen duke denuar vetem popullin e shkrete.
  POR GJYQIN ME TE MADH DO E MARIN NGA ALLAHU!

 11. Sa do te doja te ngrihej dhe nje Gjykate Speciale per politikanet shqiptare ku te hetohen gjithe shkeljet e ligjit dhe korrupsioni dhe vjedhjet gjate ketyre 30 viteve.
  Pse e dua kete?
  Se po e shohim qe SPAKU nuk eshte gje tjeter po drejtesia e “vjeter” por e veshur me shkronja te reja( SPAK)
  DERI TANI KA PAS PLOT CESHTJE ME TE CILAT DUHEJ TE ISHTE MARE SPAKU. CESHTJA E TEATRIT per shembull.
  Cfare ka bere???? NJE MUT!!!
  Prandaj nje gjykate me komplet gjyqtare e prokurore te huaj do i bente shume pune Shqiperise.
  TE GJITHE NE BURG HAJDUTET QEVERITARE!
  Ngelen duke denuar vetem popullin e shkrete.
  POR GJYQIN ME TE MADH DO E MARIN NGA ALLAHU!

 12. Për këtë arsye, grupi i punës ka hartuar dhe formularin që duhet të plotësojnë personat që duan të garojnë si kandidatë për listat e PD.

  Ajo që vihet re është se Basha ka hartuar disa pyetje vërtet naive, qesharake dhe aspak dinjitoze pë rtë gjithë ata persona që pritet të futen në listat e kandidatëve.

  Në formular është një pyetje ku kërkohen emrat e tre shokëve të universitetit dhe një tjetër ku kërkohen emrat e tre shokëve të viteve të fundit.

  Gjithashtu personat që garojnë si kandidatë pyeten nëse kanë pirë ndonjëherë lëndë të jashtëligjshme narkotike dhe nëse janë konsumues të alkoolit.

  Dhe nëse bëhet fjalë pë rkëtë të fundit, “klasën” e kalojnë vetëm Berisha dhe Basha që nuk pinë asnjë pikë alkol, pasi të tjerët nuk kursehen, janë pjedashës të fortë dhe e mbajnë pijen. Shpëton dhe Bardhi që pi vetëm lëngje me pip. Ndersa Paloka, Ristani dhe te tjeret te cilet duan vite qe te rehabilitohen nga vesi i alkolit, s’ka asnje shans.Shikoni shpellar sekretarin e rinise cfare kerkon per ju qe te beheni kandidat per deputet

 13. Me thënë të drejtën, nuk më surprizoi shumë publikimi i akuzës së një prokurori të akuzave që ka ngritur ai për
  Thaçin e Veselin lidhur me “krimet kundër njerëzimit” që paskan bërë këta , gjatë luftës çëirimtare të UÇK ndaj krimeve monstruoze të Millosheviçit, pasi jo thashetheme, por është fakt se në Kosovë, gjatë e pas kësaj lufte ka pasur njëlloj si në Luftën N.Çl. vrasje misterioze ndërmjet shqiptarëve për motive ideollogjike e lufte për pushtet.
  Ky vit i pandemisë që ka tronditur gjithë botën, është mbushur edhe me ngjarje politike të një konfrontimi të ashpër midis forcave agresive të së majtës e të djathtës, që çoi deri në konfrontimin e BE me SHBA.
  Molla e sherrit paradoksalisht është bërë akuza se cila palë është e lidhur me…….. Rusinë ??????
  Është e majta apo e djathta ?
  Sa i takon politikanëve provincialë shqiptarë, përgjigjen e kësaj dileme e pat dhënë Pandeli Majko me ate sinqeritetin e tij naiv, kur tha se të mos bëjmë ne komunistët hipokritin e të akuzojmë të djathtën, pasi kemi qenë ne të lidhur me Rusinë e vazhdojmë akoma të kemi lidhje shpirtërore me te.
  Në kulmin e pandemisë pasi në botë po vdisinin qindra mijë njerëz dhe e gjithë ekonomia e botës kaloi në kolaps të plotë nga mbyllja e të gjitha bizneseve, në Shqipëri e gjeti kohën Edi Rama që të realizojë idenë e tij të marrëzishme të ngulitur në kokën e tij që prej 20 vitesh, për të shkatëruar Teatrin Kombëtar, një ndër të paktat objekte të kulturës sonë nacionale të ngelura akoma mbi tokë.
  Në SHBA, vendi më i goditur nga pandemia, duhej që një polic me prirje kriminale të mbyste me gjunjë një afroamerikan, që e gjithë bota të shpërthente në protesta të dhunëshme kundër “presidentit racist” Trump, vetëm për krimin e madh që ai qëlloi të jetë një president i bardhë , bjond i theksuar, e kundërshtar i ideve të globalizmit komunist
  Pa u zgjatur me “mëkatet e ndërkombëtarëve” . le ti khehemi realitetit shqiptar.
  Në Shqipëri kemi një qeveri që për 7 vite ka prodhuar skandale të pashembullta në botë, që nga kriminalizimi i institucioneve të shtetit e korrupsioni ekstrem, në kanabizimin e gjithë teritorit, e deri në surprimimin e plotë të institucioneve të drejtësisë, shoqëruar me kapjen e të gjitha institucioneve, nga një njeri i vetëm, kryeministrit.
  Dëgjova dje “fjalimin” dramatik të Ramës në Kuvend, që me një mjeshtri aktoriale të habitëshme , luajti politikanin nacionalist kundër gjithë botës së …..”korruptuar”, që po i bikërka kot më qafë, mikut të tij Thaçit e me këtë gjithë shqiptarëve.
  Nuk po zgjatem me anormalitë e politikës në Kosovë, pasi atje kemi një gjykatë speciale kombëtare të përbërë vetëm nga juristë të huaj, që do të na e ndriçojë të vërtetën.
  E kemi dëgjuar Ramën të përsërisë shpesh se drejtësinë e korruptuar shqiptare e ka marë në dorë drejtësia e SHBA e BE, për ta pastruar e reformuar.
  Por në monologun e tij aktoresk në Kuvend, ai ja hoqi të gjithë shqiptarëve mundësinë. se mund të shpresojnë që të presin drejtësi nga “ndërkombëtarët”.
  Për ta mbyllur, do të shtroja pyetjen :
  Gjithë ate fjalim patetik “patriotik” të aktruar me mjeshtëri amatoreske, e pati Rama nga shqetësimi për fatin e Thaçit apo Veselit, apo për veten e tij ?

 14. Lidhur me fjalimin e Ramës, ajo që më bëri përshtypje, ishte se si nuk u kujtua asnjë “deputet” mazhoritar apo opozitar që kur dëgjoi prej tij akuzën për padrejtësi ndaj Haradinajt, ta pyeste :
  Po a nuk jeni ju o z,kryeministër që akuzave të “drejtësisë së korruptuar” të ndërkombëtarëve për Haradinajn, i shtuat edhe një akuzë personale që ai paska shpifur për ju ?

 15. Për këtë arsye, grupi i punës ka hartuar dhe formularin që duhet të plotësojnë personat që duan të garojnë si kandidatë për listat e PD.

  Ajo që vihet re është se Basha ka hartuar disa pyetje vërtet naive, qesharake dhe aspak dinjitoze pë rtë gjithë ata persona që pritet të futen në listat e kandidatëve.

  Në formular është një pyetje ku kërkohen emrat e tre shokëve të universitetit dhe një tjetër ku kërkohen emrat e tre shokëve të viteve të fundit.

  Gjithashtu personat që garojnë si kandidatë pyeten nëse kanë pirë ndonjëherë lëndë të jashtëligjshme narkotike dhe nëse janë konsumues të alkoolit.

  Dhe nëse bëhet fjalë pë rkëtë të fundit, “klasën” e kalojnë vetëm Berisha dhe Basha që nuk pinë asnjë pikë alkol, pasi të tjerët nuk kursehen, janë pjedashës të fortë dhe e mbajnë pijen. Shpëton dhe Bardhi që pi vetëm lëngje me pip. Ndersa Paloka, Ristani dhe te tjeret te cilet duan vite qe te rehabilitohen nga vesi i alkolit, s’ka asnje shans.Shkoni plotesoni formularin e lulzimes o shpellkare,por mos pini alkol kur ta plotesoni ate

  1. I duhet bërë një pyeije infeksionistit Pipero se përveç efekteve dëmtuese të koronavrusit në nushkëri, zemër apo veshka, a ka ky virus efekte negative edhe në tru ?
   Jo për gjë tjetër por kam vënë re se Ramës sikur i është rënduar sëmundja e skicofrenisë, e qejfllitë e tij janë çorientuar fare nga trutë e postojnë nëpër portale të njejtin shkrim me dhjetra herë, ashtu siç e kan marë të gatshëm nga byroja e propogandës së ripjelljes.
   Le të bëjë fjalë shkrimi për kohën apo për ndonjë tërmet diku në meksikë.Të goditurit nga virusi në kokë e postojnë “komentin” e tyre të gatshëm për Saliun apo Lulin, me preokupimin e madh që si ti përmirësojnë këta të dy e të bëhen çuna të mirë si Rama.

 16. O namuti llumi ja plotesove deshiren salihut qe te qish vajzen motren mamin per te shtuar rracen e Qelbur shpellkare cecene,ti mor loqja e majte e salihut e pranon dhe vete sa shpellkare je dhe perfaqeson denjesisht kete rrace o shpellkare te tredhur prej 20 vjetesh nga salihu juaj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu