• |
ide | kryesore

CDU e Merkel kërkon të frenojë emigracionin nga Ballkanin Perëndimor duke shfrytëzuar koronavirusin

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Punëtorët e Ballkanit Perëndimor janë shumë të rëndësishëm për disa industri gjermane, por një një skeme që synon uljen migracioni mund ta zvogëlojë numrin e tyre. Partia CDU kërkon të zvogëlojë ndjeshëm numrin e punëtorëve të Ballkanit Perëndimor që vijnë në Gjermani.


Kristian-Demokratët konservatorë të Kancelares gjermane Angela Merkel dëshirojnë të frenojnë emigracionin nga vendet e Ballkanit Perëndimor për shkak të krizës ekonomike të shkaktuar nga pandemia.


Një grup pune brenda partive aleate të CDU / CSU ranë dakord të kufizojnë migracionin nga rajoni duke ndryshuar elementë të regjimit juriidk të Ballkanit Perëndimor që u prezantua pothuajse pesë vjet më parë.

Mathias Middelberg, zëdhënës për politikën e brendshme në Bundestag, tha për gazetën Ëelt am Sonntag: “Ne jemi në një rënie masive ekonomike dhe kemi tashmë 600,000 njerëz të papunë më shumë se një vit më parë. Qasja jonë ndaj emigracionit të Ballkanit Perëndimor nuk mund të vazhdojë të jetë i njëjtë.

Skema e Ballkanit Perëndimor u prezantua në vitin 2016 për të parandaluar njerëzit në rajon të kërkojnë azil në Gjermani duke i klasifikuar Shqipëria, Serbia, Mali i Zi, Bosnje-Hercegovina, Maqedonia e Veriut dhe Kosova si “vende të sigurta të origjinës”.

Gjatë krizës së refugjatëve 2014-2015 – kur refugjatët nga Siria, Iraku dhe Afganistani u derdhën në Evropë – dhjetëra mijëra migrantë nga vendet jo-BE të Ballkanit gjithashtu erdhën në Gjermani përmes sistemit të azilit, shpesh për shkak të papunësisë në vendet e tyre dhe jo konflikt i armatosur.

Si një kompromis për Social Demokratët (SPD) – partneri i vogël i koalicionit të CDU / CSU – për të siguruar kalimin e projekt-ligjit, u miratua një rregullore e veçantë që lejonte punëtorët e pakualifikuar nga këto shtete të emigrojnë legalisht nëse mund të dëshmojnë se kanë një punë të garantuar me një kompani gjermane.

Rreth 27,000 punëtorë hynë në vend në vitin 2019 përmes kësaj rregulloreje të veçantë, e cila skadon në fund të këtij viti.

Një raport i Institutit të Kërkimit të Punësimit (IAB) zbuloi se skema ishte kryesisht e suksesshme. Përkundër shumë punëtorëve që nuk kishin kualifikime zyrtare, ata ishin në gjendje të gjejnë punë të qëndrueshme dhe të bëhen punëtorë të vlefshëm e të aftë.

Punëtorët e Ballkanit Perëndimor janë kritikë për industrinë e ndërtimit, si dhe sektorin e infermierisë. /DW, @Lapsi.al 


3 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.