• |
ide | kryesore

Vuçiç: Harrojeni se do të njohim Kosovën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Beogradi zyrtar nuk do të ndryshojë qëndrimet për vazhdim të bisedave me Kosovën. Kështu të paktën ka thënë të enjten mbrëma presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Sipas Vuçiçit, Serbia do të luftojë për të mos qenë fajtore për mungesë të dialogut.

“Do të luftoj për të mos qenë fajtorë për mungesë të dialogut. Ne këtu bisedojmë dhe negociojmë me perëndimin, e jo me shqiptarët”, – ka shpjeguar Vuçiç sipas asaj që raporton “B92”.


I pari i shtetit serb nuk sheh zgjidhje për Kosovën. Që të pranojë pavarësinë e Kosovës nuk është opsion për Vuçiçin.

“Të njohim pavarësinë e Kosovës – këtë harrojeni. Nuk shoh zgjidhje. Kur e kam parë, të gjithë më janë hedhur në qafë”, – ka thënë Vuçiç.

Vuçiç ka thënë se rruga evropiane mund të ndërpritet nëse nuk zgjidhet çështja e Kosovës.

10 Comments

 1. Ky qenka loqe fare. Dhe ato qe i vene nga pad. Nese nuk do ta njohin atehere ca.mutin do te dialogojne? Verini kufirin te thana qenit, shume ja keni krrujtur bishtin.

 2. Me kete deklarate,Vucic,jo vetem hedh poshte pallavrat e Grenellit per dialog qe te kete ne perfundim njohjen reciproke,por edhe e tall kete Grenell,per budallalleqet ,qe thote.

  1. O krishti .. lexoje mire , dhe nje here ate qe ka thene. Sidomos paragrafin e fundit.

   ”’ Të njohim pavarësinë e Kosovës – këtë harrojeni. Nuk shoh zgjidhje. Kur e kam parë, të gjithë më janë hedhur në qafë”, ….. rruga evropiane mund të ndërpritet nëse nuk zgjidhet çështja e Kosovës.

   Ai thjesht po e ngre pazarin duke thene se po ta pranoj Kosoven do me hidhe te tere ne fyt , por nga ana tjeter ja u ben te qarte Serbeve se po nuk e beri kete …nuk futen ne BE.

   Ai do te jete i sigurte se nese njeh kosoven zyrtarisht ne takimet ne Amerike.. a do ta pranoje europa qe ti hapi rrugne per ne BE .
   Problemi eshte se Europa qe u la jashte bisedimeve nuk besoj se do ta mbaje fjalen ndaj serbise nese marveshja behet pa europianet.
   Serbet duan te marrin sa me shume te jete e mundur ( 7 miljard dollare nga Amerika dhe Hyrjen ne BE ne 2026 )
   Me shum e shoh kete deklarate per tregun e brendshem serb.

 3. Shqipetaret merren kot me dialogje! Stop dialogut me keta zhapinj! Taksa si e Haradinajt ka qene perfekte..Po edhe reciprociteti i Kurtit mund te ishte nje zgjidhje. Taktika e tyre eshte zgjat e mos e keput. me keta duhet spata!

 4. E ka thene troç ate qe skuptojne ose fshehin aktoret e rendesishem politik ne kosovs dhe shqiperi. Serbet po negocjojne me vendet e BE per tu antarsuar pa qene nevoja per ta njohur kosoven. Vetem nese shqiperia do ishte shtet me potecial te larte ekonomik dhe ushtarak atehere ishin te detyruar te benin marrveshje paqe dhe njohje reciproke. Por sot perveç qe shqiperi eshte e zhytur ne korrupsion dhe varferi ska as ushtri e as rend kushtetues.

 5. MOR BIR KURVE PO TI SJE ME I ZOTI SE BABAI YT SLLOBODANI DHE AI THOSHTE NUK E LESHOJME DJEPIN E SERBIS KOSOVEN POR JA SHTYPEM KOKEN TE NJETEN GJE TE BEJME DHE TY POR KE VALLAJN TEND KRYEMINISTER NE SHQIPERI PRA KE VLLACKON BINJAK EDI RAMEN PERKOHESISHT NE TIRAN DHE CAJKEM BATONIN ME SHOKE QE TE BEJNE FRESKET LUTU DHE PUNA PAGUAJ QE TE RRI RAMA NE PUSHTET QE TE JESH TI RAHAT NE SERBI SE PER NDRYSHE BREKET TE BIEN NE FUND TE KEMBEVE ASHTU SIC JA UL TI EDIT SOT PANTOLLANAT DO TI ULIN TY SHQIPTARE PANTOLLONAT…………..

 6. E ça pastaj, e kujt i bohet vone nese e njef ti apo jo. Kosova vazhdon rrugetimin ti vazhdo e thuaj nuk e njoh. He se e njeh kur te bashkohet me Shqiperin. Do e keshe me te lehte.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu