• |
ide | kryesore

Paralajmërimi i fortë i Metës: Nuk do ti njoh ndryshimet e njëanshme të Kushtetutës 

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

“Nuk do ti njoh ndryshimet e njëanshme të Kushtetutës”. Kështu e mbylli fjalën e sotme para mediave Ilir Meta.

Sipas presidentit, lëvizja e mëpasme e Ramës për të ndaluar koalicionet parazgjedhore e zerojnë marrëveshjen e arritur.


“Do ushtroj të gjitha funksionet e mia kushtetuese për të parandaluar një veprim të tillë të paprecedentë në 3 dekada pluralizëm. Një akt i tillë nuk do të njihet nga presidenti i Republikës”, theksoi Meta, i cili zbuloi dhe dy arsyet kryesore pse është kundër këtyre dy ndryshimeve.

Së pari, “Kuvendi nuk e ka legjitimitetin për të realizuar ndryshime kushtetuese. Kanë vetëm 82 deputetë legjitimë ku përfshihen edhe 3 deputetët e opozitës. Pas dorëheqjes në bllok të 58 deputetëve të opozitës së bashkuar, kuvendi ka formalisht vetëm 122 deputetë. Kodi Zgjedhor nuk është respektuar në zëvendësimin e mandateve. Kodi Zgjedhor e ndalon heqjen në bllok të mandateve dhe asnjë nuk u thirr në KQZ për të hequr dorë nga mandati.

Së dyti, “Kushtetuta dhe Kodi Zgjedhor e ndalojne qe Kushtetuta të ndryshiojë gjatë gjendjes se jashtëzkonshme dhe kërkjesa e opozitës parlamentare është bërë gjatë kohës së pandemisë, kur në fuqi ishte akoma gjendja e jashtëzakonshme.” – argumentoi Meta.

Presidenti u shpreh se të gjithë aktorët politikë, vendas dhe ndërkombëtarë janë kundër Ramës dhe lëvizjes së tij.

‘Shënoj si arritje të këshillit politik marrëveshjen e 5 qershorit edhe për ecurinë e procesit të integrimit në BE. Kjo marrëveshje u mbështet fort nga përfaqësuesit e komunitetit ndërkombëtar në Tiranë dhe u përshëndet nga sekretari i Shtetit, Mike Pompeo, Komisioneri Joseph Barel dhe komisionari i Zgjerimit, i Oliver Varhelyi. 

Përfshirja dhe konsensusi i arritur do të konsideroheshin si suksese

Por iniciativa e mazhorancës për ta ndryshuar e prish në mënyrë të njëanshme marrëveshjen e 5 qershorit e zeron këtë marrëveshje dhe do të dëmtonte edhe kredibilitetin e ministrit të Jashtëm njëherësh kryeministër dhe si drejtuesi i OSBE.

Propozimi për ndryshimet kushtetuese zeron përpjekjet. Palët t’i qëndrojnë marrëveshjes, kur për këtë janë investuar edhe SHBA, Britania dhe BE-ja. Këto ndryshime të njëanshme janë në kundërshtim me komisionin e Venecias. Ndryshime të sistemit duhet të nisin një vit para zgjedhjeve. Këtë qëndrim e ka mbajtur edhe zyra e OSBE-së që ka thënë se është shumë vonë’- tha presidenti Ilir Meta gjatë deklaratës për mediat.

6 Comments

  1. Shperndaje kuplahanen e ridhjerrejes, beje kete akt ligjor dhe patriotik, sado formal qe te duket. Bota, miq apo armiq, te Shqiperise dhe shqiptareve, vendosen perpara faktit te kryer; “parlamentit jolegjitim te shperndare me dekret presidencial”, keshtu e galvanizon situaten, le te kete nje dekret presidencial, qe shperndan kete vendgrumbullim, hajdutesh, banditesh, vrasesish, kriminelesh, tradhetaresh, analfabetesh, pederastesh dhe putanash.
    Kushtetuta, t’a jep kete tager ligjor, perdor juridikisht argumentat qe ke me bollek, per shkeljet e vazhdueshme qe i bejne kushtetutes keta bandite.
    Duke bere shperndarjen e kesaj gropeseptike, banditet ne WCparlamentin, sigurisht do te kundershtojne, por, cdo ligj, nisme, komision hetimor, qe keta jolegjitim miratojne, eshte me vlere “0” juridikisht dhe e paligjshme.
    Sot, keta bandite, bejne cfare t’i doj qejfi, me Shqiperine dhe shqiptaret sepse kane pushtetin, po neser kur te perballen me popullin dhe ligjin, ku do te futen?
    Burgu dhe konfiskimi i te gjitha pasurive, te vjedhura, do te jete fundi me fatlum, per kriminelin edvin kristaqi&banden, se ka keq e me keq, e keqja s’ka fund, mjere per ju dhe per sojsorollopi tuaj, o kriminela!

  2. Por, Lulzim Basha nuk ka deklaruar asnjë kontratë qiraje dhe asnjë shpenzim për koston e banimit në shtëpinë e re gjatë vitit 2019, në dokumentin e pasurisë për këtë vit. Nga verifikimi i deklaratës së pasurisë së firmosur nga Lulzim Basha, nuk rezulton asnjë e dhënë mbi shpenzimet financiare për banim për vitin që kaloi. Nga ana tjetër, në 28 tetor të 2019, Partia Demokratike deklaroi përmes një njoftimi zyrtar se “Pas disa dëmeve të shkaktuara nga tërmeti, banesa e z. Basha do të duhet t’i nënshtrohet disa punimeve të domosdoshme. Për këtë arsye zoti Basha dhe familja e tij janë zhvendosur përkohësisht në një banese me qira…”.Ja o xixa lepirsi ekselent i bythes se salihut tani te luluqes lexo kete qe ta kuptosh kujt Po ja lepin bythen prej vitesh

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu