• |
ide | kryesore

Shkarkimi i Besa Shahinit: “më sulmuan opozitarë racistë”

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Besa Shahini nuk do të jetë më Ministre e Arsimit. Në një takim me kryeministrin Edi Rama, Shahini ka konfirmuar largimin si ministre. Kryeministri ka vendosur që të emërojë në postin e Ministres së Arsimit, deputeten Evis Kushi.

Misteri/ Pse u largua ministrja e arsimit, Besa Shahini


Gjatë bashkëbisedimit me Ramën, Besa Shahini nuk ia ka përtuar fjalët kreut të qeverisë. “Do të angazhohem për një të majtë të re, jo të majtë demagogjike”, i tha ajo. Ndërkohë Rama që ia kthen me fjalët: “e majta jonë pra…”. Por pavarësisht këtyre batutave emocionale që janë normale në bashkëbisedin në njoftimin me shkrim ish ministrja e arsimit ka qenë më e kontrolluar. Ajo nuk ka shprehur asnjë pakënaqësi dhe i qëndruar versionit që dha disa ditë më parë atij të largimit nga Shqipëria për motive familjare. Shahini tha se kërkon një mandat të tretë për rilindjen, se ajo u angazhua në këtë mision ku Rama e thirri tre vjet më parë për të kontribuar për bashkimin kombëtar dhe të vetmet vërejtje që bëri i pati për opozitën. “Ka qenë e paimagjinueshme për mua që opozita do të ngrihej nga dita e parë të sulmojë prejardhjen dhe dialektin tonë.

Andi Bushati:Besa e tradhtuar

“Të thuhet se shqiptarët që flasin dialektin Kosovar (apo verior) janë më pak inteligjent apo me pak të mençur, është epitomi i racizmit. Natyrisht, s’mund të quhet racizëm se jemi i njëjti komb, por që janë përdorur taktika të njëjta, kjo nuk mund të mohohet. Beteja politike ditore mes partive nuk guxon të dëmtojë marrëdhëniet mes shqiptarëve. Për këtë arsye, unë nuk do të ndaloj kurrë së punuari drejt afrimit të kombit tonë. Është dhurata më e mirë që mund t’ia lëmë gjeneratave që vijnë” ka shkruar ajo. Ajo ka renditur si suksesin e saj kryesor zbatimin e ‘paktit për universitetin” dhe tha si një nxënëse e bindur e partisë se do të jetë e angazhuar për të ndihmuar pasardhësen e saj: “Do ta mbështes ministren e re Evis Kushi edhe përtej dorëzimit të punës, që të sigurojmë vazhdimësi të projekteve kryesore, si dhe dhe do të jem gjithmonë në dispozicion për çfarëdo lloj kontributi që mund të ofroj për qeverinë shqiptare”.

©Lapsi.al

31 Comments

 1. Te sulmuan prej dites se pare e vertete. Por dialekti yt ishte preteksi.
  E gjithe PD , i gjithe FDPR, te organizuar ne bllok, me komente ne rrjetet sociale sulmon , ofendon , perdhos cdo njeri qe punon per Ramen , panvaresisht kush eshte ai person.
  Eshte gjithcka e organizuar , biles dhe epitetet , sharjet , si dhe menyra se si duhet te shkruajne jepen me direktiva partie.
  Shikoni tani, hiku Besa dhe erdhi Evisi. Shikoni kur te fillojne prap ne te tera rrjetet sociale sulmet , sharjet , ofendimet per Evisin .
  Pra Besa mos e merr shume serjozisht kete pune. Zagaret e PDs kane sot e 30 vite qe e bejne shume mire punen e tyre.

  1. Problemi është se këto cuca nuk janë personalitete në fushën ku angazhohen por thjeshtë zare të bosit.
   Poblemi i dialektit është kapërcyer që në vitet ‘90 kur social-komunistët përqeshnin ç’do gegdialektfolës ngaqë për një kohë të gjatë ishin mësuar me gjirokastritshen dhe vetëm ashtu besohej se je intelektualish i mjaftueshëm për t’u quajtur qitetar.

  2. Kosovarofobine me shume e ka partia jote , shikoje pak fjalorin e ps per veriun shkodren lezhem mirditen kukesin tropojen dibren matin malsine kosoven etj

   Shife ca thote lali eri dhe edi rama shprehen si cecen shpellar malok etj

   Po e keni.zakon ju fondacionet.e. sorosit i thoni te tjereve ate qe shihni te vetja juaj. Pra shani opoziten kur jeni vete duke u share mes vetes ne Rilindien e qelbet te Rames

   Pra i shani si kurve te tjerat kur jeni vete kokrra e kurves

   Kurve ne tru besa, me zogun bej cte duash mjafton tia cosh molliqajt ne darke..

   Rrace bastarde

 2. Anonime analfabete, sorosiane antishqiptare, sherbetore serbe, nuk ta ka fajin dialektit por injoranca jote, qe nuk e zoteron gjuhen shqipe me shume se niveli A1, ne nivel te njejte me kinezet, qe shesin tek Medresja.

 3. Te sulmuan prej dites se pare e vertete. Por dialekti yt ishte preteksi.
  E gjithe PD , i gjithe FDPR, te organizuar ne bllok, me komente ne rrjetet sociale sulmon , ofendon , perdhos cdo njeri qe punon per Ramen , panvaresisht kush eshte ai person.
  Eshte gjithcka e organizuar , biles dhe epitetet , sharjet , si dhe menyra se si duhet te shkruajne jepen me direktiva partie.
  Shikoni tani, hiku Besa dhe erdhi Evisi. Shikoni kur te fillojne prap ne te tera rrjetet sociale sulmet , sharjet , ofendimet per Evisin .
  Pra Besa mos e merr shume serjozisht kete pune. Zagaret e PDs kane sot e 30 vite qe e bejne shume mire punen e tyre.

 4. Hajde Besa hajde. Po jo “raciste” moj e ngrate, se nje race, nje fare jemi, nuk eshte se ne apo ju ca jemi te bardhe e ca te zinj.
  Ky eshte thjeshte krahinalizem. Dmth ca nga shqiptaret poshte Drinit nuk pelqejne dialektin e ca shqiptareve siper Drinit. Nuk ka asnje tragjedi.
  Komenti yt tregon jo vetem formim arsimor dhe kulturor te ceket por se ke kaluar neper etapat e tru shplarjes dhe je formuar si “njeriu i ri” i te majtes ekstreme te sponsorizuar nga kapitali i madh nderkombetar per te shkaterruar kombet dhe instaluar Globalizmin, qe eshte sinonim me “Internacionalizmin Proletar”.
  Ky sistem skllaverues qe ata kerkojne te instalojne ka si shtylla propagande “indentity politics” qe ka per baze “biografine” dhe “luften e klasave”. Kjo teori bazohet te perkrahja per te gjithe ata qe identifikohen bazuar ne race, orientim seksual, ne baze feje etj. Keta jane edhe “biijte e Partise” qe do zhviillojne luften e kllasave” kunder te liqve, armiqve te Partise. Prandaj dhe njyra mavi eshte simboli i tyre, kjo per te treguar shkaterrimin pluralizmit dhe qe ka simbol ngjyrat blu dhe te kuqe, dhe vendosjes se autoritarizmit njengjyresh.
  Ta shpjegoj me qarte. Ata me biografi te mire jane te zinj, te verdh, te kuq, te kafte, homoseksuale, biseksuale, travestite, feministe, e gjithfare mostrash te tjera.
  Ndersa te keqijte dmth armiqte jane te bardhet konservatore dhe tradicionale. Dhe keshtu zhvillohet me sukses “lufta e klasave” ku te gjithe te tjeret jane kunder te bardheve te cilet nuk duan nje sistem skllaverues komunist.
  te cilet nuk jane dakort me kete degjenerim. Ti je ithtare e te majtes ekstreme. Me Ramen nuk te ndan gje sepse ai eshte vete mercenar i Soros. Dmth nje hale jeni.

  1. O Arber leshi, racizem quhet cdo shprehje e perbuzjes qe vjen si rezultat i tipareve apo karakteristikave te pamjes se jashtme, paraqitjes, formes, gjinise, orientimit seksual etj, qe vjen per arsye qe dikush nuk i ka patur ne dore kur ka lindur.
   Kjo ka qene nje rilindase e pjerdhur, por ama eshte e vertete qe me te jane treguar raciste te gjithe shqiptaret e jugut. Dhe kjo nuk ju ben nder.
   Kur te shkruash here tjeter, mos bej sikur i di te gjitha se nje m*t di.
   Racizmi mund te shfaqet edhe brenda familjes e jo me brenda nje kombi.
   E sidomos nje kombi si ky i yni ku gjysma e jugoreve jane injorante per shkak te origjines (cobene me dhi).

 5. Besa ti nuk duhet te kishe ardhur per t’i sherbyer Edi Rames,Ka kosovar ne Shqiperi ,pra shqiptare me origjine nga Kosova rreth 200 mije, KA INTELEKTUALE SHUME TE MIRE ME ORIGJINE NGA kOSOVA, NJOH SHUME DHE KAM SHUME SHOKE TE MIRE PREJ TYRE,por ty te moren sa per mashtrim “patriotik”, se me demek ja morem nje apo dy ministra nga Kosova, ne fakt te dy te paafte. Rames nuk i interesojne te aftet as nga Shqiperia, dhe as nga partia socialiste por rilindasit socialiste. Nuk eshte se ishte me e afte paraardhesje para teje. Edi Rama importoi nga Kosova kalibrin rilindas. Ne partine socialiste nuk ka asnje deputete dhe as kryebashkiak dhe as antare kuvendi ne keshillat bashkiake me origjine nga Kosova, DHE PRANIA E JUAJ DHE E MINISTRIT TYE JASHTEM JANE HIPOKRIZI E TIJ./

 6. Mqs ke mbaruar ne York University a mund te na japesh pak perkufizimin e racizmit dhe cilat jane 5 kriteret nen te cilat klasifikohet sipas te drejtave te njeriut ne Kanada, shoqja Nafije e rradhes

 7. Gazetari Bejtja, ka bere nje saktesim per kete deklarate te ish-ministres duke ia hedhur poshte si te pasakta deklaratat e saj ne lidhje me qendrimin ndaj saj. Qe Shahini nuk e meritonte ate post, duket qarte ne kete deklarate pasi nese do kishte dy pare mend do duhej ta kuptonte se po thote dicka qe nuk ka prapanice te qendroje as ndenjur dhe jo ne kembe. Shahini i perket asaj pjese te popullsise qe nje pjese e mbeshtetetesve te PS dhe komentuesve ne kete portal i quajne “maloke” dhe nese ndokush eshte treguar racist me te, i takon kesaj pjese te shoqerise shqiptare. Nese ka patur “racizem” ndaj saj, ka qene thjesht se ajo eshte perzier me nje skote bastardesh qe kane prejardhjen nga komunizmi e perzier me llumin e te majtes aktuale boterore qe udhehiqet ketu nga nje kryetar pervers. Megjithate, duke pare se arsimi ne Shqiperi, me kete ministre, jo vetem qe nuk ka patur permiresim, por perkundrazi, eshte perkeqesuar, te ngjall dyshime te forta se kjo shqiptare e lindur ne trevat jashte Shqiperise, kaq e ka kapacitetin dhe jo me shume e per kete arsye, mendon se ato qe enderron jane te verteta. Arsyen e shkarkimit ajo duhet ta gjeje vete dhe jo te fajesoje te tjeret, por nejse… Tani suksese ne jete Besa

 8. Lëre Besen po kjo qe e ka zevendesuar ca lloji eshte, e shtepise apo e rrugeve? Di gje njeri mos qendron ndonje kapo bande se Çelaj mbas saj? Pse kam pershtypjen qe kjo eshte beter fare, nje anonime ne parlament, nje person me universitet turizmi?! Nuk ka me Rilindja kapacitete me te larta ne burimet njerezore, ngelem te keto ordineret e kalibrit mesatar!

 9. Besa me vjen keq per TY , jugoret e Shqiperise dua te them Komunistet te kane perdorur per qellimet e tyre hipokrite qe gjoja ne i duam kosovaret .
  Edvin bastardi nuk do verioret e Shqiperise pa le Ju .
  Ti nuk e njeh mire historine e Shqiperise ,ate history te vertete te Shqipetareve , ti njeh history e E . Hoxhes .

 10. Per sulme raciste te opozites “qe diten e pare” nuk jepet dorheqja pas 3 vitesh!
  Hajde shoqke Besa, bjeri drejt se eshte me lehte!
  Hape barkun e trego sinqeritet pse te zbythen nga qeveria.

 11. Fotoja ne krye flet qarte! – Kushja e di se po fotografohet e ben poza mirekuptimi, kurse Shahinja edhe pse e di kete nuk mund ta fshehe zemerimin e shkarkimit me motivacionin “racizmi opozitar”

 12. Ike dhe ti me Besa! Normale sdo merreshe me kioskat e Tiranes (me UET, UFO apo Albanian University etj.)

 13. Në vitin më të vështirë financiar për Shqipërinë, por dhe për të gjithë botën, këta shtuan të ardhurat, kompanitë e kunetërve e kështu e radhë; këta shtuan vilat në vitin që shqiptarët humbën shëpitë. Prej pandemisë ekonomia është shtrënguar dhe prej tërmetit janë dëmtuar shtëpitë.

  Alternativa përballë Edi Ramës është dikush që shtoi 4 vila gjatë kohës së tërmetit dhe që në të gjitha bizneset e veta lulëzoi gjatë kohës së pandemisë

 14. Në vitin më të vështirë financiar për Shqipërinë, por dhe për të gjithë botën, këta shtuan të ardhurat, kompanitë e kunetërve e kështu e radhë; këta shtuan vilat në vitin që shqiptarët humbën shëpitë. Prej pandemisë ekonomia është shtrënguar dhe prej tërmetit janë dëmtuar shtëpitë.

  Alternativa përballë Edi Ramës është dikush që shtoi 4 vila gjatë kohës së tërmetit dhe që në të gjitha bizneset e veta lulëzoi gjatë kohës së pandemisë

 15. Ja pra sesi na meson shoku Enver…. me falni, shoku Edvin, sesi ta largojme vemendjen nga deshtimi- duke u marre me dialektizma dhe me personalizma!

  Keto taktika te Rames, por te te gjithe deshtakeve ne pergjithesi, pine uje akoma, fatkeqesisht.

  Le te vazhdojme pra te merremi me breket e Beses dhe ta leme ne harrese deshtimin katastrofik te arsimit shqiptar ne te pakten keto 7 vjet!

 16. Kandidature mediokre. Shkollat e turizmit, qe ka bere kjo specializim jashte, s’shkon njeri…Ktu ne Angli te japin dhe para per ti vazhdu ato…

 17. Emerimi i Beses idiote ishte thjesht nje tallje bythe me shume e skizofrenit vlleh te Surrelit me Shqiperine dhe shqiptaret

 18. Për çdo dështim të ripjerdhjes akuzohet opozita.Më e keqja është që kjo zonjë e heq kryministri në ditën e parë të shkolles dhe kjo intelektualja e diplomuar në New York thotë fajin e ka Saliu!!!Me tezën më qesharake”razizëm”.Kë akuzon të djathtën nacionaliste që ka derdh gjak më shumë për Kosovën.Se di kjo që ishte pjesë e një partie bija e Pk që tradhëtoi atë.Por më duket që kjo është ekstremiste e majtë dhe se ka problem që kryminitri që e shkarkoi ishte pjesë i komplotit për ndarjen e Kosovës.Kjo dhe Cakaj i shërbyen kësaj përpjekje duke u përdorur nga Rama.

 19. E njëjta histori edhe me rrugën e Elbasanit. Tuneli i hapur për zgjedhje, i mbyllur pas saj. Një rrugë e ndërtuar në mënyrë të çmendur, në gjurmë të njohura për rrëshqitje dheu. Për qëllime elektorale, këtë herë në zgjedhjet e 2013, 200 milionë euro të shpërdoruara përsëri dhe një rrugë e inaguruar me fanfarë, që u përfundua vetëm pesë vjet më vonë nga qeveria socialiste. Në pritje të mashtrimit të radhës, ka vetëm dy fakte të patjetërsueshme. Fakti i parë. Vetëm tuneli 5 km i Kalimashit, i cili kushtoi 1 miliardë euro, vlen sa katër herë rruga 80 km e Arbrit me gjithë tunelet përfshirë. Fakti i dytë. Vetëm 200 milionë euro shtesë, si pasojë e rreshqitjeve elektorale në Kalimash, vlejnë pothuajse sa e gjithë vlera 260 mln eurosh e Rrugës së Arbrit.

 20. Sa i shkurtoni rruget ju te ripjelljes, autostraden malore milot- morin e shkurtoni ne 5 km tunel , ndersa rruga e arberit qe eshte me 2 korsi jo me 4 e dhe 14 km me trase te bere e zgjasni shume duke i matur rrugen me m2. Kaq budallanj e dini kete popull apo meqe jeni koqe vet si tau palla kujtoni se e han sapunin per djath.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu