• |
ide | kryesore

Zgjerimi në detin Jon me 12 milje, kryediplomati grek: Është e drejta jonë ekskluzive

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias deklaron se se institucioni që ai drejton po shqyrton veprimet e duhura për shtrirjen e ujërave territoriale të Greqisë në 12 milje në detin Jon.


Në objektivat e qeverisë greke është të përcaktojmë gradualisht, në përputhje me të Drejtën Ndërkombëtare, të gjitha zonat detare të vendit, kur shfaqet e nevojshme në dakordësi të plotë me fqinjët, kur nevojitet.


Pas dy marrëveshjeve me Italinë dhe Egjiptin, ka ardhur momenti i duhur që Greqia të ndërmarrë hapa të mëtejshëm.

Ministria së Punëve të Jashtme po shqyrtojnë veprimet e duhura për shtrirjen e ujërave territoriale të Greqisë në 12 milje, fillimisht në detin Jon, si dhe në vijim do kryhen përgatitjet për zgjerimin në zonat e tjera.

Do të ushtrojmë një të drejtë ekskluzive e të njohur për të gjitha vendet nga e Drejta Ndërkombëtare për Detin dhe që nuk i nënshtrohet asnjë kufizimi ose miratimi nga palë të treta”, është shprehur ministri ne nje intervistë për mediat greke.

11 Comments

 1. Ik provoje dhjakonar grek te zgjerosh bythen tende ishullore greke 12 milje ose 6 milje, me pale te dyta e te treta si shteti kontinental Turqia, dhe ta tregojne mire sa te vlen lekura.

  Keshtu eshte, kur gjen te korruptuar dhe servil pushta te djathte apo te majte ne Shqiperi, qe per bythen personale te pushtetit, shesin pa asnje meshire Sovranitetin e Shqiperise.

 2. Due me u dustancue prej lajmeve, per arsue, se me u marr me politiken e shqiptarve tradhtar, vrasave, edhe hajnave, asht si kur me perzije mut,

 3. Due me u dustancue, prej lajmeve, per arsue, se me u marr me politiken e shqiptarve tradhtar, vrasave, edhe hajnave, asht si kur me perzije mut,

 4. Merre dhe Shqiperine totalisht e beje nje komb te denje, Se politikanet hajdut i kane edukuar njerzit ketu vetem me vjedh e plackit e me bo droge, leke, makina e shtepia te bukura.

  1. @(grey greek).
   Shteti Grek eshte provuar ne histori, qe shqiptaret i duan vetem per skllever pune, po kerkove te jesh shqiptar i denje te pret operacioni grek fshesa, po kerkove te jesh shqiptar autoktone i denje te pret gjenocidi etnik.

 5. Ligjet ndërkombëtare për detrat sidomos ato të BE-së që janë miratuar së fundmi vërtet thonë se është e drejta e çdo shteti të zgjerohet deri në 12 milje detare, por të gjitha ato theksojnë se, “Jo në dëm të ndonjë shteti tjetër”. Në këtë rast bëhet pa dakortësi dhe ne dëm te Shqipërisë. Ndryshe përse shteti grek nuk e çoi çështjen prej kohësh në gjykatën ndërkombëtare, por kërkonte marrveshje me shtetin shqipëtar? E shkruar apo e pashkruar historikisht dihet që zgjerimet territoriale bëhen ose me marrveshje ose me luftë, kështuqë nuk ta fal dot kush qoftë ai dhe Rama.

 6. Greku kerkon 12 milje si e drejta e saj, Rama na tha qe 12 Miljet e Greqise nuk e cenojne te drejten e Shqiperise, Berisha deklaron se 12 miljet e cenojne Shqiperine. Turqia nuk e pranon versionin e 12 miljeve per ishujt Grek afer Turqise. Kemi nje vendim te Gjykates Kushtetuse qe e kufizon shume mundesine e marveshjes me palen Greke. Rama deklaroj ne Athine qe per kete çeshtje ti drejtohemi Gjykates Nderkombetare. A duhet te shprehet Kuvendi per albitrim ne Gjykaten nderkombetare? Apo duhet bere referendum? Po vendimi i Gjykates Kushtetuese si duhet ta lexojme ne kete situate gjeopolitike te re? Shqiptar jini vigjilent!

 7. E shemtuar deklarata e ketij tipit dhe provokuese. Marveshje mes Greqise dhe Egjiptit ende ska, thjesht kane arritur nje dakortesi ne parim, por ende nuk jane shqyrtuar modalitetet dhe gjithshka eshte bere si pergjigje ndaj turqise. Ndersa midis Greqise dhe Italise nuk dihet se per cfare eshte diskutuar, por me siguri jo per zgjerimin e greqise me 12 milje. Ka nje marveshje midis tyre, por jo ajo qe pretendon greku. Media dhe institucionet e pavarura ne shqiperi mire eshte te hulumtojne dhe te bejne transparente se cfare eshte diskutuar me Italine dhe aka marveshje, se besoj gjithshka eshte nje loje per tia rrembyer shqiperise ne tavoline 6 deri 8 milje detare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu