• |
ide | kryesore

Analiza e deklaratës/ Çfarë fsheh Rama me rikandidimin në Vlorë

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Edi Rama i dha më në fund zërave se ai do të braktistë Vlorën për të rikandiduar në Durrës. Lajmi që u përhap prej disa javësh dhe të cilit i dha më tepër jehonë fakti se kreu i socialistëve e mori vetë përsipër kryesimin e punës së partisë në këtë qark, u bë më i besueshëm edhe pas zërave se kryeministri po merrej personalisht me pajtimin e grupeve rivale në Durrës dhe po përpiqej të shndërronte edhe dashuritë në martesa legale.


Lexo me tej:


Lajmi/ Rama do braktisë Vlorën, zgjedhjet e ardhshme kandidon në Durrës

Por me sa duket ai ka vendosur të bëjë prapakthehu duke deklaruar të premten nga Vlora se do të jetë sërish kandidat për deputet aty: “Mos hapni llafe që unë nuk do jem në Vlorë. Bëni kujdes nga çfarë dëgjoni. Mjafton të hapësh televizorin dhe nuk di se çfarë të besosh. Besojnë pa bërë asnjë verifikim”.

Por lajmi i asaj që kryeministi tha dje në Vlorë, nuk ishte as se ai nuk do ta ndrrojë këtë qytet për Durrësin, dhe as ashtu sikurse e komentoi Sali Berisha se ai është aq i fikësuar sa i shmanget mundësisë të një përballjeje kokë më këokë me Lulzim Bashën.

Berisha zbulon prapaskenat: Pse Rama la Durrësin dhe do kandidojë në Vlorë

Lajmi i vërtet gjendjej në fjalinë që erdhi pas rishpalljes së kandidimit në Vlorë.”Në Vlorë kam qenë dhe kur nuk kam qenë kryeministër dhe do të jem edhe nëse nuk do të jem më kryeministër” tha Rama të premten.

E në këtë fjali ka dy të reja. Për herë të parë ai përmend mundësinë e humbjes së postit të shefit të qeverisë. Kjo deklarata shkon në të njëjtën linjë me fjalimin e para të këtij sezoni politik, ku përpara socialistëve në Labinot kreu i PS pranoi se nëse zgjedhjet do të qenë tani socialistët nuk do të mërrnin aq shumë vota sa meritonin pasi edhe të majtët ndiheshin të zhgënjyer dhe të lodhur. Pra edhe vetë Rama e pranon aty këtu se objektivi i mandatit të tretë është shumë i vështirë.

Kalkulimet/ Rama kërkon 74 mandate, po a është e mundur?

Por kryelajmi, i fshehur mes reshtave gjendet në pohimin se Rama nuk ka ndërmend të largohet edhe nëse humbet. Fraza e tij se ka qenë deputet i Vlorës edhe para se të ishte kryeministër edhe do të vazhdojë të jetë edhe pas këtij posti është një barierë paraprake që i vendoset të gjithë atyre që mund të kërkojnë largimin e tij nga politika, pas një humbjeje të mundshme.

Edhe i mundur Rama dha sinjalin e parë se do të kacavirret pas PS-së duke përgënjeshtruar përrallat e thurrura për shumë vjet se ai do të kishte edhe një jetë të tretë pas politikës, të cilën do ta kalonte duke ushtruaar aftësitë e tij artistike dhe duke kaluar pleqërinë me Koco Kokëdhimën në lartësitë e Qeparoit.

Duke thënë se do të jetë deputet i Vlorës edhe pasi të humbë kryeministrinë, Rama po merr masa të përgatisë të ardhmen e tij pas 25 prillit.

©Lapsi.al

44 Comments

 1. Ohuuuuuuu! Do rrime te gjejme tani cfare copash muti ka ne koke PSikopati i Kristaqit!!!

  Akoma s’ka kandiduar ne Sazan?

  Eshte ne panik total – e kupton edhe xha Jaho!

  1. Te rrije atje ne jug me jevgjite , nuk do e lejojme te kaperceje Skumbinin se perndryshe e pret burgu i perjetshem , me aq kurvlliqe qe ka bere ,bastardi.

   1. Tush nuk do ta lejoje te kaloje shkumbinin ???
    Ti qe kur komentin ketu shikon pas se mos te sheh nejri se po komenton kundra Rames ?
    Po hik o plak matuf, hik merru me prostaten tende se dhe 4-5 vjet jete ke.
    Do tja vesh kufirin Rames ti deri ne shkumbin , kerme e pa kallur.

    1. Poshte Shkumbinit kane gjetur strehim te gjithe injorantet komuniste dhe filo turq,Enveri me pasardhesit e tij….nga atje veç era mut vjen 🤮🤮🤮

  1. Pra per ty nese ata e bojkotojne ne mase JANE BURRA .
   Po nese ata ja japin voten ne mase … cfare jane vlonjatet per ty ?
   Nese ata votojnene mase per Ramen i bie qe ti te jesh me ka_ i ne kete histori.

    1. Po ti nga dole kaq parashikues o Emu.. Apo dhe ti hedh fall si fallxhorja.
     O debilat e shqupit , PS e ka ne xhep vloren dhe fierin . Gjithmone i ka patur.
     Apo filluat dhe ju fushaten si partia juaj.
     Fillon PD fushaten dhe fillojen dhe keta komentuesit papagaj te shqupit perserisin ato qe thone politikanet e PDs fjale per fjale.

     Me e keqja ne kete histori eshte qe do ta bindni vehten me kete ide qe asnje qytet nuk e voton Ramen dhe kur te behen zgjedhjet dhe te shikni qe ai prap do fitoje , do dilni dhe do bertisni me te madhe .. I VODHI VOTAAAAT..

 2. Edi Rama , Kryeministri me i suksesshem i te gjitha kohrave ne Shqiperi ! Edi Rama , do jete Kryeminister edhe ne Mandatin qeverises 2021 – 2025 , ku Sovrani Popull me mbi 75 deputete te PSocialiste do te drejtoje Parlamentin e Shqiperise !❤💪✍👍

  1. Edhe në ndonjë shtet të humbur të Afrikës po të kandidonte Rama vetëm me projekte në 3D, nuk do ta hanin mashtrimin e tij e ti jepnin votën.
   Çfarë ka bërë ai për Vlorën duke qenë deputet i saj, lere më si kryeministër ?
   Në tetë vite vetëm ka mashtruar vlonjatët me “Lungo Maren” e famëshme e nuk mundi ta përfundojë.
   Po aq vite ka që i mashtrom vlonjatët se do të bëjë në Vlorë aeroportin ndërkombëtar.
   Po aq vite ka që mashtron se do të hapë tunelin e Llogarasë.

 3. Në një postim në rrjetet sociale, Kulluri shkruan se procesi skandaloz i “përzgjedhjes së kandidatëve”, është prova që tregon planin e Lulzim Bashës, për të shkatërruar PD-në.

  “Partia Demokratike qe drejtoi rrezmin e komunizmit ne 1990 detyron kandidatet per “kandidate per deputete” te nenshkruajne nje deklarate te tipit kinez maoist gjate procesit te perzgjedhjes!

  Perbetime komuniste si keto vetem kandidatet per anetar partie te PPSH-se mund te kene bere ne Shqiperi! Nje turp per ata qe e kane perpiluar dhe ofruar per nenshkrim atyre qe ende besojne tek ky lidership “idiot”! Fatkeqesisht nuk mund tu vesh asnje emer tjeter!Germo o shkullak germo se qenin salih do gjesh

 4. Durrsaket i kerkuan Edvin Escobar D’Rames kthimin e shatervanit para Bashkise,ndryshe nuk merr asnje vote.Ky paralajmerim e frikesoi mafiozin D’Rama,qe testoi me kandidimin per te matur pulsin e durrsakeve.Gjyshi i Edi Ramës Vlash Xhuxhi,ka qenë shumë i shkurtër! Perse Edi Rama e hoqi shatërvanin e qendrës historike të Durrësit?Nuk është e vështirë që të kuptohet se heqja e shtatërvanit historik të Durrësit, të ndërtuar që në vitin 1928, nuk është një bëmë e ish kryetarit të Bashkisë së këtij qyteti Vangjush Dakos, por e Kryeministrit
  Edi Rama, i cili është kryetari i partisë me të cilën është zgjedhur Dako në krye të Bashkisë së Durrësit. Dakos as që do t’ i shkonte në mendje që të bënte një gjë të tillë pa urdhrin e Edi Ramës. Përse duhet ta bënte Kryeministri një gjë të tillë, do të pyesë shumëkush me të drejtë.Durrësi mund të quhet si qyteti i origjinës së Edi Ramës.Në këtë qytet, në Lagjen Kala, ka jetuar familja e Edi Ramës për tre breza, që nga stërgjyshi i Edi Ramës Grigor Rama, djali i tij Kristaqi i parë, më pas djali i këtij Vlashi, dhe i fundit djali i Vlashit, Kristaqi i dytë, babai i Edi Ramës. Çuditërisht, ose ndoshta jo, Edi Rama nuk flet kurrë për shtëpinë e tij në Durrës, e as është shqetësuar ndonjëherë për restaurimin e saj. As studiuesit dhe kërkuesit e oborrit kryeministror Artan Shkreli, Artan Lame, Auron Tare, nuk janë interesuar kurrë për këtë gjë. Me sa duket nuk kanë pasur nxitjen e Edi Ramës për ta bërë këtë gjë.Duket se interesi i vetëm i Edi Ramës sa i përket origjinës durrsake të tij ishte që të zhdukte gjurmët e turpit familjar të tij, që kishte lidhje pikërisht me shatërvanin. Pas martesës së bujshme për kohën në Durrës të gjyshit të Edi Ramës nga babai, Vlash Rama, që ishte shoferi personal i Presidentit dhe më pas i Mbretit Zog, me kamerieren e Pallatit të Zogut,Veronika Maria Kolombi, e njohur si dashnorja e Ahmet Zogut, gjyshit të Edi Ramës i ndodhi një incident që ka të bëjë pikërisht me këtë shatërvan.Një mbrëmje vere, disa të rinj durrsakë, e kapën Vlashin dhe e hodhën në shatërvan duke i thënë që të lante atje turpin që kishte pranuar të martohej me dashnoren e Ahmet Zogut, madje të pranonte si të vetët edhe dy fëmijët e lindur nga kjo martesë. Ngjarja u bë shkak për krijimin e shumë barcoletave në Durrës.I pari që u përpoq ta hiqte shatërvanin ishte babai i Edi
  Ramës, Kristaqi, i cili kishte arsye të forta për ta bërë këtë gjë. Atë natë që babain e tij Vlashin e hodhën në shatërvan, ai ishte duke u kthyer në shtëpi nga një festim me disa miq të tij- servilë zogistë, të cilët e kishin ftuar për darkë pas lindjes së djalit të tij të parë, që ishte pikërisht Kristaqi, për të cilin thuhej se ishte djali i Zogut.
  Kristaqi i cili ishte skulptori i oborrit enverian, u përpoq që ta largonte shatërvanin me djallëzi, duke bërë projektin e një monumenti për Kryengritjen e Haxhi Qamilit, që do të vendosej në qendrën historike të Durrësit. Kulmi i suksesit të këtij rebelimi islamik, të cilin Enver Hoxha e shikonte si një lëvizje shoqërore progresive, kishte qenë pushtimi i Durrësit, kryeqytetit të Shqipërisë së kohës. Prandaj, arsyetonte Kristaqi, Enver Hoxha do të
  pranonte me kënaqësi idenë e tij. Kështu zhdukej shatërvani i urryer. Por as Enver Hoxha nuk shkoi kaq larg, kështu që shatërvani shpëtoi paq. Atë e hoqi djali i Kristaqit, Edi, kur u bë Kryeministër.Tani është thënë se shatërvani do të restaurohet dhe do të zhvendoset në një pjesë tjetër të qytetit. Por, siç e di mirë Kryeministri Rama, objektet e qendrës historike të një qyteti, nuk mund të zhvendosen kështu, duke deformuar urbanistikën historike të qytetit. A nuk ishte vetë Rama që dikur, në nisje të karrierës së tij politike, si Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, ia filloi ndërtimit të kultit të tij personal me projektin e famshëm “Kthim në identitet” për qendrën e Tiranës? Përse për qendrën e Durrësit duhet vepruar ndryshe?Kuptohet ,që të harrohen turpet e familjes Rama,që i dinte vetëm Durrësi,por me shembjen e shatërvanit i mësoi e gjith Shqipëria.

 5. Nje sqarim per autorin e shkrimit :
  Koco Kokedhima nuk ka lidhje me Qeparoin, nuk eshte nga ky fshat. Ka fallsifikuar dokumenta.
  Madje maskarakllikun me te madh ne ndertime e ka bere Kokedhima, me vilen e tij 4 kate ne Qeparoin e siperm, si dhe dy pallatet me 12 kate ne hyrje te Himares.

  1. Po kujt i plasi t*** per qeparoin apo per kokedhidmen.. Aty kalojme ndoxnje here e marrim ndonje sufllaqe pa nuk na bie meraku per te..

 6. Rama do jete kryeminister dhe pas zgjedhjeve dhe ju Lapsistat e karit do jeni ktu duke shkarravitur, vjelle vrer dhe duke enderruar sufllaqen qe Luli sja u jep dot. JU DUA SHUME DHE PSE JENI KAQ TE PESHTIRE

 7. mobilizimin dhe armatosjen e militantëve të PD për të luftuar në Fier dhe Vlorë, lëvizjen e tankeve nga Zallherri drejt Vlorës etj. Urdhrat janë firmosur nga Sali Berisha ish-president, Leonard Demi ish-deputet dhe ambasador i Shqipërisë në NATO deri në 2017, Bashkim Gazidede ish-kreu i SHIK-ut famëkeq, Sheme Kosova ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Adem Çobanit që zëvendësoi Sheme Kosovën, Halit Shama ish-ministër i Brendshëm dhe Safet Zhulali ish-ministër i Brendshëm.

  Operacioni për shtypjen e revoltave popullore për shkak të firmave piramidale është iniciuar me urdhrin nr. 25 datë 26 janar 1997 të Presidentit Sali Berisha për përdorimin e ushtrisë në qytetet e Jugut. Në vijim, në 10 shkurt ’87, ministri i Brendshëm Halit Shamata, me shkesën nr. 8, kërkon transportues të blinduar nga Ministria e Mbrojtjes. Në 1 mars ’97, Shefi i Shtabit të Përgjithshëm Sheme Kosova firmos urdhrin numër 25 për lëvizjen e tankeve të Zallherit në drejtim të Fierit me synim Vlorën. Në këtë kuadër, sipas raportit të komisionit hetimor, gjatë periudhës 25 janar ’97 deri në 9 mars ’97, ministri i Brendshëm Safet Zhulali firmos 23 urdhra për përdorim të avionëve për bombardim të mjeteve të transportit, duke përfshirë edhe zonën e burgut të Bënçes,O shpellkare te lapsit kjo eshte dosje per tu hetuar,por sejmenet e salihut ne gjykate bejn sikur nuk e dine,kjo duhet te hetohet sa me shpejt nga spaku

  1. eh mor i paemer i 14 : 41 se di sa vjec je po sa per info minimal ne 97 te thaheshin syte per te pare nje polic ne rruge e jo te shifje polic qe luftonin…ushtria ruante ambasadat dhe qeveritaret; kaq kishte po vagabonda sa te duash; nje nder ta mund te ishin nga familja yte????Avione ????? po ku kishim avion ne mor? avion bombardimesh???? hahahah ku din shqipetaret te fluturojn me avion e te bombardojn o idiot; po i besoni keto qe i thoni a si:

 8. O I paemer i ores 14:41
  Ne fund Janarin e 1997,studenti i universitetit te Vlores,pasi bashke me te tjere kishin shperthyer dhe vjellur armet ne baterine kunderajrore ,dha sinjalin e fillimit te luftes civile Veri-Jug.Sipas kokekoqeve vlonjate,duhej te fillonte revolucioni bolshevik shqiptar.Ju vrate,dhunuat ,bastiset, vollet shume bashke qytetare tuaj.Ne Vlore ne pranver 1997,shteti kishte rene.Ne ate kohe oficeret e ushtrise dhe policia i kishin dorezuar armet personale neper reparte.
  Ne cdo vend te botes personi i armatosur nuk paralajmerohet,por qellohet.
  Vlonjatet i kane shume borxhe shqiperise.Qendra e trafiqeve njerzore me varrezat masive ne det,ne toke e kudo.Edmut Rama prandaj e don shume Vloren.
  Por ti o I paemer je nji cope muti i talebaneve socialst te shqipnise.

 9. Na rrufsh trapin o plaku matuf i Surrelit.Historikisht Vlora ka votuar per ty max 30% ka qen pjesmarrja ne votime por se sa kan votuar per ty ate e di ti me mire, prandaj mir bere qe shkove ne Valone sepse po te rrije ne Dyrrah as 3 % s do merje o plaku Surrelit🤮🤮

 10. Fatkeqësitë nuk i janë ndarë Shqipërisë por fatkeqësia më e madhe është Rama sepse është fatkeqësi në demokraci kur shqiptarët pritën 50 vjet të shijonin lirinë.

 11. Po ndenji Ed Rama Kryeministër do largohen 35% të shqiptarëve që banojnë aktualisht aty….
  Po iku nga pushteti dhe nuk shkoi në burg Ed Rama do largohen nga vendi 85% e banorëve….
  Kuptimin e gjeni vetë….nuk po them se duhet të qëndrojë Kryeministër ë…..mos na del ndonjëri nga komentuesit si i zgjuar ëëë

 12. Lulzim Basha kopjon statutin e PPSH të Enver Hoxhës për kandidatët: Të ruajmë unitetin brenda partisë dhe pastërtinë e saj, të ndalohen debatet. Ja masat e ndëshkimit

 13. O loqja e majte e salihut ti i ores 14:41 kur nuk kishte avione si pas teje pse salihu firmosi urdherat per shpellkaret e tij gazidede etj,shko pyete mamin per kete se ta shpjegon ajo me mire

 14. Ka zëra sipas te cilave Rama do kandidonte ne Durrës….. Asnje burim po “zëra”.
  Ne paragrafin e dyte keto “zëra” meren si te mirëqene dhe kur Rama deklaron kandidimin ne Vlore, atehere thuhet qe Rama ndryshoi zonen nga frika. Burimi: plaku i rjedhur Sali.

 15. Nëse Rama nuk ka pasë ndërmend që të ndronte vendin e deputetllëkut të tij nga Vlora në Durrës, përse nuk e përgënjeshtroi këtë menjëherë në ERTV e mediat më të mëdha që i ka nën hyqëm ?
  Nuk doli ky lajm nga opozita apo nga “plaku Berisha” por doli nga mbrenda PS.
  Ai që çdo ditë komenton në Facebook “shpifjet” e mediave e të opozitës, u kujtua ta “përgënjeshtrojë” gjoja këtë lajm pas disa javësh duke thënë se nuk ka pasur ndërmënd të lëvizë nga Vlora.

  Fundi i fundit më duket fare i parëndësishëm lajmi se ku do të kandidojë Rama sepse kudo që të kandidojë, të gjitha paratë e piste të drogës do të shkojnë në ate vend për të blerë vota për te..
  A i shihni “komentet” e porositura edhe këtu tek portali Lapsi, ku është një apo nja dy-tre debilë gjoja “komentues”, që për të tërhequr vëmendjen nga skandalet flagrante të Ramës e dështimime tij të plotë në këto dy mandate qeverisëse, në çdo shkrim për ngjarje konkrete që lidhen me qeverisjen, postojnë ca shpifje standarte për Berishën apo Bashën, duke kujtuar kështu se do mbulojnë diellin me shoshë.
  Ndoqa në Open të Top Channel ballafaqimin e Spiropalit (gruan që ha burra) e të servilit komik Alfred Peza.
  Duke e parë që PD çdo ditë e më shumë po ngrihet më lartë në sondazhe, që të dy në mënyrën më qesharake të vetmin diskurs që bënë , ishte tentativa për të krijuar dyshimin se “Luli është me ne” prandaj “po fle gjumë” e opozitën po e bën LSI me presidentin në krye.
  Pra haptazi për të përçarë dy partitë më të mëdha të opozitës, ngaqë e dijnë se një koalicion i tyre , do të krijojë një diferencë të madhe votash me PS e telendisur nga Rama.
  Që Spiropalit të gjithë të tjerët veç Skënderbeut të saj i duken “burrecër”, nuk i vë faj se ajo mund të ketë motivet e saj emocionale, por është e neveritëshme kur sheh gjestet flagrante prej servili të medemek gazetarit Peza.
  Ndiqeni me vëmëbdje këtë karagjoz kur thirret në studiot televizive.
  Ose do të bëjë në mënyrën më të trashë zhurmuesin, ose bën mimika qesharake kundërshtuese , sa herë që kamera i drejtohet, kur dikush kritikon Ramën, që ai ta shohë se ka një mbrojtës publik.
  Z.Bushati është një vrojtues i mirë i ngjarjeve politike e bile ai komenton edhe ato që nuk i dijmë.
  Por në emisionet e Open, për të cilat po shkruaj, ai ka qenë vetë prezent dhe i ka parë e dëgjuar nga afër Spiropalin e Pezën

  1. “Edi Rama kthehet te Gjyshi”,nga Roland Qafoku,Gazeta Tema 7 Shtator 2020
   “Mjafton kjo histori për të kuptuar jo pak lidhjen e Edi Ramës me Durrësin. Në mbledhjen e grupit parlamentar, të zhvilluar në Elbasan, në 1 shtator, ai lexoi emrat e drejtuesve të fushatës në qarqe. Mes të tjerave për vete njoftoi se do të largohej nga Vlora dhe do kthehej të drejtonte qarkun e Durrësit, njëkohësisht do të thotë që do jetë në krye të listës për deputet atje. Rama do të zëvendësojë aty Vangjush Dakon ose, siç e thërrasin ndryshe, Gjushin, drejtuesin legjendë të këtij qarku që tashmë duket jo thjesht i spostuar, por një kartë thuajse e djegur politike. Opozita e shndërroi në targetin kryesor të sulmeve dhe tashmë ai jo vetëm nuk është më kryetar i bashkisë, por as drejtues politik dhe as anëtar i Kryesisë së PS-së. Po përse Rama zëvendësoi Gjushin, duke u kthyer te gjyshi i vet dhe përse e la Vlorën?Nga këto shtatë vjet qeverisjeje Edi Rama e ka mësuar mirë që nëse vetë Shqipëria është një anije e vështirë për ta drejtuar, Vlora është bashi, pjesa më vështirë e kësaj anijeje të vështirë. Pas dy mandateve, Edi Rama e ka kuptuar se Vlora kërkonte më shumë dhe se ai bëri më pak. Dhe për këtë vlonjatët nuk falin”.

 16. Ore, di gje kush nese ka ndonje linje ajrore Vlore-Kukes? Aeroportet i kemi pare tek ERTV te ndertuar, ppr askush nuk na ka thene nese ka nje linje te tille. Jo per gje, por ne kulsianeve na leverdis te shkojme me avion ne plazh

 17. -Prape na mbive ti ne dere,kete radhe do mbetesh si i dhjere,-jane vargje te nje kenge polifonike labe kushtuar -njeriut me kartele -edvin psiko ,drogaxhiut-.

 18. Po pse Sali Berisha u detyrua që ta bënte publike me gojën e tij, se ai dhe jo Luli Basha, është pronari i vërtetë I topit të lojës politike dhe elektorale brenda Partisë Demokratike? Sepse me hapjen e listave pas ndryshimeve kushtetuese të 30 korrikut, ose njëri ose tjetri lider mund të kandidojë në një qark. Sali Berisha e ka vendosur veten në Tiranë.

  Nëse edhe Luli Basha do të kandidonte në kryeqytet, atëherë kur të numëroheshin votat në fund meqë qytetarët kanë të drejtë të votojnë këtë radhë cilin kandidat të duan, njëri do të mari më shumë vota se tjetri. Kjo do ti dëmtonte të dy në sytë e demokratëve dhe shqiptarëve, sepse do të zbulohej e vërteta se Sali Berisha është kryetari “de facto”, ndërsa Lulzim Basha është thjeshtë kryetari “de jure” I PD.Shpellkare ju qifte ky njeriu salih

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu