• |
ide | kryesore

Pse si themi dot Ramës “ejvallah” për detin?

-Instant, 1, Arkiva, Ide

Përtej shtendosjes miqësore dhe buzëqeshjeve në fytyrat e Ramës dhe Dendias, me shumë gjasë ajo që ndodhi gjatë vizitës së ministrit të jashtëm grek nuk përbën një lajm për tu duartrokitur.


Kryeministri shqiptar njoftoi se palët kanë rënë dakord që çështja e kufirit detar mes Shqipërisë dhe Greqisë të zgjidhet nga një tribunal ndërkombëtar dhe bashkëbiseduesi i tij grek e mbështeti këtë duke përmendur gjykatën e Hagës.


Në stilin e tij të njohur, sidomos në rastet kur nuk është i sigurtë se si do të pritet në publik vendimi që ka marë, Edi Rama përdori ironinë, duke paralajmëruar fundin e patriotëve folklorikë që nuk mund ti fryjnë më propagandës se Greqia po na rrëmben tokën ose detin.

Dhe në fakt, në pamje të parë duket se është kështu.

Vendimi që kufirin tonë detar, Zonat Ekonomike Ekskluzive dhe shelfin kontinental ti vendosë një arbitër ndërkombëtar, i drejtë dhe i panashëm, parimisht nuk e kundërshton dot askush.

Teorikisht kjo i jep fund sharjeve primitive me tradhëtarë që shesin kufij për interesat e tyre personale.

Por, tjetër gjë është teoria dhe tjetër është praktika. Sepse përpara se të gëzohemi që gjetëm zgjidhjen më të mirë, ne kemi nevojë për transparencë dhe për të kuptuar atë që ka ndodhur.

Të gjithë e dinë se qeveria e rilindjes u angazhua në një proces të gjatë, të udhëhequr nga ish shefat e diplomacisë Bushati dhe Kocias, për të gjetur një zgjidhje. Por sot askush nuk është i qartë se përse këto bisedime, që u paralajmëruan se qenë para fundit, u braktisën papritmas.

A mos vallë se kështu i interesonte Athinës?

Përgjigja e kësaj pyetjeje nuk mund të jetë e plotë pa fakte dhe dokumenta, por ato që dimë deri më tani tregojnë se “PO”. Nga njëra anë shtypi serioz grek ka konfirmuar se kalimi nga bisedimet në versionin e zgjidhjes përmes gjykatës, ishte zbatim i vullnetit të shtetit grek.

Lexo me tej:

Grekët të kënaqur me Hagën, “Kathimerini”: Shmanget humnera e kushtetueshmërisë në Shqipëri

Në anën tjetër edhe sjellja e Ramës e mbështet këtë hipotezë. Kur shpërthyen konfiltet mes Greqisë dhe Turqisë në Mesdheun lindor, në afërsi të ishullit Kastelorizio, gjë që transferoi edhe në Tiranë debatin e pambyllur për detin, kryeministri ynë deklaroi mëse një herë, se do vazhdohej me negociatat. Madje për ta bërë më të prekshme këtë ai këmbënguli edhe në zëvendësimin e disa prej negociatorëve të cilëve u kishte mbaruar mandati. Pra, ende në gusht, Edi Rama ishte i mendimit për të vazhduar rrugën e negociatave, ndërsa në shtator pasi konsumoi një darkë në taracën e hotelit Grande Bretagne me Micotaqisin, ai foli për herë të parë për zgjidhje me gjykatë ndërkombëtare.

Kryeministri ynë nuk e ka sqaruar kurrë përsenë e kësaj kthese 180 gradë që të bën të dyshosh se kërkesa për këtë zgjidhje iu imponua nga Greqia.

Po përse Athina do të ishte më e interesuar për këtë version?

Arsyet mund të jenë disa. Së pari, kur filluan bisedimet mes qeverisë së rilindjes dhe asaj të Sirizës, qasjet e dy vendeve ishin të ndryshme. Greqia donte një zgjidhje të shpejtë vetëm për përcaktimin e kufirit detar. Kjo qasje e saj pati dalë në dritën e diellit edhe nga dokumentat e Wikiliksit që dëshmonin se që në marëveshjen Berisha-Karamanlis, pala shqiptare ishte udhëhequr vetëm prej synimeve të Athinës.

Nga ana e saj Tirana zyrtare qe më e interesuar për një paketë, pra që bashkë me detin ti jepej drejtim edhe çështjes çame, gjendjes së emigrantëve shqiptarë në Greqi dhe asaj që u përmend disi pa angazhim konkret sot, abrogimit të ligjit të luftës.

Duke e çuar konfliktin, që vërsillet rreth shkëmbit Barketa dhe ishujve të pabanuar grekë në gjykaën e Hagës, Athina ka avantazhin se ajo zgjidh vetëm atë për të cilën është më e interesuar dhe shtyn në kalendat greke shqetësimet tona.

Një dyshim i dytë për dërgimin në një gjykatë ndërkombëtare është edhe fakti se shteti më i dobët, me eksperiencë më të vogël dhe me përgatitje më minimale e ka më të vështirë ti mbrojë aty të drejtat e tij.

Dendias e provokon Ramën për Erdoganin. Ironia me një përgjigje në turqisht (video)

Ndoshta pikërisht për këtë Athina ka bërë propozimin që të lihen mënjënë bisedimet dhe palët ti drejtohen gjykatës. Dhe Edi Rama që deri në gusht mbronte versionin e parë nuk ka pasur tjetër mundësi veçse të dorëzhet.  

Prandaj, përpara se të duartrokasim kur e dëgjojmë të thotë se u gjet zgjidhja më e mirë që i mbyll gojën patriotëve folklorikë, ne kemi të drejtë të kërkojmë transparencë për këtë piruetë radikale.

Vetëm pas kësaj, duke iu referuar një batute të bërë sot, ne mundet ta falenderojnë me një “ejvallah”, sepse grekët kanë të drejtë ti thonë “efkaristo” që sot.

©Lapsi.al

30 Comments

 1. O Bushat , po ju keni thene qe ne 26 Prill 2021 Rama iken ne shtepi, keshtu qe pse e keni kaq merak. Pas zgjedhjeve do behet Luli kryeminister dhe ai ka me shume eksperience per ceshtjen e detit….

 2. MUHAMED VELIU DHE YMER GELBAZA KELLIRA LETRA HIGJENIKE TE PERDORA NGA EDI RAMA DHE ORGANIZATA thotë:

  BRAVO ZOTI BUSHATI SI GJITHE HERE I DREJTE DHE LARGEPAMES ,EDHE AJO E MAHAMED VELIUT ATI ZAGARIT TE TREDHUR NGA EDI RAMA DHE ORGANIZATA ISHTE E FORT SHUME,SA PER DREKE TE BEFT MIRE SE E KE MARITUAR ,BILES KUR TE NXJERESH NGA ZORRA E TRASHE THUEJ ME VETE I DOLI MUHAMED VELIU

 3. OR ZOTI ANDI SHE MANDI GJITHE KETO EURO QE PO I VJEDHIN EDI RAMA DHE ORGANIZATA ,PSE NUK SHPENZOJN CA LEKE PER TI PASTRUAR DHE NDREQUR DHEMBET ZAGARIT MUHAMED VELIUT,DHE PER TE INVESTUAR PER TE NDRYSHUAR I QIK SURRATIN E SHEMTUAR TE YMER GELBAZA KELLIRA DHE CARLO BOLJA BOLINOS

 4. Çdo pale zgjedhje keta pushta do i falin ndonje cope toke apo det Greqise …edhe vetem per nja 7 apo 8 mije vota plus qe mund te marrin ne jugAh qe sikem ne Gjermani me koh thuaj

 5. E ka gozhden brenda edhe kjo o teori z.Bushati . Ky ishte veprimi me i gabuar . Ç’kuptim ka tja nisesh per shqyrtim gjykates nderkombetare kur ti akoma nuk ke caktuar kufirin tend te brendeshem(gjiret e brendeshem detar) qe ne 2008 çuditerisht edhe pse i kishim te caktuara u shfuqizua nga vete qeveria jone e athershme dhe akoma nuk e dime se kush ishte inisiatori dhe e kujt ishte ideja ?
  Ç’kuptim ka tja nisesh per shqyrtim gjykates nderkombetare , kur ti je i vetedijshem se nuk perfiton sikur 1 milimeter katror nga e gjitha kjo “messa in scena” e te gjatit tone ? Ky kerkon te nxjerr geshtenjat nga zjarri me duart e te tjereve . Ky po vepron si Ponzio Pilato . I gjati ine thesht po shet detin por ne nje menyre me te rafinuar se Berisha . Berisha ndoshta me vone e kuptoi dhe perdori gjykaten kushtetuese , te pakten e ndreqi disi fajin e tij . Ndersa me kete veprim te te gjatin tone , çfardo vendimi te merret e sigurt eshte qe ne nuk perfitojme , greku ka barazimin ne xhep dhe luan per fitore , biles ka edhe topin e fundit per tre pikesh edhe me turqit . Kjo ishte loja me e piset qe kuçedra e parase dhe e pushtetit mund te na bente , ky thjesht po le litarin jasht .

 6. jep edhe nje arsye plus: qe te forcohet greqia ndaj turqise i intereson BE…pra Haga si mendoni ju do shprehet? kete e dine keta, edi per ket i la dore te lire nderkombetareve, kur i intereson, edhe greket i kan premtuar perfitime ai nuk mban pergjegjesi si gjithmon….bravo grekeve; pse jo. nuk na e kan fajin aspak

 7. @ Timonier i karrocës
  MOS NA HAP BARKUN ME BATUTA PUSHTIMESH GREKE!
  PSE SI MENDON TI SE QIRJAKOS U BE ME I MIRE SE DORA?
  Greqia ka 30 vjet qe po te pushton me varreza ne trojet shqiptare.
  Greqia ka 30 vjet qe emigranteve si askund u ka nderruar emer, mbiemer, identitet.
  Greqia ka 75 vjet qe ka bere gjenocid etnik te pashembullt ndaj shqiptareve myslymane.
  Greqia ka 80 vjet qe ende ne menyre absurde mban ne fuqi zyrtarisht ligj lufte me Shqiperine.
  Greqia ka afro 200 vjet qe vazhdon ne menyre sistematike ndryshimin e qindra toponimeve shqip.
  Greqia ka afro 200 vjet qe shtyp ne menyre te pameshirshme identitetin arberor kristian arvanitas.

 8. Po pse ta marrin te pandehur Lulzimen?? Cfare ka bere ai me shume se te tjeret??

  I thane vidh dhe ai vodhi. I thane vrit dhe ai vrau. A ka vajze me te bindshme dhe me pa pretendime se Lulzimja??
  Apo doni te beni pergjegjes ate, per gjithcka te keqe qe ndodh ne kete vend,,,per paaftesine e shqiptareve per tu organizuar dhe per ti dale zot vetes dhe shtetit te tyre.
  Ne ate Europen ku duam te shkojme ne,,,,nese dikush vret dhe vjedh si Lulzimja me babin e tij shpirteror,,,,digjet vendi dhe ngrihet ne kembe i madh dhe i vogel, derisa dera e burgut te mbylle brenda kriminelet.
  Nuk e ka fajin Lulzimja qe shqiptaret jane si delet dhe mbajne mbi krye pacavure dhe karikatura te tilla.!!
  Vazhdo vidh dhe vrit,,, moj tu befsha. Me shqiptaret, nuk te hyn nje gjemb nderkembe. Ata jane te zene me pune te tjera si psh vrasin vellane apo babane per nje vije uji apo per nje gardh

  1. Nuk paska shume ndryshim me personin tend: Edhe ty te thone vill cdo dite dhe lepij bythen ripjellese cdo nate dhe ti e ben. Te thone po te vjedhin dhe ti flet per Sali dhe Lul, te genjejne dhe ti thua faleminderit, ta rrasin ne bythe dhe ti u thua edhe me fort. Aferim (do thonte lideri yt bastard dhe batutaxhi)

 9. UNE VETE PER DETIN NUK MARR PESIPER TE FLAS DIHET QE RAMA DO BEJ GJITHCKA QE TJA FAL DICKA GREQIS NENE ATE KA NENE BABA VELLA FE IDE ,RAMA NUK NJE GJE TJETER VEC GREQIS AI CDO GJE TJETER E KA LOJ MASHTRIM HIPOKRIZI HAJNI VJEDHJE PADREJTESI SHANTAZH, RAMA NUK NJEH FEMIJ,VELLA,MOTER,PRIND,SHOKE,SHOQE,KOLEGJO E JO AI NUK NJE KUFIFI,VETEM GREQIN E VJETER .
  POR MUA ME HABITI ARJAN CANI KRASTA BUSHATI RAKIPI LUBONJA E TE GJITHE TE TJERET QE SE KUPTOJNE CANI THOSHTE SE AI SHTE GREK POR NJEH TURQIN KURR KURR AI TURQIN E URREN BILES SHUME ME SHUME SE GREKRIT E VJETER POR ATY QENDRON ZOTESIA E TI NUK E SHPREH ASNJEHER ATE QE MENDON THOT TE KUNDERTEN E ASAI QE MENDON PRA RAMA ESHTE NJE GREK I THEKUR PUNON PER GREKUN DHE RUSIN FLET SIKUR ESHTE TURKO-AMERIKAN HARAM ANALISTEVE GAZETARVE POLITIKANEVE INTELEKTUALEVE QE NA E LANE NE DREJTIMIN E KOMBIT AI ESHTE ORTODOKS SHITET NE SHQIPERI SI MYSLIMAN NE BOTE SI I KRISHTER AI TE VRET PER ORTODSKSIN.

   1. Talibanet e shqupit dallohen nga fjalori i varfer i mbushur me te shara, nga gabimet drejtshkrimore dhe nga perdorimi i germave kapitale.
    Injorante, tinzare, e njerez me 7 lekura qe si honeps njeri.
    Ata jane konservatore te medhenj, po te hudhen ne fyt per qorr pederastin.
    Ata jane nacionaliste te medhenj, po te hudhen ne fyt per Saliun qe deshte me i fal detin.
    Ata jane antikomuniste te medhenj, po te hudhen ne fyt per Like floririn.
    Ata jane te paster si drita, po te hudhen ne fyt kur i trego vilat e Lyles dhe benzin $130 000

    1. @”socialist” i pa emer
     Pse sipas teje, ne Shqiperi ekziston vetem politika, selia blu dhe selia roze dhe asnje tjeter??
     Pse sipas teje, ne Shqiperi edhe per çeshtje kombetare duhet te shkruajne vetem talebanet shqupiste e talebanet socialiste??

    2. “Talibanet”???
     O bolshevik, mamin brigadiere e ke pasur?
     qenkan kenaqur shoket e Partise dhe te organizates baze!

 10. Ramavirusit nuk i themi si shtetas, por per tu shkelyer bytXXXh sa andej ketej jemi gjithmone gati Andi.

  Mjafton te ulim patallonat. Cdo gje rregullohet me pas.

 11. Vetëm kush nuk do që ta kuptojë nuk do, nuk e kupton, çështjen e detit nuk e ka hapur Greqia , e ka hapur Shqipëria sepse grekët e kishin mbyllur me Saliun, Lulin, ilirin. Atë çështje e kam hapur unë me Partinë Socialiste në gjykatë kushtetuese dhe e ka rrëzuar 9 me 0 dhe çështja është rihapur falë vizionit për të ardhmen dhe e them me shumë respekt për Mitsotakis i cili qartësisht ka zgjedhur për të vënë në dispozicion për të ardhmen e përbashkët për të dy vendet.

  1. @Timonier pa Patente
   —————————-
   E fillove drejt, kunder marrveshjes greke, per te marre Pusht-tetin.
   ———————————————————————————-
   Po vazhdon pabesisht, sipas axhendes greke, kur ti je ne Pusht-tet.

 12. SHPIFJE!
  SHPIFJE! SHPIFJE!
  JENI TE GJITHE KAZAN!
  EDHE MEDIAT GREKE PO SHKRUAJNE SOT SE UNE E HENGRA KARROTEN!
  UNE KARROTAT I MARR VETE SE ME DUHEN PER ERJON BRAÇEN QE TE RRITET!
  VERTETE DORA BAKOJANIS FOLI E PARA ME 16 SHTATOR DHE THA TA ÇOJME NE GJYKATE NDERKOMBETARE.
  POR UNE SI TIMONIER FOLA I TRETI I VERTETI PAS DORES & QIRJAKOS DHE THASHE TA ÇOJME NE GJYKATE NDERKOMBETARE.
  UJQIT, ÇAKEJTE, HIENAT, LUANET, TIGRAT, MACET, QENTE LE TE LEHIN, KARROCA IME E MBUSHUR ME KARROTA SHKON PERPARA.

 13. Ai rregjim vrau nga frika 4 qytetare paqesore ne Bulevard, por trupat e tyre nuk u zhduken;

  Ai rregjim vrau per korrupsion 26 qytetare, punetore ne Gerdec, por trupat e tyre nuk u zhduken!

  Remzi Hoxha ishte nje luftetar ne Tirane; Luftetar per lirine e shqiptareve te Kosoves!

  Kjo ishte arsyeja qe Sali Berisha, Bashkim Gazidede urdheruan dhe egzekutuan rrembimin, torturimin, vrasjen e zhdukjen e Remzi Hoxhes!

  1. Ju kam premtuar qe perpara votimeve per mandatin tim te pare,
   Qe keto çeshtje do ti zgjidh shume shpejt.
   Prandaj duhet te votoni per mua edhe per nje mandate te trete.

 14. edhe pse Enkel Demi tenton ta nxjerrë Bashën nga situata dhe t’i thotë që në fakt ai zgjohet herët, ajo që bie në sy është që Luli është ende i dremitur nuk e ka kuptuar që është në emision live. Ashtu i përgjumur Basha nuk mban mend as pyetjen që Demi i drejtoi.

 15. Turner Classical Movies, kanali televiziv amerikan i cili në programacionin e tij përfshin vetëm filmat më të mirë klasikë të krijuar deri në fillim vitet 80-të, për herë të parë do të transmetojë sot në orën 21.15 një film shqiptar, një nga më të njohurit dhe më shikuarit e regjisores Xhanfise Keko dhe kinemasë shqiptare, “Tomka dhe shokët e tij”.
  O shkullak beni dhe ju te lapsit nje lajm per popullin jo vetem lajme per cecenet e shpellkaret e salihu te pd per filmin Tomka dhe shoket e tij,e keni mbushur kete portal vetem negative krim vjedhje vrasje te gjitha i bejne shqiptaret

  1. Nderkohe ne territorin shqiptar po luhet filmi “Si te vjedhim gjithcka ne 3 mandate”- starring Edvin rama, Erjon Veliaj and the wild bunch. Kur te mbarosh se pari Tomken, hidhi nje sy edhe xhirimeve live te ketij filmi. Mos harro, merre edhe mamin me vete se ajo i do shume ata qe ti bastard neokomunist, i quan “cecene dhe shpellare”. Ve bast qe do kenaqeni.

  1. Po ti kurva e kuqe pa emer nek e njeh fare babain. Me siguri do jete ndonje nga shoket e organizates se partise se sateme. Mos eshte ajo organizata qe kishte Saliun kryetar dhe je biri i Saliut qe te mbiu ne goje?

 16. Ky është një investim publik. Në periudhën që privati ka ndezur veprën dhe e ka kolauduar ka marrë nga buxheti i shtetit 5.57 mln euro dhe ka paguar 21.6 mln euro. Vërtetojeni këtë që them unë dhe nëse nuk është kështu, atëherë unë nuk e di çfarë do bëj. Ky është një partneritet publik-privat tipik, ku ditën që është dorëzuar aseti, dhe që funksionon, atë ditë gjithë aseti kushtonte 21.6 milionë euro, Te tregova nje here ty o loqja e majte e salihut AI qe Babi yt eshte i merzitur shume per ty dhe thote shpesh,me mire ti bija me dore do kisha bere qef,sa krijova kete kelysh e dobic si ky AI keshtu thote yt ate,supen sot e ke falas sot

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu