• |
ide | kryesore

Pavarësisht skepticizmit nga rezultatet, Britania e Madhe hap dritën e gjelbër për vaksinën e AstraZeneca

-Instant, Lajme, Planet

Pavarësisht pikëpyetjeve të ekspertëve lidhur me disa nga të dhënat e dala nga provat për vaksinën e kompanisë AstraZeneca, Britania e Madhe i ka dhënë dritën jeshile pikërisht kësaj vaksine.


AstraZeneca ka thënë se mund të ndërmarrë një studim tjetër për të vlerësuar efikasitetin e vaksinës.


Britania i kërkoi entit rregullator të qeverisë të shqyrtojë nëse vaksina është gati për prodhim në masë.

Qeveria britanike ka siguruar 100 milionë doza të vaksinës, të krijuar nga AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit, sasia më e madhe që ajo ka porositur krahasuar me çdo vaksinë tjetër kandidate, shkruan Voa.

Disa shkencëtarë ngritën dyshime në lidhje me saktësinë e rezultateve që treguan se vaksina ishte 90% e efektshme tek një nëngrup pjesëmarrësish në prova, të cilëve gabimisht iu dha në fillim një gjysmë doze, e ndjekur nga një dozë e plotë.

Në garën globale për prodhimin e vaksinës kundër COVID-19, ajo e AstraZeneca-s mendohet se ofron një nga variantet më të mira për shumë vende në zhvillim për shkak të çmimit më të lirë dhe aftësisë për t’u transportuar në temperatura normale frigoriferi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu