• |
ide | kryesore

Mali i Zi rikthen karantinën në fundjavë, vendi i dytë në Europë me më shumë infeksione

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Mali i Zi në lockdown në fundjavë, masë e re kufizuese që synon të frenojë përhapjen e koronavirusit. Ndalimi i automjeteve do të mbetet në fuqi nga ora 19:00 e ditës së djeshme deri në orën 05:00 të ditës së hënë.


Mali i Zi ka regjistruar prej kohësh një indeks të lartë pozitiviteti dhe, në raport me popullsinë, ishte disa ditë më parë i dyti në Europë për numrin e infeksioneve për 100 mijë banorë. Bilanci i 24 orëve të fundit është rreth 520 raste të reja, nga 1 510 teste të kryera, dhe pesë vdekje.


Që nga fillimi i epidemisë infeksionet kanë qenë 33 836 dhe viktimat 474. Mali i Zi ka një popullsi prej vetëm 620 mijë banorësh.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu