• |
ide | kryesore

Vdes ish presidenti francez, Giscard d´Estaing

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ish Presidenti Republikës franceze, Valéry Giscard


d´Estaing vdiq të Mërkurën, 2 Dhjetor, në moshën 94 vjeç. Ai ishte shtruar në spital në Tours (Indre-et-Loire) që nga nëntori. Valéry Giscard d´Estaing lindi më 2 shkurt 1926, në Koblenz (Gjermani), ku babai i tij, Edmond Giscard, ishte drejtor i financave për Komisionin e Lartë Francez në Rheinland, një rajon i pushtuar atëherë nga ushtria Franceze. I zgjedhur në krye të Francës në moshen 45 vjeçare ao mishëroi ndryshime pa ndërprerje dhe transformon – brenda një kohe të shkurtër ne shoqërinë franceze.
Duke mbrojtur si kryetar shteti një “shoqëri të përparuar liberale”, presidenti i ri votoi ligke te vecanta si ai per ulken e moshes madhore nga 21 në 18 vjeç, dekriminalizimin e abortit, duke inkuadruar ndërprerjen vullnetare të shtatzënisë (abort), të mbrojtur fuqimisht nga Ministrja e Shëndetësisë, Simone Veil. Disa nga ndjekësit e saj, përfshirë Michel d’Ornano dhe Michel Poniatowski, hynë në një qeveri të hapur për figurat e shoqërisë civile, të tilla si Jean-Jacques Servan-Schreiber dhe Françoise Giroud, e emëruar Sekretari e Shtetit për Statusin e Grave. Ai u mund pas nje mandati 8 vjeçar nga François Miterrand.


1 Comment

  1. Bushato, na cave bythen duke lexuar sitet franceze. We don’t care! Se ju te Bllokit jeni te fiksuar me Francen o te zinj. Po iku Belle Epoque! Qe ne Luften e Pare Boterore francezet flisnin me nostalgji per Belle Epoque.

    Franca ka ik per lesh. Mos na ca me karin me Francen. Ndryshoja gjuhen telefonit. Switch to English.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu